Ze świata

Ze świata

Papieski kłopot z węglem. Dziś publikacja "zielonej" encykliki

Zielona encyklika i papież ekolog. Dziś premiera pierwszej autorskiej encykliki papieża Franciszka poświęconej trosce o środowisko. Dokument nosi tytuł: "Pochwalony bądź", ale Franciszek w nim przede wszystkim gani konsumpcjonizm, który prowadzi do niszczenia wspólnego domu - Ziemi. Materiał programu "Fakty z Zagranicy".

Główny negocjator Grecji widzi szanse na porozumienie

Główny grecki negocjator Euklides Tsakalotos powiedział w środę w wywiadzie dla Reutera, że widzi szanse na porozumienie w zagranicznymi wierzycielami i Ateny nadal skłonne są iść na pewne ustępstwa, ale nie zgodzą się na dalsze cięcia emerytur.

Grecja płynie w stronę "niezbadanego terytorium". Oto kluczowe daty

Trwające od prawie pół roku negocjacje, dotyczące programu ratunkowego dla zagrożonej bankructwem Grecji, wchodzą właśnie w najbardziej krytyczną fazę. Obecny program pomocowy dla Aten wygasa 30 czerwca. W zamian za odblokowanie kolejnej transzy pomocy w wysokości ok. 7,2 mld euro KE, MFW i EBC domagają się od Aten reform strukturalnych. Rząd Aleksisa Ciprasa nie zgadza się jednak na radykalne reformy i cięcia. Oto kluczowe daty i scenariusze, które mogą uratować Grecję lub wpędzić ją w katastrofę ekonomiczną. Pierwsza "mglista" szansa na porozumienie już dziś.

Lekkie wzrosty na giełdach po posiedzeniu Fed

Środowa sesja na amerykańskich giełdach przyniosła nieduże wzrosty głównych indeksów. Wydarzeniem dnia na rynkach finansowych w USA było posiedzenie Rezerwy Federalnej, po zakończeniu którego Fed pozostawił stopy procentowe bez zmian oraz obniżył oczekiwania co do ich wysokości w przyszłości.

Fed nie zmienił stóp procentowych. Ale wciąż nie wyklucza podwyżek

Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych (Fed) pozostawiła na obecnym poziomie stopy procentowe - poinformował Reuters. Ta decyzja nie była zaskoczeniem dla rynku. Analitycy oczekują bowiem, że stopy zostaną podniesione nie wcześniej niż we wrześniu tego roku. Obecnie stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych są na niemal zerowym poziomie. Ich docelowy zakres został określony na 0-0,25 procent.

Ogromne, nowoczesne i piękne. Paryskie targi lotnicze to tylko przykrywka dla gigantycznych kontraktów

Na paryskim lotnisku Le Bourget pojawiło się 2260 wystawców z 47 krajów. Odbywające się tam pokazy dronów, odrzutowców, myśliwców, czy samolotów pasażerskich, to jednak tylko tło dla wielkiego biznesu. Już pierwszego dnia Boeing podpisał bowiem kontrakty na bagatela 14,5 mld dolarów, Airbus załapał się zaś na 5 mld. Swój sukces odnieśli również Pakistańczycy, których myśliwce znalazły pierwszych zagranicznych nabywców. Co ciekawe, dwa lata temu sam francuski Airbus zarobił na paryskich targach 39,3 mld dolarów.

Samoloty na całym świecie latają na polskich częściach

Na paryskim lotnisku Le Bourget trawa 51. międzynarodowy salon lotniczy. Obok światowych graczy zobaczyć tam można też Polaków - intensywnie promuje się Podkarpacie i Rzeszów, który reklamuje Dolinę Lotniczą. Zobaczyć można także polski samolot typu odrzutowego. Na miejscu był wysłannik TVN24 Maciej Sokołowski.

Polak na wakacje najchętniej wybiera się do Grecji

Najpopularniejszym zagranicznym kierunkiem wakacyjnym w 2015 r. będzie Grecja, tuż za nią Chorwacja. Na zagraniczny urlop Polacy przeznaczą średnio 2,6 tys. zł na osobę. Jednak większość planujących wakacje zapowiada, że spędzi je w Polsce - wynika z raportu Mondial Assistance.

