Dermatolodzy i onkolodzy apelują o wprowadzenie zakazu korzystania z solariów dla niepełnoletnich. Przedstawili ministerstwu zdrowia projekt ustawy, ale sam resort nie widzi problemu. Materiał "Polska i świat".
Mirosława Skitek zawsze lubiła się opalać. Kiedyś tylko na słońcu, później także w solarium. 15 lat temu usłyszała wyrok - czerniak w zaawansowanym stadium. - Po tylu latach mogę spokojnie powiedzieć, że przyspieszyłam moją chorobę również przez solarium - tłumaczy.
- Choroba potem postępowała bardzo szybko, bo jeśli szybko nie zareagujemy, to czerniak szybko się rozwija i atakuje inne narządy - dodaje.
Lekarze dawali jej kilkanaście miesięcy życia. Dzięki eksperymentalnej terapii - z chorobą walczy już 15 lat. Skitek zdecydowała się założyć Stowarzyszenie Chorych na Czerniaka.
Ostrzega innych przed prowadzeniem najmłodszych w takie miejsca. Mamy często prowadzą swoje córki do solariów nawet przed pierwszą Komunią.
Skutki ujawniają się po latach. Dlatego polscy dermatolodzy i onkolodzy przygotowali projekt ustawy, który ma zakazać korzystania z solariów osobom niepełnoletnim.
Podobne zakazy obowiązują już między innymi w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Również Komisja Europejska wskazuje, że korzystanie z solariów w młodym wieku znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka.
Ministerstwo chce kampanii informacyjnej
Pomysł wprowadzenia zakazu korzystania z solarium przez nieletnich nie po raz pierwszy pojawia się w Polsce. W marcu z taką propozycją wystąpił Rzecznik Praw Dziecka. Jednak ministerstwo zdrowia twierdzi, że zakazu wprowadzać nie trzeba. Zamierza prowadzić kampanię informacyjną w tej sprawie.
W Polsce każdego roku na raka skóry zapada 3,5 tys. osób, z czego co trzecia umiera.
Autor: kło/kk / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24