Paszporty "Polityki" 2021. Relacja na żywo z wręczenia nagród
- Źródło:
- tvn24.pl
Paszporty "Polityki" zostaną przyznane we wtorek po raz 29. Nagrody kulturalne tygodnika "Polityka" przyznawane są w siedmiu kategoriach. Transmisja z gali, którą poprowadzą Grażyna Torbicka oraz Jerzy Baczyński, redaktor naczelny tygodnika, od godziny 20.15 w TVN.
Relacja odświeża się automatycznie
- 21:49
To była ostatnia nagroda tegorocznej ceremonii. Przypominamy wszystkich zwycięzców.
Film: Łukasz Grzegorzek, Łukasz Ronduda, Aleksandra Terpińska - laureatka
Teatr: Iga Gańczarczyk, Jędrzej Piaskowski i Hubert Sulima, Dominik Strycharski - laureat
Literatura: Łukasz Barys - laureat, Elżbieta Łapczyńska, Grzegorz Uzdański
Sztuki wizualne: Archiwum Protestów Publicznych, Jana Shostak - laureatka, Mikołaj Sobczak - laureat
Muzyka poważna: Piotr Alexewicz, Teoniki Rożynek - laureatka, Rafał Ryterski
Muzyka popularna: Ralph Kaminski - laureat, Paweł Szamburski, Ifi Ude
Kultura cyfrowa: Marcin Borkowski, Tomasz Konrad Ostafin - laureat, Anshar Studios
Kreator kultury - Katarzyna Nosowska
Kultura dostępna - twórcy Unsound Festival - Małgorzata Płysa, Mat Schulz.
- 21:43
Katarzyna Nosowska otrzymuje nagrodę specjalną Kreator kultury.
- 21:36
Paszport "Polityki" 2021 w kategorii Kultura cyfrowa otrzymuje Tomasz Konrad Ostafin.
- 21:28
Ralph Kaminski został laureatem w kategorii Muzyka popularna.
- 21:21
Laureatką Paszportu "Polityki" w kategorii Muzyka poważna została Teoniki Rożynek.
- 21:15
W kategorii Literatura nagrodzony został Łukasz Barys.
- 21:10
Wręczona zostanie nagroda specjalna Kultura zdalna. Jest to nagroda dla twórców za działania, które "szczególnie skutecznie zbliżyły ich do publiczności w sferze wirtualnej". W tym roku przyznano ją organizatorom krakowskiego Unsound Festival.
- 21:06
Swoje wystąpienie zakończyła minutą krzyku dla Białorusi.
- 21:03
Shostak ma na sobie suknię, na której zostały wydrukowane zdjęcia wzięźniów politycznych na Białorusi. Artystka odczytała list do rodzin represjonowanych.
- 21:02
W tej kategorii jest dwoje zwycięzców: performerka Jana Shostak oraz artysta wizualny Mikołaj Sobczak.
- 20:57
Teraz poznamy laureata bądź laureatkę w kategorii Sztuki wizualne.
- 20:56
Powracamy po przerwie.
- 20:40
Teraz kilkunastominutowa przerwa na antenie TVN.
- 20:36
Paszport "Polityki" w kategorii teatr otrzymał Dominik Strycharski.
- 20:29
Paszport "Polityki" w kategorii film otrzymała Aleksandra Terpińska, reżyserka filmu "Inni ludzie".
- 20:24
Wszyscy nominowani otrzymają 10 tysięcy złotych, a laureaci - 20 tysięcy złotych.
- 20:20
Grażyna Torbicka i redaktor naczelny "Polityki" Jerzy Baczyński powitali publiczność oraz widzów.
- 20:09
W 2021 roku przyznano po raz pierwszy nagrodę specjalną Kultura dostępna. W ten sposób uhonorowano twórców za działania, które "szczególnie skutecznie zbliżyły ich do publiczności w sferze wirtualnej". Laureatem tej nagrody został Artur Liebhart, dyrektor Millennium Docs Against Gravity.
- 20:08
W ubiegłym roku nagroda specjalna - Kreator Kultury - trafiła do Bożeny i Lecha Janerków. Jest to wyróżnienie przyznawane za cały wkład w rozwój polskiej kultury.
- 20:07
Dobry wieczór! Już o 20:15 na antenie TVN rozpocznie się transmisja gali wręcznia nagród kulturalnych Paszporty "Polityki" za rok 2021.
