Z kraju

Z kraju

Wzrost czy spadek? Wynagordzenia za styczeń 2009

O 5 procent wzrosły wynagrodzenia w styczniu w ujęciu rocznym - tak szacują analitycy. Styczeń był niestety kolejnym miesiącem wyraźnego spadku dynamiki płac - co gorsze będziemy zarabiać jeszcze mniej. Jak długo jeszcze spadek będzie się pogłębiał? I jakim branżom to nie grozi? Rozmawialiśmy z Kazimierzem Sedlakiem z kancelarii Sedlak&Sedlak.

Kryzys kontra telefon

Przenosimy się do Barcelony - tam trwa kolejny kongres GSM - jednak z największych imprez telekomunikacyjnych na świecie. Głównym tematem są komórki czwartek generacji. Połączymy się z Witoldem Tomaszewskim, redaktorem naczelnym Telepolis. Pytamy o kryzys i jego wpływ na producentów telefonii.

Logistyka polityczna

Problemy logistyczne to też udział partii politycznych. Dziś przyjrzymy się, jak sztaby wyborcze przygotowują się do wielkich projektów. Zobaczymy również, jak buduje się nowoczesny tramwaj.

Zaopatrzenie hipermarketu

Dziś w magazynie "Logistyk" sprawdzimy, jak organizowane jest zaopatrzenie supermarketów. Sprawdzimy również, dla kogo i dlaczego tak ważne są przenośne toalety.

Logistyczne certyfikaty

Branża logistyczna staje się coraz bardziej popularna. W dzisiejszym wydaniu magazynu "Logistyk" sprawdzimy jak uzyskać europejski certyfikat logistyczny, oraz co można dzięki niemu zyskać.

Co ze złotym?

Rekordowe spadki na złotym - frank szwajcarski pobił kolejny rekord. Dlaczego waluty regionu Europy wschodniej notują tak drastyczne spadki? Spytaliśmy specjalistów. Gośćmi TVN CNBC Biznes byli Ernest Pytlarczyk, ekonomista BRE banku, oraz Bartosz Pawłowski - strateg TD Securities.

Przed danymi GUS

Przed publikacją danych GUS, analitycy przewidują pięcio-procentowy wzrost wynagrodzeń w styczniu. O wynagrodzeniach i zatrudnieniu w czasach kryzysu rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z minister pracy i polityki społecznej Jolantą Fedak.

Nie ukryjesz się przed kryzysem

Kryzys dosięga już praktycznie wszystkich. Łamią się rynki finansowe, nie radzą sobie firmy. Na domiar złego - dziś wielki spadek złotego. Frank szwajcarski osiągnął już poziom 3,32 zł. Co z firmami które mają kredyty?

Czas na PIT-11

PIT-11 funkcjonuje w polskim systemie podatkowym już kilkanaście lat i przedsiębiorcy zdążyli się do niego przyzwyczaić. Czasem jednak zdarzają się problemy z jego wypełnieniem. Kto powinien składać PIT-11, w jakim terminie i jak go powinno się go wypełniać, mówi w programie "Pieniądze od Rana" Andrzej Marczak, ekspert podatkowy KPMG.

Skrzylate zaopatrzenie

Dziś w magazynie "Logistyk" zobaczymy, jak wyglądają przygotowania do startu samolotu pasażerskiego. Co, z logistycznego punktu widzenia jest niezbędne, aby lot mógł się odbyć?

Góry smieci

Wielkie miasto codziennie produkuje tony odpadów. Co dzieje się z naszymi śmieciami? Działaniu miejskich przedsiębiorstw komunalnych przyglądaliśmy się dziś w magazynie "Logistyk".

Odciążyć ulice

Dziś w magazynie "Logistyk" przyjrzymy się sposobom na zwalczanie korków drogowych w wielkich miastach. Jak nowoczesna technologia może usprawnić ruch samochodowy?

Most nad mostem

Jak przenieść most nad mostem? Dziś w magazynie "Logistyk" przyglądamy się najbardziej skomplikowanej operacji drogowej - z logistycznego punktu widzenia.

Drukarnia i osiedlowy sklep

Dziś w magazynie "Logistyk" przyjrzeliśmy się problemom i rozwiązaniom logistycznym, jakie można napotkać w dużej drukarni i małym, osiedlowym sklepie. Zapraszamy!

Czas na pieniądze?

Giełdowych spadków - ciąg dalszy. Jak zarabiać w tak negatywnym środowisku inwestycyjnym? Zapraszamy na "Portfel".

Słabe TFI

W dzisiejszym "Portfelu" przyjrzymy się z bliska strategiom funduszy inwestycyjnych. Co doprowadziło do tak wielkich strat, jak ich uniknąć, oraz komu udało się wyjść z opresji bez szwanku? Odpowiedzi udzielimy w "Portfelu"

Złoty coraz słabszy

Polski złoty staje się coraz słabszy. Inwestorzy wycofują pieniądze z Polski, Rząd mówi że polska gospodarka ma się dobrze a nasz rynek zdecydowanie się różni od innych w regionie. Dlaczego więc dzieje się zle? O tym rozmawialiśmy z naszymi gośćmi Janem Cieńskim, korespondentem Financial Times oraz Davidem McQuaid, szefem biura Dow Jones Newswires.

