Z kraju

Z kraju

Koniec zwolnień i nadzieje na lepsze jutro w hucie "Irena"

Huta Szkła Gospodarczego Irena zakończyła reorganizację zakładu. Z planowanych zwolnień 357 osób wypowiedzenia wręczono 120 pracownikom. Mniejsza redukcja zatrudnienia możliwa jest dzięki nowym zamówieniom. Huta liczy szczególnie na odzyskanie zamówień z USA. W studio TVN CNBC Biznes rozmawialiśmy z wiceprezesem Huty Szkła Gospodarczego, Rolandem Janochą.

EMC Instytut Medyczny na rynku akcji

Spółka EMC Instytut Medyczny ma w planie swoimi usługami - szeroko pojętą opieka medyczną - objąć 5% ludności Polski. To w przyszłości. Tymczasem spółka planuje emisję akcji. Jak mówi prezes EMC, Piotr Gerber, zarząd liczy na to, że to dotychczasowi inwestorzy będą głównymi nabywcami akcji spółki. Gościem TVN CNBC Biznes jest Piotr Gerber, prezes EMC Instytut Medyczny.

Rynki dla Opornych 24.03.2009 r.

Portfel Rynków dla Opornych opuściła spółka Swissmed. Pan Zbyszek proponuje, by dołączyła do niego spółka ING BSK. Czy RDO kupi ING?

Migracja zarobkowa

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przygotowuje program, który mógłby wesprzeć finansowo tych bezrobotnych, którzy utracili pracę na skutek kryzysu a zatrudnienie odnaleźli poza miejscem zamieszkania. Na jakim etapie jest program? Między innymi o to Rafał Wojda pytał w magazynie "Fakty Ludzie Pieniądze" wiceministra rozwoju regionalnego - Jarosława Pawłowskiego.

Bezrobocie

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu lutego wyniosła 1718,8 tys. osób i była wyższa niż przed miesiącem o 84,4 tys. osób. Te bardzo ważne dane makroekonomiczne w programie "Biznes Lunch" komentują Łukasz Tarnawa - ekonomista PKO BP i Jacek Wiśniewski główny ekonomista Raiffeisen Bank Polska.

TP: Obligacje za 1,5 mld euro

Emisja obligacji ma poprawić strukturę zadłużenia spółki - tak na pytanie o cel emisji obligacji za 1,5 mld euro przez TPSA odpowiedziała Grażyna Piotrowska-Oliwa prezes PTK Centertel. Telekomunikacja Polska ustanowiła program emisji obligacji European Medium Term Notes (EMTN), w ramach którego wyemituje dla europejskich inwestorów papiery o wartości 1,5 mld euro. Szczegóły w rozmowie Roberta Stanilewicza z prezes zarządu PTK Centertel.

Mniej kupujemy - mniej sprzedamy?

Sprzedaż detaliczna - spada - po raz pierwszy od kilku lat. Polacy ograniczają wydatki na zakupy - często wybierając tańsze produkty. Mniejsza sprzedaż to także mniejsza konsumpcja - a to właśnie ona miała być jednym z filarów podtrzymujących polską gospodarkę. Czy nowe, kryzysowe, zwyczaje zakupowe Polaków tym filarem zachwieją?

Dywidendy w spółkach skarbu państwa

Akcjonariusze KGHM otrzymają dywidendę - przyznał w TVN CNBC Biznes minister skarbu państwa, Aleksander Grad. Mimo gorszych wyników w 2008 roku państwowe spółki rozważają możliwość wypłaty dywidend. W programie "Pieniądze od Rana" gość Roberta Stankiewicza mówił także o opcjach walutowych, sytuacji w PLL LOT i sporze polskiego rządu z Eureko.

5 tysięcy na przeprowadzkę

Migracja zarobkowa za rządowe pieniądze - tyle tylko, że przedstawiciele rządu nic o tym nie wiedzą - również Elżbieta Bieńkowska - minister rozwoju regionalnego, w której resorcie ten plan jest przygotowywany. Co zakłada, jakie są w tych okolicznościach szanse na jego realizację i wreszcie ile będzie można dostać za zawodowy start w nowym miejscu?

Rynki finansowe w kryzysie

Jaka jest sytuacja na rynkach finansowych? Czy inwestorzy zaczynają wracać na rynki wschodzące? O tym Jan Niedziałek rozmawiał z Robertem Parkerem, wiceprezesem Credit Suisse Asset Management.

