Niepewna przyszłość po Brexicie. Co dalej z handlem z UE?

Pomiędzy 1999 a 2014 rokiem eksport z Wielkiej Brytanii na rynki Unii Europejskiej rósł średnio rok do roku o 3,6 proc. Wikipedia

Wraz z czwartkowym referendum za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej rozpoczął się okres niepewności dotyczący przyszłych relacji handlowych kraju ze Wspólnotą.

Członkostwo w Unii Europejskiej – lub przynajmniej w Europejskim Obszarze Gospodarczym, którą obecnie tworzy UE oraz Islandia, Norwegia i Liechtenstein - otwiera dostęp do wspólnego rynku opartego na tzw. czterech swobodach - przepływu dóbr, kapitału, usług i pracy (osób). Jednocześnie, dzięki jednolitym zasadom rynkowym, obniża ono, dzięki harmonizacji prawa, koszty regulacyjne i likwiduje cła pomiędzy poszczególnymi krajami. Pomiędzy 1999 a 2014 rokiem eksport z Wielkiej Brytanii na rynki Unii Europejskiej rósł średnio rok do roku o 3,6 proc. - ale wolniej niż wobec reszty świata (6,5 proc.). W efekcie, zależność brytyjskiej gospodarki od popytu z rynków państw członkowskich spadła z 55 proc. w 1999 roku do 47 proc. w 2015 roku: to najmniej w historii, ale UE wciąż pozostaje zdecydowanie największym rynkiem dla Wysp.

Ścisła współpraca

Według danych Office for National Statistics (ONS) Wielka Brytania importuje aż 53 proc. swoich dóbr i usług z krajów Unii Europejskiej. Tempo wzrostu wewnątrz i pozą Unia Europejską jest nieco bardziej wyrównane i wynosi odpowiednio 4,7 proc. i 5,5 proc. Dzięki wyższej stopie wzrostu wartości importu z krajów Wspólnoty w zestawieniu z eksportem, deficyt handlowy nieustannie się powiększał. W 2014 roku wyniósł aż 61,6 mld funtów, niemal sześć razy więcej niż w 1999 roku. Zwolennicy wyjścia kraju z Unii Europejskiej podnosili to jako argument za przyspieszonymi rozmowami dotyczącymi nowego porozumienia, podkreślając, że europejskim partnerom będzie zależało na utrzymaniu wolnego handlu, co pozwoli wymusić daleko idące ustępstwa.

Koniec negocjacji?

Jak argumentowali zwolennicy wyjścia z Unii Europejskiej, członkostwo we Wspólnocie ogranicza możliwość Wielkiej Brytanii negocjowania nowych umów handlowych z pozostałymi krajami, m.in. regulując poziom ceł zewnętrznych, w efekcie premiując kontrahentów z wewnątrz Wspólnoty kosztem potencjalnie tańszych z całego świata, w tym z państw (brytyjskiej) Wspólnoty Narodów (Commonwealth). Unia Europejską wciąż jest także znaczącym inwestorem w Wielkiej Brytanii - 46,6 proc. aktywów posiadanych przez zagranicznych inwestorów jest związanych z firmami i osobami ze Wspólnoty. Jednocześnie aż 43 proc. wszystkich brytyjskich inwestycji w innych krajach jest skierowanych do państw członkowskich Wspólnoty. Większość sektora finansowego opowiedziała się za pozostaniem kraju w Unii Europejskiej, ostrzegając przed ryzykiem ucieczki kapitału do innych krajów i problemami regulacyjnymi w razie utraty tzw. jednolitego paszportu europejskiego, który otwiera londyńskiemu City drogę do transakcji na całym kontynencie.

Niepewna przyszłość

Po wyjściu z Unii, Wielka Brytania będzie musiała zdecydować, jaki model relacji handlowych z resztą Europy chce przyjąć na kolejne lata. Eksperci podkreślali wielokrotnie, że chcąc pozostać członkiem wspólnego rynku, Wielka Brytania będzie musiała zaakceptować dalszy swobodny przepływ osób, którego ograniczenie było według badań dla wielu wyborców najważniejszym postulatem w kampanii przed referendum. Z kolei analitycy brytyjskiego ministerstwa finansów ostrzegli tuż przed referendum, że wynegocjowanie nowych porozumień handlowych może zająć nawet do 10 lat i będzie stanowić poważne obciążenie dla gospodarki.