MF kontra NBP

Koszty kontra korzyści - w raporcie Narodowego Banku Polskiego o przyjęciu wspólnej europejskiej waluty. I choć wg. zarządu NBP korzyści przewyższają koszty - to nie będzie on rekomendował przyjęcia euro najszybciej jak to możliwe. Tymczasem rząd w dalszym ciągu podtrzymuje, że konsekwentnie będzie realizował mapę drogową dochodzenia do wspólnej europejskiej waluty. A to oznacza wejście do do mechanizmu ERM2 w 2009 roku. Czy jednak jest to faktycznie najlepsze rozwiązanie?

Pożyczki w sieci - sposób na banki?

Sposób na zarobienie pieniędzy i sposób na pożyczenie pieniędzy gdy odmówią banki - internetowe portale pożyczkowe. Kojarzą one osoby, te które chcą i te które mogą pożyczyć pieniądze. Czy jednak takie transakcje są bezpieczne, a przede wszystkim jak są oprocentowane i ile można na nich zarobić?

Złoty u kresu sił

Słaby, najsłabszy, złoty... Potężne problemy rodzimej waluty. Dziś za Euro trzeba było już płacić 4, 84, dolar kosztował 3,80 a frank szwajcarski pobił wszelkie rekordy osiągając poziom 3,24. Czy złoty jest już u kresu sił i co mogą zrobić rząd i Narodowy Bank Polski by zmienić sytuację na rynku walutowym i czy jak twierdzą niektórzy ekonomiści mogą zrobić to w 5 sekund?

Spłacam franka, stracę dom?

Mieszkanie, które kupiłeś na kredyt walutowy - nie jest już wystarczającym zabezpieczeniem tego kredytu. Wszystko z powodu osłabiającego się złotego. Czy teraz bank zabierze Ci mieszkanie, a może zażąda dodatkowych zabezpieczeń, które zrujnują twój budżet. O tym rozmawialiśmy z naszym gościem Wojciechem Kwaśniakiem, doradcą prezesa NBP.

Rynki dla Opornych 16.02.2009

Nasz widz, pan Andrzej zaproponował kupno akcji spółki Polnord. Spółka ma dobre fundamenty mimo działalności w trudnej branży budowlanej.

Technologia oszczędzania

W Barcelonie rozpoczęły się doroczne targi branży GSM. Co dzieje się obecnie w świecie telefonii komórkowej - pytaliśmy naszego gościa Tomasza Kulisiewicza, eksperta telekomunikacyjnego, analityka Audytel. Natomiast z Aleksandrem Pronkiewiczem z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy rozmawialiśmy o tym jak zaoszczędzić na pracowniku.

Sto dni rządu

100 Dni rządu Donalda Tuska minęło. Co przez ten czas udało się osiągnąć, a czego nie? sprawdziliśmy w magazynie "Ostatnie Piętro".

Miliardowe oszczędności w 2 tygodnie?

100 miliardów złotych odpłynęło z warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych w ciągu zaledwie dwóch tygodni notowań. Jak to możliwe? Zapraszamy na "Ostatnie Piętro".

4 lata po....

To już 4 lata odkąd Polska weszła do Unii Europejskiej. Jak zmieniło się od tego czasu życie naszych przedsiębiorców? Sprawdziliśmy w "Ostatnim Piętrze".

Emeryturowa kompromitacja

Kolejna ekipa poległa na emeryturach. Dlaczego wciąż stanowią one problem i jak z niego wybrnąć? W dzisiejszym wydaniu magazynu "Ostatnie Piętro" zastanowimy się, gdzie leży problem. Zobaczymy również, jak inwestować, gdy giełda - czerwona...

Alcatraz

Dziś, w magazynie "Golf" obejrzymy pole w Postołowie, z jego słynnym dołkiem nr 16 - "Alcatraz". Pokażemy również trick shooting - czyli co można zrobić z kijem golfowym w wolnej chwili...

Amatorzy na turnieju

W dzisiejszym wydaniu zobaczymy, jak amatorzy poradzą sobie na zawodowym turnieju. Przyjrzymy się również technice krótkiej gry, oraz zastanowimy się, jak wybrać torbę na sprzęt.

Koszty przyjęcia Euro

Na dłuższą metę przyjęcie euro w Polsce przyniesie więcej korzyści niż kosztów - wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego. Najwięcej będzie kosztować wprowadzenie euro do obiegu gotówkowego oraz tak zwany efekt zaokrąglenia czyli podnoszenia cen o kilka eurocentów. Odczuwalne będzie też przejściowe zacieśnienie polityki makroekonomicznej oraz obniżenie konkurencyjności gospodarki. W programie "Biznes Lunch" rozmawiali Andrzej Arendarski, Jacek maliszewski i Ryszard Petru o wydźwięku tego raportu.