Polska

Coraz więcej świadków ws. organizacji lotów Tu-154

Polska

TVN24Śledczy badają organizację lotów Tu-154M

Dotychczas w śledztwie dotyczącym organizacji lotów Tu-154M z 7 i 10 kwietnia 2010 r. przesłuchano 34 świadków - poinformowała Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga. Przesłuchania kolejnych osób zaplanowane są do końca czerwca. Łącznie śledczy chcą przesłuchać 80 osób. Jednak nie wykluczone, że ich liczba może jeszcze wzrosnąć.

- Prokuratorzy na bieżąco analizują także dokumentację nadsyłaną z instytucji, do których zwrócono się w kwietniu tego roku - poinformowała rzeczniczka prasowa praskiej prokuratury okręgowej, prok. Renata Mazur.

Prokuratura o niezbędne materiały wystąpiła do blisko 40 instytucji - w tym kancelarii: prezydenta, premiera, Sejmu i Senatu oraz MON, MSZ, BOR i BBN.

Szukają winnych

Śledczy z prokuratury Warszawa-Praga badają ewentualną odpowiedzialność funkcjonariuszy publicznych nie będących żołnierzami. Wątek dotyczy okresu od września 2009 r. do 10 kwietnia 2010 r. i badana jest w nim sprawa ewentualnego niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez urzędników i funkcjonariuszy publicznych kancelarii prezydenta, premiera, MSZ, MON, polskiej ambasady w Moskwie i BOR w związku z wizytami w Katyniu premiera Donalda Tuska (7 kwietnia 2010 r.) i prezydenta Lecha Kaczyńskiego (10 kwietnia).

Na przełomie marca i kwietnia wątek ten został wyłączony z postępowania dotyczącego katastrofy smoleńskiej, prowadzonego przez warszawską prokuraturę wojskową. Prokuratura wojskowa - co do zasady - nie jest bowiem uprawniona do badania działań osób cywilnych.

Rosja pomoże?

W maju cywilni prokuratorzy skierowali do Rosji wniosek o pomoc prawną. Prokuratura na razie nie ujawnia jego treści przed otrzymaniem z Moskwy potwierdzenia o zapoznaniu się przez rosyjskich śledczych z tym wnioskiem. Wiadomo jednak, że wniosek dotyczy najprawdopodobniej uzupełnienia dokumentacji znajdującej się w dyspozycji polskiej prokuratury cywilnej.

Jest to pierwszy wniosek o pomoc prawną, jaki praska prokuratura skierowała w tej sprawie do Rosji. Dotychczas kilka takich wniosków - częściowo już zrealizowanych - wysłała do Rosjan Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie, badająca katastrofę z 10 kwietnia. Obecnie śledztwem dotyczącym organizacji lotów w praskiej prokuraturze zajmuje się trzech prokuratorów, szefem zespołu śledczego jest prok. Józef Gacek.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości