Ze świata

Ze świata

Podniebny hostel w moskiewskim city. Kusi widokami i ceną

Pnące się ku niebu wieżowce - tak ma wyglądać nowe oblicze Moskwy i Rosji. Problem w tym, że oznacza to również kosmiczne ceny w hotelach, co odstrasza turystów dysponujących skromniejszymi środkami. Wykorzystało to dwóch przyjaciół, którzy założyli hostel w drapaczu chmur. Za nocleg 170 metrów nad ziemią trzeba zapłacić jedynie 22 dolary. Materiał programu "Fakty z Zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat.

Ateńczycy krzyczą: nas nie interesuje Grexit

Wielotysięczny proeuropejski tłum zebrał się w poniedziałek wieczorem na Syntagmie - największym placu Aten. Ludzie powiewali flagami Grecji i UE a także gwizdali używając do tego różnokolorowych gwizdków rozdawanych przez organizatorów demonstracji.

Czekamy. "Chcemy Grecji w strefie euro, ale przed nami jeszcze mnóstwo pracy"

Wielogodzinne negocjacje, spotkania dwustronne, kolejne propozycje i znowu nic. Bez porozumienia ws. pomocy dla Grecji zakończył się kolejny szczyt unijny w Brukseli. I choć czasu już coraz mniej, a Ateny są coraz bliżej bankructwa, szefowie państw krajów strefy euro nie składają broni. - Wszyscy chcemy pozostania Grecji w strefie euro i propozycje tamtejszego rządu idą w dobrym kierunku, ale przed nami jeszcze mnóstwo pracy, a czasu jest bardzo mało - mówiła po zakończeniu szczytu kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Wzrosty na Wall Street. Rynek liczy na porozumienie z Grecją 

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się solidnymi wzrostami a dobre nastroje na rynkach były efektem informacji z Brukseli, skąd napłynęły sygnały postępu w negocjacjach pomiędzy zagrożoną niewypłacalnością Grecja a jej międzynarodowymi wierzycielami.

Amerykanie apelują do Grecji: potrzebny pragmatyczny kompromis

Minister finansów USA Jack Lew, który rozmawiał w poniedziałek telefonicznie z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem, wezwał Ateny do zawarcia kompromisu z wierzycielami i przedłożenia im propozycji, które pozwolą osiągnąć porozumienie najszybciej jak to możliwe.

"Grecja może się znaleźć w rosyjskiej strefie wpływów"

Polityczne skutki wyjścia Grecji ze strefy euro byłyby fatalne, gdyż kraj w stanie załamania finansowego stałby się satelitą Rosji - pisze w poniedziałkowym "Washington Post" były rektor Harvardu i były minister finansów USA prof. Lawrence Summers.

Grecki kryzys. Mogą na nim ucierpieć polskie firmy i nasza waluta

Jako naród, powinniśmy wyciągnąć ważną lekcję z tego, co się dzieje w Grecji - uważa Krzysztof Kalicki, prezes Deutsche Bank Polska, który był gościem TVN24 Biznes i Świat. Jak dodał, "liczne populistyczne greckie rządy w przeszłości, ale i ten nie mniej populistyczny doprowadziły kraj na skraj przepaści".

Tusk: wszystkie karty na stół ws. Grecji

W poniedziałek wszystkie strony negocjacji w sprawie pomocy dla Grecji powinny odkryć karty - powiedział przed poniedziałkowym wieczornym szczytem strefy euro szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Ateny w objęciach Putina? "Rosja nie boi się dać pieniędzy"

- UE ma środki na pomoc Grecji, tylko boi się je dać. Rosja zaś nie boi się dać pieniędzy, tylko tych nie ma - uważa Marek Ostrowski, komentator TVN24 Biznes i Świat. Robert Zmiejko ze Szkoły Głównej Handlowej ocenia, że "UE nie może zgodzić się na wszelkie ustępstwa, bo obawia się, że nadejdzie fala antysystemowców". Dzisiaj w Brukseli odbywa się kolejna seria nadzwyczajnych spotkań, które mają na celu znalezienie porozumienia między Grecja a jej wierzycielami.

Kryzys grecki jak "gra w cykora". Zobacz

Wielu mówi, że grecki kryzys, to "gra w cykora". Negocjatorzy obu stron - jak kierowcy - prowadzą bowiem samochody, które jadą na czołowe zderzenie. Mianem cykora określa się tego, który jako pierwszy zdecyduje się zjechać na bok. Może się tak jednak zdarzyć, że spełni się najgorszy scenariusz. W teorii gier rozważa się tego typu opcję, jeżeli nikt nie ustąpi. Specjalistą od tego typu koncepcji teoretycznych jest grecki minister finansów Janis Warufakis, który potrafi sprawnie prowadzić negocjacje. Czy któraś strona ustąpi, czy musimy przygotować się na zderzenie? Rozmowy w Brukseli trwają.

Grecy trzymają tysiące euro "w skarpecie". "Nie kupuję już dużo torebek i butów"

- Od 2011 roku, kiedy na dobre już tkwiliśmy w kryzysie, swoją pensję zabieram do domu i ze względów bezpieczeństwa tutaj przechowuję gotówkę. Łącznie mam tu 65 tys. euro - przyznaje anonimowo Greczynka, pracownica Departamentu Sprawiedliwości. Dodaje, że "wiele osób postępuje tak, jak ja, ponieważ nie wiemy, co będzie dalej. Przed kryzysem kupowałam dużo torebek i butów. Dziś jestem bardziej niepewna wobec przyszłości. Ważniejsze są dla mnie podstawowe potrzeby". Od listopada ubiegłego roku osoby fizyczne i prawne pobrały z greckich banków 31 mld euro.

Bruksela grozi Polsce milionową karą

Komisja Europejska chce nałożyć na Polskę karę w wysokości 55,5 mln euro za nieprawidłowości w realizacji inwestycji przez grupy producentów owoców i warzyw - poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki. Zaznaczył, że Polska z wieloma zarzutami KE nie zgadza się.

Grecja czeka na przełom. "Porozumienie jest. Oglądamy tylko i wyłącznie grę polityczną"

Nieco ponad półtorej godziny trwało poniedziałkowe nadzwyczajne spotkanie ministrów finansów państw strefy euro ws. pomocy dla zagrożonej bankructwem Grecji. Ministrowie zakończyli je, informując, że pracę nad porozumieniem mają kontynuować instytucje. - W tym tygodniu odbędzie się jeszcze jedno spotkanie ministrów finansów państw UE ws. Grecji - ogłosił wiceszef KE ds. euro Valdis Dombrovskis.

Kreml grozi UE palcem: odpowiemy na przedłużenie sankcji

Rosja odpowie na przedłużenie sankcji przez Unię Europejską, stosując zasadę wzajemności - oświadczył w poniedziałek rzecznik prezydenta Władimira Putina, Dmitrij Pieskow. Dodał, że Kreml uważa sankcje unijne za bezpodstawne i niezgodne z prawem.

Nowe propozycje Aten: wydłużenie wieku emerytalnego. "Teraz piłka jest po stronie wierzycieli"

- Najnowsza propozycja przedłożona wierzycielom przez Grecję jest dowodem na naszą gotowość do osiągnięcia porozumienia. Teraz następny krok należy do europejskich kredytodawców i Międzynarodowego Funduszu Walutowego - powiedział agencji Reutersa w poniedziałek grecki urzędnik. Jednak, ministrowie państw strefy euro jak i szef Eurogrupy Jeroen Dijsselbloem twierdzą, że ostateczne rozstrzygnięcia w sprawie pomocy dla Grecji są dziś nieosiągalne.

Eksperci: dziś zakończy się grecka tragikomedia. Jakie są scenariusze?

- Najwięksi nie pozwolą na razie wyjść Grecji z eurolandu. Kiedyś to się stanie, ale jeszcze nie teraz - uważa Piotr Kuczyński, główny analityk DI Xelion. Jak ocenił drugi z gości "Otwarcia dnia" w TVN24 Biznes i Świat, ekonomista Marek Zuber, "Warufakis wie, że wyjście Grecji ze strefy euro jest najgorsze dla samych Greków". I podkreśla, że powinien powstać "plan Marshalla" dla Aten.

Niemiecki biznes surowy dla Grecji. I naciska na Merkel

Liderzy niemieckiego biznesu zaapelowali w poniedziałek do kanclerz Niemiec Angeli Merkel, przed szczytem strefy euro ws. Grecji, by utrzymała twarde stanowisko wobec Aten. Ich zdaniem tylko skłonienie Grecji do reform powstrzyma ją przed wyjściem z eurolandu.

Niemiecka minister obrony: Trzeba niezłomnie kontynuować rozmowy z Grecją

- Musimy kontynuować negocjacje z Grecją z wielką wytrwałością - podkreśliła w wywiadzie dla dziennika "Bild" niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen. Jej zdaniem "czerwone linie" w sprawie Grecji nie powinny być zbyt szybko przekraczane, ale rząd w Atenach "musi przestrzegać zasad europejskich bez względy na to, co obiecał wyborcom".

USA obawiają się, że Grecja wpadnie w objęcia Moskwy

Stany Zjednoczone obawiają się, że ewentualne bankructwo Grecji może wepchnąć ten kraj w orbitę Rosji. To dałoby Moskwie większe możliwości wpływania na Ateny, które należą do NATO a tym samym możliwość podsycania wewnętrznych sporów w UE - pisze w poniedziałek "Financial Times".

Powrót do drachmy jest możliwy. Wystarczy spojrzeć na greckie szpitale

Przedłużający się grecki kryzys negatywnie wpływa na gospodarkę tego kraju, a szczególnie mocno odbija się na sektorze farmaceutycznym. Podczas kryzysu, pięć lat temu Ateny zostały zmuszone do wydania czegoś na kształt quasi-drachmy, aby przezwyciężyć zagrożenie gotówkowe. Teraz mogą być niebezpiecznie blisko powtórki tej sytuacji - pisze "The Telegraph".

Norwegia też wprowadza płacę minimalną dla kierowców. Polska chce rozmawiać

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zaproponuje Norwegom spotkanie bilateralne w sprawie mających wejść w życie od 1 lipca przepisów o płacy minimalnej dla kierowców w tym kraju - poinformował rzecznik prasowy resortu Piotr Popa. Dojście do porozumienia może być trudniejsze, niż w przypadku Niemiec, bo Norwegia nie jest członkiem UE.

Cypryjska lekcja dla Grecji. Ateny mogą powtórzyć czarny scenariusz

Grecja znajduje się na krawędzi, niech więc przypomni sobie, co się stało, kiedy na Cyprze zostały zamknięte banki - pisze "Business Insider". Kiedy bowiem cypryjski system finansowy upadł wiosną 2013 roku, przywódcy wyspy otrzymali ultimatum: mogli podpisać porozumienie ratunkowe lub obserwować, jak upada system bankowy. Dziś wieczorem w Brukseli rozpocznie się specjalny szczyt ostatniej szansy poświęcony sytuacji w Grecji.

Taylor Swift zmienia politykę Apple. W porozumieniu pomógł Twitter

Taylor Swift zagroziła, że wstrzyma publikację swojego albumu "1989" w serwisie transmisji streamingowej Apple, który ma niebawem ruszyć. Jej zdaniem firma niesprawiedliwie obchodzi się z licencjami dla artystów - pisze CNN Money. Jednak wieczorem doszło do zaskakującej wymiany zdań na Twitterze.