- W Niemczech nie wolno zarodków tworzyć w innym celu niż jego rozwój i utrzymanie przy życiu - powiedział Wojciech Hernes w TVN24. Import i eksport zarodków jest zakazany. Ale są pewne bardzo rzadkie i ściśle regulowane wyjątki.
Jarosław Gowin twierdzi, że w Polsce handluje się zarodkami pozyskiwanymi do zabiegów in vitro. Minister sprawiedliwości w wypowiedzi dla programu "Czarno na białym" zarzucił również niemieckim naukowcom kupowanie takich zarodków i przeprowadzanie na nich eksperymentów medycznych.
Ochrona zarodków
Wojciech Hernes, korespondent Radia ZET w Berlinie, w rozmowie z TVN24 przybliżył prawne uregulowania obowiązujące w tej kwestii. - Te sprawy reguluje w Niemczech ustawa o ochronie zarodków, embrionów czy też zapłodnionych komórek jajowych. Ta ustawa zakazuje tworzenia zarodków ludzkich w innym celu niż do powstania ciąży. Na dodatek dawcą komórki jajowej musi być przyszła matka - wyjaśnił dziennikarz.
Jak informuje Hernes, niemieckie prawo zakazuje tworzenia zarodków do celów naukowych oraz handlu tymi zarodkami. Zabrania się nie tylko importu czy eksportu, ale nawet tranzytu zarodków przez kraj. - Nie wolno zarodków tworzyć w innym celu niż jego rozwój i utrzymanie przy życiu. Metoda in vitro jest w Niemczech uregulowana prawnie od lat 90. - dodał.
Istnieje wyjątek
O problematyce tzw. pierwotnych komórek macierzystych mówi się także bardzo często w związku z zarodkami. - W wielu krajach, takich jak Wielka Brytania, USA czy Francja, można legalnie z zarodków uzyskiwać komórki macierzyste. Ale w Niemczech nie można - podkreślił Hernes.
- Jednak komórki macierzyste, w których mogą sztucznie rozwijać się ważne ludzkie organy, w bardzo wyjątkowych przypadkach niemieccy naukowcy mogą sprowadzać zza granicy. Ale jest to możliwe jedynie w wyjątkowych, bardzo konkretnych przypadkach. Jest to kilka przypadków na rok, na które zgodę musi wyrazić specjalna komisja etyki - powiedział w TVN24 dziennikarz.
W bardzo rzadkich przypadkach naukowcy mogą sprowadzać do celów naukowych komórki macierzyste powstałe z zarodków. Jednak - jak informuje Hernes - wprowadzona do niemieckiej ustawy poprawka zakazuje, by do takich celów używano embrionów powstałych po 1 lipca 2002 roku.
Autor: zś//gak/k / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24