Raport w sprawie skompromitowanego kardynała. Co wiedzieli Jan Paweł II i biskup Dziwisz?

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
Reporter TVN24 o szczegółach raportu Stolicy Apostolskiej ws. byłego kardynała Theodore'a McCarricka
Reporter TVN24 o szczegółach raportu Stolicy Apostolskiej ws. byłego kardynała Theodore'a McCarricka
wideo 2/10
Reporter TVN24 o szczegółach raportu Stolicy Apostolskiej ws. byłego kardynała Theodore'a McCarricka

Światło dzienne ujrzał watykański raport o wiedzy Stolicy Apostolskiej na temat dopuszczajęcego się pedofilii byłego amerykańskiego kardynała Theodore'a McCarricka. Analiza dotyczy kilku pontyfikatów, w trakcie których McCarrick zajmował wysokie stanowiska w hierarchii kościelnej. Z raportu wynika, że mimo wiedzy Stolicy Apostolskiej o niewłaściwym zachowaniu Amerykanina dostąpił on godności arcybiskupiej i kardynalskiej.

Watykański raport na temat wiedzy o czynach 90-letniego obecnie McCarrricka i procesu decyzyjnego Stolicy Apostolskiej został sporządzony przez Sekretariat Stanu na polecenie papieża Franciszka. Raport dotyczy kilku pontyfikatów, w trakcie których amerykański dostojnik zajmował kolejne prestiżowe stanowiska w Kościele katolickim aż do urzędu metropolity Waszyngtonu w latach 2000-2006. Przez długi czas był jednym z najbardziej wpływowych hierarchów Kościoła w Stanach Zjednoczonych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jan Paweł II wyniósł go na kardynała, Franciszek usunął ze stanu kapłańskiego. Kim jest Theodore McCarrick?

Raport Stolicy Apostolskiej w sprawie byłego kardynała Theodore'a McCarricka

Jak podaje agencja Reutera, raport wskazuje na uchybienia papieży, którzy pozwolili na awans byłego kardynała mimo powtarzających się zarzutów pod jego adresem o molestowanie seksualne. Liczący 460 stron raport jest oparty na zeznaniach 90 świadków i dziesiątkach dokumentów, listów i transkrypcji z kościelnych archiwów z Watykanu i USA. Napisano w nim, że "wiarygodne dowody" na to, że były arcybiskup Waszyngtonu molestował nieletnich jako ksiądz w latach 70. pojawiły się dopiero w 2017 roku. Jednocześnie w raporcie podkreślono, że hierarchowie kościelni w Stanach Zjednoczonych byli świadomi plotek krążących w kuluarach, które mówiły o tym, że już jako biskup w latach 80. McCarrick "polował" na dorosłych seminarzystów.

"Podczas długich wywiadów, często emocjonalnych, rozmówcy opisywali szereg zachowań, w tym wykorzystywanie seksualne lub napaści, niechcianą aktywność seksualną, intymny kontakt fizyczny i dzielenie łóżek bez fizycznego dotykania" - czytamy we wstępie do raportu.

90-letni dziś McCarrick twierdzi, że nie pamięta, by molestował dzieci, nie skomentował także publicznie zarzutów o nadużycia seksualne wobec dorosłych seminarzystów. Duchowny żyje obecnie w izolacji. Jak podaje agencja Reutera, jego prawnicy nie odpowiedzieli do tej pory na prośbę o komentarz do watykańskiego raportu. 

Rola Jana Pawła II w sprawie McCarricka

W raporcie stwierdzono, że nie było żadnych wiarygodnych informacji sugerujących niewłaściwe postępowanie McCarricka przed jego awansami w kościelnej hierarchii w latach 80. Jednocześnie zaznaczono, że dochodzenia prowadzone w jego sprawie w latach późniejszych miało nadal jedynie "ograniczony charakter".

Jak pisze agencja Reutera, która przeanalizowała raport, napisano w nim, że w 1999 roku kardynał John O'Connor miał doradzić papieżowi Janowi Pawłowi II, że promocja McCarricka byłaby nieroztropna w świetle "plotek" o jego niewłaściwych zachowaniach seksualnych wobec seminarzystów w Metuchen i Newark w stanie New Jersey, sięgających lat 80.

