Rosja znalazła odbiorcę ropy. Teraz Moskwa ma miliardy rupii i przyznaje, że "to problem"

Autor:
mb/ams
Źródło:
Bloomberg

Rosja stała się głównym dostawcą ropy do Indii. W efekcie rozliczeń w narodowych walutach Moskwa zgromadziła miliardy rupii indyjskich, których nie może użyć. - To jest problem - przyznał szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow, zwracając uwagę na znaczącą nadwyżkę w handlu z Indiami.

Siergiej Ławrow mówił o tym w rozmowie z dziennikarzami w trakcie spotkania Szanghajskiej Organizacji Współpracy w stanie Goa w Indiach. - Musimy wykorzystać te pieniądze. Ale w tym celu rupie muszą zostać wymienione na inną walutę i to jest teraz omawiane - dodał rosyjski minister spraw zagranicznych. Nie podał przy tym więcej szczegółów.

Agencja Bloomberg zwróciła uwagę, że to sam Kreml początkowo zachęcał Indie do handlu walutami narodowymi w następstwie sankcji nałożonych na rosyjskie banki i zakazu dokonywania transakcji za pośrednictwem systemu SWIFT.

Wymiana handlowa Rosja - Indie

Całkowity eksport Indii do Rosji skurczył się o 11,6 proc. do 2,8 mld dolarów w pierwszych 11 miesiącach roku finansowego 2022-2023, który rozpoczyna się w kwietniu. W tym samym okresie import z Rosji wzrósł prawie pięciokrotnie do 41,56 mld dolarów - wynika z danych rosyjskiego Ministerstwa Handlu i Przemysłu, przytaczanych przez agencję Bloomberg.

Gwałtowny wzrost importu to efekt m.in. zakupu przez indyjskie rafinerie przecenionej rosyjskiej ropy, która została odrzucona przez Zachód w odpowiedzi na inwazję Moskwy na Ukrainę. Import tego surowca w kwietniu osiągnął rekordowy poziom 1,68 mln baryłek dziennie. Oznacza to sześciokrotny wzrost w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem - podała firma Vortexa, która zajmuje się analizą danych.

Bloomberg podał, że indyjskie rafinerie próbują rozliczać płatności za rosyjską ropę w dirhamach, rublach i rupiach za pośrednictwem banków w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jak przypomniano, handel jest zwolniony z ograniczeń, jeżeli cena za baryłkę nie przekracza 60 dolarów. Indyjskie firmy otworzyły specjalne rachunki w największych rosyjskich bankach, w tym Sbierbanku i VTB Banku, aby ułatwić handel w rupiach.

- Nierównowaga w handlu dla Rosji oznacza, że wielkość zamrożonych środków może sięgać nawet dziesiątek miliardów dolarów - powiedział Alexander Knobel, dyrektor Instytutu Międzynarodowych Gospodarek i Finansów w rosyjskim Ministerstwie Rozwoju Gospodarczego, cytowany przez agencję Bloomberg. W jego ocenie "sytuację pogarsza historycznie wysoki zagregowany deficyt handlowy Indii, który ogranicza możliwości rozliczeń z krajami trzecimi".

Rosja jest także największym dostawcą broni i sprzętu wojskowego do Indii, choć transakcje w tym zakresie utknęły w martwym punkcie. Rząd w Nowym Dehli nie jest bowiem w stanie uregulować rachunku o wartości ponad 2 mld dolarów z powodu obaw o naruszenie sankcji, z kolei Rosja niechętnie przyjmuje rupie za zakupy broni i sprzętu wojskowego.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: Bloomberg

Pozostałe wiadomości