Grecja ostrzega przed Grexitem. "Piłka jest po stronie Aten"

Do porozumienia wierzycieli z Grecją potrzeba woli politycznej Aten. Wstępne techniczne warunki są spełnione - powiedział w środę unijny komisarz ds. euro Valdis Dombrovskis. Wcześniej grecki bank centralny ostrzegł, że jeśli negocjacje z międzynarodowymi wierzycielami nie powiodą się, to kraj znajdzie się na "bolesnym kursie" prowadzącym z początku do bankructwa kraju, a w konsekwencji do wyjścia ze strefy euro i najprawdopodobniej z UE.

Putin ma problem. Unia przedłuża sankcje wobec Rosji

Ambasadorowie państw UE zgodzili się w środę na przedłużenie sankcji gospodarczych wobec Rosji o sześć miesięcy - poinformowały źródła dyplomatyczne. Formalną decyzję podejmą ministrowie spraw zagranicznych na spotkaniu w poniedziałek w Luksemburgu.

Rosyjskie dane muszą zostać w kraju. "To będzie kosztować 6 mld dolarów"

Nowe prawo nakazujące firmom przechowywać dane rosyjskich użytkowników w kraju może kosztować 5,7 mld dolarów (lub 0,27 proc. rosyjskiego PKB) jeszcze w tym roku - pisze "The Moscow Times", powołując się na badania European Center for International Political Economy (ECIPE). Może też w dłuższej perspektywie zagrozić wydajności.

Moskwa już nie taka najdroższa. Wypadła z czołówki

Z powodu osłabienia rubla Moskwa nie wchodzi już do pierwszej dziesiątki najdroższych miast świata - podały w środę media rosyjskie. W rankingu prowadzonym przez firmę Mercer stolica Rosji spadła aż na 50. miejsce. Przed rokiem Moskwa zajmowała 9. pozycję.

Turystyka ciągnie grecką gospodarkę. Ale i ona zaczyna odczuwać kłopoty

Turystyka to jeden z niewielu sprawnie działających obszarów greckiej gospodarki. W zeszłym roku do kraju przyjechały miliony osób zachęconych greckim słońcem, piaskiem i widokami. - W 2014 roku odwiedziły nas 24 miliony osób. Dochody tej branży stanowią 20 proc. greckiego PKB, czyli ponad 35 mld euro - przyznaje prezes Greckiej Konfederacji Turystycznej Andreas Andreadis. Jak dodaje, to także jeden z bardzo niewielu sektorów, w którym powstają miejsca pracy. Jednak nieustanna niepewność ekonomiczna i na tym polu zbiera swoje żniwo. Rezerwacje są anulowane - turyści boją się, że Ateny będą musiały wejść w procedurę kontroli kapitału. Rozmowy greckiego rządu z jego wierzycielami nie idą w dobrym kierunku, co może odbić się na turystyce. Andreadis przekonuje jednak, że wciąż jest szansa na to, by w tym roku Grecję odwiedziło więcej osób niż w ubiegłym.

Świat reaguje na groźby Putina. Oglądaj TVN24 BiŚ

W środę w TVN24 Biznes i Świat pokażemy jak śwait reaguje na groźby Władimira Putina. Wśród tematów też hakerzy i plan inwazji na Ukrainę oraz targi lotnicze w Paryżu. Naszym gościem będzie nowy minister skarbu Andrzej Czerwiński.

Wielkie lotnicze show we Francji. Giganci walczą o kontrakty

Podniebna walka na samoloty oraz duże pieniądze. Na paryskim lotnisku Le Bourget trwają największe na świecie targi lotnicze. - Być może kontrakty i pieniądze są tutaj najważniejsze. To, co oglądamy, wszystko jest na sprzedaż i te kontrakty rzeczywiście są zawierane - powiedział Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 Biznes i Świat. Embraer chwali się, że podpisał już umowy na sprzedaż 85 samolotów różnym światowym liniom lotniczym. Dotąd takich danych nie podali jeszcze konkurenci z Airbusa i Boeinga. Targi, na których prezentowane są najnowsze maszyny cywilne i wojskowe, potrwają do 21 czerwca. Materiał z programu "Fakty z Zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat.