W Portugalii rozwijany jest pilotażowy projekt dostarczania dronami lekarstw seniorom mieszkającym na wyludniającej się prowincji. W pierwszej kolejności inicjatywa prowadzona jest w środkowej części kraju.
Na początku listopada powiązane z portugalskim resortem zdrowia Krajowe Stowarzyszenie Aptek (ANF) przyznało nagrodę za ciekawe rozwiązania w dziedzinie farmacji 42-letniemu Hugo Angelo. Właściciel apteki z miejscowości Lajeosa do Dao od kilku miesięcy dostarcza seniorom z opustoszałej prowincji w dystrykcie Coimbra lekarstwa przy użyciu drona.
Społeczeństwo się starzeje
Jak wyjaśnił Angelo, projekt dostarczania dronami lekarstw emerytom z portugalskiej prowincji narodził się w 2017 r. po tragicznych pożarach, które wybuchły w środkowej części kraju. - Zdałem sobie wówczas sprawę, że w tej coraz bardziej starzejącej się i wyludniającej części Portugalii mieszka samotnie wiele osób, którym można byłoby pomagać za pośrednictwem dronów - powiedział magister farmacji z Lajeosa do Dao. Angelo wskazał, że w realizacji projektu dostarczania na opustoszałą prowincję lekarstw pomogli mu dwaj inżynierowie z Porto. Od pewnego czasu współpracują oni z państwową pocztą (CTT) w ekspresowej ekspedycji listów i paczek za pośrednictwem dronów.
Wśród odbierających dronami lekarstwa z apteki Hugo Angelo jest liczące po 90 lat małżeństwo Pexim. W ich niemal wymarłej miejscowości o nazwie Deldoreto z powodu braku transportu i podeszłego wieku rzadko kto opuszcza rodzimą wioskę.
- Kiedyś korzystałem z roweru, aby udać się do najbliższego miasta. Dziś ani ja, ani moja żona nie jesteśmy już w stanie samodzielnie dojechać do apteki. Cieszę się, że lekarstwa spadają nam dosłownie z nieba - mówi Manuel Pexim.
Drony w służbie człowiekowi
Zdaniem ekspertów wykorzystanie dronów w Portugalii stanie się coraz bardziej powszechne, zarówno do transportu lekarstw, jak i do celów ratowniczych. Komendant straży pożarnej w podlizbońskim Paco de Arcos Ricardo Ribeiro wskazuje, że pierwsze drony od tegorocznych wakacji czuwają już nad bezpieczeństwem kąpiących się wczasowiczów w okolicach miasta Oeiras.
- Pierwszy dron ratunkowy rozpoczął pracę pod koniec sierpnia na plaży Santo Amaro koło miasta Oeiras z naszej inicjatywy. Projekt już jest rozszerzany na sąsiednie plaże - powiedział Ribeiro. Według komendanta straży pożarnej coraz więcej portugalskich gmin jest zainteresowanych używaniem dronów do gaszenia pożarów bądź monitorowania terenów zagrożonych pojawieniem się ognia.
Każdy z dronów używanych na plażach w Oeiras może uratować podczas jednego lotu cztery topiące się osoby, gdyż urządzenie transportuje boję ratowniczą. Dodatkowo wyposażone jest ono w czujniki termiczne ułatwiające poszukiwanie osób zarówno na morzu, jak i w terenie.
Innym portugalskim samorządem korzystającym z dronów jest gmina Penela koło Coimbry. Jej urzędnicy rozwijają tam od maja projekt służący dostarczaniu dronami obiadów starszym i samotnym mieszkańcom tego dystryktu.
Autor: mp / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock