Ze świata

Ze świata

EBC zwiększy pomoc dla greckich banków

Europejski Bank Centralny zdecydował w czwartek o podwyższeniu limitu programu wsparcia dla greckich banków o 900 mln euro na tydzień. O decyzji EBC poinformował na konferencji prasowej w Frankfurcie szef banku Mario Draghi. - Ta decyzja spowodowana jest uzgodnieniem między Atenami a strefą euro planu pomocowego - powiedział Draghi.

Antygrecki front kruszy się. Szanse na udzielenie pomocy rosną

Finlandia zgadza się na przystąpienie do negocjacji w sprawie trzeciego pakietu pomocy dla Grecji. O decyzji, podjętej w tej sprawie przez specjalną komisję parlamentarną, poinformował w czwartek fiński minister finansów Alexander Stubb. Także szef słowackich finansów pozytywnie wypowiedział się o greckich postępach. Podczas trudnych negocjacji w sprawie pomocy dla Aten to właśnie te państwa wraz z Bałtami i Holendrami tworzyli ostry antygrecki front.

Bloomberg: Grecja prosiła o zwiększenie pomocy dla banków, EBC mówi "nie"

Europejski Bank Centralny prawdopodobnie utrzyma pomoc dla greckich banków na obecnym poziomie - pisze "Bloomberg", powołują się na anonimowe źródła. I to pomimo politycznego porozumienia ws. programu pomocowego dla Aten. Jak informuje agencja, Grecja miała poprosić o zwiększenie pomocy. Do dziś włącznie banki są zamknięte.

"Niemcy grają grecką kartą. Mają interes w upadku Aten"

Twierdzenie, że Niemcy mają interes w upadku Grecji nie jest dzisiaj specjalną przesadą - mówi PAP Jakub Dymek z "Dziennika Opinii" Krytyki Politycznej. Przekonuje, że Niemcy grają grecką kartą i liczą się z Grexitem, ale dopiero wtedy, gdy spłacone zostaną m.in. niemieckie banki.

"Program pomocowy dla Grecji nie przetrwa w takiej formie"

Grecki parlament dał zielone światło do rozpoczęcia wprowadzania wymaganych przez wierzycieli zmian. - Ten program pomocowy nie przetrwa w takiej formie jaka została zaproponowana - ocenił w TVN24 Biznes i Świat Ignacy Morawski, główny ekonomista FM Bank PBP. - Grecy padli na kolana przez Europą robiąc to, co wszędzie jest normalnością - podkreślił z kolei Michał Broniatowski, redaktor naczelnych "Forbes".

Obama chce internetu dla każdego. "To nie luksus, to konieczność"

Internet to nie luksus, to konieczność - powiedział Barack Obama. Dodał, że "w obecnych czasach nie można mieć kontaktu z gospodarką bez dostępu do internetu". - Inicjatywa "Connect Home" ma na celu udostępnić szybkie łącze internetowe biednym mieszkańcom kraju. - Młodzi ludzie uczą się nie tylko w szkole. Uczą się także korzystając z internetu - tłumaczył prezydent USA. Program przygotowany przez administrację Obamy ma spowodować, że mieszkańcy biedniejszych regionów Stanów Zjednoczonych będą mieli dostęp do sieci.

Rosną ceny w strefie euro, ale nieznacznie

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły w czerwcu o 0,2 proc. rok do roku - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w końcowym wyliczeniu. To dokładnie tyle, ile prognozowano i nieco mniej niż w minionym miesiącu. W Polsce nadal deflacja.

Koniec rosyjskiej utopii. Putin dusi gospodarkę regionów

Wzrost pensji o 50 proc., średnia długość życia wynosząca 74 lata, miejsca w przedszkolach dla wszystkich dzieci - tak miała wyglądać rosyjska utopia, którą obiecał obywatelom Władimir Putin zaledwie trzy lata temu - pisze "The Moscow Times". Dzisiaj nikt o nich nie pamięta, bowiem regiony, na których barki spadły reformy socjalne zadłużają się w rekordowym stopniu i przestają być wypłacalne. Dodatkowo Kreml tnie im dofinansowywanie, bo sam łata rosnącą pod wpływem sankcji, embarga i niskich cen ropy, dziurę budżetową.

Amerykanie przyglądają się Atenom, na Wall Street spadki

Środowa sesja na Wall Street przyniosła początkowo nieduże zmiany po wystąpieniu prezes Fed Janet Yellen, która powtórzyła, że chciałaby podnieść stopy procentowe w tym roku. W końcówce indeksy zniżkowały po informacji o starciach demonstrantów z policją w Atenach.