Śledztwo przeprowadzone przez nuncjusza apostolskiego w Stanach Zjednoczonych, które zlecił Jan Paweł II, "potwierdziło, że McCarrick dzielił łóżko z młodymi mężczyznami". Stwierdziło jednocześnie, że nie było pewności, by dochodziło między nimi do czynności seksualnych - pisze agencja Reutera, powołując się na raport Stolicy Apostolskiej.

6 sierpnia 2000 roku McCarrick napisał list do papieskiego sekretarza Stanisława Dziwisza, w którym odpierał zarzuty kardynała O'Connora. "Z pewnością popełniłem błędy i może czasami brakowało mi roztropności, ale w ciągu 70 lat mojego życia nigdy nie utrzymywałem stosunków seksualnych, ani z kobietą ani z mężczyzną, młodym czy starym" - brzmiała treść listu, cytowanego w raporcie. "Uwierzono zaprzeczeniom McCarricka" - czytamy. List został przekazany papieżowi.

Na początku października 2000 roku arcybiskup McCarrik udał się do Rzymu, gdzie został przyjęty na audiencji u Jana Pawła II, na której obecny był także osobisty sekretarz papieża kardynał Stanisław Dziwisz. "Nie znaleziono żadnego zapisu z tego, co zostało powiedziane na audiencji" - zaznaczono w raporcie.

"W całym raporcie 45 razy pojawia się nazwisko kardynała Stanisława Dziwisza"
"W całym raporcie 45 razy pojawia się nazwisko kardynała Stanisława Dziwisza"TVN24

W listopadzie 2000 roku papież Jan Paweł II awansował McCarricka na arcybiskupa Waszyngtonu - jedno z najbardziej prestiżowych stanowisk w amerykańskim Kościele. "Tam spotykał się ze światowymi przywódcami i lśnił jako gwiazda, zbierając pieniądze na rzecz Kościoła" - pisze agencja Reutera.

W czasie, gdy McCarrick został wysłany do Waszyngtonu wiadomo było o zarzutach, które w raporcie podzielono na cztery kategorie:

1. "Ksiądz 1" z diecezji Metuchen twierdził, że był świadkiem stosunków seksualnych McCarrica z innym księdzem w czerwcu 1987 roku. Anonimowy informator donosił, że tego samego lata duchowny był także zainteresowany stosunkami seksualnymi z nim. 2. W serii anonimowych listów, jakie zostały przesłane do władz kościelnych w Watykanie i Stanach Zjednoczonych w 1992 i 1993 roku, oskarżano McCarricka o czyny pedofilskie z dziećmi z jego własnej rodziny. 3. Wiadomo było, że McCarrick "dzielił łóżko z młodymi mężczyznami w rezydencji biskupa w Metuchen i Newark" 4. Było wiadomo także o tym, że duchowny "dzielił łóżko z dorosłymi seminarzystami w domku na plaży w stanie New Jersey".

W raporcie Stolicy Apostolskiej stwierdzono, że dochodzenie prowadzone w latach 2019-2020 wykazało, iż trzech z czterech biskupów informujących Watykan o przyszłym arcybiskupie i kardynale dostarczyło "niedokładnych i niekompletnych" informacji o zachowaniach seksualnych McCarricka. Jak oceniono, uchybienia te "wpłynęły na wnioski doradców Jana Pawła II i, w konsekwencji, samego Jana Pawła II".

"Papież Jan Paweł II znał McCarricka od lat, pierwszy raz spotkał go w połowie lat 70. McCarrick wielokrotnie nawiązywał kontakt z papieżem zarówno w Rzymie, jak i podczas wyjazdów zagranicznych, w tym także podczas wizyty papieża w Newark w 1995 roku (...). Bezpośrednie relacje McCarricka z Janem Pawłem II prawdopodobnie również miały wpływ na decyzje papieża."

W raporcie podkreślono, że Watykan nigdy nie otrzymał bezpośredniej skargi od którejkolwiek z ofiar duchownego. Dodano, że biorąc pod uwagę posiadane przez Stolicę Apostolską informacje "zarzuty przeciwko niemu można było uznać za plotki".

Dlaczego?

Jan Paweł II zmarł w 2005 roku, a w 2014 roku został ogłoszony świętym przez Kościół katolicki. Jak stwierdzono w raporcie, na jego gotowość do wiary w zaprzeczenia McCarricka prawdopodobnie wpływ miały jego doświadczenia z Polski, gdzie komunistyczne władze często używały "fałszywych zarzutów pod adresem biskupów w celu degradacji pozycji Kościoła".

