- Złożyłam do pana premiera założenia do ustawy o lobbingu – poinformowała w radiu TOK FM Julia Pitera, pełnomocnik rządu ds. walki z korupcją. Jak ujawniła, jej biuro przetłumaczyło przepisy lobbingowe z takich krajów jak USA, Wielka Brytania i Kanada. – Po dwustu latach tamte kraje wiedzą, jak ma to wyglądać – tłumaczyła posłanka PO.
Według Julii Pitery, przygotowywana przez nią ustawa o lobbingu jest skutkiem "dramatycznej sytuacji". - Wreszcie wprowadzamy klarowne definicje i klarowne mechanizmy – oświadczyła posłanka. Jednymi z założeń nowej ustawy o lobbingu ma być jego jawność oraz zawodowstwo. Tak, by – tłumaczyła posłanka – przestać udawać, że działalność lobbingowa jest działalnością społeczną.
"W oparciu o te doświadczenia robimy ustawę"
Według niej, nie jest prawdą, że "lobbing jest elementem działalności nieuczciwej". - To jest jednak pewna działalność komunikowania się z władzą w zakresie legislacji – mówiła. Jak dodała, ta działalność musi być jednak przejrzysta i uregulowana. - Są tak naprawdę trzy kraje, które to próbowały unormować. To jest Wielka Brytania, Kanada i Stany Zjednoczone – dodała Pitera. - Myśmy ściągnęli tamte przepisy, przetłumaczyli je i w oparciu o tamte doświadczenia robimy ustawę – mówiła.
Na pytanie, dlaczego złożyła do premiera tylko założenia, a nie projekt ustawy, Pitera oświadczyła, że zgodnie z prawem, "rada ministrów przyjmuje najpierw założenia".
Ustawa lobbingowa w toku
W zeszłym tygodniu przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Michał Boni oświadczył, iż rząd od kilku dni rząd "bardzo intensywnie" pracuje nad ustawą regulującą działalność lobbingową.- Jeśli chodzi o lobbing, trzeba rozstrzygnąć kilka rzeczy. Po pierwsze: jak zdefiniować rolę i wyeliminować ten nieformalny lobbing związany z działaniem ekspertów. Po drugie: jak cały proces legislacyjny - od samego początku - pokazywać opinii publicznej przejrzyście – wyliczał w TOK FM Boni.
Ponadto – jak stwierdził - należy zapewnić transparentność procesu negocjacji nad założeniami do ustaw i nad ich projektami.
Ustawy przyspieszyła afera
Prace nad ustawą lobbingową (podobnie jak hazardową) nabrały tempa po tzw. aferze hazardowej, w związku z którą z rządu odeszło trzech ministrów: wicepremier i szef MSWiA Grzegorz Schetyna, minister sprawiedliwości Andrzej Czuma oraz minister sportu Mirosław Drzewiecki.
Według materiałów CBA, Drzewiecki oraz inny prominentny polityk PO Zbigniew Chlebowski mieli - podczas prac nad projektem zmian ustawie o grach i zakładach wzajemnych - lobbować na rzecz biznesmenów z branży hazardowej. Obaj odrzucają zarzuty, jednak Drzewiecki odszedł z funkcji ministra sportu, a Chlebowski stracił funkcję szefa klubu PO i przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów.
Źródło: TOK FM, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24