Analizując trzy dostępne modele relacji - członkostwo w Europejskim Obszarze Gospodarczym na wzór Norwegii, specjalną umowę dwustronną lub członkostwo w Światowej Organizacji Handlu - eksperci podkreślili, że "konkluzje tego dokumentu są jasne: żadna z dostępnych alternatyw nie wspiera handlu i nie gwarantuje wpływu na świat w taki sam sposób, jak dalsze członkostwo w Unii Europejskiej". "Wszystkie wiążą się z poważnymi kosztami gospodarczymi, które wpłynęłyby na przedsiębiorstwa, miejsca pracy, standard życia i finanse publiczne przez najbliższe dekady" - ostrzegali.

Ogromne straty

Z kolei zwolennicy Brexitu odrzucali te analizy jako "straszenie elektoratu". W poniedziałkowym artykule dla dziennika "The Telegraph" typowany na nowego premiera były burmistrz Londynu Boris Johnson podkreślił, że obawy są "absolutnie przesadzone" i przedstawił – kwestionowaną przez ekspertów - wizję porozumienia, dzięki któremu Wielka Brytania nie podlegałaby unijnym regulacjom ani wpłatom do budżetu, ale w pełni korzystałaby z wolnego rynku.

W poniedziałek, podobnie jak w piątek po ogłoszeniu wyników referendum, indeks londyńskiej giełdy FTSE spadał ze względu na niepewność polityczną i gospodarczą. Kurs funta wobec dolara był najniższy od 31 lat. Ze względu na wyjątkowo duże wahania kursu, chwilowo zawieszone były notowania m.in. banków Barclays i RBS, które po wznowieniu handlu spadały o blisko 20 proc. Od ogłoszenia wyników w piątek rano wartość stu największych spółek notowanych w Londynie spadła o ponad 85 miliardów funtów. To około 80 proc. rocznego budżetu narodowej służby zdrowia.

Brexit podzielił nie tylko Unię, ale i społeczeństwo. Część Brytyjczyków żałuje głosowania za opuszczeniem UE

Autor: PMB/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Pozostałe wiadomości

Premier Mark Carney podkreślił, że Kanada nie jest na sprzedaż, na co Donald Trump odparł, że "czas to pokaże". Prezydent USA wykluczył też obniżkę ceł na kanadyjskie towary.

Donald Trump do Marka Carneya: Czas to pokaże. Nigdy nie mów nigdy

Donald Trump do Marka Carneya: Czas to pokaże. Nigdy nie mów nigdy

Źródło:
PAP

Amerykańscy przedsiębiorcy dwoją się i troją, by znaleźć sposób na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. Jak zauważa CNN, w centrum ich uwagi są takie pojęcia jak "skład celny" i "zharmonizowane kody systemowe". To pierwsze pozwala zapłacić cło później, a to drugie - znacznie je zmniejszyć. Wszystko legalnie.

Dziwne, ale legalne sposoby na omijanie ceł Trumpa

Dziwne, ale legalne sposoby na omijanie ceł Trumpa

Źródło:
CNN

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja wynosi 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które padły 6 maja 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska zapowiedziała, że do końca 2025 roku zostanie wprowadzony zakaz zawierania nowych umów na rosyjski gaz. Zgodnie z planem Brukseli kontrakty długoterminowe z Rosją mają być wygaszone z końcem roku 2027. Zapowiedź KE skomentował premier Donald Tusk.

"Mamy to!". Donald Tusk o zapowiedzi Brukseli

"Mamy to!". Donald Tusk o zapowiedzi Brukseli

Źródło:
PAP

Rząd przyjął pakiet deregulacyjny, który obejmuje zwiększenie limitu rocznej sprzedaży zwalniającej z obowiązku płacenia podatku VAT z 200 do 240 tysięcy złotych. Nowe przepisy mają także na celu między innymi ochronę podatników przed nagłymi zmianami przepisów.

