Z kraju

Z kraju

Zadłużona Polska

Coraz więcej Polaków ma problem ze spłatą swoich należności. Kwota zadłużenia polaków sięga już 10 miliardów złotych. Wraz z Pawłem Majtkowskim, głównym analitykiem Finamo, zastanawialiśmy się co zrobić jeśli mamy problem ze spłatą naszych długów.

Plany spółki Techmex

Spółka Techmex przedstawiła najkorzystniejszą ofertę w przetargach ARiMR dotyczących tzw. „kontroli na miejscu”, tymczasem Sąd nakazał zwrot Sygnity 7,5 mln zł niesłusznie pobranej kary – Techmex był podwykonawcą. Jak wyglądało rozliczenie obu firm oraz jakie są plany na ten i przyszły rok, pytaliśmy prezesa Techmexu, Jacka Studenckiego.

Obniżka rezerwy za mała?

Czy obniżka rezerwy obowiązkowej przez Radę Polityki Pieniężnej jest zbyt małym prezentem? Banki przyznają, że obniżka jest mała, ale rynek twierdzi, że nie jest to jeszcze ostatnie słowo RPP w tym temacie. O możliwych efektach obniżki rezerwy obowiązkowej jaką muszą banki zostawiać w NBP i przyszłej polityce monetarnej RPP w Bilansie, którego gościem był członek Rady profesor Andrzej Sławiński.

Polacy zadłużają się na potęgę

Rośnie suma niespłaconych przez Polaków zobowiązań kredytowych. W czasie ostatnich trzech miesięcy liczba osób, która mają problemy z terminowym spłacaniem rat wzrosła o 70 tysięcy czyli o 5 procent. Ogólna kwota przeterminowanego zadłużenia Polaków wynosi prawie 10 miliardów złotych. M.in. o to, ile wynosi największy dług i w jakim województwie jest najwięcej dłużników, Robert Stankiewicz pytał w programie "Biznes Lunch" prezesa InforMedia, Mariusza Hildebranda.

Student z firmą

Tylko 6 procent badanych studentów i pracowników naukowych prowadzi własną firmę a aż 40 procent chce iść w ich ślady. Niestety obecne okoliczności nie są sprzyjające. Większość zainteresowanych boi się ryzyka związanego z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Czy możemy liczyć, że ta sytuacja się zmieni w najbliższym czasie? O tym w programie "Pieniądze od Rana" Robert Stankiewicz rozmawiał z zastępcą dyrektora Zespołu Przedsiębiorczości Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Mateuszem Gaczyńskim.

Mercor ma zysk

Spółka Mercor poprawia eksport do Rosji, rosną zamówienia ze Słowacji, z Francji i Niemiec. W pierwszym kwartale zysk netto wystrzelił, był wyższy w ujęciu rocznym o ponad 90 procent. Głównie jednak z powodu sprzedaży zakładu produkcyjnego w Cieplewie koło Gdańska. O szczegóły działalności i planów w programie "Dzień na Rynkach" Robert Stanilewicz pytał prezesa spółki Krzysztofa Krempecia.

Stocznie na finiszu

Jeszcze w lipcu mogą zostać podpisane ostateczne umowy na sprzedaż majątku stoczni gdyńskiej i szczecińskiej. Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu przyznał w TVN CNBC Biznes, że obu stronom zależy na jak najszybszym sfinalizowaniu transakcji. O stocznie i o linie kredytowe dla spółek z polskiego przemysłu w programie "Pieniądze od Rana" Robert Stankiewicz pytał Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa ARP.

Polska fabryka bezpieczna?

Przyszłość fabryki Opla w Gliwicach wydaje się bezpieczna - ocenia w TVN CNBC Biznes Przemysław Byszewski z GM Poland. Polska fabryka przygotowuje się do produkcji nowej wersji Opla, której debiut planowany jest na jesieni. O szczegóły tych planów i przyszłości polskiej fabryki Robert Stankiewicz pytał w programie "Pieniądze od Rana" Przemysława Byszewskiego z GM Poland.

Z urzędem za pomocą myszki

Czy wirtualna obietnica o sprawnej zinformatyzowanej administracji pozostanie tylko wirtualną? Gość programu "90 minut", Tomasz Kulisiewicz, analityk rynku teleinformatycznego, ma nadzieje, że ta obietnica w końcu się ziści. Ustawa o elektronicznych dowodach osobistych i likwidacji obowiązku meldunkowego stawia jednak wiele znaków zapytania.

Co z cenami za prąd?

Ceny energii elektrycznej mimo spadku nadal są wysokie. Przedsiębiorcy nie mają wpływu na ten stan, ponieważ to wytwórcy i sprzedawcy energii elektrycznej mają przewagę - powiedział w TVN CNBC Biznes Mirosław Semczuk z Izby Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii. Naszym gościem był również prof. Tadeusz Skoczkowski, prezes Krajowej Agencji Poszanowania Energii.

Tani prąd?

Z roku na rok rośnie liczba przedsiębiorców którzy zdecydowali się zmienić dostawcę energii elektrycznej. Te ruchy spowodowały że spółki sprzedające energię elektryczną aby zatrzymać przedsiębiorstwa proponują coraz ciekawsze oferty. Jak wygląda obecnie rozpiętość cenowa między poszczególnymi dostawcami o tym mówił nasz gość Marek Kulesa, dyrektor biura Towarzystwa Obrotu Energią.

