Ze świata

Ze świata

Polska walczy o zmiany w handlu emisjami. Głównie z przemysłu

Polska chciałaby zmian w projekcie dyrektywy, która ma ukształtować unijny system pozwoleń na emisję CO2 po 2020 r. Nasz kraj zabiega o korzystniejsze rozwiązania dla przemysłu, który mógłby się przenieść poza UE w wyniku restrykcyjnej polityki klimatycznej.

Kazachstan częścią Nowego Jedwabnego Szlaku

W poniedziałek Kazachstan zainaugurował nową strefę ekonomiczną przy granicy z Chinami - Korgas. Ma być hubem handlowym dla Nowego Jedwabnego Szlaku. Dziś z Chin przez Kazachstan do Europy rocznie dociera ok. tysiąca pociągów towarowych, ale do 2020 r. ma ich być ponad 12 tys.

Owoce w Rosji droższe nawet o połowę

Słaby rubel winduje ceny owoców w Rosji. W ciągu ostatniego roku średnie stawki wzrosły od 30 do 50 proc. - wynika z danych rosyjskiej Federalnej Służby Statystycznej (Rosstatu). To efekt słabego rubla i embarga.

Aktor walczy z nierównościami w Hollywood. "Będę ujawniał swoje gaże koleżankom"

- Kiedy Sony zostało zhakowane dowiedziałam się, że zarabiam o wiele mniej niż ci "farciarze z penisami" - stwierdziła aktorka Jennifer Lawrence. Jej zarobki w ostatnim roku wyniosły 52 mln dolarów, jednak to o wiele mniej od tego, co dostają za swoje role jej koledzy po fachu. Laureatka Oscara pyta, dlaczego aktor, który walczy o swoje interesy jest chwalony za upór, a aktorce za to samo grozi reputacja "rozpuszczonej" i "zachłannej" gwiazdki. Na apel gwiazdy Hollywood odpowiedział Bradley Cooper, z którym Lawrence wystąpiła m.in. w "American Hustle".

Amerykanie bombardują rafinerie dżihadystów. I publikują nagranie

Stany Zjednoczone opublikowały nagranie z nalotów na tereny rafinerii kontrolowanej przez tak zwane Państwo Islamskie w północnym Iraku. Bombardowanie miało powstrzymać pobieranie zysków z tego nielegalnego źródła. IS dzięki pieniądzom z rafinerii finansowało swoje działania terrorystyczne. Zajęty teren używany był też jako baza i miejsce składowania broni.

Merkel: Rosja jest solidnym dostawcą gazu

Kanclerz Angela Merkel podkreśliła w sobotę w cotygodniowym internetowym przesłaniu do obywateli, że warunkiem niemieckich inwestycji na Ukrainie jest ograniczenie dominacji oligarchów i walka z korupcją. W piątek do Berlina przyjedzie ukraiński premier Arsenij Jaceniuk. Merkel oceniła też, że dostawy rosyjskiego gazu do zachodniej Europy nie są zagrożone.

Wyciągają miliony dolarów z sieci. Najlepiej zarabiający Youtuberzy świata

PewDiePie, Smosh i Fine Brothers - to pierwsza trójka najlepiej zarabiających Youtuberów według "Forbesa". Zaraz za nimi plasuje się Stirling, z którą kilka lat temu wytwórnie płytowe nie chciały podpisać kontraktu, a dziś zabiegają o nią. Najbogatszy z Youtuberów w ostatnim roku zarobił 12 milionów dolarów, pozostali nie są daleko w tyle z liczbą zer na koncie.

Przemytnik ludzi z Afganistanu: zdarzało się, że nasi klienci ginęli

Europa robi co może, ale wyzwań jest wiele. Chodzi nie tylko o wewnętrzne podziały i determinację imigrantów oraz uchodźców. Przemyt ludzi to po prostu ogromny biznes, a ci, którzy na nim zarabiają, pilnują by się kręcił. Nie tylko mają ofertę na każdą kieszeń, w niektórych przypadkach pobierają opłatę dopiero po wykonanej usłudze. - Zdarzało się, że nasi klienci zostawali ranni lub ginęli - mówi przemytnik z Afganistanu, kraju, który, jeśli chodzi o liczbę uciekinierów, ustępuje tylko Syrii. Materiał "Faktów z zagranicy".

