Z kraju

Z kraju

Rynki dla Opornych 26.03.2009

W programie " Rynki dla Opornych" rozważaliśmy zakup akcji spółki Gant. Spółka na tle innych firm z branży wypada bardzo dobrze. Z pewnością złożymy zlecenie.

Koniec obniżek stóp?

Rada polityki pieniężnej obniżyła stopy procentowe do poziomu 3,75 %. W tej chwili to najniższy poziom w historii. Czy będą kolejne cięcia? Mikołaj Kunica rozmawiał z członkiem Rady Polityki Pieniężnej, prof. Janem Czekajem o dalszych obniżkach stóp procentowych.

Strategia Skarbu Państwa wobec spółek paliwowych

Zapowiedziana przez ministra skarbu Aleksandra Grada wypłata dywidendy przez KGHM pozytywnie zaskoczyła inwestorów. Czekają oni na szczegóły dotyczące prywatyzacji Bogdanki oraz plan współpracy spółek paliwowych. O tym jak spółki Skarbu Państwa radzą sobie w czasach kryzysu i jaką strategię wobec nich ma Skarb Państwa z wiceministrem skarbu Krzysztofem Żukiem rozmawiał Mikołaj Kunica.

Twój Brat PIT - w odpowiedzi na pytania

Walczymy z rocznym rozliczeniem z fiskusem, a dokładnie odpowiadamy na państwa pytania z naszej strony internetowej. nasi eksperci się z nimi mierzą. Jakie pytania tym razem Państwo zadali? Odpowiadamy z programie "90 minut" wraz z doradcą podatkowym Andrzejem Pośniakiem, z CMS Camoeron McKenna.

Konsumpcja motorem wzrostu gospodarczego

Wzrost gospodarczy na poziomie dwóch procent przewiduje członek Rady Polityki Pieniężnej, prof. Marian Noga. W programie "Pieniądze od Rana" w rozmowie z Robertem Stankiewiczem tłumaczy, skąd taka prognoza, co będzie kształtować rozwój gospodarczy Polski w 2009 roku, a także jakie korzyści niesie wczorajsza obniżka stóp procentowych o 25 punktów bazowych

PIT na minusie

Zbliża się termin rozliczenia zeznań podatkowych za 2008 rok. Część podatników będzie się cieszyć ze zwróconego podatku, inni będą rozpaczać, bo muszą dopłacić. Co zrobić, gdy nie ma z czego? Sprawdzał Marek Klapa.

Stopy w dół - co dalej?

Rada Polityki Pieniężnej podjęła dziś decyzję o obniżeniu stóp procentowych o 0,25 proc. do poziomu 3,37 proc. O zależności kursu walutowego od wysokości stóp oraz kondycji polskiej gospodarki i ewentualnych oznakach końca recesji mówił w magazynie "90 Minut" prof. Andrzej Sławiński z Rady Polityki Pieniężnej.

Czy przedsiębiorca zasiądzie w Sejmie?

Aktywność zawodowa polityków budzi wiele kontrowersji. Zaczyn dyskusji - sprawa posła PO Tomasza Misiaka i jego spółki Work Service, która czerpała korzyści ze zmian w zapisach prawnych, które współtworzył sam poseł, wznieciła dyskusję o granicy między polityką a biznesem. Jak zatem wytyczyć rozsądną granicę miedzy dwiema sferami tak, by - narzucając ograniczenia - nie przekroczyć granicy absurdu? O tym w programie "Fakty, Ludzie, Pieniądze - Ring" w TVN CNBC Biznes rozmawiamy z gośćmi: wiceprezesem BCC Arkadiuszem Protasem i współautora Programu przeciw Korupcji Fundacji Batorego Adamem Sawickim.

Kupujemy Orbis

Indeksy na plusie , a to za sprawą pozytywnych danych z USA. WIG20 zamknął się na poziomie najwyższym od stycznia. W tak korzystnej sytuacji – czy podczepić się pod wzrosty i kupować? A jak kupować, to co? Orbis to spółka, którą polecają nam widzowie. Zakup akcji tej i innych spółek rozważamy w programie „Fakty, Ludzie Pieniądze – Rynki Dla Opornych”.

Ucieczka przed ryzykiem

W jaki sposób zabezpieczyć się przed ryzykiem? Które kraje i branże w naszej części Europy są bezpieczne? Czy warto inwestować w branże spożywczą na Węgrzech? Na te i inne pytanie odpowiadał na antenie TVN CNBC Biznes Grzegorz Błachnio analityk ds. ubezpieczeń Euler Hermes.

Ciąć czy nie ciąć?