Rafako monitoruje rynek

Spółka Rafako za główny cel postawiła sobie pozyskanie jednego lub dwóch "megakontraktów" jeszcze w tym roku. Na niezłą formę spółki wskazuje też apetyt zarządu na akwizycje i poprzez nie powiększenie wartości spółki przynajmniej o 100 procent. Choć - jak mówi gość TVN CNBC Biznes, Wiesław Różacki -firmy mniejsze niż Rafako są, dzięki interesującym technologiom, także na celowniku spółki.

Kryzys... tak ale w głowie.

Introl może mieć problemy z powtórzeniem wyników za ubiegły rok. Powód - mniej zamówień na drugie półrocze oraz mniej zleceń z zagranicy. W programie "Dzień na rynkach" główny akcjonariusz Introl Wiesław Kapral.

Twój Brat PIT

Czasu na złożenie rozliczenia podatkowego coraz mniej. Każda osoba która, ma jakieś wątpliowości, może napisać maila, a nasi eksperci w studiu postarają się pomóc. Na listy widzów w ramach akcji Twój Brat Pit odpowiadała w studiu TVN CNBC Biznes Beata Kuszewska doradca podatkowy, Kancelaria Podatkowa Beata Kuszewska i Wspólnicy.

Węgry tracą siłę do walki z kryzysem

Węgrzy potrzebują teraz jedności społecznej i politycznej - ciężka sytuacja zmusza władze do radykalnych kroków. O tym co mogłoby pomóc węgierskiej gospodarce, jak ją uratować, oraz jak sytuacja na Węgrzech wpływa na nasz wizerunek - mówił w programie "Bilans" profesor Alojzy Nowak, przewodniczący Rady Naukowej NBP.

Innowecja i rozwój internetu

Na czym będzie można zarobic w internecie w najbliższym czasie? Problem w tym, że bez internetu nie zarobimy na niczym - powiedział TVN CNBC Biznes Nikesh Arora, wiceprezes Google. W ekskluzywnym wywiadzie dla TVN CNBC Arora przekonuje, że podział gospodarki na tradycyjną i internetową stracił już sens.

Żołnierze i fiskus

Służba w polskiej armii nie jest już obowiązkowa. Obowiązkowe jest za to rozliczenie zarobionego żołdu. W zeszłym roku powołania dostało sto tysięcy osób, każda z nich musi złożyć w urzędzie skarbowym formularz PIT. Jak rozliczyć się ze służby Ojczyźnie? - radziła Anna Misiak, doradca podatkowy z kancelarii MDDP. Rozmawiał Robert Stankiewicz.

Rospuda ocalona

- Budowa obwodnicy Augustowa nie ruszy w tym roku - powiedział w magazynie "Pieniądze od Rana" pełniący obowiązki dyrektora w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Droga ma ominąć sporną Dolinę Rospudy. O obwodnicy Augustowa i kolejnych odcinkach autostrady A2 z Lechem Witeckim rozmawiał Robert Stankiewicz.

Jak robić interesy z krajami arabskimi?

Arabscy inwestorzy są zainteresowani dużymi pakietami giełdy - mówił w naszym studiu kilka miesięcy temu Aleksander Grad, minister skarbu. Arabscy szejkowie mają też mieć swój udział w prywatyzacji LOT-u. Czy rzeczywiście Polska jest atrakcyjna dla tak odległego - i kulturowo i geograficznie inwestora? - w magazynie "Dalszy Ciąg Poranka" Katarzynę Górak-Sosnowską z SGH i portalu Arabia.pl pytał Robert Stankiewicz.

Bezrobocie w górę, sprzedaż detaliczna w dół

W lutym 2009 roku stopa bezrobocia wzrosła do 10,9 procent z 10,5 procent w styczniu - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Bez pracy w zeszłym miesiącu było ponad 1 milion 700 tysięcy osób. GUS podał także dane o sprzedaży detalicznej. Tu także nie ma powodów do zadowolenia. W ubiegłym miesiącu sprzedaż detaliczna spadła o 1,6 procent rok do roku. Z głównym ekonomistą BRE, Wiesławem Szczuką oraz z głównym ekonomistą Deutsche Bank, Arkadiuszem Krześniakiem o danych z gospodarki rozmawiał Robert Stanilewicz.

Kontrowersyjny pakiet klimatyczny

Polska chce jednolitego stanowiska Unii Europejskiej w sprawie globalnego pakietu klimatycznego oraz sprawiedliwego podziału kosztów redukcji emisji gazów cieplarnianych. Prace nad takim stanowiskiem będą prowadzone, ale sprawa pakietu klimatycznego wciąż budzi kontrowersje, bo nie brak obaw, że Polska gospodarka może zostać zmuszona do poniesienia wielkich kosztów dostosowania się do jego ustaleń.

