Kraków najatrakcyjniejszym miastem w Polsce - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej". Uważa tak co trzeci mieszkaniec kraju. Drugie w kolejności jest "inne miasto" - a więc żadne z największych - typuje je co piąty Polak. Warszawa jest dopiero trzecia zdobyła 14 proc. głosów.
Jakie zalety zdecydowały o zwycięstwie Krakowa? – Miasto jest stosunkowo nieduże. Praktycznie nie zdarza się, żebym pojawił się w okolicach Starówki czy w dzielnicy Kazimierz i nie spotkał kogoś znajomego – mówi "Rzeczpospolitej" Oktawian Steliga, krakowski artysta plastyk. Mit Krakowa od wielu lat podtrzymują rzesze turystów. Tylko w 2006 roku pod Wawelem zatrzymało się prawie półtora miliona osób. Więcej gości przyjechało w tym czasie jedynie do Warszawy.
– Kraków jest tak znany, że nie potrzebuje już reklamy czysto turystycznej. Pozostając z sympatią do Wrocławia czy Gdańska, my z nimi nie konkurujemy. Chcemy raczej, aby porównywano nas z Barceloną czy Londynem – mówi Izabela Helbin z wydziału promocji krakowskiego magistratu.
Socjologowie uważają jednak, że mit często brutalnie ściera się z rzeczywistością. – Lepsze warunki do życia panują choćby w Gdańsku, nie mówiąc już o Poznaniu – podkreśla dr hab. Ryszard Cichocki, socjolog z Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Warszawa: inwestycje, kosmopolityzm i brud
A co ze stolicą? – Warszawa działa niczym magnes: przyciąga rzesze młodych, ambitnych, ciężko pracujących ludzi. Jest dla nich atrakcyjna. Z drugiej jednak strony może przerażać – mówi Cichocki. – Szybki rozwój pociąga za sobą rozbicie tradycyjnych struktur rodzinno-towarzyskich. Dlatego właśnie wiele osób ucieka do mitu, jakim jest Kraków, miasto postrzegane jako spójne i zrównoważone – komentuje socjolog wyniki sondażu „Rzeczpospolitej”.
Stolica prowadzi natomiast w kilku innych kategoriach. W Warszawie, zdaniem Polaków, najłatwiej się inwestuje. Stolica również najszybciej się rozwija, uważają ją też za miejsce najmodniejsze i najbardziej europejskie. Ale też - najbrudniejsze.
Miejsce drugie - "inne" miasto
Kolejne miejsca w rankingu zajmują: 12 proc. - Wrocław, 6 proc. - Gdańsk, 4 proc. - Poznań, 2 proc. - Zakopane oraz 18 proc. - inne miasto, czyli żadne z wymienionych. Niemal co dziesiąty ankietowany (9 procent) przyznaje, że woli życie na wsi. – Do miast nie chcą wyjeżdżać osoby, które przekroczyły 40 lat, a dotychczasowe życie spędziły poza dużymi ośrodkami. Z kolei u zamożnych i nieco starszych mieszkańców miast często występuje zjawisko fascynacji wsią. Uciekają na wieś w poszukiwaniu spokoju – tłumaczy Cichocki.
Sondaż dla "Rzeczpospolitej" przeprowadziła 9-11 maja GfK Polonia na 992-osobowej grupie dorosłych Polaków.
Źródło: "Rzeczpospolita"
Źródło zdjęcia głównego: TVN24