Zmiany w podatkach. Decyzja rządu

Zmiany w podatkach. Decyzja rządu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców - przekazała Małgorzata Paprocka, szefowa Kancelarii Prezydenta RP. Premier Donald Tusk skomentował weto, na co następnie odpowiedział prezydent.

Składka zdrowotna. Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy i komentarz premiera Donalda Tuska

Składka zdrowotna. Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy i komentarz premiera Donalda Tuska

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rząd Indii zagroził podjęciem kroków prawnych przeciwko domowi aukcyjnemu Sotheby's w Hongkongu, jeśli nie wstrzyma aukcji klejnotów związanych z relikwiami Buddy - podała stacja BBC.

Spór o klejnoty związane z relikwiami Buddy. Rząd Indii grozi domowi aukcyjnemu

Spór o klejnoty związane z relikwiami Buddy. Rząd Indii grozi domowi aukcyjnemu

Źródło:
PAP

Rząd przyjął projekt noweli dotyczący aplikacji mObywatel. Wprowadzone mają zostać nowe funkcje, takie jak mLegitymacja nauczyciela, mStłuczka czy wirtualny asystent. Rozszerzone mają też być możliwości podpisu elektronicznego.

Aplikacja mObywatel. Zmiany i nowe funkcje

Aplikacja mObywatel. Zmiany i nowe funkcje

Źródło:
PAP

Zespół CERT Orange ostrzega przed cyberprzestępcami podszywającymi się pod operatora sieci komórkowej. "Dwie domeny używane w atakach zablokowaliśmy, ale to kwestia czasu, kiedy pojawi się kolejna" - napisano w komunikacie.

"Dziś oszuści mocno się rozkręcili". Ostrzeżenie

"Dziś oszuści mocno się rozkręcili". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Rząd pracuje nad nowelą, która ma ograniczyć proceder wprowadzania na polski rynek ciągników niespełniających europejskich norm. Tak wynika z założeń projektu opublikowanych w wykazie prac Rady Ministrów.

Rynek ciągników. Rząd chce ograniczyć proceder

Rynek ciągników. Rząd chce ograniczyć proceder

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek, że rząd, we współpracy z resortem sprawiedliwości oraz resortem do spraw polityki senioralnej, pilnie przygotuje rekomendacje prawne, które mają chronić seniorów przed coraz częstszymi oszustwami i wyłudzeniami. - Wydaje mi się, że to jest najlepsza odpowiedź na to wielkie zamieszanie, jakie dzisiaj przez Polskę się przetacza - podkreślił.

"Pilnie zadanie". Tusk zwraca się do ministrów

"Pilnie zadanie". Tusk zwraca się do ministrów

Źródło:
PAP

Liczba Polaków może zmniejszyć się na koniec wieku do 10 milionów osób - alarmuje na łamach wtorkowej "Rzeczpospolitej" ekspert. Jak zaznacza, w 2025 roku liczba urodzeń w kraju wyniesie mniej niż połowę współczynnika gwarantującego prostą zastępowalność pokoleń.

Szokujące prognozy. O tyle może się skurczyć liczba Polaków

Szokujące prognozy. O tyle może się skurczyć liczba Polaków

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej podało, że wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła w kwietniu 2025 roku o 16,7 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem. W kwietniu o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 35,64 tysiąca osób, co stanowi wzrost o 10,2 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Dwucyfrowy wzrost. Ekspert o "prawdziwym gamechangerze"

Dwucyfrowy wzrost. Ekspert o "prawdziwym gamechangerze"

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) na rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym posiedzeniu zdecyduje o wysokości stóp procentowych. Ekonomiści prognozują, że RPP obniży stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Co to oznacza dla kredytobiorców?

Kredytobiorcy odetchną z ulgą? Tak mogą spaść raty

Kredytobiorcy odetchną z ulgą? Tak mogą spaść raty

Źródło:
PAP

Cyberprzestępcy podszywają się pod skarbówkę, informując o rzekomym zwrocie nadpłaty podatku - podaje zespół CERT Polska, działający w instytucie NASK. Jak podkreślają eksperci, celem jest kradzież danych osobowych i danych karty płatniczej.

