Trzeba były coś zrobić z Libią, bo może się stać zupełnie nieprzewidywalna - ocenił TVN24 Janusz Reiter, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych. W jego opinii, przestała działać zasada: może Muammar Kaddafi to skur...yn, ale nasz skur...yn.
Reiter nawiązał w ten sposób do słów, którymi rzekomo prezydent Roosevelt określił Somozę, byłego proamerykańskiego dyktatora nikaraguańskiego "to skur...yn, ale nasz skur...yn".
- Jest jeden argument, dla którego trzeba było coś zrobić. Nawet, gdyby ktoś cyniczne powiedział: "Kaddafi to jest - jak powiedział pewien Amerykanin (Roosevelt - red.) - skur...yn, ale nasz skur...yn". Z Kaddafim, po tym, co się stało w Libii, nikt nie mógłby już rozmawiać - powiedział Reiter. I dodał: - To znaczy, że Kaddafi staje się partnerem wyłącznie dla najciemniejszych sił tego świata. To znaczy, że Libia - kraj ważny, jeśli chodzi o ropę - może się stać zupełnie nieprzewidywalna.
"Operacja nie do końca przemyślana"
Zdaniem Reitera, Polski nie stać na operację zbrojną w Libii. Poza tym, ta, w którą zaangażował się Zachód, sprawia - jego zdaniem - wrażenie nie do końca przemyślanej.
Niepokojąca jest różnica zdań między jej uczestnikami (państwami koalicji Zachodniej). Nie słyszałem też dobrej, przekonującej odpowiedzi na pytanie do czego ma doprowadzić ta operacja, kiedy może się skończyć. Janusz Reiter, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych
- Niepokojąca jest różnica zdań między jej uczestnikami - powiedział. I dodał: - Nie słyszałem też dobrej, przekonującej odpowiedzi na pytanie do czego ma doprowadzić ta operacja, kiedy może się skończyć.
Odniósł się w ten sposób do braku porozumienia wewnątrz NATO ws. przejęcia dowodzenia nad operacją w Libii. Członkowie Sojuszu nie są m.in. zgodni co do tego, kto powinien koordynować działania sił koalicji.
Reiter zastrzegł, że będzie można mówić o sukcesie, jeśli Muammar Kaddafi odejdzie, a na jego miejsce wejdzie ktoś, kto będzie lepiej rządził, kto umożliwi stworzenie lepszego porządku w tej części świata. Jednak dziś w jego opinii, trudno znaleźć dowody na to, że koalicja, wie jak to zrobić. - Im dłużej będzie trwała operacja, tym trudniej będzie ją obronić przed opinią publiczną, także w świecie arabskim - powiedział Reiter.
SOBOTA W LIBII - RELACJA MINUTA PO MINUCIE PIĄTEK W LIBII - RELACJA MINUTA PO MINUCIE KTO MOŻE OBJĄĆ WŁADZĘ PO KADDAFIM? CZYTAJ ANALIZĘ TVN24.PL CO DALEJ PO INTERWENCJI ZACHODU? CZYTAJ ANALIZĘ TVN24.PL WOJNA W LIBII W STUDIO 3D
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24