Łódź

Miasto: wyciął drzewa, bo miał w tym biznes. Deweloper ma zapłacić prawie 15 milionów złotych

Łódź

Z działki koło łódzkiego lotniska zniknęło ponad 150 drzewTVN24 Łódź
wideo 2/4

- Nie ma wątpliwości, że deweloper naruszył prawo, dlatego musi zapłacić karę - mówią łódzcy urzędnicy o przedsiębiorcy, który wyciął na jednej z działek 153 drzewa. Nałożono na niego 14,6 miliona złotych kary.

Niewielki lasek został wycięty w pobliżu łódzkiego lotniska. Deweloper ściął między innymi 90 dębów i 50 brzóz. Zrobił to - zdaniem urzędników - nielegalnie. Dlaczego?

- Każda osoba ma prawo usunąć drzewo ze swojej działki pod warunkiem, że działanie to nie jest związane z działalnością gospodarczą - argumentuje Michał Baryła, dyrektor wydziału ochrony środowiska w łódzkim magistracie.

A skąd pewność, że wycięcie miało związek z działalnością? Dyrektor Baryła podkreśla, że deweloper wystąpił o zgodę na budowę budynków wielorodzinnych. Dlatego magistrat nie ma wątpliwości, że wycinka jest po prostu częścią prac inwestycyjnych.

Bezwzględny cennik

Urzędnicy informują, że wysokość kary związana jest z obowiązującymi przepisami.

- Opłata wynosi tysiąc złotych za każdy centymetr obwodu na wysokości 130 centymetrów od ziemi - informuje dyrektor Baryła.

I tak, za nielegalne wycięcie jednego drzewa można zapłacić kilkadziesiąt tysięcy kary. A za wycięcie niemałego lasku kara wyniosła 14,6 miliona złotych.

Pełnomocnik dewelopera, radca prawny Sebastian Rubin informuje, że obecnie analizowane są dokumenty przesłane przez magistrat.

- Na tej podstawie podejmiemy decyzję w sprawie ewentualnego odwołania się od tej kary - podkreślił Rubin.

Zaznacza przy tym, że kara jest "szokująco wysoka" a prawo "niedoskonałe".

- Mój klient nawet nie wystąpił o pozwolenie na budowę w tym miejscu - podkreśla.

Problemy z kontaktem z deweloperem mają urzędnicy, którzy przyznają, że przedsiębiorca nie odbiera od nich telefonów i nie odbiera wysyłanych pism.

Przedsiębiorca może odwołać się od decyzji miejskich urzędników do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Kolejną instancją w tej sprawie może być Wojewódzki Sąd Administracyjny.

"Inwestorzy zaślepieni żądzą zysku"

Łódzcy urzędnicy przyznają, że prowadzą obecnie 12 innych postępowań w sprawie nielegalnej wycinki drzew. Dyrektor Michał Baryła opowiada, że kolejne kary są kwestią czasu. Dostać ma ją między innymi właściciel terenu przy zbiegu Piotrkowskiej i Sienkiewicza.

- Tam również wycinka drzew była związana z planowaną inwestycją deweloperską - mówi rozmówca TVN24.

Podkreśla przy tym, że nakładanie surowych kar nie powinno odstraszać inwestorów.

- Ci, którzy chcą przestrzegać prawa, nie mają się czego obawiać. My szukamy przypadków, kiedy inwestorzy są zaślepieni żądzą zysku i łamią obowiązujące prawo - podkreśla.

Autor: bż/mś / Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź