Prognoza na najbliższe lata dla Polski. "Około 3 proc. wzrostu rocznie"

OECD prognozuje wzrost PKB w Polsce

OECD przewiduje, że wzrost gospodarczy Polski w latach 2016–2018, przy wsparciu rosnących płac i świadczeń socjalnych, wyniesie około 3 proc. rocznie. Ogłoszony w piątek raport zaleca m.in. trwałe finansowanie nowych wydatków, obniżkę podatków oraz specjalizowanie się w usługach opartych na wiedzy.

Raport z serii "Lepsza polityka", z rekomendacjami dla Polski, Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju ogłosiła przy okazji 20. rocznicy przystąpienia Warszawy do tego klubu, skupiającego 35 wysoko rozwiniętych i demokratycznych państw świata. Jak podkreśla we wstępie do dokumentu sekretarz generalny OECD Angel Gurria, przygotowano go z myślą o wsparciu rządu w dążeniu do nadrabiania zaległości wobec bardziej zaawansowanych gospodarek OECD oraz podnoszenia poziomu życia obywateli. A to - jak zwrócił uwagę - będzie wymagało od państwa poszukiwania nowych dziedzin, w których będzie ono mogło z powodzeniem konkurować na szczeblu globalnym.

Liczy się otoczenie

- Polska musi osiągnąć wyższy poziom w łańcuchu wartości i wyspecjalizować się w usługach opartych na wiedzy o wyższej wartości dodanej - zauważa Gurria. Tłumaczy, że w raporcie podkreślono, jak istotne jest stworzenie należytych struktur i odpowiednich warunków zachęcających firmy do wdrażania nowych technologii i tworzenia nowych procesów, produktów i metod zarządzania.

- Niektóre z zaleceń wyrażonych w niniejszym raporcie mogą pomóc w zwiększeniu PKB na jednego mieszkańca o 2-3 proc. w ciągu najbliższych pięciu–dziesięciu lat, dzięki podniesieniu wydajności i zatrudnienia. Zasadniczo stanowią one wsparcie w przygotowaniu gruntu pod rozkwit innowacji. Wymaga to stworzenia otoczenia regulacyjnego bardziej sprzyjającego konkurencji, usprawnienia infrastruktury kraju, opracowania lepszej polityki innowacji i wspierania przedsiębiorczości opartej na innowacyjności. Wymaga to także skutecznej polityki makroekonomicznej i silnych struktur zarządzania publicznego - wskazuje.

Waga rynku pracy

Według niego przejście na gospodarkę opartą na wiedzy spowoduje istotne zmiany w sposobie działania gospodarki, a także rozwój niektórych sektorów gospodarki i spadek znaczenia innych. - Aby zagwarantować, że nikt nie zostanie pominięty w tym procesie transformacji, Polska powinna również stworzyć silny rynek pracy i opracować politykę społeczną, a także wyposażyć swoich obywateli w niezbędne umiejętności - zaznacza sekretarz generalny OECD. - Przewiduje się, że realny wzrost PKB wyniesie około 3 proc. rocznie w latach 2016–2018, przy wsparciu dochodów na rynku pracy i wyższych transferów społecznych. Zmniejszenie wolnych mocy produkcyjnych i korzystne warunki finansowania powinny wspierać inwestycje biznesowe, przy jednoczesnym wzroście inwestycji publicznych. Spodziewane jest stopniowe ożywienie popytu zewnętrznego, co zrekompensuje jednostkowy wzrost kosztów pracy i umożliwi dalsze szybkie tempo wzrostu eksportu - wyjaśnia.

Zwiększyć wydajność

OECD w raporcie zauważa, że dwadzieścia lat po przystąpieniu do OECD Polska osiągnęła imponujące postępy pod względem poziomu życia swoich obywateli. Według niej udało się nie tylko znacznie dogonić inne państwa OECD pod względem PKB na mieszkańca, lecz także nadrobić zaległości w kilku innych dziedzinach warunkujących dobrobyt. "Aby zapewnić dalszą powszechną poprawę poziomu życia, Polska powinna nadal zmierzać w kierunku produkcji zaawansowanej technologicznie, zwiększać wydajność i poprawiać dostęp do wysokiej jakości zatrudnienia i dobrych wynagrodzeń" - podkreśla. Zaleca więc Polsce zapewnienie trwałego finansowania nowych wydatków i obniżki podatków. Ponadto sugeruje podwyższenie ustawowego wieku emerytalnego zgodnie z wcześniejszymi planami, a jeżeli wcześniejsze przechodzenie na emeryturę zostanie dopuszczone, zagwarantowanie zrównania wieku mężczyzn i kobiet, bez strat dla składek i rezerw ubezpieczeniowych. "Zwiększenie zatrudnienia starszych pracowników, kobiet i młodzieży jest kluczowe dla zwiększenia wzrostu gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu" - podkreśla.