Rynki dla opornych 23.03.2009

Wiosna w portfelu "Rynków dla opornych", w co będziemy inwestować razem z naszymi widzami. O tym rozmawiali Rafał Wojda i Rafał Hirsch.

Jak renegocjować z bankiem kredyt?

Zmieniające się warunki na rynku kredytów powodują, że banki chcą dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo udzielanych pożyczek. Polbank chce podwyższyć swoim klientom, którzy zadłużyli się we franku szwajcarskim, marżę o pół punktu procentowego. Alternatywą jest zabezpieczenie kredytu inną nieruchomością lub spłata części zadłużenia. Jak bronić się przed takimi praktykami banków? O tym w programie "Fakty, ludzie, pieniądze rozmawialiśmy z Andrzejem Saniewskim, niezależnym ekspertem rynku bankowego.

Podsumowanie sesji na GPW

Departament Skarbu USA przedstawił kolejny plan ratunkowy dla amerykańskiego sektora finansowego USA. Rząd chce USA, by tym razem wzięli w nim udział także prywatni inwestorzy. Czy kolejny plan Geithnera będzie zachętą dla inwestorów? O sytuacji w USA, notowaniach na warszawskim parkiecie oraz o tym w co warto inwestować rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z Maciejem Wiśniewskim, prezesem Investors TFI.

Wiecej funduszy Pioneer w Netii

Pioneer Pekao Investment Management zawiadomił o wzroście łącznego zaangażowania klientów PPIM oraz o wzroście zaangażowania funduszy inwestycyjnych Pioneer, których portfele stanowią podgrupę wszystkich portfeli klientów PPIM, w kapitale zakładowym Netii. Od 6 marca PPIM posiada 8,83% całkowitej liczby głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy spółki. W studio TVN CNBC Biznes rozmawialiśmy ze Zbigniewem Jagiełło, prezesem Pioneer Pekao TFI.

Podatek z aukcji internetowych

Opodatkowaniu podlegają także wszelkie dochody uzyskane w wyniku handlu internetowego. Wszystko zależne jest od tego, gdzie jesteśmy zameldowani. A jak sytuacja ma się jeśli chodzi o zagraniczne portale? Na te i inne pytania odpowiedziała w studiu TVN CNBC Biznes Joanna Narkiewicz - Tarłowska, doradca podatkowy PwC.

Wspólnie przeciw kryzysowi

Przedstawiciele pracodawców i pracowników stworzyli wspólnie pakiet pomocowy dla polskiej gospodarki. Plan zawiera 13 postulatów. "Część z nich przynosi korzyści pracownikom kosztem pracodawców, część - odwrotnie" - podkreślał Janusz Śniadek w programie "Biznes Lunch". Stronę pracodawców reprezentowała w programie Małgorzata Krzysztoszek z PKPP Lewiatan.

Motoryzacja w zapaści

Firma konsultingowa AT Kearney prognozuje, że ponad połowa amerykańskich producentów części samochodowych może w tym roku zbankrutować a pracę w branży straci milion osób. Zdaniem prezesa Inter Cars problemy producentów części biorą się głównie ze zmniejszonej produkcji samochodów. Krzysztof Oleksowicz zaznaczył jednak, że jego spółka w I kwartale tego roku spodziewa się wzrostu zysku na sprzedaży części o blisko 15%. O wyniki i plany Inter Carsu prezesa Inter Cars w programie "Dzień na rynkach" pytał Robert Stanilewicz.

Dobry początek roku dla spółki Intersport

Ten rok zaczął się całkiem dobrze dla spółki Intersport. Odnotowano wyższe od zakładanych przychody ze sprzedaży - to efekt dużej obniżki cen w czasie zimowej wyprzedaży. W programie "Dzień na rynkach" prezes Intersport SA Artur Mikołajko.

Najtańszy samochód świata

Dziś koncern TATA prezentuje swoje najnowsze cudo - najtańszy samochód na świecie, NANO. Jest on zaprojektowany jako samochód dla każdego człowieka. Na rynku azjatyckim, będzie on produkowany w podstawowej wersji, bez radia i klimatyzacji. Do Europy dotrze on w 2011 roku. NA temat najtańszego samochodu świata rozmawiali w studiu TVN CNBC Biznes Wojciech Drzewiecki z Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, oraz Kacper Jeneralski z TVN Turbo.