Gwałt na osobie nieletniej (poniżej 15 roku życia) uznany zostanie za zbrodnię. Osoba skazana za taki czyn będzie poddana leczeniu. Grozić jej będzie też wyższy wyrok. Projekt ustawy przyjęty we wtorek przez rząd zakłada ponadto kary za nagabywanie nieletnich w sieci.
Proponowany projekt nowelizacji Kodeksu karnego zakłada, że osoba skazana za gwałt na osobie poniżej 15 roku życia będzie poddana psychoterapii i farmakoterapii - o ile się na to zgodzi. Jeśli nie będzie takiej zgody o leczeniu zdecyduje sąd.
To mniej więcej to, co już mamy
W ocenie karnisty, prof. Zbigniewa Hołdy z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka "projekt nakłada obowiązek leczenia pedofilów, ale nie jest to przymus". "Oznacza to, że w przypadku niepoddania się leczeniu mogą być pewne negatywne konsekwencje, np. skazany nie będzie mógł skorzystać z warunkowego zwolnienia" - powiedział Hołda. "To jest mniej więcej to, co dzisiaj mamy" - dodał.
Obowiązkowe leczenie po odbyciu kary
Celem leczenia jest zarówno poprawa stanu zdrowia skazanego, obniżenie jego popędu seksualnego, a przede wszystkim zmniejszenie ryzyka popełnienia przez niego kolejnego przestępstwa.
- Aby skutecznie zapobiegać groźbie recydywy tych, którzy popełnili zbrodnie na tle pedofilskim i kazirodczym, ktoś kto jest skazany za te właśnie zbrodnie i został skazany prawomocnym wyrokiem, po odbyciu kary będzie przymusowo leczony w zakładzie zamkniętym lub ambulatoryjnie. Leczenie będzie trwało do czasu, aż biegli orzekną, że przyniosło skutek. W przypadku, w którym leczenie ambulatoryjne zostanie przerwane przez leczonego, decyzją sądu zostanie on umieszczony w zamkniętym zakładzie - mówił premier Donald Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów. Premier zapowiedział także, że podjęto bardzo radykalne decyzje, jednak są one zgodne z międzynarodowym prawem.
W przyszłości nadzór elektroniczny
- Zdecydowaliśmy się na te radykalne przepisy wyłącznie po to, aby chronić potencjalne ofiary przed potencjalną recydywą zbrodni o podłożu pedofilskim lub kazirodczym - mówił Tusk. Premier zapowiedział, że rozważane jest w przyszłości objęcie osób popełniających tego typu przestępstwa tzw. nadzorem elektronicznym, by precyzyjnie śledzić ich sposób postępowania, tak aby zagrożenie było jeszcze mniejsze.
Zaostrzone kary
Zgodnie z nowymi przepisami, za zgwałcenie osoby poniżej 15 roku życia lub członka najbliżej rodziny sąd będzie orzekał karę pozbawienia wolności od 3 do 15 lat (obecnie od 2 do 12 lat). Kazirodztwo (bez dokonania gwałtu) będzie karane pozbawieniem wolności od 6 miesięcy do 8 lat (obecnie od 3 miesięcy do 5 lat).
Do projektu wpisano też kary za nagabywanie małoletnich w sieci. Za nawiązanie z osobą poniżej 15 roku życia - za pośrednictwem systemu teleinformatycznego lub sieci telekomunikacyjnej - kontaktu, którego celem jest spotkanie z tą osobą i popełnienie przestępstwa przeciwko wolności seksualnej grozić będzie do trzech lat więzienia.
Źródło: TVN 24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24