Z kraju

Z kraju

Oszczędności Amerykanów stopniały

W ciągu półtora roku amerykanie stracili blisko 1/4 swoich oszczędności - mówił ekonomista Andrzej Lubowski, od kilkunastu lat mieszkający w USA. Jego zdaniem poprawa sytuacji gospodarczej w Stanach Zjednoczonych zależy od tego, kiedy banki rozszerzą akcje kredytową.

Perspektywy dla Polski

Elastyczna linia kredytowa w MFW ma uwiarygodnić obraz Polski w oczach inwestorów. W magazynie "90 Minut" o elastycznej linii kredytowej a także o oczekiwaniach związanych z marcową inflacją w Polsce mówił dr Jakub Borowski, główny ekonomista Invest Banku

PBG przy budowie narodowego

Jak poinformowało Narodowe Centrum Sportu, konsorcjum z udziałem PBG złożyło najlepszą, opiewającą na miliard 250 milionów złotych netto, ofertę w przetargu na budowę Stadionu Narodowego. O wynikach spółki, portfelu zamówień oraz kontraktach związanych z budową Stadionu Narodowego rozmawialiśmy z wiceprezesem PBG, Przemysławem Szkudlarczykiem.

Przemysł kryzysowy

Podczas forum ekonomicznego w Katowicach, rozmawialiśmy z Arkadiuszem Krężelem, przewodniczącym Rady Nadzorczej Impexmetalu. O to, czy w dobie kryzysu przemysł może liczyć na zyski bez wsparcia państwa, pytał MArek Tejchman.

Kongres Gospodarczy 2009

Dzisiaj, w stolicy Śląska rozpoczyna Europejski Kongres Gospodarczy 2009, którego TVN CNBC Biznes jest patronem medialnym. Obecni w Katowicach przedstawiciele biznesu, finansów, nauki i polityki będą dyskutować o wpływie kryzysu gospodarczego na poszczególne branże przemysłu. Gościem w porgramie "Biznes Lunch" był Robert Gwiazdowski prezydent Centrum im. Adama Smitha.

Drogie euro podniosło ceny

Cenowa bomba z opóźnionym zapłonem może wybuchnąć już za moment. Na sklepowe półki już niebawem trafią towary zakupione przez handlowców za rekordowo drogie euro. Droższe i to nawet o 20 - 30% będzie nie tylko elektronika i sprzęt AGD, ale także kosmetyki czy ubrania. To może znacznie wpłynąć na wzrost inflacji w naszym kraju w kolejnych miesiącach.

Linia wiarygodności dla Polski

Polska wystąpiła do Międzynarodowego Funduszu Walutowego o przystąpienie do mechanizmu elastycznej linii kredytowej z saldem nawet 20,5 miliarda dolarów. To prawie 4 razy więcej, niż wynosi planowany deficyt. Jak powiedziała w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes komisarz ds. polityki regionalnej - świadomość, że takie wsparcie może się pojawić jest dla Polski bardzo ważne. Z Danutą Huebner w programie "Dalszy Ciąg Poranka" rozmawiał Marek Tejchman

Czyste powietrze, czysty zysk

Dorób sobie w wakacje i zaproś letników na kwatery urządzone za unijne pieniądze. Rusza nabór wniosków o dotację na gospodarstwo agroturystyczne. Można dostać pieniądze na 50% inwestycji, maksymalnie 100 tysięcy złotych.

Będzie taniej?

Wszystkie podwyżki tłumaczone są albo kryzysem albo wyjątkowo słabym złotym a wszystko po to żeby sięgać do naszych kieszeni. Czy tak jest faktycznie? Jeżeli tak, to co zrobić, by temu zapobiec i kiedy w końcu będzie taniej? Próbował wyjaśnić to Gość TVN CNBC Biznes dyrektor generalny Europejskiego Stowarzyszenia producentów AGA Wojciech Konecki

Katar z powikłaniami

Milion ton skroplonego gazu ziemnego z Kataru rocznie – PGNiG i katarska firma Qatargas podpisały dziś umowę, zgodnie z którą od 2014 roku przez 20 lat do Polski będzie trafiał gaz LNG. Problem w tym, że surowiec z Kataru jest najdroższy na świecie zatem zasadne wydaje się pytanie dlaczego kupujemy właśnie tam?

Spekulantom mówimy - NIE!

