Z kraju

Z kraju

Podsumowanie IV kwartału w spółce Projprzem

Spółka Projprzem ogłosiła wyniki za IV kwartał. Z prezesem Henrykiem Chylińskim rozmawialiśmy na temat tegorocznych perspektyw a także posiadanych przes Projprzem opcji walutowych.

Mieszko z rezerwą

Mieszko zdecydował się na utworzenie rezerwy w związku z sytuacją, jaka ma miejsce na rynku. Co się dokładnie dzieje w spółce, o jaką rezerwę chodzi i jak wyglądają wyniki finansowe spółki, mówi w "Dniu na Rynkach" prezes Marek Moczulski.

Gastronomia trzyma się dobrze

Mimo, że największe wzrosty przychodów restauracje i bary w Polsce mają już za sobą, rok 2009 nie powinien przynieść spadków. Zdaniem Aldony Witak, redaktor naczelnej Food Service, sposobem na gastronomiczny biznes może być znalezienie swojej niszy.

Nie dla protekcjonizmu

Echa nieformalnego szczytu Unii Europejskiej. O protekcjonizmie w Europie rozmawialiśmy z naszym gościem profesorem Adamem Nogą z Akademii im. Leona Koźmińskiego. Poruszyliśmy także temat sygnałów wysyłanych przez Rząd Donalda Tuska do potencjalnych inwestorów chcących ulokować kapitał w naszym kraju. Czy Polska gospodarka faktycznie na tle innych krajów Europy Środkowej jest silna?

Po szczycie UE

Kolejny kwartał silnego spowolnienia gospodarczego. Według analityków, to co dzieje się w strefie euro przenosi się z opóźnieniem na sytuację w Polsce. W programie "90 Minut" Jakub Borowski, główny ekonomista Invest Banku powiedział, że polskie PKB mimo wszystko będzie dodatnie.

Programy w firmie za darmo

W "Temacie z Bliska" rozmwialiśmy naszą działalność gospodarczą - za darmo. Jak się do tego zabrać, co nam będzie potrzebne i ile możemy na tym zarobić... O to zapytaliśmy naszych gości Krzysztofa Kowalczyka z UBIK Business Consulting oraz Mirona Mateckiego z MMI Group.

Straty spółek paliwowych

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ponad 300 milionów, Lotos ponad 900 milionów a Orlen 3 miliardy. Takie gigantyczne straty wykazały polskie spółki paliwowe w czwartym kwartale 2008 roku.

Programy w firmie za darmo

W "Temacie z Bliska" rozwijaliśmy naszą działalność gospodarczą - za darmo. Jak się do tego zabrać, co nam będzie potrzebne i ile możemy na tym zarobić... O to zapytaliśmy naszych gości Krzysztofa Kowalczyka z UBIK Business Consulting oraz Mirona Mateckiego z MMI Group.

PGNiG czeka na decyzję URE w sprawie zmiany gazowych taryf

Nie wiadomo o podwyżkę w jakiej skali wnioskuje gazowy monopolita. Wiceprezes PGNiG Sławomir Hinc powiedział w TVN CNBC, że wniosek dotyczy zmiany nie tylko cen gazu, ale również stałych opłat. Spółka chce negocjować z regulatorem w jakim stopniu zmienić mają się te opłaty.

EBI: miliardy na drogi i energetykę

Polska droga do budowy dróg i nowych miejsc pracy.. za pożyczone pieniądze. Pieniądze z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, które mają dodać także energii rodzimej energetyce.

Sto tysięcy etatów dla specjalistów

Automatyka i biotechnologia. Inżynieria materiałowa i mechatronikę. M.in te kierunki mogą już wkrótce przeżywać oblężenie. Wszystko za sprawą planów ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego i wielkich pieniędzy. Pieniędzy które maja pomóc w promocji kierunków na uczelniach technicznych , a kluczowych dla gospodarki. Pieniędzy które w formie stypendiów mają trafić do studentów. Tylko na ten cel przewidziano dwieście milionów złotych a ze wsparcia w przyszłym roku akademickim może skorzystać nawet 13 tysięcy osób.

Jeszcze jakoś ciągnie..

Gospodarka rozwija się co raz, spada dynamika eksportu a inflacja, spadać nie chce do tego cały czas spore zawirowania na rynkach walutowych - i słabnąca rodzima waluta. Co oznaczają te dane i co z wulkanem ma wspólnego złoty.

Po szczycie

Zakończył się nieformalny szczyt przywódców Unii Europejskiej. O oczekiwaniach i ustaleniach, jakie na nim zapadły rozmawialiśmy z Adamem Glapińskim - doradcą ekonomicznym Prezydenta RP.

PKB na poziomie 2,9%

Jak podaje GUS, wzrost PKB za czwarty kwartał wyniósł 2,9%. To więcej niż przewidywano. Na temat sytuacji w polskiej gospodarce rozmawiali w studiu TVN CNBC Biznes Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO BP, oraz MArcin Mróz, ekonomista Fortis Bank.

Atrakcyjność Polski w dobie kryzysu

Pomimo kryzysu gospodarczego na świecie, Polska nadal jest atrakcyjnym inwestycyjno krajem. Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na przenoszenie swojego biznesu na teren naszego kraju. Na temat atrakcyjności Polski rozmawiali w studiu Sebastian Mikosz, Deloitte, oraz Marcin Kaszuba, Ernst & Young.

