Dziennikarze Radia Katowice i Radia Opole startują w wyborach samorządowych. - To sprzeczne z zasadami etyki zawodu - uważa Rada Etyki Mediów. Zainteresowani twierdzą, że chcą w ten sposób pomóc lokalnej społeczności.
Z Radia Katowice do samorządu kandyduje pięciu etatowych dziennikarzy i dwóch współpracowników.
Beata Tomanek, która prowadzi audycje o problemach niepełnosprawnych, stara się o mandat radnej gminy Katowice, Maciej Szczawiński zajmujący się na antenie kulturą także chce być radnym z Katowic, Piotr Pagieła, wydawca serwisów informacyjnych kandyduje do rady gminy Skoczów, Andrzej Ochodek, szef redakcji Radia Katowice w Bielsko-Białej ubiega się o mandat radnego powiatu cieszyńskiego, a Wojciech Pacula, publicysta motoryzacyjny startuje na radnego miasta Sławkowa.
- Jestem bezpartyjny. Kandyduję, bo chcę coś zrobić dla lokalnej społeczności Skoczowa. Gdybym chciał zostać politykiem, zrezygnowałbym z dziennikarstwa - argumentuje Pagieła.
Albo samorząd albo dziennikarstwo
Krytykuje to Rada Etyki Mediów. - Angażowanie się dziennikarzy w działalność polityczną jest sprzeczne z etyką tego zawodu. Trudno zabronić dziennikarzom kandydowania do samorządów, powinni jednak wtedy zrezygnować z dziennikarstwa - mówi Magdalena Bajer, przewodnicząca REM.
Jacek Filus, redaktor naczelny Radia Katowice, nie widzi w działaniu dziennikarzy problemu. Samorządy nie są ciałami politycznymi. Zakazywanie dziennikarzom angażowania się w prace samorządów byłoby ograniczaniem ich praw obywatelskich - stwierdza Filus.
Na czas kampanii wyborczej, czyli od 5 do 21 listopada, odsunął jednak dziennikarzy od anteny. - Jeśli dziennikarze działający w samorządach zaczną uprawiać w swoich audycjach politykę, zabiorę im programy - zastrzega Filus.
Przepisy nie zabraniają
Do opolskiego sejmiku wojewódzkiego z listy PSL startuje dziennikarka Radia Opole Halina Nabrdalik, prowadząca audycje o rolnictwie.
- Miałam z tym kłopot, bo uważam, że dziennikarze nie powinni angażować się w politykę. Prawnik, którego poprosiłam o opinię, stwierdził jednak, że nie ma przepisów, które zabraniałyby dziennikarzom kandydowania do samorządów z list partii politycznych - mówi Teresa Kudyba, prezes Radia Opole.
Dodaje, że nie mogła się oprzeć na wewnętrznych zarządzeniach stacji. Uchwała zarządu radia z czerwca br. o zasadach etyki obowiązujących dziennikarzy stacji mówi co prawda, że nie mogą oni brać udziału w kampaniach wyborczych, ale dokument ten nie został jeszcze podpisany przez pracowników, więc ich nie obowiązuje.
Mimo to, do 21 listopada Halina Nabrdalik nie będzie prowadzić audycji.
Źródło: Presserwis
Źródło zdjęcia głównego: TVN24