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaprasza - Polska zaproszenie przyjmuje. Nasza zgoda oznacza dostęp do wartej 20 miliardów dolarów linii kredytowej, która będzie stanowić polisę ubezpieczeniową dla naszej gospodarki. Tzw. platynowy klub ma według MFW pokazywać, że jego kraje-członkowie mają stabilne gospodarki i są odporne bardziej niż inni na zawirowania związane z kryzysem na Świecie.

PGNiG ma umowę z Katarem

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało umowę ramową z Qatargas Operating Company Ltd. na dostawę gazu skroplonego. Umowa, która zacznie obowiązywać od 2014 r., gwarantuje dostawę ok. 1 mln ton gazu rocznie. Zdaniem byłego wiceministra gospodarki Jerzego Markowskiego, umowa z Katarem ma niewątpliwie dużo zalet, jednak jest możliwe wydobycie większej ilości gazu w Polsce.

Europejski Kongres Gospodarczy czas start!

3 dni obrad, 20 paneli tematycznych oraz 2000 gości z Polski i zagranicy - a to wszystko w Katowicach. Dziś w stolicy Śląska rozpoczyna się Europejski Kongres Gospodarczy 2009, którego TVN CNBC Biznes jest patronem medialnym. - Śląsk to idealne miejsce do tego spotkania - podkreślał jeden z organizatorów Kongresu, redaktor naczelny miesięcznika "Nowy Przemysł", Wojciech Kuśpik. Rozmawiał Marek Tejchman.

Czy rząd zatwierdzi pomysły pracodawców i pracowników?

Komisja Trójstronna będzie obradować dziś nad pakietem antykryzysowym. Zawiera on 13 postulatów dotyczących zmian w prawie pracy uzgodnionych w połowie marca przez stronę związkową i pracodawców. Zawiera on projekty uelastycznienia czasu pracy, zmiany zasad regulujących zawieranie umów na czas określony, zniesienia opodatkowania zapomóg i bonów towarowych. Jak rząd przyjmuje te propozycje - w magazynie "Pieniądze od Rana" prezydent PKPP Lewiatan, Henrykę Bochniarz pytał Robert Stankiewicz.

Kongres Gospodarczy 2009

Dziś rozpoczyna się Europejski Kongres Gospodarczy 2009. Obecni w Katowicach przedstawiciele biznesu, finansów, nauki i polityki będą dyskutować o wpływie kryzysu gospodarczego na poszczególne branże przemysłu. Byłego premiera Jerzego Buzka, Marek Tejchman pytał m.in. o cele Kongresu, a także o rolę Śląska w polskiej gospodarce.

Linia kredytowa na inflację?

Inflacja w marcu wzrosła do 3,4% w skali rocznej z 3,3% w lutym, szacują ekonomiści. O tym, czy ceny w Polsce będą rosły dalej i jak na naszą gospodarkę wpłynie umocnienie złotego spowodowane informacją o wystąpieniu Polski do Międzynarodowego Funduszu Walutowego o przyznanie elastycznej linii kredytowej w programie "Pieniądze od rana" pytaliśmy Marcina Mrowca, głównego ekonomistę Banku Pekao SA.

Przygotowania do Euro 2012

Wiadomo już kto zbuduje Stadion Narodowy w Warszawie - najlepszą ofertę w przetargu złożyło konsorcjum z udziałem firmy PBG. Wrocławski stadion zbuduje polsko-greckie konsorcjum pod przewodnictwem Mostostalu Warszawa, z udziałem firm J&P Avax, wrocławskiego przedsiębiorstwa "Wrobis" oraz Modern Construction Design. Koszt inwestycji to blisko 730 mln zł. O przygotowaniach do Euro 2012 rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z Jackiem Bochenkiem z Deloitte.

Polska przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości

unijny trybunał rozstrzygnie czy nakładanie restrykcji na fundusze emerytalne jest legalne. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce regulacjami fundusze emerytalne nie mogą inwestować w zagraniczne aktywa więcej niż 5 proc swoich środków. Zdaniem Komisji Europejskiej takie rozwiązanie narusza zasadę swobodnego przepływu kapitału obowiązującą w Unii Europejskiej. Gościem Marcina Kowalskiego w programie 90 minut był zygmunt Kostkiewicz, wiceprezydent PKPP Lewiatan.