Rada powinna redukować stopy procentowe, gdyż nie powinno to osłabić polskiego złotego - Zdaniem Rafała Beneckiego ekonomisty ING stopy procentowe spadną o 25 punktów bazowych.  Jakie zachowanie byłoby najlepsze dla polskiej gospodarki? Pytamy w programie "bilans".

eCard bez strategii

eCard nie ma strategii na swój dalszy rozwój - powiedział w TVN CNBC prezes Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych SKOK. Grzegorz Buczkowski uważa, że spółce potrzebne są radykalne zmiany. TUW SKOK ogłosiło wezwanie na akcje dające 60 proc. głosów na WZA.

Kryzys, ale jaki?...

"Kryzys, ale jaki? Oto jest pytanie..." - pod takim hasłem odbyła się dzisiejsza konferencja Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych. Patronem medialnym imprezy była telewizja TVN CNBC Biznes. O różnicach w przebiegu kryzysu w Stanach Zjednoczonych i Europie - z jednym z panelistów - Adamem Budnikowskim, rektorem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie - rozmawiał Marek Tejchman.

Podatek od dochodu z kilku źródeł

Podatnik, który uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła jest zobowiązany rozliczyć całość swoich przychodów w danym roku podatkowym. Przedmiotem opodatkowania jest więc suma zarobków ze wszystkich źródeł. O tym jak rozliczyć przychody z różnych źródeł rozmawiał z Agnieszką Wickel, starszym konsultantem BDO Numerica Robert Stankiewicz.

Postępowanie naprawcze PKM Duda

Zarząd PKM Duda złożył wniosek o wszczęcie postępowania naprawczego w nadziei, że umożliwi to zawarcie ugody z bankami. Kredyt Bank zażądał od spółki spłaty należnych kwot. Podobnie ING BSK i Raiffeisen Bank Polska wezwały do natychmiastowego zwrotu długów. PKM Duda jest otwarta na porozumienie z bankami i potrafi przedstawić dobry plan dla wierzycieli. Prezes PKM Duda Maciej Duda w rozmowie z Robertem Stanilewiczem na antenie TVN CNBC Biznes.

B3System razem z Betacomem?

Rozmowy z firmą B3System nie miały nigdy miejsca. Są to czyste spekulacje prasowe - powiedział w TVN CNBC Biznes prezes Betacom Mirosław Załęski dementuje w ten sposób wszelkie pogłoski jakoby Betacom i B3System miały się połączyć. Wiceprezes B3System nie wykluczył mariażu kapitałowego z Betacomem. B3System i Betacom mają tego samego inwestora finansowego – firmy z grupy Totmes. Szczegóły w rozmowie Roberta Stanilewicza z Mirosławem Załęskim prezesem Betacomu.

Podatek od dochodów kapitałowych

Jak bezbłędnie wypełnić zeznania podatkowe? Każda osoba, która ma wątpliwości może do nas napisać a nasi eksperci postarają się jej pomóc. Na listy widzów w ramach akcji podatkowej Twój Brat PIT Odpowiada w studiu TVN CNBC Biznes Arkadiusz Michaliszyn partner i doradca podatkowy w Departamencie Prawa Spółek CMS Cameron McKenna.

Klienci banków: znękani czy bezpieczni?

Banki jak ognia boja się kredytów hipotecznych a jednocześnie - przy spadku wartości nieruchomości -zaczynają żądać od klientów dodatkowych zabezpieczeń. Czego mogą od banków żądać się klienci - a może powinni przyklasnąć tej ostrzejszej polityce banków, ponieważ te dbają o bezpieczeństwo ich depozytów - o tym w programie "90 Minut" w TVN CNBC Biznes rozmawialiśmy z Wojciechem Kwaśniakiem.

Perspektywy dla polskiej gospodarki

Kolejne kłopoty PKM DUDA nie dziwią naszego gościa. PKM DUDA to przykład przesadnie zadłużonej spółki w okresie dobrej koniunktury. Rozmawialiśmy również o danych GUS dot. sprzedaży detalicznej. Czy spadek sprzedaży pozwala na zachowanie optymizmu? Które branże są narażone na straty, a które będą przynosić zyski oraz jakie perspektywy rysują się przed rynkiem nieruchomości. Gościem TVN CNBC Biznes był Robert Nejman, ekspert rynku kapitałowego.

Unijna kasa przyspieszy?

Od 12 marca Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ma nowego prezesa. Bożeną Lublińska-Kasprzak zastąpiła na tym stanowisku Danutę Jabłońską. Nowy prezes PARP ma pomysły na usprawnienie pracy Agencji oraz na przyspieszenie wydatkowania pieniędzy unijnych dzięki czemu przedsiębiorcy będą mogli wcześniej rozpoczynać inwestycje finansowane z unijnej kasy. O tym co można poprawić w agencji oraz jak przyspieszyć wydatkowanie pieniędzy na projekty unijne w programie "Pieniądze od Rana" z Bożeną Lublińską-Kasprzak, prezesem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości rozmawiał Robert Stankiewicz.

