Wiara w zmartwychwstanie Chrystusa jest naszą wielką nadzieją - mówił w niedzielę w czasie mszy pontyfikalnej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.
- Wielką nadzieją jest Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały i dlatego my chrześcijanie mamy wielkie zadanie być ludźmi zmartwychwstałego Pana, iść na cały świat, głosić światu ewangelię nadziei i miłości - powiedział abp Nycz.
Państwa na całym świecie mają swoje zadania i niech nie próbują obiecywać człowiekowi na ziemi zbawienia, bo nie są w stanie tego zapewnić i nie to jest ich powołaniem. Kościół ma swoje zadanie i niech nie próbuje wchodzić w te zadania, które przynależą władzy świeckie Nycz
Metropolita podkreślił, że zarówno w Warszawie jaki i wielu miastach Polski powinny być budowane nowe kościoły. - To co się w świecie dokonało dwadzieścia, trzydzieści lat temu, u nas się dokonuje teraz i będzie się dokonywać przez najbliższe lata tak zwanej trzeciej urbanizacji, kiedy kilka milionów ludzi z odległych miast i wiosek przejdzie na obrzeża wielkich miast - stwierdził abp Nycz.
W homilii kapłan przytoczył także słowa wybitnego filozofa Leszka Kołakowskiego. - Stawia on i przeprowadza główną tezę o tym, że człowiek na ziemi nie zbuduje społeczeństwa idealnego, gdyż zło jest w nas. Zło jest we wnętrzu człowieka. Może on sobie poradzić z tym złem, które jest na zewnątrz, ale z tego wewnętrznego zła, które jest w nas, może człowieka oczyścić tylko religia - mówił abp Nycz.
"Chrystus umarł za wszystkich"
Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w Niedzielę Wielkanocną podczas uroczystej sumy w Katedrze na Wawelu mówił, że Chrystus „umarł za wszystkich i zmartwychwstał dla wszystkich” i przypomniał, że naszym przeznaczeniem jest życie wieczne.
Zmartwychwstanie Jezusa dokonało się bez świadków, ale wcześniej czy później prawda o tym wydarzeniu musiała dotrzeć do Jego uczniów, a także do wszystkich, którzy byli zdolni ją przyjąć. Dziwisz
- Tylko On, tylko ukrzyżowany i zmartwychwstały Pan jest naszym jedynym Zbawicielem - podkreślił metropolita krakowski. - Naszym ostatecznym przeznaczeniem nie jest to, co nietrwałe, przemijające, ulegające unicestwieniu. Naszym przeznaczeniem nie jest śmierć, nie jest grób, naszym przeznaczeniem jest życie wieczne - dodał.
- On umarł za wszystkich i zmartwychwstał dla wszystkich i chce przyprowadzić wszystkich do domu swojego Ojca – mówił metropolita krakowski.
Kardynał życzył wszystkim wiernym udziału w radości zmartwychwstania. Przed mszą św. bił dzwon "Zygmunt"
"Wiara powinna być inspiracją do przemian"
Abp Józef Życiński wezwał w Niedzielę Wielkanocną wiernych, aby wiara w Chrystusa była dla nich inspiracją przemian w codziennym życiu. Jako przykład wskazał na potrzebę podniesienia pozycji kobiet w społeczeństwie.
Chrystus obecny w życiu każdego z nas ma przemieniać kulturę. Wiara staje się dojrzałą kulturą. Jeśli brak wpływu wiary na naszą kulturę, to znaczy, że ta wiara była niedojrzała życinski
Metropolita lubelski przypomniał słowa św. Pawła z listu do Galatów o zmianach, które przyniosło chrześcijaństwo. - Zmiany te wyrażają się w tym, że nieistotne jest, czy jest się mężczyzną czy kobietą, Żydem czy Grekiem, niewolnikiem czy wolnym – najważniejsze jest, że Chrystus wyzwolił nas do tej wolności, w której okazujemy naszą tożsamość i nasz chrześcijański styl bycia – mówił hierarcha.
Abp Życiński podkreślił, że te słowa, które szokowały w świecie starożytnym, do dziś jeszcze nie przez wszystkich zostały przyjęte. - Opozycja przeciwko słowom "nieistotne jest, czy jest się Żydem czy Grekiem" zrodziła m.in. nazizm, pełną pogardy i fanatyzmu obsesyjną nienawiść człowieka z tej racji, że urodził się Żydem. Spadkobiercy tej nienawiści nadal żyją i w niektórych środowiskach wpływowo oddziałują - zaznaczył.
W wielu środowiskach feministki mają o co walczyć, bo niektórzy bezmyślnie traktują kobiety jako istoty niższego rzędu życiński2
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24