Elastyczna linia kredytowa Polski

Jak poinformował we wtorek rząd, Polska chce otwarcia w MFW elastycznej linii kredytowej. Czy oznacza to, że nasz kraj wymaga zewnętrznej pomocy finansowej? Jest to nowy instrument, stworzony specjalnie dla liderów stabilizacji regionalnych, który zapewnia dodatkową wiarygodność finansową - tłumaczył w TVN CNBC Biznes wiceminister finansów, Dominik Radziwiłł.

Elastyczny kredyt z MFW

Polska wystąpiła do Międzynarodowego Funduszu Walutowego o otwarcie elastycznej linii kredytowej. Czy i jakie korzyści może Polsce przynieść ten instrument? Umowa z Międzynarodowym Funduszem Walutowym wzmacnia wiarygodność naszego kraju - uważa prof. Andrzej Sławiński z Rady Polityki Pieniężnej, który był gościem wieczornego "Bilansu" 

Praca za granicżą a PIT

Na pytania naszych widzów dotyczące rozliczeń podatkowych odpowiadał w naszym studiu Jerzy Paluch - doradca podatkowy z Kancelaria Podatkowej Jerzego Palucha.

ATM chce więcej

Zarząd spółki ATM chce większych obrotów i wyższej rentowności. Wiceprezes spółki, Tadeusz Czichoń mówił na naszej antenie, jakimi działaniami chce poprawić wyniki spółki.

Euro 2012 - pod kontrolą

Michel Platini odwiedza organizatorów EURO2012 dosłownie na chwilę przed podjęciem ostatecznej decyzji, które miasta będą gospodarzami mistrzostw Europy w piłce nożnej za trzy lata. Tymczasem dwa lata przygotowań już za nami.

Bitwa gazowa

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wciąż spiera się z Urzędem Regulacji Energetyki - URE chce obniżek taryf za gaz rzędu 10%, PGNiG proponuje 8,5%. Wysłuchaliśmy argumentów obu stron.

Kredyty w górę?

Rośnie sprzedaż produktów finansowych - Open Finance zanotował wzrost na poziomie ponad 50%. O sytuacji na rynku walutowym oraz mieszkaniowym, rozmawialiśmy w programie "Dzień na Rynkach" z wiceprezesem Noble Banku - Maurycym Kuhnem

Makarony po kwartale

O wynikach spółki Makarony Polskie po pierwszym kwartale rozmawialiśmy z prezesem Pawłem Nowakowskim. Prezes zdradził, dlaczego spodziewa się lepszych wyników spółki i jak sytuacja makroekonomiczna wpłynie na zyski Makaronów Polskich

Zatrudniamy pracownika

Pracodawca przed zatrudnieniem pracownika powinien dokładnie sprawdzić jego dane podane w życiorysie. O tym, jak i gdzie można to zrobić, a także jak obecnie wygląda nasz rynek pracy, mówi w "Biznes Lunchu" Jarosław Polak z Polak&Partners. O więcej szczegółów pytał Marek Wójcicki.

Perspektywy dla Armatury

Naszą strategią jest wygrać na kryzysie - powiedział prezes Armatury Kraków Konrad Hernik. Przejęcie spółki Toory dało bardzo dobre wyniki sprzedażowe. Gość "Dnia na Rynkach" przyznał, że teraz spółka produkuje grzejniki 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, a to i tak za małe moce produkcyjne, jak przynaje w rozmowie z Robertem Stanilewiczem.

Seco/Warwick: lepszy I kwartał?

Cały rok 2009 będzie trudny, ponieważ działamy w branżach dotkniętych spowolnieniem - przyznał w TVN CNBC Biznes prezes spółki Seco Warwick, Leszek Przybysz. Zdaniem gościa "Dnia na Rynkach" kryzys powinien spółkę uczynić silniejszą. O szczegóły pytał Robert Stanilewicz.

Kredyt nie dla każdego

Wciąż borykamy się z problemem płynności, ryzyka kredytowego i kapitału - przyznał w TVN CNBC Biznes Maciej Meder z firmy consultingowej ZEB. Zdaniem gościa programu "Dalszy Ciąg Poranka", spowolnienie najbardziej widoczne będzie w segmencie kredytów dla przedsiębiorstw. O szczegóły pytała Katarzyna Karpa-Świderek.