Kredytowe sprawdzam

Banki weryfikują swoich klientów, żądając dodatkowych zabezpieczeń. Dbają one o własne bezpieczeństwo kredytowe - cierpią na tym jednak klienci. Co zrobić w momencie kiedy bank żąda od nas podpisania aneksu do naszej umowy kredytowej radzi analityk Finamo Paweł Majtkowski.

DGA straci duży kontrakt?

Firma DGA podpisała już prawie 60 umów z pracownikami stoczni w sprawie zwolnień monitorowanych, a prawie 120 pracowników odbyło już spotkania z doradcami zawodowymi. Zdaniem Andrzeja Głowackiego, prezesa DGA, konsorcjant spółki, firma Work Service nie jest zainteresowana dalszym prowadzeniem tego projektu. Na temat przyszłości projektu spółka DGA będzie zatem rozmawiać z Agencją Rozwoju Przemysłu. Głowacki zapewnił w TVN CNBC Biznes, że projekt będzie nadal realizowany i program zwolnień monitorowanych nie zostanie wstrzymany.

Koniec zwolnień i nadzieje na lepsze jutro w hucie "Irena"

Huta Szkła Gospodarczego Irena zakończyła reorganizację zakładu. Z planowanych zwolnień 357 osób wypowiedzenia wręczono 120 pracownikom. Mniejsza redukcja zatrudnienia możliwa jest dzięki nowym zamówieniom. Huta liczy szczególnie na odzyskanie zamówień z USA. W studio TVN CNBC Biznes rozmawialiśmy z wiceprezesem Huty Szkła Gospodarczego, Rolandem Janochą.

EMC Instytut Medyczny na rynku akcji

Spółka EMC Instytut Medyczny ma w planie swoimi usługami - szeroko pojętą opieka medyczną - objąć 5% ludności Polski. To w przyszłości. Tymczasem spółka planuje emisję akcji. Jak mówi prezes EMC, Piotr Gerber, zarząd liczy na to, że to dotychczasowi inwestorzy będą głównymi nabywcami akcji spółki. Gościem TVN CNBC Biznes jest Piotr Gerber, prezes EMC Instytut Medyczny.

Rynki dla Opornych 24.03.2009 r.

Portfel Rynków dla Opornych opuściła spółka Swissmed. Pan Zbyszek proponuje, by dołączyła do niego spółka ING BSK. Czy RDO kupi ING?

Migracja zarobkowa

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przygotowuje program, który mógłby wesprzeć finansowo tych bezrobotnych, którzy utracili pracę na skutek kryzysu a zatrudnienie odnaleźli poza miejscem zamieszkania. Na jakim etapie jest program? Między innymi o to Rafał Wojda pytał w magazynie "Fakty Ludzie Pieniądze" wiceministra rozwoju regionalnego - Jarosława Pawłowskiego.

Bezrobocie

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu lutego wyniosła 1718,8 tys. osób i była wyższa niż przed miesiącem o 84,4 tys. osób. Te bardzo ważne dane makroekonomiczne w programie "Biznes Lunch" komentują Łukasz Tarnawa - ekonomista PKO BP i Jacek Wiśniewski główny ekonomista Raiffeisen Bank Polska.

TP: Obligacje za 1,5 mld euro

Emisja obligacji ma poprawić strukturę zadłużenia spółki - tak na pytanie o cel emisji obligacji za 1,5 mld euro przez TPSA odpowiedziała Grażyna Piotrowska-Oliwa prezes PTK Centertel. Telekomunikacja Polska ustanowiła program emisji obligacji European Medium Term Notes (EMTN), w ramach którego wyemituje dla europejskich inwestorów papiery o wartości 1,5 mld euro. Szczegóły w rozmowie Roberta Stanilewicza z prezes zarządu PTK Centertel.

Mniej kupujemy - mniej sprzedamy?

Sprzedaż detaliczna - spada - po raz pierwszy od kilku lat. Polacy ograniczają wydatki na zakupy - często wybierając tańsze produkty. Mniejsza sprzedaż to także mniejsza konsumpcja - a to właśnie ona miała być jednym z filarów podtrzymujących polską gospodarkę. Czy nowe, kryzysowe, zwyczaje zakupowe Polaków tym filarem zachwieją?

Dywidendy w spółkach skarbu państwa

Akcjonariusze KGHM otrzymają dywidendę - przyznał w TVN CNBC Biznes minister skarbu państwa, Aleksander Grad. Mimo gorszych wyników w 2008 roku państwowe spółki rozważają możliwość wypłaty dywidend. W programie "Pieniądze od Rana" gość Roberta Stankiewicza mówił także o opcjach walutowych, sytuacji w PLL LOT i sporze polskiego rządu z Eureko.