Niższy wzrost

"Pomimo stabilizacji cen energii i zdecydowanego wzrostu wynagrodzeń, nastąpiło spowolnienie wzrostu PKB. OECD przewiduje, że bank centralny zacznie podwyższać stopy pod koniec 2017 r., wraz ze wzrostem inflacji. Szereg przyjętych ostatnio regulacji i podatków stanowi obciążenie dla rentowności i kapitalizacji banków, a władze w dalszym ciągu poszukują rozwiązania kwestii restrukturyzacji kredytów hipotecznych w walucie obcej. Ze względu na konieczność lepszego kredytowania młodych i innowacyjnych firm, koszty dla banków należy uważnie wyważyć w stosunku do korzyści wynikających z restrukturyzacji. Jeśli chodzi o politykę fiskalną, największym wyzwaniem będzie finansowanie nowych wydatków publicznych i trwałe obniżenie podatków, tak aby zapewnić stabilność fiskalną" - zauważa OECD. Organizacja mówi też o zapewnieniu jasnej polityki wobec zmian klimatu, zgodnej z celami europejskimi i międzynarodowymi, szczególnie z długoterminowymi celami porozumienia paryskiego. Zaleca doprecyzowanie strategii ograniczenia wpływu sektora energetycznego na środowisko, w tym wykorzystania węgla do wytwarzania energii elektrycznej. Proponuje powołanie niezależnego organu do przeprowadzania dogłębnego przeglądu regulacji w sektorach kluczowych dla polskiej gospodarki przy pomocy metod OECD, aby zidentyfikować i wycofać regulacje, które nadmiernie ograniczają konkurencję lub nakładają na firmy niepotrzebne obciążenia regulacyjne.

Ważne badania

Organizacja podkreśla również wagę zwiększenia wkładu badań publicznych w innowacje przez połączenie reform badań publicznych z polityką zacieśnienia stosunków przemysłu z nauką i komercjalizacją wyników badań naukowych. Zaleca poszerzenie kryteriów stosowanych do oceny nauczycieli akademickich celem uwzględnienia działań z zakresu wspierania przedsiębiorczości i realizowanych we współpracy z przemysłem projektów badawczych. Zwraca uwagę na konieczność dążenia do tego, by system szkolnictwa zawodowego i szkoleń lepiej reagował na potrzeby lokalnego rynku pracy przez zaangażowanie pracodawców zarówno na szczeblu strategicznym, jak i przez oferowanie możliwości uczenia się w pracy.

Ścisła współpraca

OECD sugeruje ponadto lepsze egzekwowanie w Polsce przepisów prawa pracy i dalsze zrównanie składek od umów zawieranych na gruncie prawa pracy i prawa cywilnego. Proponuje również zacieśnienie współpracy władz samorządowych przy planowaniu i świadczeniu usług komunalnych na obszarach miejskich i zapewnienie zintegrowanego planowania w różnych sektorach przez umocnienie koordynacji działań międzyministerialnych na szczeblu centralnym. "Przy pomocy Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Polska planuje rozwiązać wiele wyzwań w dziedzinie zarządzania publicznego. Ważne będzie monitorowanie postępów i ocena, czy zidentyfikowane reformy zarządzania faktycznie umacniają zdolności rządu do osiągnięcia wzrostu sprzyjającego włączeniu społecznemu dla obywateli i regionów uznanych za priorytetowe" - dodaje.

Kto spowalnia wzrost PKB? Zdaniem prezesa PiS m.in. „przedsiębiorcy związani z partiami opozycyjnymi”:

Autor: PMB / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Unia Europejska podjęła decyzję o nałożeniu ceł w wysokości do 25 procent na amerykańskie towary w odwecie za taryfy nałożone przez USA na stal i aluminium.

Unia Europejska nakłada cła na Stany Zjednoczone

Unia Europejska nakłada cła na Stany Zjednoczone

Źródło:
PAP

Nie chcemy otwartej konfrontacji z USA i z prezydentem Donaldem Trumpem w sprawie ceł - stwierdził premier Han Duk Su, pełniący obowiązki prezydenta Korei Południowej. W wywiadzie dla CNN podkreślił też, że Seul woli negocjacje i wypracowanie porozumienia z Waszyngtonem.

