30 maja będzie "dniem bez wokandy" - ustalił Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" i wezwał sędziów do udziału w proteście. Jednocześnie apeluje, by protestowali z rozwagą. Stowarzyszenie spiera się z resortem sprawiedliwości m.in. o sędziowskie pensje.
Jak napisano w uchwale, Zarząd SSP Iustitia z ubolewaniem stwierdza, że żaden z je postulatów nie został uwzględniony w pracach prowadzonych w Ministerstwie Sprawiedliwości, a dotyczących dojścia do urzędu sędziego i sposobu kształtowania wynagrodzeń sędziowskich.
- Domagamy się niezwłocznej realizacji propozycji Ministra Sprawiedliwości, co oznacza podwyżkę od 1 stycznia 2009 r. o około 25 %, natomiast równocześnie oczekujemy zmiany systemu wynagrodzeń, który istotnie doprowadzi do znaczącego wzrostu płac sędziów. Dopuszczamy jednak odpowiedni okres przejściowy, biorący pod uwagę realia budżetowe i uwarunkowania społeczne - poinformował wiceprezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA Maciej Strączyński.
Według danych stowarzyszenia Iustitia obecnie sędzia w sądzie rejonowym zarabia około 5 tysięcy złotych, zaś w sądzie okręgowym blisko 6 tysięcy.
Zapowiadany na 30 maja Dzień bez wokandy oznacza, że sędziowie tego dnia nie będą prowadzili rozpraw, ale będą wykonywali inne obowiązki, na przykład pisanie uzasadnień i analizę akt sądowych - wyjaśnił wcześniej rzecznik stowarzyszenia. Sędziowie na spełnienie swoich postulatów dali rządowi czas do 15 maja.
"Realizując uchwałę zebrania delegatów z dnia 12 kwietnia 2008 r., wskazujemy dzień 30 maja 2008 r. jako dzień bez wokandy, apelując równocześnie do sędziów, aby we własnym sumieniu i z pełnym poczuciem odpowiedzialności podejmowali decyzje dotyczące uczestnictwa w tym proteście" – napisano w uchwale, podpisanej przez wiceprezesa SSP Iustitia Macieja Strączyńskiego.
Jak stwierdzają: "Jakość korpusu sędziowskiego jest jednym z elementów decydujących o prawidłowym funkcjonowaniu państwa prawa. Wysokość wynagrodzenia sędziego zależy wyłącznie od państwa, w imieniu którego feruje on wyroki. Powinna ona odpowiadać godności sprawowanego przez niego urzędu. Dlatego też sposoby dochodzenia do urzędu sędziego i kształtowania wynagrodzeń sędziowskich muszą stać się przedmiotem całościowej reformy".
"Nasz protest nie doprowadzi do zapaści sądownictwa – on ma tej zapaści zapobiec" – stwierdzają na zakończenie autorzy uchwały.
Jeżeli majowy protest nie zostanie dostrzeżony, "Iustitia" zapowiada inne formy nacisku.
Źródło: PAP, Kontakt 24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24