Największe koncerny energetyczne: chcemy walczyć z globalnym ociepleniem

Szefowie dziesięciu największych globalnych koncernów energetycznych twierdzą, że chcą walczyć z globalnym ociepleniem i wesprzeć państwa w tych działaniach. W przyszłym miesiącu odbędzie się decydująca konferencja klimatyczna w tej sprawie w Paryżu. Firmy wezwały m.in. do zastąpienia węgla w produkcji energii gazem ziemnym. - Słuchanie ich rad jest jak radzenie się podpalacza, jak ugasić pożar - komentuje Katarzyna Guzek, rzeczniczka Greenpeace. - Transformacji musi ulec globalny sektor produkcji energii.

Piłka, miłość... reprodukcja. Klub postawił na aplikację dla kibiców

Innowacyjny pomysł hiszpańskiego klubu Getafe. Choć Juan i Maria od lat kibicują tej samej drużynie, a co 2 tygodnie oglądają te same mecze na tym samym stadionie, to nigdy się nie poznali. Ale teraz do emocji związanych z piłką nożną dołączyć może też miłość. Wszystko za sprawą aplikacji "Getafinder". Materiał "Faktów z zagranicy".

Chiny prześcignęły USA: mają więcej superbogaczy

W ChRL jest obecnie 596 miliarderów (licząc w dolarach USA) – o 242 więcej niż rok wcześniej i po raz pierwszy więcej niż w Stanach Zjednoczonych, gdzie takim majątkiem dysponuje „tylko” 537 superbogatych.

Szwajcarskie banki zamykają drzwi przed Rosjanami

Dwa banki szwajcarskie: Credit Suisse oraz UBS podjęły decyzję o zamknięciu bezpłatnych rachunków bankowych klientów z Rosji, którzy nie dysponują aktywami wyższymi niż 5 mln CHF – czytamy w artykule opublikowanym w czwartek przez rosyjski Forbes.

Glony mogą być smaczne i pożywne. I pomóc w walce z głodem na świecie

Potrzeba znalezienia nowych źródeł jedzenia nigdy nie była bardziej paląca. Jak wynika bowiem z raportu ONZ, aż 800 mln na świecie może cierpień z głodu. Z pomocą mają przyjść algi. - Wraz z przyrostem populacji potrzebujemy zwiększenia zasobów dostępnego białka. Możemy zacząć od pojedynczej komórki i wyhodować ich setki, więc możemy mieć nieskończoną ilość zasobów z jednej komórki - tłumaczy Peter Lecari z amerykańskiej firmy biotechnologicznej Solazyme. Niskokosztowa produkcja bogatych w mikroelementy alg ma dostarczyć ludziom niezbędnych wartości odżywczych. By dotrzeć do najbardziej potrzebujących firma musi zmierzyć się jednak z dwoma wyzwaniami. Budową zbiorników fermentacyjnych w odległych regionach świata i przekonaniem ludzi, że glony mogą być apetyczne.

Ziszcza się plan Tuska. "Pierwszy ważny krok ku unii energetycznej"

- To pierwszy bardzo poważny krok w realizacji unii energetycznej. Bardzo się cieszę, że ta umowa powstała - powiedział o porozumieniu ws. interkonektora przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. - Trochę się obawiałem, kiedy ruszałem w Europę z ideą unii energetycznej, że wszyscy się zgodzą, a później nikt niczego nie zrobi - dodał. Według Tuska kwestia gazowego interkonektora między Polską a Litwą jak w soczewce pokazywała wszystkie kłopoty związane z ideą unii energetycznej, m.in. konieczność pogodzenia często sprzecznych interesów poszczególnych państw.