"Jesteśmy gotowi ograniczyć emisję CO2"

Aktualizacja:
 
"Polska jest gotowa do przyjęcia na siebie zobowiązania, jakim jest redukcja emisji CO2 o 20 proc. do roku 2020"TVN24

- Polska jest gotowa zobowiązać się do redukcji emisji CO2 o 20 proc. do roku 2020 - zadeklarował Donald Tusk podczas pierwszego dnia Szczytu Klimatycznego ONZ w Poznaniu. Premier Danii Anders Fogh Rasmussen oświadczył, że walka ze zmianami klimatu to kluczowe wyzwanie i "potrzebne jest globalne porozumienie w tej sprawie". W 2009 roku w Kopenhadze ma zostać podpisane porozumienia w sprawie powstrzymania globalnego ocieplenia - umowa zdaniem Tuska, "za fundament będzie miała poznańskie obrady".

- Kopenhaga na pewno będzie happy-endem tych trudnych negocjacji - ocenił polski premier na otwarciu szczytu. Tusk zapowiedział, że o emisji CO2 będzie rozmawiał podczas spotkania 6 grudnia w Gdańsku z udziałem prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego i ośmiu premierów krajów europejskich.

Tusk powiedział, że Polska powinna inwestować maksimum środków w ograniczenie emisji CO2 np. w elektrowniach węglowych, bez ryzyka ich zamykania.

"Musimy się porozumieć co do ograniczenia emisji CO2 o 50 proc. do 2015 w porównaniu do 1990 roku" - mowi Rasmussen
"Musimy się porozumieć co do ograniczenia emisji CO2 o 50 proc. do 2015 w porównaniu do 1990 roku" - mowi RasmussenTVN24

"Kamień milowy"

Zdaniem ministra środowiska Macieja Nowickiego, który został wybrany na prezydenta COP 14, szczyt w Poznaniu to "kamień milowy" w "procesie rozpoczętym przez ONZ na Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro w 1992 roku". Według Rasmussena, długofalowym celem porozumień jest ograniczenie globalnej emisji CO2 o 50 proc. do 2050 roku.

Obecny na konferencji klimatycznej delegat departamentu stanu USA Harlan Watson poinformował, że Stany Zjednoczone dotrzymają zobowiązań z Bali dotyczących zakończenia negocjacji klimatycznych na przyszłorocznej konferencji COP 15 w Kopenhadze. - Chcemy iść do przodu z negocjacjami, żeby uzyskać ich efekt w Kopenhadze, chociaż nie będzie to łatwe - powiedział.

Premier: Troska o klimat, niezależna od koniunktury
Premier: Troska o klimat, niezależna od koniunkturyTVN24

"Brak deklaracji"

Nie wszyscy pozytywnie oceniają dotychczasowy przebieg rozmów w Poznaniu. W opinii organizacji ekologicznych zrzeszonych w Koalicji Klimatycznej, Tusk nie przedstawił żadnych deklaracji dotyczących polskiej polityki klimatycznej. Ich zdaniem, zabrakło jasnego stanowiska ws. redukcji emisji gazów cieplarnianych, a także stanowiska ws. przyjęcia przez Polskę Pakietu Energetyczno - Klimatycznego.

WWF zaapelowało zaś do rządów krajów uczestniczących w Konferencji, by wynegocjowały tekst międzynarodowego porozumienia w sprawie powstrzymania globalnego ocieplenia.

Podczas dwutygodniowego szczytu w Poznaniu jego uczestnicy mają podsumować dotychczasowe dokonania w dziedzinie ochrony klimatu, jak i wyznaczyć zadania na rok 2009, tak aby podczas następnego szczytu w Kopenhadze udało się przyjąć dokument, który zastąpi bądź uzupełni, ustalenia Protokołu z Kioto.

Zmiany klimatyczne a polityka
Zmiany klimatyczne a politykaTVN24

Katastrofalne 2 stopnie

Premier zaznaczył, że "wszyscy dźwigamy na sobie odpowiedzialność za klimat i środowisko naturalne człowieka". Przypomniał, że ocieplenie klimatu o 2 stopnie może przynieść zmiany katastrofalne dla świata - m.in. powodzie i tornada. - Powinniśmy zrobić wszystko, by żadna aktywność człowieka nie podważyła trwale symbiozy pomiędzy człowiekiem a naturą - mówił Donald Tusk.