W kwietniu 2005 roku nowy papież Benedykt XVI, za rekomendacją nuncjusza oraz Kongregacji do spraw Biskupów, przedłużył "uznaną za udaną" kadencję McCarricka w Waszyngtonie o kolejne dwa lata.  Jednocześnie do Stolicy Apostolskiej docierały kolejne informacje od jednej z ofiar duchownego, występującej w raporcie jako "Ksiądz 1". Miały one wpłynąć na "zmianę kursu" przez Watykan, który zwrócił się do McCarricka, by zrezygnował ze stanowiska arcybiskupa Waszyngtonu - napisano w opublikowanym we wtorek dokumencie. Benedykt XVI przyjął rezygnację McCarricka w 2006 roku.

"Wierząc, że zarzuty zostały już przeanalizowane i odrzucone przez papieża Jana Pawła II i doskonale zdając sobie sprawę, że McCarrick działał aktywnie za pontyfikatu Benedykta XVI, papież Franciszek nie widział potrzeby zmiany podejścia przyjętego w poprzednich latach"

"W ciągu kolejnych dwóch lat władze Stolicy Apostolskiej zastanawiały się, jak rozwiązać problemy dotyczące kardynała McCarricka" - czytamy w raporcie.

W międzyczasie pełniący wówczas służbę w sekretariacie stanu arcybiskup Carlo Maria Vigano napisał dwa memoranda - w 2006 i 2008 roku - zwracając uwagę swoich przełożonych na pojawiające się pytania wokół sprawy McCarricka. Arcybiskup nawiązywał do oskarżeń i plotek o "niewłaściwym postępowaniu" kardynała w latach 80. i wyrażał obawę, że mogą one doprowadzić do skandalu.

W 2008 roku, razem z dwoma innymi czołowymi watykańskimi oficjelami, arcybiskup Vigano zasugerował papieżowi wydanie zgody na rozpoczęcie śledztwa kanonicznego w celu "ustalenia prawdy i - jeśli byłoby to uzasadnione - nałożenia 'przykładnych środków' ". Dochodzenia jednak nie wszczęto, a zamiast tego poproszono McCarricka o "nie wychylanie się i zminimalizowanie podróży dla dobra Kościoła" - czytamy w raporcie.

W raporcie napisano, że Benedykt XVI najprawdopodobniej odrzucił pomysł dochodzenia, ponieważ brakowało wówczas "wiarygodnych zarzutów o molestowanie dzieci" przez biskupa, który przysięgał, że nie wykorzystywał seksualnie nieletnich. Jednocześnie - jak dodano - "nic nie wskazywało na jakiekolwiek inne wykroczenia w ostatnim czasie (z dorosłymi - red.)" .

"W związku z brakiem sankcji kanonicznych i wyraźnych instrukcji ze strony Ojca Świętego, McCarrick kontynuował swoją działalność w Stanach Zjednoczonych i za granicą" - czytamy w raporcie.

Benedykt XVI dobrowolnie zrezygnował z urzędu w 2013 rokuAFP PHOTO / VATICAN MEDIA / East News

Jak czytamy w dokumencie, po objęciu urzędu głowy Kościoła w 2013 roku papież Franciszek dowiedział się o "zarzutach i pogłoskach" dotyczących McCarricka. "Wierząc, że zarzuty zostały już przeanalizowane i odrzucone przez papieża Jana Pawła II i doskonale zdając sobie sprawę, że McCarrick działał aktywnie za pontyfikatu Benedykta XVI papież Franciszek nie widział potrzeby zmiany podejścia, przyjętego w poprzednich latach" - napisano w raporcie.

Były nuncjusz apostolski w USA arcybiskup Carlo Maria Vigano oskarżył papieża Franciszka o to, że także on wiedział o czynach pedofilskich byłego metropolity Waszyngtonu, a mimo to zgodził się na jego dalsze podróże i zniesienie "sankcji", które - jak stwierdził - zostały na niego nałożone przez Benedykta. Jak przypomina agencja Reutera, Watykan poinformował, że nie było żadnych formalnych sankcji.

W opublikowanym we wtorek raporcie napisano, że papież Franciszek nie otrzymał żadnej dokumentacji dotyczącej nadużyć ze strony McCarricka przed 2017 rokiem. Wówczas były kardynał został oficjalnie oskarżony o molestowanie nieletnich w latach 70., co doprowadziło do kościelnego dochodzenia i ostatecznie wydalenia McCarricka ze stanu duchownego.

