Z kraju

Z kraju

Inflacja kontra...?

Co raz niższe ceny zbóż i produktów mlecznych, a w konsekwencji żywności oraz taniejące paliwa powinny sprawić, że w sklepach ceny poszczególnych towarów będą niższe. To mogłoby oznaczać niższą inflację, ale przeszkodą jest droga energia elektryczna. Poważnym problemem jest także nadal rosnąca inflacja bazowa. Co wybrać?

Odwołanie BISE

Znów gorąco wokół banku centralnego z europejską walutą na pierwszym planie. Tym razem sprawa dotyczy prac Biura Integracji ze Strefą Euro. Według odwołanego dziś ze stanowiska p.o. dyrektora BISE - doktora Cezarego Wójcika ze strony NBP dochodziło do "nieuprawnionych ingerencji w prace biura".

Nowe plany

Europa ratuje rynki finansowe. Po weekendowym spotkaniu ministrów finansów, dziś rządy największych krajów strefy euro zadecydowały o planach ratunkowych dla sektora finansowego.

Polski plan ratunkowy

- Nasz system bankowy jest bezpieczny - zapewniał dzisiaj szef banku centralnego w Polsce Sławomir Skrzypek podczas wspólnej konferencji Narodowego Banku Polskiego i Związku Banków Polskich. NBP i ZBP przyjęły pakiet zaufania dla banków, który jutro zostanie przedstawiony instytucjom finansowym. Ma on zachęcić banki do większej ufności i pożyczania sobie pieniędzy. To z kolei powinno przynieść spadek oprocentowania na rynku międzybankowym. Tymczasem minister finansów przygotował pakiet aktów prawnych, które mają wzmocnić stabilność finansową Polski.

Kryzys w USA a Polska

Jaki wpływ ma kryzys w USA na polski system bankowy i gospodarkę? Co z bankructwem stoczni? Czy znajdą się podmioty chętne do ich kupna?Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość Profesor Jan Winiecki z Towarzystwa Ekonomistów Polskich.

Co dalej z Ameryką?

Wczorajsze "nie" dla planu Paulsona zaskoczyło rynki finansowe. Giełdy zareagowały gwałtownymi spadkami, a później nieznacznie odrobiły straty. Co dalej z Ameryką? Czy zwycięstwo liberalizmu uchroni przed krachem? O kryzysie gospodarczym Marek Tejchman rozmawiał z Krzysztofem Błędowskim.

Polski system bankowy

Prezes NBP Sławomir Skrzypek powiedział, że zaangażowanie polskich instytucji w rynek amerykański nie przekracza dwóch procent całego naszego sektora bankowego. Czy to dużo czy mało? Czy mamy się czego obawiać? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość Michał Macierzyński, Bankier.pl.

Komunikacja w Polcoloricie?

Marek Zuber, główny ekonomista z Dexus Partners a także były członek rady nadzorczej spółki Polcolorit był naszym gościem w programie "Dzień na rynkach". Wraz z Konradem Smokiem ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych zastanawialiśmy się nad obecną sytuacją spółki i problemami z komunikacją zarządu z akcjonariatem.

Spokojnie, nie ma zagrożenia...

Czy im bardziej wszyscy zapewniają, że nas system bankowy jest bezpieczny, tym Polacy coraz bardziej sceptycznie do tego podchodzą? Jacek Borowski, główny ekonomista Invest Banku, podziela ogólne zapewnienia. Co więcej podkreśla, że spowolnienie gospodarcze w Polsce nadejdzie, jednak nie z powodu amerykańskiego kryzysu a przez zbyt szybki rozwój polskiej gospodarki.

Kłopoty banków a oszczędności Polaków

Potężne kłopoty finansowe wielkich instytucji - instytucji, które mają udziału także w polskich bankach. Jeśli stwierdzenie "jak w banku" zaczyna być zagrożone, to gdzie Polacy powinni lokować swoje oszczędności?

Banki w czasach kryzysu

Pewnie jak w banku - o to, aby takie hasło nie straciło aktualności, zaczął się martwić już nawet prezydent Lech Kaczyński. We wtorek apelował, by kraje Unii - w tym Polska - nie bały się państwowej interwencji w obronie stabilności systemu.

Jaka jest recepta na kryzys finansowy?

O możliwych motywach odrzucenia w Kongresie "Planu Paulsona" a także perspektywach dla światowej gospodarki mówili w "Dniu na Rynkach" Jacek Chwedoruk, dyrektor zarządzający w Rothschild Polska, i Wiesław Rozłucki, były prezes GPW.

Gdzie płyną nasze pieniądze?

O tym jak sytuacja gospodarcza w Stanach Zjednoczonych wpływa na notowania złotego a także o tym gdzie inwestorzy lokują swoje fundusze mówił w "Dniu na Rynkach" Jarosław Lis, zarządzający Union Inwestments TFI.

Comarch na rynku informatycznym

O rozwoju spółki Comarch, ostatnich dokonaniach i planach rozmawialiśmy z prezesem spółki, Januszem Filipiakiem. Prezes podkreślił w programie, że mimo światowego kryzysu, spółka nadal jest na dobrym poziomie.

Konsumenci nie mogą już spać spokojnie

Mimo że wskaźnik bezpieczeństwa w obrocie gospodarczym ukształtował się na na dosyć dobrym 20 punktowym poziomie to jednak widać pewne zaniepokojenie wśród przedsiębiorstw, pośredników kredytowych jak i dostawców usług masowych o zdolność regulowania bieżących należności Polaków - tak sytuację na rynku komentował Eugeniusz Śmiłowski z Instytutu Badań Opinii Publicznej, Pentor.

Jedyny debiut na świecie

Jesteśmy jedyną spółką na świecie, która się w dniu dzisiejszym zdecydowała na debiut - twierdzi Ireneusz Król, prezes Centrozapu. Pieniądze z emisji przeznaczy na dofinansowanie inwestycji w Komi.

Granice odporności

Kryzys w Stanach Zjednoczonych może zablokować polskie inwestycje. Polskie banki obserwując zawirowania na rynku międzynarodowym coraz ostrożniej udzielają kredytów na rynku lokalnym. Zarówno tym małym jak i tym dużym przedsiębiorcom. A to, mimo uspokajających wypowiedzi przedstawicieli rządu, może oznaczać, ze wiele projektów zaplanowanych np: w ramach przygotowań do Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku nie zostanie zrealizowanych.

Kryzys nas nie dosięgnie?

Według prof. Alojzego Nowaka z Uniwersytetu Warszawskiego może się tak stać, jeśli banki matki zaczną z polskich filii pompować pieniądze na Zachód. Izba Reprezentantów nie zgodziła się na Plan Paulsona, który miał wspomóc amerykański sektor bankowy 700 miliardami dolarów.

Plan Paulsona odrzucony

Kongres odrzucił Plan ratowania instytucji finansowych. Co oznacza to dla światowej gospodarki. Na żywo głosowanie Kongresu komentowali Stanisław Gomułka i Witold Orłowski.

Kłopoty banków

Kryzys na światowych rynkach zatacza co raz szersze kręgi. Po Stanach Zjednoczonych przyszedł czas na Europę. Potężne kłopoty kolejnych wielkich instytucji finansowych na starym kontynencie. W Temacie Dnia mówiliśmy co powinni zrobić Polacy by pieniądze, które powierzyli instytucjom finansowym były bezpieczne - Witold Orłowski i Janusz Jankowiak

Zbigniew Jakubas się nie boi

"Jestem przede wszystkim w przedsiębiorstwach. Ja się nie boję, że jakikolwiek bank powie mi, że nie mam finansowania pod inwestycję, kiedy mam tak duże zyski. Myślę, że zdrowa firma zawsze się obroni. Ale jest pytanie do firm, które żyły tylko z obietnic, w których latami te zyski nie były generowane, one mogą mieć problem" - mówił w "Dniu na Rynkach" Zbigniew Jakubas, znany inwestor giełdowy.

Plany Lotu

Jak wpłynie na Stany odrzucenie Planu Paulsona? Jakie to ma znaczenie dla przeciętnego Amerykanina? W co w dobie globalnego kryzysu na rynkach finansowych bezpiecznie można inwestować? A także co z planami restkrukturyzacyjnymi PLL LOT? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość Jacek Kseń, były prezes BZ WBK, przewodniczący RN PLL LOT.

Awaria na rynkach

Odrzucenie Planu Paulsona, który miał upłynnić rynki finansowe, było zaskoczeniem. O sytuacji awaryjnej, w jakiej znalazły się instytucje finansowe, opowiada Cezary Stypułkowski, szef J.P. Morgan na Europę Środkowo-Wschodnią.

Banki w Polsce bezpieczne

O dużych zmianach w koszcie pieniądza w systemie overnight, ich związku z rezerwą obowiązkową i sytuacji w Fortis Bank Polska w obliczu kryzysu finansowego opowiada w Dniu Na Rynkach wiceprezes banku, Jan Bujak.

Nie podlegając KNF

Sytuacja na rynkach międzynarodowych jest trudna, przeciwnie jest na rynku polskim. O instytucjach, które działają na polskim rynku, a nie podlegają pod nadzór KNF, opowiada Wojciech Kwaśniak, były Generalny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Wolny rynek nie umarł

Czekamy na nowy plan kongresu, który nie będzie taki sam. Jedynym plusem jest spadek cen ropy na 10 dolarów za baryłkę. O konsekwencjach odrzucenia planu rozmawialiśmy z prof. Januszem Ordoverem z New York University.

Euro w czasach niepokojów

Czy szybko przyjmować euro, gdy nadchodzą „trudne czasy”. Naszym gościem w programie "Pieniądze od rana" był Cezary Mech, doradca prezesa NBP.

USA zaskakuje

Kongres odrzucił plan Paulsona. Decyzja ta wzbudziła skrajne reakcje na całym świecie i spowodowała rekordowe spadki w USA. O komentarz poprosiliśmy specjalistów. Polecamy!

Kondycja spadku...

Podczas poniedziałkowych notowań ceny akcji takich banków jak AIG, Commerzbank i ING zanotowały spadki rzędu 20%. Na antenie TVN CNBC kondycję europejskiego i polskiego sektora finansowego analizował prezes grupy ITI - Wojciech Kostrzewa.