TVN24 | Polska

Minister edukacji: w poniedziałek spotkam się z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie lex Czarnek

TVN24 | Polska

Autor:
js
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Gajewska: pierwsza dama podzieliła nasze obawy co do zapisów lex Czarnek
Gajewska: pierwsza dama podzieliła nasze obawy co do zapisów lex CzarnekTVN24
wideo 2/9
TVN24Gajewska: pierwsza dama podzieliła nasze obawy co do zapisów lex Czarnek

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przekazał, że spotka się w poniedziałek o godzinie 16 z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie ustawy potocznie nazywanej lex Czarnek, czyli nowelizacji Prawa oświatowego, zakładającej między innymi zwiększenie roli kuratorów oświaty. - To będzie fajne, ładne spotkanie – powiedział w Jarosławiu na Podkarpaciu.

Przemysław Czarnek przekazał, że w spotkaniu z prezydentem, które dotyczyć będzie nowelizacji Prawa oświatowego zwanej lex Czarnek, mają wziąć udział również przewodnicząca sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży Mirosława Stachowiak-Różecka i wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski. - To będzie fajne, ładne spotkanie – powiedział.

Na pytanie, czy sądzi, że uda mu się przekonać prezydenta do popisania zmian w Prawie oświatowym, minister odpowiedział, że "prezydent ma autonomiczną decyzję w tej sprawie". - Nie zamierzam ingerować w jego uprawnienia konstytucyjne – podkreślił minister.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Spotkanie posłanek opozycji z pierwszą damą

W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim z małżonką prezydenta Agatą Kornhauser-Dudą spotkały się w tej sprawie posłanki Koalicji Obywatelskiej. - Pierwsza dama podzieliła nasze obawy. Jako była nauczycielka wyraziła się dosyć jasno, co uważa o ustawie - powiedziała po spotkaniu posłanka Kinga Gajewska.

Kancelaria Prezydenta przekazała w komunikacie, że "pierwsza dama wysłuchała argumentów i rekomendacji swoich rozmówczyń, deklarując, że wszystkie uwagi przekaże prezydentowi Andrzejowi Dudzie przed jego spotkaniem z ministrem Przemysławem Czarnkiem".

Lex Czarnek

Sejm uchwalił nowelizację Prawa oświatowego 13 stycznia. Teraz nowelą zajmuje się Senat. Zgodnie z nowymi przepisami rola kuratorów oświaty zostanie wzmocniona, zmienione zostaną zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach i placówkach oświatowych.

Wszystkie dzieci jego są. Jak zmieniała się rola kuratora oświaty i jaką władzę ma teraz dostać?

Według nowelizacji dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek – nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje – uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce.

Kurator ma 30 dni na wydanie opinii. Udział ucznia w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje będzie wymagał pisemnej zgody rodziców niepełnoletniego ucznia lub pełnoletniego ucznia. Z procedury tej wyłączono organizacje harcerskie.

W noweli zapisano też, że jeśli dyrektor szkoły lub placówki oświatowej nie zrealizuje zaleceń wydanych przez kuratora oświaty, będzie on mógł wezwać go do wyjaśnienia, dlaczego tego nie zrobił. Jeśli dyrektor nadal nie będzie realizował zaleceń, kurator może wystąpić do organu prowadzącego szkołę lub placówkę z wnioskiem o odwołanie dyrektora w czasie roku szkolnego, bez wypowiedzenia.

Organ prowadzący będzie miał 14 dni na odwołanie dyrektora, jeżeli tego nie zrobi, to powierzenie stanowiska dyrektora wygaśnie 14 dni po otrzymaniu wniosku. W nowelizacji nie przewidziano drogi odwołania się.

Od wielu miesięcy ustawa wywołuje krytykę ze strony organizacji pozarządowych, korporacji samorządowych i oświatowych związków zawodowych.

Autor:js

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości