"Dziękuję za podejmowany codziennie wysiłek i osobiste zaangażowanie w tworzenie partnerskiej relacji z dziećmi i młodzieżą" - napisał prezydent Bronisław Komorowski w liście do nauczycieli z okazji przypadającego w niedzielę Dnia Edukacji Narodowej.
List do nauczycieli został opublikowany w sobotę na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta. Komorowski podziękował w nim nauczycielom również za "krzewienie kultury dialogu i szacunku do drugiego człowieka, a także rozwijanie umiejętności współpracy mimo różnic".
"Jest to najlepsza droga do budowania społeczeństwa obywatelskiego, które jest ważnym impulsem dla modernizacji Polski" - zaznaczono w liście. "Wielkie wyzwanie" Komorowski wskazał, że zadanie, którego podjęli się nauczyciele "jest wielkim wyzwaniem kształtowania postaw młodych Polaków otwartych na świat, lepiej go rozumiejących, pełnych dumy i radości z naszej ojczyzny, a także wiary w możliwość zmian".
"To właśnie ci młodzi ludzie, dzięki otrzymywanej od Was wiedzy, a także poczuciu odpowiedzialności za siebie i wspólnotę, z nową energią będą budowali demokratyczną, nowoczesną Polskę, taki też jej obraz przekażą światu" - zaznaczył prezydent zwracając się do pedagogów. W tym kontekście przypomniano w liście słowa Janusza Korczaka dotyczące roli wiedzy przekazywanej przez wychowawców: "Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć, a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę bardzo zajmowało".
Prezydent dodał, że dzień Edukacji Narodowej to także święto uczniów. "Warto, aby młodzi ludzie potrafili bez kompleksów i uprzedzeń funkcjonować w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, by rozumieli problemy i wyzwania współczesnego świata. To pozwoli określać polskie potrzeby, dążenia i aspiracje, na które w przyszłości będą musiały odpowiadać kolejne pokolenia" - napisał Komorowski. Rocznica KEN Przypadający 14 października Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.
Ponieważ święto wypada w tym roku w niedzielę - najważniejsze uroczystości przesunięto na poniedziałek. Dzień Edukacji Narodowej wprowadzono w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela. Zdjęcia sprzed lat Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Narodowe Archiwum Cyfrowe zaprezentowało na swoim koncie na Facebooku archiwalne zdjęcia sprzed kilkudziesięciu lat pokazujące nauczycieli i ich uczniów.
Zobaczyć można m.in. członków kółka literackiego Miejskiej Szkoły Przemysłowo-Handlowej im. Stanisława Wyspiańskiego w Gnieźnie wraz z nauczycielem panem Czechem (fotografia pochodzi z roku 1932), a także uczniów Zasadniczej Szkoły Budowlanej dla Pracujących w Koszalinie w roku 1970, w charakterystycznych mundurkach szkolnych.
Jest też fotografia grupy uczniów i nauczycieli w Szkolnym Ogrodzie Przyrodniczym w Zamościu sprzed II wojny światowej.
Autor: MAC//bgr / Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Narodowe Archiwum Cyfrowe