Theodore McCarrick - kim jest?

Urodzony w 1930 roku w Nowym Jorku McCarrick rozpoczął wspinanie się po szczeblach kościelnej hierarchii w 1977 roku, gdy za pontyfikatu Pawła VI został mianowany biskupem pomocniczym w swoim rodzinnym mieście. Cztery lata później otrzymał nominację na biskupa Metuchen, a potem był arcybiskupem Newark.

W 2000 roku Jan Paweł II mianował go arcybiskupem metropolitą Waszyngtonu, zaś w następnym roku nadał mu godność kardynała. Rezygnację z urzędu metropolity stolicy USA złożył z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego na ręce Benedykta XVI w 2006 roku.

O molestowanie nieletnich kardynał Theodore McCarrick został formalnie oskarżony w 2018 roku, ale - jak wynika z ustaleń mediów - sygnały na temat czynów, jakich się dopuszczał, napływały do Watykanu już wcześniej.

Theodore McCarrickSamuel Corum/Anadolu Agency/Getty Images

Wydalony ze stanu kapłańskiego za pedofilię

Dwa lata temu nagłośniona została sprawa zarzutów czynów pedofilii, jakich jeszcze jako zwykły ksiądz miał dopuścić się na początku lat 70. w Nowym Jorku. Przeprowadzone postępowanie w tamtejszej archidiecezji potwierdziło te doniesienia, a sprawę przekazano do Watykanu. W reakcji na to McCarrick otrzymał zakaz sprawowania posługi. W kolejnych miesiącach pojawiły się następne sygnały o czynach wykorzystywania, w tym napaści seksualnej w konfesjonale. Skandal rozszerzał się, a sprawy te zaczęły badać diecezje, w których dostojnik sprawował posługę.

Wraz z tym skandalem rozpoczęła się głośna i burzliwa dyskusja w hierarchii kościelnej na temat tego, kto i od jak dawna wiedział o czynach McCarricka i czy były one umyślnie tuszowane.

W lipcu 2018 roku papież Franciszek przyjął rezygnację emerytowanego metropolity Waszyngtonu z godności kardynała. Nakazał mu też życie w modlitwie i pokucie w odosobnieniu. Dostojnik zamieszkał w klasztorze w Kansas.

Wszczęty w Watykanie jego proces kanoniczny zakończył się wydaniem przez Kongregację Nauki Wiary dekretu w lutym 2019 roku, w którym uznano go za winnego czynów wobec nieletnich i dorosłych wraz z obciążającą okolicznością "wykorzystywania władzy". Franciszek uznał ten dekret za definitywny, w wyniku czego wydalił wtedy byłego kardynała ze stanu kapłańskiego.

"Don Stanislao" a McCarrick. Reportaż "Czarno na białym"

Sprawa byłego kardynała McCarricka i jego powiązań z kardynałem Stanisławem Dziwiszem została przedstawiona w wyemitowanym w poniedziałek w TVN24 reportażu Marcina Gutowskiego "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza".

Fragment reportażu "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" o byłym kardynale McCarricku
Fragment reportażu "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" o byłym kardynale McCarrickuTVN24

OBJERZYJ CAŁY REPORTAŻ "CZARNO NA BIAŁYM " W INTERNECIE

Autorka/Autor:ads, momo/kg

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

882 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Ukraińska armia potwierdziła, że przeprowadziła atak dronami na prom kolejowy w porcie Kawkaz w Kraju Krasnodarskim w Rosji. Jednostka o nazwie "Sławianin" została "znacznie uszkodzona". Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraińcy zaatakowali "Sławianina". "Znaczne uszkodzenia"

Ukraińcy zaatakowali "Sławianina". "Znaczne uszkodzenia"

Źródło:
PAP

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Coraz bardziej dotkliwa susza panuje na Sycylii. Tam, gdzie jest najgorzej, woda z kranów nie płynie od kilkudziesięciu dni. Poważne straty notuje się w rolnictwie i turystyce. Burmistrz miasta Agrigento oświadczył, że to "najgorszy kryzys hydrologiczny w ostatnich latach".