Paszporty "Polityki" po raz pierwszy przyznano w 1993 roku. Ich pomysłodawcą był wieloletni szef działu "Kultura" Zdzisław Pietrasik. Przyznawane są w siedmiu kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz kultura cyfrowa. Ponadto przyznawana jest nagroda specjalna - Kreatora Kultury - za cały wkład w kulturę polską. W poprzednich latach wyróżnienie to trafiło między innymi do Olgi Tokarczuk, Bożeny i Lecha Janerków, Krystyny Jandy i Agnieszki Holland.
W ubiegłym roku przyznano również dodatkowe wyróżnienie za działalność w sieci ("Kultura zdalna"), bo przez pandemię COVID-19 uczestnictwo w kulturze zostało całkowicie przedefiniowane. Podczas hybrydowej gali w 2021 roku to wyróżnienie otrzymał Artur Liebhart, dyrektor Millennium Docs Against Gravity.
Paszporty "Polityki" 2021 - pełna lista nominowanych:
Film: Łukasz Grzegorzek, Łukasz Ronduda, Aleksandra Terpińska Teatr: Iga Gańczarczyk, Jędrzej Piaskowski i Hubert Sulima, Dominik Strycharski Literatura: Łukasz Barys, Elżbieta Łapczyńska, Grzegorz Uzdański Sztuki wizualne: Archiwum Protestów Publicznych, Jana Shostak, Mikołaj Sobczak Muzyka poważna: Piotr Alexewicz, Teoniki Rożynek, Rafał Ryterski Muzyka popularna: Ralph Kaminski, Paweł Szamburski, Ifi Ude Kultura cyfrowa: Marcin Borkowski, Tomasz Konrad Ostafin, Anshar Studios
Autorka/Autor:tmw
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Polityka
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.
Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"
- Źródło:
- tvn24.pl
W trzecią rocznicę wybuchu inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę Wielka Brytania ogłosi największy od początku agresji pakiet sankcji przeciwko Moskwie - zapowiedział szef brytyjskiej dyplomacji David Lammy. Dzień wcześniej premier Keir Starmer rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji
Wierni z różnych krajów przychodzą kolejny dzień pod rzymską Poliklinikę Gemelli, gdzie przed pomnikiem Jana Pawła II zostawiają świeczki i kwiaty oraz modlą się o zdrowie przebywającego tam ósmy dzień papieża Franciszka. Włoska prasa pisze, że "świat niepokoi się i modli się za papieża" i że "kluczowe będą najbliższe godziny".
"Forza Francesco", "milczenie Kurii". Włoska prasa: świat niepokoi się
W niedzielę o 8 rano rozpoczęły się przedterminowe wybory w Niemczech. Obywatele tego kraju wybierają nowy skład Bundestagu. Sondaże wskazują na przewagę chadeków, a jej lider Friedrich Merz jest faworytem do objęcia urzędu kanclerza.
Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji
Depresja to groźna choroba, która może być śmiertelna. Jej objawy mogą zostać niezauważone zarówno u siebie, jak i u bliskich. Eksperci podkreślają, że nie można lekceważyć depresji i warto sięgnąć po profesjonalne wsparcie. Oto aktualna lista, gdzie szukać pomocy.
Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc
Spotkanie z Donaldem Trumpem traktuję jako dopełnienie procesu po tym, jak wcześniej rozmawiałem z sekretarzem obrony USA i generałem Keithem Kelloggiem - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcinem Wroną. Mówił także o "sprytnym planie" dotyczącym amerykańskiego zaangażowania w rozmowy o zakończeniu wojny między Ukrainą a Rosją, który jednocześnie byłby "swoistą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy".
Prezydent USA Donald Trump, w czasie przemówienia na konferencji CPAC, mówił, że w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie rozmawia zarówno z Władimirem Putinem, jak i Wołodymyrem Zełenskim. - Chcemy, by Ukraina dała nam coś za wszystkie pieniądze, które na nią wyłożyliśmy - powiedział. Ocenił też, że działania jego poprzednika Joe Bidena w tym zakresie były "głupie".
Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas
Izrael zawiesił decyzję o zwolnieniu ponad 600 palestyńskich więźniów, którzy mieli zostać wypuszczeni w sobotę w zamian za sześciu zakładników przekazanych przez Hamas - poinformowało biuro premiera Benjamina Netanjahu. Strona izraelska oskarża Hamas o łamanie umowy.
"Opóźnienie uwolnienia". Izrael: Hamas narusza porozumienie
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Donaldem Trumpem, stan zdrowia papieża Franciszka pogorszył się, w Niemczech odbywają się wybory parlamentarne, na wschodzie Francji doszło do ataku nożownika. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 23 lutego.
Rozmowa Trumpa i Dudy, stan papieża, wybory w Niemczech
1096 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. W nocy z soboty na niedzielę siły Władimira Putina przeprowadziły ataki z powietrza, z użyciem rakiet i dronów, na Kijów i inne rejony Ukrainy, zabijając jednego cywila w Krzywym Rogu na środkowym wschodzie kraju - poinformowali przedstawiciele miejscowych władz. Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer w rozmowie z Wołodymyrem Zełenskim mówił, że Ukraina musi być w centrum negocjacji na temat zakończenia wojny. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.
Ataki na Kijów i inne rejony Ukrainy. Zginął cywil
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem pod Waszyngtonem. "Prezydent Trump pochwalił prezydenta Andrzeja Dudę za zaangażowanie Polski w zwiększenie wydatków na obronność" - podał w komunikacie Biały Dom. Andrzej Duda przekazał na briefingu, że Trump planuje odwiedzić Polskę.
Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"
Jest z nami prezydent Duda z Polski. To fantastyczny człowiek, mój wielki przyjaciel - mówił na konferencji konserwatystów CPAC prezydent Donald Trump. Polski prezydent wtedy wstał i pomachał zgromadzonym. Później z szefem swojego gabinetu Marcinem Mastalerkiem bił brawo na stojąco, gdy Trump mówił, że urzędnicy do spraw równości zostali zwolnieni.
Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo
Decyzją jury Konkursu Głównego Berlinale 2025 nagroda dla najlepszego filmu - Złoty Niedźwiedź - trafiła do filmu "Drømmer" w reżyserii Daga Johana Haugeruda. Srebrnymi Niedźwiedziami nagrodzone zostały także między innymi filmy "O último azul" oraz "El mensaje".
Niezidentyfikowany obiekt przebił lód i wpadł do wody na terenie zalanej żwirowni we wsi Osieczek (woj. kujawsko-pomorskie). Wcześniej świadkowie słyszeli huk i widzieli łunę.
Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"
- Źródło:
- Kontakt 24
W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kilka godzin później poinformowano o kolejnych odnalezionych odłamkach. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.
Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"
"Nasza rakieta Falcon 9 weszła w atmosferę nad Europą. Współpracujemy z polskim rządem w sprawie odzyskiwania szczątków, powodem upadku w Polsce była usterka" - poinformowała firma SpaceX w oświadczeniu opublikowanym w sobotę na stronie internetowej. W ciągu ostatnich dni w kilku miejscach kraju odnaleziono niezidentyfikowane obiekty, które mają być częścią maszyny.
Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX
Niebezpieczna sytuacja na Jeziorku Czerniakowskim. Na zamarzniętą taflę weszła osoba dorosła z trójką dzieci. Nie zniechęciło jej to, że lód w wielu miejscach stopniał już na tyle, że obok kąpała się grupa morsów.
Dorosła i trójka dzieci na topniejącym lodzie. "Skrajna bezmyślność"
- Źródło:
- Kontakt24
W sobotę w Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Jak przekazali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, ofiara to mężczyzna, który spadł z dużej wysokości. Mimo słonecznej aury, w górach panują bardzo niebezpieczne warunki.
Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości
Na placu Konstytucji doszło w piątek w nocy do bójki. Policja podaje, że jedna osoba nie żyje. To 31-letni mężczyzna, raniony w klatkę piersiową. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, został ugodzony nożem.
Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane
- Źródło:
- tvnwarszawa.pl
Atak z użyciem siekiery w Wałbrzychu. Poważnie ranna w twarz została dwudziestolatka, do szpitala trafił również pięćdziesięcioletni mężczyzna. Do sprawy zatrzymano osiemnastolatka. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.
Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka
Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.
Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?
- Źródło:
- tvn24.pl
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?
W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.
"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce
- Źródło:
- tvn24.pl