Premier podkreślił, że obecny kryzys finansowy na świecie nie zwalnia od troski o środowisko naturalne. - Musimy zrozumieć, że kryzysy finansowe zdarzały się i będą się zdarzać, ale praca nad ochroną środowiska jest niezależna od koniunktury gospodarczej - powiedział. Dodał, że żaden kraj z osobna nie jest w stanie sprostać temu wyzwaniu, dlatego tak ważna jest współpraca międzynarodowa w tej kwestii. - Cel wspólny to ochrona ziemi, natury i klimatu - zaapelował.

"Nowoczesna wersja solidarności"

Tusk przypomniał, że hasłem szczytu jest "Solidarność dla klimatu". Zwrócił też uwagę, że wkrótce obchodzona będzie 25. rocznica przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla. Jak mówił, wówczas Polacy "zapalili płomień wolności", który był jasnym i widocznym znakiem dla zniewolonych narodów Europy i doprowadził do wyzwolenia z totalitaryzmu wielkiej części świata zależnej od komunistycznej opresji.

- Dzisiaj w Polsce myślimy o nowej solidarności, o globalnej solidarności wokół spraw ważnych dla całej ludzkości. Ochrona klimatu, ochrona środowiska wymaga nowoczesnej wersji solidarności - podkreślił premier.

Przypomniał, że Polska od 1988 do 2007 roku zmniejszyła emisję CO2 o około 30 proc. Zwrócił uwagę, że Polska ma szczególną sytuację, wynikającą z "faktu dużego uzależnienia naszej gospodarki, zwłaszcza energetyki, od węgla". Dlatego - jak przekonywał - mamy szczególne prawo, aby dodać otuchy tym krajom, które także wiedzą, że ochrona klimatu to trudne wyzwanie.

Jeden cel - ochrona klimatu

Konferencja COP 14 (XIV Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu - (UNFCCC) wraz z IV Sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto), potrwa do 12 grudnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Organizatorem konferencji jest Sekretariat Konwencji Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu, a gospodarzem Rząd RP, koordynatorem przygotowań - Ministerstwo Środowiska RP.

Jednym z kluczowych zagadnień poznańskiej konferencji będzie ustalenie mechanizmów, które pozwolą na przepływ finansów, technologii dla ograniczenia emisji CO2 i które będą zachęcać do zwiększania pro-środowiskowego rozwoju czy powstrzymania zmian klimatycznych.

Organizatorzy spodziewają się, że w Poznaniu zapadną konkretne ustalenia dotyczące krótkoterminowych rozwiązań (do roku 2012) szczególnie dla krajów rozwijających się, w tym przystosowanie tych krajów, finansowe i technologiczne, które ma pomóc w powstrzymaniu procesów niszczenia terenów leśnych.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami w niemal całej Polsce. Najgroźniejsze są spodziewane w pasie od Pomorza po Opolszczyznę - tam obowiązują ostrzeżenia najwyższego stopnia. W niektórych regionach niebezpiecznie będzie do rana w poniedziałek.

Wiele regionów zagrożonych nawałnicami. Ostrzeżenia IMGW trzeciego stopnia

Wiele regionów zagrożonych nawałnicami. Ostrzeżenia IMGW trzeciego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Zjednoczenie Narodowe zdobyło w pierwszej turze wyborów parlamentarnych we Francji 34 procent głosów - wynika z sondażu exit poll. Lewicowy Front Ludowy zajął drugie miejsce, uzyskując 29 procent. Podium zamyka obóz prezydenta Emmanuela Macrona, Razem dla Republiki zdobyło między 20,5 a 23 procent głosów.

Francuzi zagłosowali. Są sondażowe wyniki

Francuzi zagłosowali. Są sondażowe wyniki

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Tragiczny wypadek w Bilczycach w Małopolsce. Samochód osobowy wjechał w rowerzystkę przewożącą pięcioletnią córkę. 40-latka zginęła na miejscu, dziewczynka w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Dwie osoby podróżujące samochodem zostały zatrzymane.