"Szkodliwe" cła Trumpa, groźba zamykania fabryk

"Szkodliwe" cła Trumpa, groźba zamykania fabryk

Źródło:
PAP

Banco Santander, hiszpański właściciel Santander Bank Polska, rozważa różne opcje, w tym sprzedaż swojej polskiej filii, wartej 8 miliardów dolarów - podał Reuters, powołując się na Bloomberga.

Znany bank zniknie z Polski? Ważą się jego losy

Znany bank zniknie z Polski? Ważą się jego losy

Źródło:
Reuters

Chiny od 10 kwietnia podniosą do 84 procent cła na towary z USA - podał chiński resort finansów. To odwet za ostatnie podniesienie stawki taryf o 50 procent przez prezydenta Donalda Trumpa.

Wet za wet. Pekin odpowiada Trumpowi

Wet za wet. Pekin odpowiada Trumpowi

Źródło:
PAP, Reuters

Zakłady Chemiczne Nitro-Chem w Bydgoszczy zawarły w środę umowę z Paramount Enterprises International na dostawę trotylu dla armii amerykańskiej na lata 2027-2029. To kontrakt o wartości 1,2 miliarda złotych.

Amerykańska armia dostanie trotyl od polskiej firmy. Jest umowa

Amerykańska armia dostanie trotyl od polskiej firmy. Jest umowa

Źródło:
PAP

Amerykańscy sprzedawcy win boją się ceł prezydenta USA Donalda Trumpa, które zaczęły obowiązywać w środę - podał Reuters. Winiarze ostrzegają, że wzrost cen i spadek przychodów mogą przyczynić się do zwolnień i upadku wielu firm.

Szykują się na najgorsze. "Wszystko pójdzie w górę"

Szykują się na najgorsze. "Wszystko pójdzie w górę"

Źródło:
Reuters

Coraz więcej osób rezygnuje z amerykańskich produktów na rzecz tych krajowych w odpowiedzi na cła Trumpa i jego politykę wobec sojuszników - przekazał portal stacji BBC. Na popularności zyskują aplikacje i etykiety określające, skąd pochodzą sprzedawane produkty.

Czarna gwiazdka w sklepach. "Mogę głosować swoją kartą kredytową"

Czarna gwiazdka w sklepach. "Mogę głosować swoją kartą kredytową"

Źródło:
BBC

Wojna celna Donalda Trumpa może przynieść pozytywne skutki dla części firm. Skorzystać na tej sytuacji mogą podmioty obsługujące logistykę, kurierzy i magazyny - wskazał "Puls Biznesu".

Cła Trumpa. Te polskie firmy mogą zyskać

Cła Trumpa. Te polskie firmy mogą zyskać

Źródło:
PAP

Donald Trump podpisał dekret uznający węgiel za minerał krytyczny. Prezydent USA ogłosił też inne działania mające znieść regulacje środowiskowe, zwiększyć wydobycie węgla i zablokować zamykanie kopalń.

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Źródło:
PAP

W maju Rada Polityki Pieniężnej nie będzie dyskutować czy ciąć stopy procentowe, dyskusja będzie dotyczyć raczej tego, o ile je obniżyć i czy to początek cyklu, czy jednorazowe dostosowanie - komentuje członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki w rozmowie z Programem I Polskiego Radia. Jego zdaniem do końca roku stopy mogą spaść o 100 punktów bazowych.

"Można już nie udawać". Ważny głos w sprawie stóp procentowych

"Można już nie udawać". Ważny głos w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

W środę na drogach w całej w Polsce odbywa się akcja "Prędkość". Policjanci sprawdzają prędkość zarówno z użyciem radarów, jak i radiowozów z wideorejestratorami. - Apelujemy do kierujących, by przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zwalniali w miejscach, gdzie przepisy i rozwaga wymagają zachowania szczególnej ostrożności - powiedział nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Wielka akcja policji. Apel do kierowców

Wielka akcja policji. Apel do kierowców

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W minionym roku liczba pracujących emerytów w Polsce wzrosła o 18,6 tysiąca osób w porównaniu do roku 2023 - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wśród dorabiających do świadczeń przeważają kobiety.

Wracają do pracy. Zaskakujące dane ZUS

Wracają do pracy. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Ceny ropy na nowojorskiej giełdzie są na najniższym poziomie od czterech lat, a na rynkach nie słabnie gwałtowna wyprzedaż surowca - informują maklerzy. Wskazują, że cła prezydenta USA Donalda Trumpa zagrażają popytowi na surowce na świecie.