Wyniki i wpływ kryzysu na Ciech

Opcje dają się we znaki. Z ich tytułu spółka Ciech straci około 6 mln złotych. Jednak jak zapewnia prezes Ciechu, Ryszard Kunicki - nie będzie to wielka strata dla spółki i o wiele mniejsza niż ta jeszcze ze stycznia tego roku.

Wyniki finansowe Asseco Poland

Doskonałe wyniki spółki za poprzedni rok. Po trudnych negocjacjach podpisano kontrakt ze spółką hiszpańską. Prezes Asseco Poland Adam Góral powiedział w TVN CNBC Biznes, że szansą na złagodzenie kryzysu w Polsce jest umiejętne wykorzystanie środków z Unii Europejskiej.

Trudny czas dla deweloperów

Dla Dom Development 2008 rok był - jak dla całej branży - krytyczny. Spółka sprzedała mniej niż tysiąc mieszkań, w związku z nikłymi zyskami zrezygnowała też z wypłaty dywidendy. Teraz Dom Development zamroził inwestycje i gromadzi gotówkę na trudne czasy. Gościem TVN CNBC Biznes był Jarosław Szanajca, prezes Dom Development.

PKB na poziomie 2,9 proc.

Jak podaje GUS, wzrost PKB za czwarty wyniósł 2,9 proc. To więcej niż przewidywano. Na temat sytuacji w polskiej gospodarce rozmawiali w studiu TVN CNBC Biznes Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO BP, oraz Marcin Mróz, ekonomista Fortis Banku.

Komputer pod ochroną

W dzisiejszym „Programie” pokażemy, jak chronić komputery przed burzami. Zajmiemy się również ochroną naszych plików – czyli kopie zapasowe i wirtualne dyski.

Zmowy cenowe wśród firm

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta podejmuje walkę ze spółkami stosującymi porozumienia cenowe. O tym, jak można walczyć z nielegalnym procederem, mówi w programie „Pieniądze od Rana” mec. Agnieszka Stefanowicz-Barańska, partner w kancelarii Salans.

Więcej pieniędzy na drogi

Więcej pieniędzy popłynie na budowę dróg i autostrad w Polsce. Niebawem rozpocznie się budowa 90-kilometrowego odcinka autostrady A2, a w trakcie trwają prace na A4. O możliwych terminach zakończenia i finansowaniu mówi w programie "Pieniądze od Rana" Lech Witucki, p.o. dyrektora dróg krajowych i autostrad.

A2 nadal możliwa na Euro2012

Rozpoczęcie budowy 90-kilometrowego odcinka autostrady A2 Stryków - Konotopa się opóźnia, ale są nadzieje na to, że kierowcy będą mogli nią pojechać na mistrzostwa Euro2012. Więcej o planach i budowy łącznika między Warszawą a Łodzią mówi w programie "Pieniądze od Rana" Lech Witecki, p.o. dyrektora dróg krajowych i autostrad.

Rynki dla Opornych 27.02.2009

Pan Mariusz zaproponował nam zakup akcji spółki Dębica. Wyniki spółki są dobre. Czy w momencie kiedy rosną raty kredytowe, ochoczo będziemy kupować nowe opony? Czy ryzykowny zakup może przynieść zyski?

Informatyka na kryzys?

Spowolnienie gospodarcze dla branży informatycznej wcale nie musi oznaczać poważnych kłopotów. Zdaniem ekspertów, w skutecznej obronie przed kryzysem pomagają nowoczesne systemy IT. Nowe rozwiązania informatyczne pozwalają przede wszystkim na redukcję wydatków. Jak się chronić przed kryzysem? Spytaliśmy specjalistę - Marka Grzebyka z Hogart.pl.

O ratingach słów kilka

Firma Fitch wystawiła Polsce rating na poziomie A-. Ratingi polskich banków w większości są uzależnione od ratingów ich zagranicznych "matek". Na temat ratingów rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Piotr Kowalski, prezes Fitch Polska.

Partnerstwo publiczno-prywatne

W życie wchodzi nowa ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym. Nowa ustawa jest znacznie prostsza i - jak ocenia gość TVN CNBC Biznes, ekspert PriceWaterhouseCoopers Alina Sarnacka, ma o wiele większe szanse na zastosowanie w praktyce.

Obsługa IT

Tym razem sprawdzimy, czy sektor informatyczny pozwala jeszcze zarobić. Spróbujemy założyć firmę obsługującą informatycznie przedsiębiorstwa bez własnych zasobów IT.

Drogi za pieniądze z OFE

Polskie drogi budowane przez... emerytów. A dokładniej z ich pieniędzy. Środki gromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych mają być przeznaczone m.in. na zakup obligacji infrastrukturalnych. Do takiego rozwiązania OFE chce zmusić rząd przygotowując odpowiednie zmiany w prawie. Co może to oznaczać dla portfeli przyszłych i obecnych emerytów... i czy faktycznie przyspieszy budowę dróg?

Wyniki KGHM

KGHM sprawił niespodziankę inwestorom. W IV kwartale spółka odnotowała 15% wzrosty wolumenu sprzedanej miedzi - to więcej niż można było oczekiwać. W programie dzień na rynkach analityk ING Securities Andrzej Knigawka mówił o prognozach dla KGHM.