Matka zginęła na miejscu. Jej pięcioletnia córka walczy o życie

Matka zginęła na miejscu. Jej pięcioletnia córka walczy o życie

Źródło:
tvn24.pl

Przez Polskę w niedzielę przechodzą burze, które w niektórych miejscach są gwałtowne. Silny wiatr w pomorskim Uniechowie zerwał kilka dachów, a na jednej z posesji zniszczył stodołę. W wielkopolskiej Pile połamane zostały drzewa. W powiecie kłodzkim piorun trafił w dom jednorodzinny, przez co trzy osoby zostały poszkodowane. Burzom towarzyszy bardzo duży grad.

"Taki szum się zrobił, ciemno, że nie było widać nic". Poszkodowani, pozrywane dachy, wielkie gradziny

"Taki szum się zrobił, ciemno, że nie było widać nic". Poszkodowani, pozrywane dachy, wielkie gradziny

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl, PAP, TVN24

Marine Le Pen, liderka Zjednoczenia Narodowego, skomentowała wyniki niedzielnej pierwszej tury wyborów parlamentarnych we Francji. - Francuzi jednoznacznie poświadczyli, że chcą coś zmienić - stwierdziła. Prezydent Emmanuel Macron przekazał, że potrzebne jest "demokratyczne i republikańskie" zjednoczenie przed drugą turą.

Marine Le Pen i Jordan Bardella zabierają głos

Marine Le Pen i Jordan Bardella zabierają głos

Źródło:
Reuters, PAP

Ulewy doprowadziły do lokalnych powodzi i lawin błotnych w Piemoncie i Dolinie Aosty na północnym zachodzie Włoch. W niedzielę straż pożarna uratowała rodzinę z małym dzieckiem, która utknęła w samochodzie pośród wzbierającej wody.

Wokół pełno wody, a w samochodzie rodzina z trzymiesięcznym dzieckiem

Wokół pełno wody, a w samochodzie rodzina z trzymiesięcznym dzieckiem

Źródło:
PAP, Reuters, La Stampa, tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 30.06 nad dużym obszarem Polski pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Intensywnie pada deszcz, sypie grad, a wiatr bardzo mocno się rozpędza. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? W kilku regionach jest głośno od grzmotów

Gdzie jest burza? W kilku regionach jest głośno od grzmotów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Rejon miejscowości Awdijiwka i Pokrowsk w obwodzie donieckim był w ostatnich dniach głównym celem rosyjskich działań zbrojnych w Ukrainie i prawdopodobnie pozostanie tak w najbliższym tygodniu - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

Brytyjski wywiad o "głównym celu rosyjskich wysiłków"

Brytyjski wywiad o "głównym celu rosyjskich wysiłków"

Źródło:
PAP

Ewentualne zwycięstwo Le Pen we Francji, a później ewentualne zwycięstwo Trumpa w Stanach Zjednoczonych da niesłychany power innym populistom - prognozował w TVN24 Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych. Dodał, że "ich dzisiejsze ciśnienie i ewentualny frontalny atak na demokrację, na porządek świata, jest fatalny".

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

Źródło:
TVN24

Poszukiwania 19-latka, który zaginął w połowie czerwca na hiszpańskiej Teneryfie zostały zakończone - poinformowała w niedzielę policja. Ostatnim dniem akcji była sobota.

Koniec poszukiwań zaginionego na Teneryfie 19-latka. Sprawa "nadal otwarta"

Koniec poszukiwań zaginionego na Teneryfie 19-latka. Sprawa "nadal otwarta"

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Ogień na polu pojawił się około południa w trakcie prac przy zbiorze zboża. Szybko się rozprzestrzeniał. W akcji gaśniczej, prócz kilkudziesięciu strażaków, brali udział rolnicy, którzy orając ziemię, odcinali płonące pole od pozostałego.

Pole ognia. Z dymem poszło 25 hektarów jęczmienia

Pole ognia. Z dymem poszło 25 hektarów jęczmienia

Źródło:
tvn24.pl

Niezapowiedziany sprawdzian kondycji strażaków skończył się interwencją medyczną. Sześciu z 11 ćwiczących źle się poczuło, dwóch z nich trafiło do szpitala. Są już w domu, a komenda wyjaśnia, co się stało.