Drastyczna wyprzedaż surowca. Najniższy poziom od czterech lat

Drastyczna wyprzedaż surowca. Najniższy poziom od czterech lat

Źródło:
PAP

Polacy coraz chętniej odwiedzają Azory. W 2024 roku przybyła na ten portugalski archipelag rekordowa liczba turystów znad Wisły. Azory zyskują na popularności w kontynentalnej części Europy.

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

Źródło:
PAP

Podwyższone stawki ceł Donalda Trumpa weszły w życie. Zostały nałożone na towary z krajów, z którymi USA mają deficyt handlowy. Wśród nich jest między innymi 20-procentowe cło na produkty z Unii Europejskiej oraz 84-procentowe na Chiny.

Dodatkowe cła Trumpa weszły w życie

Dodatkowe cła Trumpa weszły w życie

Źródło:
PAP

Chłopcy będą chłopcami - w ten sposób rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt odniosła się do publicznego sporu miedzy doradcami prezydenta Donalda Trumpa, miliarderem Elonem Muskiem i doradcą do spraw handlu Peterem Navarro. Musk określił wcześniej Navarro "kretynem" i "głupszym niż worek cegieł".

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Źródło:
PAP

We wtorek w Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Kumulacja rośnie do trzech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 8 kwietnia 2025 roku.

Wyniki ostatniego losowania Lotto

Wyniki ostatniego losowania Lotto

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich liczb. Kumulacja rośnie do 190 milionów złotych. W Polsce padła jedna wygrana czwartego stopnia w wysokości ponad 655 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 8 kwietnia 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot w górę

Kumulacja w Eurojackpot w górę

Źródło:
PAP

Majątek 11 miliarderów od początku roku skurczył się łącznie aż o prawie 450 miliardów dolarów - wynika z danych Bloomberga. Agencja regularnie publikuje szacunki dotyczące fortun najbogatszych ludzi świata.

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Źródło:
tvn24.pl

Departament Wydajności Państwa (DOGE), kierowany przez Elona Muska, wykorzystuje sztuczną inteligencję do śledzenia komunikacji w co najmniej jednej agencji federalnej, szukając przejawów wrogości wobec prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa - przekazał Reuters. 

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Źródło:
PAP

USA nałożą dodatkowe cła na Chiny, podwyższając łączne taryfy do 104 procent - przekazał Reuters, cytując urzędnika Białego Domu. Dodatkowe cła mają wejść w życie w środę, 9 kwietnia.

Trump spełni swoją groźbę

Trump spełni swoją groźbę

Źródło:
Reuters

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Miliarderzy popierający Donalda Trumpa zaczynają krytykować jego politykę handlową - podał "Washington Post". Wszystko za sprawą gwałtownych zmian na rynkach kapitałowych.

Miliarderzy odwracają się od Trumpa

Miliarderzy odwracają się od Trumpa

Źródło:
PAP

W wyniku ataku hakerskiego na Grupę Smyk naruszono dane niektórych klientów, kontrahentów, pracowników i partnerów biznesowych - przekazała firma. Większość skradzionych informacji to dokumentacja dotycząca produkcji odzieży.

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Źródło:
PAP

Musimy szukać rozwiązań i działań, które uchronią lub przynajmniej złagodzą skutki wysokich ceł - podkreślił we wtorek premier Donald Tusk podczas spotkania z przedstawicielami branży motoryzacyjnej. Minister finansów Andrzej Domański stwierdził z kolei, że amerykańskie cła z pewnością "istotnie" wpłyną na gospodarkę światową.

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Źródło:
TVN24, PAP

Państwowy urząd socjalny w Finlandii wysłał pisma do ponad 40 tysięcy osób o niskich dochodach, zalecając im poszukiwanie tańszego mieszkania. Jeśli się nie przeprowadzą w ciągu trzech miesięcy, urząd przestanie pokrywać im koszty czynszu w pełnej wysokości - informuje we wtorek telewizja MTV.

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Źródło:
PAP

Decyzja Donalda Trumpa w sprawie nałożenia nowych ceł spowodowała kilkunastoprocentowy spadek kursu Apple na amerykańskiej giełdzie. Według Bloomberga efekt był jeszcze jeden - klienci rzucili się do sklepów, aby kupić iPhone'y, zanim ich ceny wzrosną.

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Źródło:
Bloomberg