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Czarny rynek wody i protesty na Sycylii. "Najgorszy kryzys w ostatnich latach"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. Wyładowaniom towarzyszyć będą obfite opady deszczu i silne porywy wiatru. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia w 13 województwach. Burze będą gwałtowne

Ostrzeżenia w 13 województwach. Burze będą gwałtowne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kamala Harris, która prawdopodobnie zostanie kandydatką demokratów na prezydenta USA, wystąpiła w Milwaukee w stanie Wisconsin na swoim pierwszym wiecu od czasu rezygnacji Joe Bidena z ubiegania się o drugą kadencję w Białym Domu. - Zobowiązuję się przed wami, że kolejne tygodnie spędzę na jednoczeniu naszej partii - powiedziała. - Donald Trump chce cofnąć nasz kraj, (...) my się nie cofniemy, bo nasza walka to walka o przyszłość, o wolność - podkreśliła. Wskazała też, co będzie głównym celem jej prezydentury.

Harris mówi, co będzie głównym celem jej prezydentury

Harris mówi, co będzie głównym celem jej prezydentury

Źródło:
TVN24, Reuters

Od trzech dni trwają poszukiwania ponad dwudziestu 50-kilogramowych beczek z wysoce toksycznym cyjankiem sodu, przewożonych przez ciężarówkę, która przewróciła się nieopodal Nairobi. Władze ostrzegają złodziei, że "połknięcie zaledwie pół grama skradzionego cyjanku może zabić osobę dorosłą w ciągu kilku godzin".

Brakuje 21 beczek z trucizną. Władze do złodziei: może zabić tysiące osób

Brakuje 21 beczek z trucizną. Władze do złodziei: może zabić tysiące osób

Źródło:
PAP

Tysiące zaplanowanych operacji i wizyt odwołano w Portugalii z powodu strajku lekarzy. Akcja protestacyjna ma potrwać do czwartku rano. Jak przekazała organizująca protest Narodowa Federacja Medyków, we wtorek do pracy nie przystąpiło kilkuset lekarzy w całym kraju.

Tysiące odwołanych operacji i wizyt. Lekarze wyszli na ulice

Tysiące odwołanych operacji i wizyt. Lekarze wyszli na ulice

Źródło:
PAP

Kamala Harris prowadzi minimalnie nad Donaldem Trumpem w pierwszym sondażu przeprowadzonym po decyzji Joe Bidena o rezygnacji z ubiegania się o drugą kadencję w Białym Domu. Badanie Reuters/Ipsos pokazało, że zagłosowałoby na nią 44 procent, a na Trumpa - 42 procent Amerykanów zarejestrowanych jako wyborcy. Reuters podkreśla, że błąd statystyczny wynosi w tym badaniu 3 punkty procentowe.

Kamala Harris czy Donald Trump? Pierwszy sondaż w nowej sytuacji

Kamala Harris czy Donald Trump? Pierwszy sondaż w nowej sytuacji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl, PAP

W podwarszawskim Otwocku ustawiono kilkanaście wiat przystankowych w stylu świdermajer. Drewniane konstrukcje spodobały się dwóm warszawskim radnym, którzy postawili wybadać możliwość zbudowania podobnych w dzielnicy Wawr. Odpowiedź ratusza wyraźnie ich zirytowała.

Radni chcą wiat w stylu świdermajer. "Nie oczekujemy odpowiedzi, że się nie da"

Radni chcą wiat w stylu świdermajer. "Nie oczekujemy odpowiedzi, że się nie da"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kamala Harris ruszyła z kampanią prezydencką. Dyrektorka Secret Service Kimberly Cheatle zrezygnowała ze stanowiska po zamachu na Donalda Trumpa z 13 lipca. Prokuratura Krajowa złożyła zażalenie na decyzję sądu o niezastosowaniu aresztu wobec posła Marcina Romanowskiego. Przed Sejmem odbył się protest Ogólnopolskiego Strajku Kobiet w sprawie aborcji. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 24 lipca.

Pierwszy przystanek Harris, kolejny krok w sprawie Romanowskiego, protest przed Sejmem. Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę

Pierwszy przystanek Harris, kolejny krok w sprawie Romanowskiego, protest przed Sejmem. Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

W mięśniach i wątrobach ryb z rodziny żarłaczowatych u wybrzeży Brazylii wykryto wysokie stężenie kokainy. - To bardzo ważne i potencjalnie niepokojące odkrycie - powiedziała Sara Novais, ekotoksykolożka morska.