Metoda na zwrot podatku. "Celem jest kradzież"

Metoda na zwrot podatku. "Celem jest kradzież"

Źródło:
tvn24.pl

Cła Donalda Trumpa podnoszą koszty produkcji, uderzając w koncern Ford oraz firmę Mattel, producenta lalek Barbie - donosi portal stacji BBC. Mattel zapowiada wyższe ceny zabawek, a koncern Ford zmienia trasy importu i zawiesza prognozy finansowe.

Cła Trumpa windują ceny. Giganci ostrzegają

Cła Trumpa windują ceny. Giganci ostrzegają

Źródło:
BBC

Minister do spraw unijnych Adam Szłapka stwierdził, że jeśli negocjacje handlowe między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi nie zakończą się sukcesem, rozważone zostaną dalsze kroki, w tym złożenie skargi do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Skarga na cła. "Będziemy bronić naszych interesów"

Skarga na cła. "Będziemy bronić naszych interesów"

Źródło:
PAP

Rzecznik prasowy PLL LOT Krzysztof Moczulski poinformował, że przewoźnik odwołał kolejne loty między Warszawą a Tel Awiwem do środy. Decyzja ta jest wynikiem niedzielnego ataku rakietowego na lotnisko Ben Guriona.

Kolejne loty odwołane. Komunikat przewoźnika

Kolejne loty odwołane. Komunikat przewoźnika

Źródło:
PAP

Donald Trump powiedział, że wielu ludzi wie, kto wysadził gazociągi Nord Stream. Prezydent USA podkreślił przy tym, że to on jako pierwszy "wysadził" bałtyckie sieci przesyłowe, gdy nałożył na nie sankcje.

Donald Trump: wielu ludzi wie, kto to wysadził

Donald Trump: wielu ludzi wie, kto to wysadził

Źródło:
PAP

Władze USA nałożyły sankcje na birmańską Armię Narodową Karenów, która została uznana za transgraniczną organizację przestępczą z powodu cyberoszustw, handlu ludźmi i przemytu. Wyniku działań KNA Amerykanie mają tracić miliardy dolarów.

USA nakładają sankcje na "transgraniczne imperium przestępcze"

USA nakładają sankcje na "transgraniczne imperium przestępcze"

Źródło:
PAP

Administracja prezydenta Donalda Trumpa oferuje nielegalnym imigrantom 1000 dolarów za to, że dobrowolnie opuszczą Stany Zjednoczone - przekazał amerykański resort bezpieczeństwa krajowego (DHS).

Dają 1000 dolarów za wyjazd z kraju

Dają 1000 dolarów za wyjazd z kraju

Źródło:
PAP, Reuters

Ogłoszono przetarg na projekt i budowę odcinka autostrady A2 Biała Podlaska - Kijowiec. To pierwszy przetarg, który uwzględnia wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i umożliwia niedopuszczenie ofert wykonawców spoza UE.

Autostrada A2. Pierwszy taki przetarg

Autostrada A2. Pierwszy taki przetarg

Źródło:
PAP

Właściciel działki będzie mógł wyciąć drzewo, jeśli w czasie 35 dni od takiego wniosku odpowiedni organ nie zgłosi sprzeciwu - wynika z założeń projektu opublikowanego w wykazie prac rządu.

Wycięcie drzewa na posesji. Nowy plan rządu

Wycięcie drzewa na posesji. Nowy plan rządu

Źródło:
PAP

- Jeśli spojrzeć na jedno wspólne wyzwanie, z którym musimy się zmierzyć, to jak można utrzymać dziennikarstwo. Jeśli chcemy utrzymać dziennikarstwo na dużą skalę, potrzebujemy przychodów z reklam - stwierdził w rozmowie z TVN24 BiS Vincent Peyregne, Chief Executive Officer w WAN-IFRA, podczas trwającego w Krakowie 76. Światowego Kongresu Mediów.

Media na całym świecie mają ten sam problem. "Przychody te są przechwytywane"

Media na całym świecie mają ten sam problem. "Przychody te są przechwytywane"

Źródło:
tvn24.pl