Co było następstwem zjazdu gnieźnieńskiego i kiedy powstała wieża Eiffela? Takie m.in. pytania pojawiły się na tegorocznym egzaminie maturalnym z historii na poziomie podstawowym. Spróbuj swoich sił i sprawdź, czy matura Tobie sprawiłaby trudność.
Tegoroczne zadania egzaminacyjne premiują nie encyklopedyczną wiedzę, a umiejętności analizy tekstu i przedstawionych obrazów. Pytania dotyczą zarówno antycznych form ustroju politycznego, jak i twórców sztuki współczesnej. Na poziomie podstawowym zdający mieli do rozwiązania 40 zadań w czasie 120 minut.
Rozszerzony z wypracowaniem
Uczniowie, którzy zdecydowali się zdawać egzamin na poziomie rozszerzonym, do dyspozycji mieli aż trzy godziny. W tym czasie mieli odpowiedzieć na 25 pytań oraz napisać wypracowanie na jeden z wybranych tematów. Propozycje brzmiały następująco: "Scharakteryzuj przemiany w gospodarce Europy w XVI–XVII w." oraz "Scharakteryzuj sytuację gospodarczą na ziemiach polskich w latach 1815–1914".
440 tys. zdających
Abiturient zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego na maturze otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu, niezależnie od tego, czy zdawał go na poziomie podstawowym, czy na rozszerzonym.
Maturę w całej Polsce zdaje w tym roku ponad 440 tys. uczniów. Egzaminy pisemne rozpoczęły się 4 maja, potrwają do 21 maja. Egzaminy ustne przeprowadzane będą do 29 maja.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24