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

"Kokainowe ryby" u wybrzeży Brazylii

Źródło:
BBC, Science

76-letni Jan Domin ze Śląska miał w nadmorskim Wiciu ranić nożem 66-letniego obywatela Czech. Pokrzywdzony trafił do szpitala, podejrzewany o popełnienie przestępstwa jest poszukiwany przez policję. Jest osobą głuchoniemą – poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Koszalinie Ewa Dziadczyk.

Poszukują Jana Domina. Miał ranić nożem 66-latka z Czech

Poszukują Jana Domina. Miał ranić nożem 66-latka z Czech

Źródło:
PAP

Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego lądował w Wesołej, gdzie doszło do potrącenia dziewięcioletniej dziewczynki i kobiety przez kierowcę samochodu ciężarowego. Na miejscu pracowały służby.

Kobieta i dziewięcioletnia dziewczynka potrącone przez kierowcę ciężarówki

Kobieta i dziewięcioletnia dziewczynka potrącone przez kierowcę ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek pod hasłem "Aborcja! Tak!" odbyła się przed Sejmem manifestacja Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. To reakcja zwolenniczek liberalizacji prawa do przerywania ciąży na odrzucenie przez Sejm ustawy dekryminalizującej aborcję.

Chcą legalnej aborcji. "Panowie, nie dlatego na was głosowałyśmy"

Chcą legalnej aborcji. "Panowie, nie dlatego na was głosowałyśmy"

Źródło:
PAP

Wieczorem 25 lipca nie będzie działać rządowa aplikacja mObywatel 2.0 - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji (MC). Wyjaśniło, że przerwa będzie miała związek z pracami technicznymi.

Nie będzie działać rządowa aplikacja. Komunikat ministerstwa

Nie będzie działać rządowa aplikacja. Komunikat ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl

Przyczyną śmierci mężczyzny były obrażenia głowy powstałe na skutek postrzelenia z broni palnej. Na ciele nie było innych obrażeń - podała prokuratura. Ciało zostało znalezione w piątek w Dąbrowie Zielonej (woj. śląskie). Od początku śledczy informowali, że miał ranę postrzałową głowy. Według nieoficjalnych informacji tvn24.pl mężczyzną jest poszukiwany od lat Jacek Jaworek. Prokuratura nadal czeka na oficjalne wyniki DNA.

Są wyniki sekcji zwłok znalezionych pięć kilometrów od domu Jacka Jaworka

Są wyniki sekcji zwłok znalezionych pięć kilometrów od domu Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl

Temperatura na Ziemi bije kolejne rekordy. W niedzielę, 21 lipca, odnotowano najcieplejszy dzień na świecie, odkąd prowadzone są pomiary - wynika ze wstępnych danych europejskiej agencji Copernicus Climate Change Service (C3S).

Najcieplejszy dzień na świecie w historii. Był w niedzielę

Najcieplejszy dzień na świecie w historii. Był w niedzielę

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP
Wielki Niemowa, przyszły Tarzan i cztery Oscary

Wielki Niemowa, przyszły Tarzan i cztery Oscary

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Netflix, TVN i Google to trzy marki, które odbiorcy najsilniej kojarzą ze wsparciem dla społeczności LGBT+ w Polsce. Tak wskazują wyniki tegorocznego badania "Aktywizm marek", realizowanego przez agencję Wavemaker. Zgodnie z nimi poparcie polskich konsumentów dla zaangażowania firm w kwestie polityczno-społeczne rośnie.

TVN wśród marek najsilniej kojarzonych ze wsparciem społeczności LGBT+. Już po raz kolejny

TVN wśród marek najsilniej kojarzonych ze wsparciem społeczności LGBT+. Już po raz kolejny

Źródło:
Wavemaker

"Ból i blask" Pedro Almodóvara czy "IO" Jerzego Skolimowskiego to filmy, które zostały obsypane nagrodami, ale nie były tworzone z myślą o masowej widowni. Takich świetnych, ambitnych filmów na platformie Max jest więcej. Oto 10 najciekawszych.

Perełki znalezione na Max. 10 filmów, które naprawdę warto obejrzeć

Perełki znalezione na Max. 10 filmów, które naprawdę warto obejrzeć

Źródło:
TVN24

Według rozpowszechnianego w mediach społecznościowych przekazu w dwóch amerykańskich stanach Joe Biden otrzymał nominację i nie można już go skreślić z listy kandydatów na prezydenta. Tłumaczymy, że tak nie jest i dlaczego.

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24