Sprawdzali kondycję bojową strażaków. Połowa zasłabła, dwóch trafiło do szpitala

Sprawdzali kondycję bojową strażaków. Połowa zasłabła, dwóch trafiło do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

W Thionville w północno-wschodniej Francji doszło w nocy z soboty na niedzielę do strzelaniny. Miało to miejsce podczas przyjęcia weselnego. Trzech uzbrojonych mężczyzn otworzyło ogień w stronę gości. Jedna osoba zginęła, pięć zostało rannych, sprawcy uciekli z miejsca zdarzenia. Według policji atak był formą wyrównania rachunków między handlarzami narkotyków.

Podjechali do gości weselnych i otworzyli ogień. Jedna osoba nie żyje, kilkoro rannych

Podjechali do gości weselnych i otworzyli ogień. Jedna osoba nie żyje, kilkoro rannych

Źródło:
AFP, RFI

Po upalnym weekendzie temperatura spadnie nawet o kilkanaście stopni. Jak pogoda czeka nas w pierwszej połowie lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagły koniec piekielnego upału

Pogoda na 16 dni: nagły koniec piekielnego upału

Źródło:
tvnmeteo.pl

W wyniku ulew, które w minionych dniach nawiedziły stolicę Indii, zginęło co najmniej 11 osób - podała w niedzielę agencja informacyjna Reuters. Wśród ofiar są cztery osoby, które utonęły w zalanych przejściach podziemnych. W ciągu minionej doby z głównego lotniska w Nowym Delhi odwołano prawie 60 lotów.

Cztery osoby zginęły w przejściach podziemnych

Źródło:
Reuters, PAP, The New Indian Express

Szczęśliwym finałem zakończyły się poszukiwania zaginionej 25-latki spod Wyszkowa. Kobieta poinformowała rodzinę o tym, że wyjeżdża do Grecji do swojego partnera. Przez miesiąc nie było z nią kontaktu.

Rodzinie powiedziała, że wyjeżdża do partnera do Grecji. Finał poszukiwań zaginionej 25-latki

Rodzinie powiedziała, że wyjeżdża do partnera do Grecji. Finał poszukiwań zaginionej 25-latki

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Narkotyczna zemsta Chin. Fentanyl nie bierze się znikąd

Narkotyczna zemsta Chin. Fentanyl nie bierze się znikąd

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

Premium

Amerykańscy pianiści Christian Sands i Emmet Cohen to dwa największe nazwiska w programie tegorocznego Jazzu Na Starówce. Będzie też szeroka prezentacja polskiego jazzowego mainstreamu. Tradycyjnie nie zabraknie gości z Austrii i Włoch. Festiwal rozpoczyna się w przyszłym tygodniu.

Z nowojorskiego mieszkania grał dla milionów słuchaczy. Wystąpi na Starówce

Z nowojorskiego mieszkania grał dla milionów słuchaczy. Wystąpi na Starówce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Król Zanzibaru" to dokument dostępny na platformie Max, opowiadający historię Polaka, który szybko rozwinął hotelowe imperium na afrykańskiej wyspie. W pewnym momencie jednak sieć zbankrutowała, a turyści zostali pozbawieni wakacji, zaś pracownicy pensji. - Grup oszukanych przez Wojtka było wiele - podkreślała we "Wstajesz i weekend" dziennikarka śledcza Agnieszką Szwajgier. O współpracy z Wojtkiem z Zanzibaru opowiadał również oszukany przez niego dziennikarz Żelisław Żyżyński.

Genialny wizjoner czy sprytny oszust? "Król Zanzibaru" na platformie Max

Genialny wizjoner czy sprytny oszust? "Król Zanzibaru" na platformie Max

Źródło:
tvn24.pl

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala Our Future Foundation, podczas której 22 nastolatków otrzymało stypendia, które mają im pomóc dostać się na najlepsze światowe uczelnie. W uroczystości wziął udział między innymi wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Warner Bros. Discovery.

Wręczono stypendia młodym zdolnym. Gala Our Future Foundation

Wręczono stypendia młodym zdolnym. Gala Our Future Foundation

Źródło:
TVN24, PAP

Dwadzieścia książek reprezentujących różne gatunki literackie znalazło się na liście nominowanych do 28. edycji Nagrody Literackiej Nike, przyznawanej za najlepszą książkę roku. Finalistów poznamy na początku września.

Nominowani do Nagrody Literackiej Nike. Jeden gatunek szczególnie doceniony

Nominowani do Nagrody Literackiej Nike. Jeden gatunek szczególnie doceniony

Źródło:
PAP