Przeciętne polskie dziecko spędza przed telewizorem dwie i pół godziny dziennie, a w soboty ponad trzy - wynika z badań TNS OBOP, na które powołuje się "Gazeta Wyborcza". To oznacza, że ogląda telewizję zaledwie o 14 minut dziennie krócej niż statystyczny Polak.
Od stycznia do kwietnia TNS OBOP badał, ile czasu na telewizję poświęcają dzieci. Badano grupę 1200 dzieci w wieku 4-15 lat. Średnio dziecko spędziło przed ekranem 2 godz. i 25 min dziennie. Więcej w soboty - 3 godz. i 4 min.
Dzieci biorą przykład z rodziców, którzy z pilotem w ręku siedzą średnio 3 godz. i 58 min. dziennie. A w soboty i niedziele statystyczny Polak nie rusza się sprzed telewizora przez 9 godz. i 17 min.
Zbierają podpisy
Dlatego stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość ze Świdnicy zaczęło akcję "Podróże kontra telewizor". W przedszkolach i szkołach w całej Polsce można podpisać się pod projektem "ustawy", którą zajmie się Sejm Dzieci i Młodzieży co roku obradujący na Wiejskiej 1 czerwca. W dokumencie dzieci domagają się prawa do soboty bez telewizora i do spędzania weekendów na rodzinnych wycieczkach.
Ustawy przyjęte przez dzieci mają charakter postulatywny i są potem promowane przez MEN jako zbiór zaleceń i głos młodego pokolenia - mówi Michał Tragarz z Centrum Edukacji Obywatelskiej, które wspólnie z MEN i Kancelarią Sejmu organizuje posiedzenia dziecięcego Sejmu.
Źródło: "Gazeta Wyborcza"
Źródło zdjęcia głównego: Wynand Delport/sxc.hu