Gazprom poinformował w piątek, że zapłacił ukraińskiemu Naftohazowi 2,9 miliarda dolarów odszkodowania. Rosyjski koncern zobowiązał się do tego w porozumieniu gazowym zawartym w ubiegłym tygodniu.
Rzecznik Naftohazu potwierdził, że spółka otrzymała 2,9 miliarda dolarów.
Spór Gazprom - Naftohaz
W ubiegłym tygodniu w Berlinie podpisano porozumienie w sprawie tranzytu gazu z Rosji przez Ukrainę do Europy Zachodniej. W spotkaniu uczestniczyli: wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz, ministrowie energetyki Rosji i Ukrainy, Aleksandr Nowak i Ołeksij Orżel, prezes Gazpromu oraz dyrektor wykonawczy Naftohazu. Porozumienie zawarto przy udziale niemieckich mediatorów, w tym ministra gospodarki i energetyki Petera Altmaiera.
W ramach porozumienia szef Gazpromu Aleksiej Miller powiedział, że jego firma zdecydowała się wypłacić odszkodowanie Naftohazowi, które zasądził sąd w Sztokholmie.
Strona ukraińska zobowiązała się zaś do odwołania pretensji Komitetu Antymonopolowego Ukrainy w sprawie grzywny dla Gazpromu za naruszenie konkurencji gospodarczej.
Spór między stronami trwał od kilku lat. Naftohaz podał Gazprom do sądu w Sztokholmie w 2014 roku. W końcu lutego 2018 roku sąd arbitrażowy w Sztokholmie przyznał Naftohazowi odszkodowanie za to, że Gazprom nie dostarczył uzgodnionej w umowie ilości gazu do tranzytu.
Tranzyt gazu przez Ukrainę
W ubiegłą sobotę minister energetyki Ukrainy Ołeksij Orżel poinformował na konferencji prasowej w Kijowie, że tranzyt rosyjskiego gazu przez ukraińskie rurociągi na Zachód zostanie utrzymany, a kontrakt w tej sprawie zostanie przedłużony o pięć lat.
Obecnie obowiązujący kontrakt na tranzyt rosyjskiego gazu wygasa z końcem bieżącego roku. Kijów obawiał się, że jeśli do tego czasu nie dojdzie do porozumienia z Moskwą, Rosja wstrzyma lub ograniczy przesyłanie gazu przez terytorium Ukrainy. Groziłoby to zakłóceniem dostaw surowca do Europy.
Nowa umowa ma zostać podpisana przed końcem 2019 roku. Orżel wyjaśnił, że w nowym kontrakcie znajdzie się zapis umożliwiający przedłużenie pięcioletniej umowy o kolejnych dziesięć lat. Wyjaśnił też, że minimalna, gwarantowana objętość gazu, którą Rosja prześle przez Ukrainę w 2020 roku, wyniesie 65 miliardów metrów sześciennych.
Autor: mb/ToL / Źródło: PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: naftogaz.com