Ze świata

Ze świata

Polak z Wikipedii i konflikt na Ukrainie. Weekend w TVN24 BiŚ

Polak, który buduje Wikipedię i pytania o wakacje - tym m.in. zajmiemy się w weekend w TVN24 BiŚ. Naszych gości zapytamy również o najważniejsze problemy świata. W tym tygodniu papież Franciszek spotkał się z Putinem by rozmawiać o Ukrainie. Więcej w TVN24 BiŚ.

Waszyngton zniesie wizy dla Polaków jeszcze w tej kadencji? "Chciałbym wygrać ten zakład"

- To się Polakom należy - powiedział o zniesieniu wiz ambasador RP w USA Ryszard Schnepf w rozmowie z Karoliną Hytrek-Prosiecką. Jak dodał "nawet dane statystyczne za ubiegły rok wskazują, że ilość odmów gwałtownie spadła do 6,4 proc. Świadczy to o dobrej tendencji". Ambasador przyznał, że jego ambicją jest żeby sprawa zakończyła się jeszcze za prezydentury Baracka Obamy. - Założyłem się nawet o to i chciałbym wygrać zakład - zdradził Schnepf. W rozmowie ponadto poruszono temat m.in. wyborów prezydenckich, zmiany ambasadora USA w Polsce oraz umowy handlowej TIPP.

"FT": wierzyciele Ukrainy muszą pójść na ustępstwa

Przetrwanie Ukrainy jako państwa jest dla Zachodu strategiczną koniecznością. W obecnej sytuacji niezbędna jest redukcja zagranicznego zadłużenia Kijowa - pisze "Financial Times", przypominając, że pomoc dla Ukrainy jest ułamkiem wsparcia udzielonego Grecji.

Pilne plany rządu i zmiany w podatkach. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Wyższa kwota wolna od podatku, podniesienie płacy minimalnej, czy wejście Polski do strefy euro. Rząd wchodzi na ostatnią prostą przed jesiennymi wyborami. Podczas wrocławskiego szczytu Global Forum minister finansów Mateusz Szczurek już zapowiedział, że nie pozwoli na przedwyborcze "szastanie pieniędzmi".

Rosyjska potęga zatrzymana na Arktyce. Z powodu sankcji

Rosyjski państwowy producent ropy Rosnieft został zmuszony do odłożenia wierceń w drugim odwiercie na Morzu Karskim na co najmniej dwa lata - pisze Reuters, powołując się na trzy źródła. Przyczyniły się do tego zachodnie sankcje.

Rupert Murdoch przechodzi na emeryturę. Imperium przejmą synowie

84-letni Rupert Murdoch oddaje władzę w globalnym imperium medialnym 21st Century Fox - informuje Sky News. Władzę przejąć ma jego 42-letni syn, James. Na tej decyzji zyskać ma także drugi z synów - Lachlan, który będzie pełnił ważną funkcję w koncernie.

Amazon na celowniku Brukseli. Przez e-booki

Komisja Europejska wszczęła w czwartek postępowanie antytrustowe wobec amerykańskiej księgarni wysyłkowej Amazon w sprawie wybranych praktyk biznesowych tej firmy przy sprzedaży e-booków w UE.

Virgin wprowadziła roczny płatny urlop dla ojców

Szef i założyciel grupy Virgin Richard Branson wprowadził w swych firmach 12-miesięczny urlop tacierzyński. Od wtorku zarówno młode mamy, jak i świeżo upieczeni ojcowie mają prawo do pełnopłatnego urlopu rodzicielskiego - podał amerykański tygodnik "Time".

Młodzi na rynku pracy. Dramatyczna sytuacja na południu

Stopa bezrobocia wśród młodych w Polsce sięga 21,7 proc. - informuje Eurostat. Najgorzej sytuacja przedstawia się w województwach lubelskim i podkarpackim. W Niemczech wskaźnik jest wyraźnie niższy i wynosi 7,2 proc. Dramatycznie przedstawia się natomiast sytuacja w Europie Południowej, we Włoszech bezrobocie wśród młodych sięga 40,9 proc., w Hiszpanii 49,6 proc., zaś w Grecji aż 50,1 proc. Eksperci wskazują jednak na niektóre branże, gdzie młodzi mogą liczyć na pracę, są to mianowicie handel i sprzedaż, bankowość i finanse, budownictwo i nieruchomości.

Eksperci: umowa między Unią a USA będzie korzystna dla wielkich korporacji

Negocjowana umowa o transatlantyckim partnerstwie handlowo-inwestycyjnym Unii Europejskiej i USA (TTIP) będzie korzystna dla wielkich korporacji. Dla Polski korzyści te mogą być minimalne - ocenili uczestnicy czwartkowej konferencji "Polska i TTIP - szansa na wzrost czy zagrożenie dla demokracji i rynku pracy".

Świat potrzebuje samolotów: 40 tys. przez 20 lat

W ciągu najbliższych 20 lat linie lotnicze będą potrzebowały 38050 nowych samolotów pasażerskich - przewiduje Boeing w opublikowanej w czwartek rynkowej prognozie. Zeszłoroczna prognoza tego producenta była o 3,5 proc. niższa.

Tusk: grecki rząd musi być "trochę bardziej realistyczny"

W negocjacjach w sprawie pakietu pomocowego dla Grecji nie ma już miejsca na grę; potrzebne są decyzje, a nie negocjacje, a grecki rząd powinien być "nieco bardziej realistyczny" - ocenił w czwartek szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

"Dość krwawiliśmy, dość zapłaciliśmy". Partia Komunistyczna okupuje greckie ministerstwo finansów

Demonstranci okupują dziś greckie ministerstwo finansów. Partia Komunistyczna nie wpuściła pracowników do budynku, a na elewacji wywiesiła ogromny transparent z napisem: "Dość krwawiliśmy - dość zapłaciliśmy" i wizerunkiem trzech ostatnich premierów Grecji. Partia Komunistyczna protestuje, ponieważ obawia się, że rząd chcąc podpisać porozumienie z wierzycielami, zgodzi się na cięcia w emeryturach. Zagrożona bankructwem Grecja od miesięcy prowadzi negocjacje z KE, MFW i EBC, które w zamian za odblokowanie kolejnej transzy pomocy domagają się reform strukturalnych.

FIFA płaci krocie. Tyle nie zarabiają nawet bankierzy i inwestorzy

FIFA, którą wstrząsnęła ostatnio afera korupcyjna na ogromną skalę, płaci swoim pracownikom 34 proc. więcej niż fundusze hedgingowe oraz 25 proc. więcej niż wynoszą wynagrodzenia bankowych traderów - pisze Bloomberg. Mniej hojna jest również UEFA; w europejskiej centrali piłkarskiej zarobki są aż o 37 proc. mniejsze niż w tej światowej.

Grecja z jeszcze niższym ratingiem. To już krok od bankructwa

Agencja usług finansowych Standard &Poor's ponownie obniżyła w środę rating Grecji z dalszą negatywną perspektywą podkreślając, że bez porozumienia z wierzycielami Atenom grozi niewypłacalność w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Premier Cipras prowadzi rozmowy "ostatniej szansy" w Brukseli.