W greckim parlamencie decydujące głosowania. Na ulicach w ruch poszły koktajle Mołotowa

Przed siedzibą greckiego parlamentu w Atenach zebrały się w środę wieczorem tłumy ludzi niezadowolone z polityki rządu Aleksisa Ciprasa. Przez pewien czas było bardzo niespokojnie, w ruch poszły koktajle Mołotowa. Dzisiaj parlament zdecyduje, czy przyjąć porozumienie z wierzycielami. Głos na "nie" może oznaczać dymisję premiera, który pełnego poparcia nie ma nawet w swojej własnej partii.

Porozumienie nuklearne szansą dla Polski. "Uruchomimy program Go Iran"

Wicepremier Janusz Piechociński zapowiedział uruchomienie programu Go Iran, by wzmacniać naszą współpracę gospodarczą z Iranem. To kraj, który importuje 85 proc. żywności, w którym jest ogromne zapotrzebowanie na polską technikę i technologię kolejową - mówił minister gospodarki.

Bruksela chce nowego systemu znakowania produktów

Komisja Europejska zaproponowała w środę uproszczoną i jednolitą skalę oznakowania efektywności energetycznej produktów elektrycznych od A do G, aby ułatwić konsumentom wybór najbardziej energooszczędnego sprzętu.

Grecki rząd w rozsypce. "Aleksis, nie mogę tego robić dalej"

Grecka wiceminister finansów Nadja Walawani ustąpiła w środę ze stanowiska, deklarując, że nie może popierać żądanego przez zagranicznych kredytodawców programu oszczędnościowego, na który zgodził się premier i przewodniczący rządzącej lewicowej partii Syriza, Aleksis Cipras.

Rosja zachęca do wakacji na Krymie i zbuduje tam lotnisko

Rosja wybuduje na Krymie drugie lotnisko - informuje agencja ITAR-TASS. Moskwa dąży bowiem do poprawy połączeń z półwyspem, którego aneksji dokonała bezprawnie w ubiegłym roku. Do końca roku port lotniczy ma obsługiwać loty biznesowe, zaś od marca 2016 roku także loty pasażerskie. Łączny koszt budowy szacowany jest na blisko 1,8 mld rubli.

Przyszłość Grecji w rękach parlamentu. Jakie reformy musi wprowadzić?

- Podpisałem porozumienie, w które nie wierzę. Ale dzięki temu uniknęliśmy katastrofy - powiedział Aleksis Cipras, szef greckiego rządu. Na co więc się zgodził podczas długiej nocy negocjacji? Do pakietu reform została wpisana, m.in. racjonalizacja systemu VAT, poszerzenie bazy podatkowej, zmiany w systemie emerytalnym, przyspieszenie procedur sądowych, wprowadzenie hamulca zadłużenia, zagwarantowanie pełnej niezawisłości urzędu statystycznego ELSTAT. Przegłosowanie pakietu ustaw będzie stanowiło pierwszy krok ku dalszym negocjacjom nad programem pomocowym i uruchomieniem części funduszy na ratowanie greckiej gospodarki. Według pierwszych informacji, blok głosowań w parlamencie w Atenach ma odbyć się w godzinach wieczornych.

Grecja na sprzedaż, czyli banki, wyspy i zabytki do prywatyzacji

Grecy muszą włożyć do specjalnego funduszu aktywa warte 50 mld euro. To kontrowersyjny element porozumienia z wierzycielami, którzy nie ufają tamtejszym władzom, że te będą spłacały swoje ogromne długi. Na liście mogą znaleźć się państwowe koncerny, banki, firmy energetyczny, lotniska, porty, a nawet zabytki. Pieniądze z prywatyzacji tego mienia mają pójść na spłatę długów, inwestycje gospodarcze i rekapitalizację banków.

Po 5 latach negocjacji Kanada i Ukraina otwierają celne granice. Ottawa popiera Kijów w konflikcie z Moskwą

Kanada i Ukraina zawarły umowę o wolnym handlu - ogłosił we wtorek szef kanadyjskiego rządu Stephen Harper po spotkaniu z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem, który składa oficjalną wizytę w Kanadzie. Władze Ottawy zdecydowanie popierają Kijów w obecnym konflikcie z Rosją, kanadyjska armia udziela Ukrainie pomocy szkoleniowej, zaś premier Harper od marca ub.r. trzykrotnie składał już wizytę na Ukrainie