- Przyjechaliśmy tutaj, żeby uhonorować odwagę - prostą, zwykłą, czystą odwagę - podkreślił w poniedziałek w Warszawie wiceprzewodniczący Knesetu Yehiel Hilik Bar. W warszawskim zoo wręczono kolejne odznaczenia im. Antoniny i Jana Żabińskich przyznawane Polakom, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej. Otrzymały je siostry franciszkanki z Klasztoru Maryi, Natalia Jakoniuk wraz z rodziną oraz - pośmiertnie - rodzina Kawczyńskich.
Odznaczenia są przyznawane przez organizację From the Depths Polakom, którzy ze względów formalnych nigdy nie otrzymali wyróżnienia od Yad Vashem.
Uroczystość, którą prowadzi znany z roli Supermana amerykański aktor Dean Cain, zorganizowano w warszawskim zoo, na terenie którego małżeństwo Żabińskich w latach 1943-1945 ukrywało i uratowało ponad 300 Żydów z warszawskiego getta.
"Heroiczna postawa Polaków"
W wydarzeniu biorą udział między innymi rabini z Polski i Izraela, delegacja czterech kongresmenów z USA, wicemarszałek Knesetu Yehiel Hilik Bar, polscy oraz międzynarodowi parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych, a także odznaczeni medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, który przyznawany jest przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem.
- Dzięki odznaczeniom im. Antoniny i Jana Żabińskich oddamy polskim bohaterom im należną wdzięczność oraz będziemy nieść szeroko w świat informacje o heroicznej postawie Polaków w czasie II wojny światowej – uważa prezes fundacji From the Depths Jonny Daniels.
Wręczono odznaczenia
W tym roku odznaczenia przyznano siostrom franciszkankom z Klasztoru Maryi, które ocaliły życie ponad 750 Żydom – dzieciom i starszym. Liczba ocalonych przez siostry stale wzrasta, gdyż nadal zgłaszają się osoby uratowane przez siostry lub ich rodziny. Z listy 120 sióstr zaangażowanych w ratowanie Żydów tylko cztery zostały odznaczone medalem Yad Vashem, reszta z nich nigdy nie została uhonorowana. Kolejną odznaczoną osobą jest Natalia Jakoniuk wraz z rodziną. Ona, jej rodzeństwo, rodzice oraz wiele innych rodzin z wioski Przeradz Mały, leżącej 120 km od Warszawy, przechowywali Żydów w czasie wojny. Trzecie odznaczenie zostanie wręczone pośmiertnie rodzinie Daniela Kawczyńskiego, który jest członkiem Parlamentu Brytyjskiego. Brat jego dziadka Jan Kawczyński wraz z żoną Heleną oraz 10-letnią córką Magdaleną zostali zamordowani za pomoc Żydom. Rodzina nigdy nie została odznaczona.
Pani Natalia Jakoniuk nie mogła odebrać odznaczenia osobiście ze względu na zły stan zdrowia. Głos zabrały jej siostra i córka, która powiedziała, że jej mama "rozumiała wagę życia tych, którzy mieszkali obok niej".
"Tryumf nad strachem"
Obecny podczas uroczystości marszałek Senatu Stanisław Karczewski podziękował wszystkim ludziom, którzy narażając swoje życie i życie swoich rodzin, pomagali innym. - Bardzo nisko się wam kłaniam i dziękuję, że jesteście z nami - powiedział marszałek Senatu. Karczewski, zwracając się do prezesa fundacji From the Depths Jonnego Danielsa, powiedział: - To, co pan robi, jest wielkie, wspaniałe, zasługuje na najwyższe uznanie. Dziękuję bardzo, bo pan odnajduje w historii tych ludzi te osoby, które pewnie już dawno należało nagrodzić. Pan robi tak wiele, aby nasze narody - polski i żydowski - były bliżej siebie - mówił Karczewski. - Wszyscy zbieramy się tutaj w głębokim podziwie i szacunku dla tych niezwykłych polskich bohaterów - podkreślił wiceprzewodniczący Knesetu Yehiel Hilik Bar.
Dodał, że Polska dziś poważnie "chce uczyć się z własnej historii i chce tę historię szanować".
- Jeden z elementów tej historii to odwaga sprawiedliwych bohaterów, których dziś mamy tutaj uhonorować. I jest to także dokładnie to, po co tutaj przyjechaliśmy dzisiaj, żeby uhonorować odwagę - prostą, zwykłą, czystą odwagę - mówił wiceprzewodniczący Knesetu - parlamentu Izraela. Powołując się na słowa Nelsona Mandeli, podkreślił też, że odwaga nie jest "brakiem strachu", ale jest "tryumfem nad strachem".
"Skrajne dobro"
Również uczestniczący w uroczystości prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że Holokaust "był arcyzbrodnią i wyrazem najskrajniejszego zła, które pojawiało się w historii, które w XX wieku pokazało jeszcze raz swoją najstraszliwszą twarz".
- Ale temu skrajnemu złu przeciwstawiło się coś, co można określić śmiało jako skrajne dobro, jako bohaterstwo tej najwyższej próby, bohaterstwo, które nie cofało się przed ryzykiem tortur, śmierci, przed ryzykiem śmierci najbliższych, nawet własnych dzieci. I to bohaterstwo, tak jak i niebywała zbrodnia Holokaustu, musi być pamiętane, musi być wspominane i musi być czczone - powiedział. Patronat honorowy nad uroczystością objął rząd Wielkiej Brytanii oraz prezydent miasta stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
W zeszłym roku, po raz pierwszy, odznaczenia im. Antoniny i Jana Żabińskich otrzymali Ryszard Żabiński, rodzina Skoczylasów oraz Natalia Borkiewicz.
Autor: azb/sk / Źródło: PAP,TVN24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24