Decyzja Rady

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopę rezerw obowiązkowych o pół punktu procentowego. Czy zmieni to coś w sektorze bankowym? Według naszego gościa Michała Handzlika, prezesa Getin Banku to dobry krok żeby wesprzeć funkcjonowanie sektora. Gościem Roberta Stanilewicza w programie Rynki Dnia był Michał Handzlik, prezes Getin Banku.

Koniec GM

General Motors zgłosił wniosek o upadłość i ochronę przed wierzycielami. O następstwach bankructwa giganta motoryzacyjnego w programie "90 Minut" Marek Tejchman rozmawiał z Wojciechem Drzewieckim - prezes Instytutu Samar i dr Andrzejem Kurnickim – prezes Euroamerican Company.

Prąd tanieje?

Niby taniej, ale jednak tak samo. Niższe ceny producentów energii przy jednocześnie wyższych taryfach za przesył ostatecznie nie daje przedsiębiorcom zbyt wielkich obniżek. Jednak prawo daje możliwość zmiany dostawcy. W wielu przypadkach taka energetyczna emigracja może się bardzo opłacać. Ponadto im bardziej mobilni będą przedsiębiorcy tym większa może na rynku zapanować konkurencja i walka o odbiorców.

General Motors bankrutuje

General Motors zgłosił wniosek o upadłość i ochronę przed wierzycielami. W TVN CNBC Biznes dyrektor zarządzający Rothschild Polska Jacek Chwedoruk mówił o tym, że GM bezwzględnie wymaga restrukturyzacji ale i tak nikt nie jest w stanie powiedzieć jak firma będzie funkcjonować w przyszłości. W programie "Bilans" rozmawialiśmy o tym czy polskie firmy mogą skorzystać nie tylko na bankructwie GM ale w ogóle na kryzysie.

Nielegalbne zgromadzenie akcjonariuszy

Grzegorz Gniady dalej będzie pełnił funkcję członka zarządu Cash Flow- tak w piątek orzekł sąd. Prezes spółki zapowiedział że ma w planach między innymi wprowadzenie nowych inwestorów, a także zatwierdzenie nowych emisji. Grzegorz Gniady, prezes zarządu Cash Flow był gościem Roberta Stanilewicza w programie Rynki Dnia.

Złota Strona Emitenta

W dzisiejszych czasach nie możemy wyobrazić sobie życia bez internetu. To między innymi za pomocą tego medium inwestorzy szukają informacji na temat spółek. Właśnie ruszyła III edycja konkursu Złota Strona Emitenta, którego celem jest wyłonienie najlepszej strony internetowej spółki giełdowej w wersji polskojęzycznej. Gościem Roberta Stanilewicza w programie Rynki Dnia była Beata Stelmach, prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.

Wiatr w żagle biznesu

Biorąca udział w imprezie RC44 łódka Organika Sailing Team, której patronuje TVN CNBC Biznes, to pływające przedsiębiorstwo z konkretnym biznesplanem, zarządem i pracownikami. Kto jest kim oraz co i ile kosztuje w tym widowiskowym biznesie?

Oszczędności od małego

Przyszłość dziecka - inwestycja długoterminowa. Pieniądze na studia bądź start w dorosłe życie związany chociażby z kupnem mieszkania - o tym wszystkim rodzice powinni zacząć myśleć na długo zanim ich pociechy same zaczną na siebie zarabiać. Na rynku nie brak finansowych produktów, które oferują kompleksowe programy oszczędzania w celu zabezpieczenia finansowej przyszłości dzieci. Jak odpowiednio je wybrać i na co trzeba koniecznie zwracać uwagę?

Giełdowe przejęcia

Czy niektóre przejęcia mogą stanowić zagrożenie dla drobnych inwestorów? Przykładem może być tu przypadek Prospera przejmowanego przez Torfarm czy banku BPH przejmowanego przez GE Money. O przejęciach z wykorzystaniem wehikułów inwestycyjnych, w programie Rynki Dnia Paweł Wielgus specjalista ds. interwencji i analiz Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Centra usług wspólnych

Czym są centra usług wspólnych? Jak je ściągnąć do Polski? Ile pieniędzy i kto możne zarobić na takim centrum? W programie "90 Minut" Marek Tejchman rozmawiał z Jerzym Kalinowskim z działu doradztwa gospodarczego. KPMG o tym dlaczego Polska ma szanse stać się europejskim liderem rynku usług wspólnych.

Co dalej z polskimi stoczniami?

Na temat nowego inwestora, ktory wykupił stocznię szczecińską, oraz gdyńską powstało wiele spekulacji. Większość zwolnionych stoczniowców z uwagą śledzą jego osunięcia i decyzje. Głównym nurtującym wszystkich pytaniem, jest to czy w stoczniach będą budowane statki.

Arabskie inwestycje w Polsce

Znaczące inwestycje krajów Arabskich w Polsce? Realna alternatywa czy mrzonka? Jak rozmawiać z Arabami? W jaki sposób podchodzą oni do zakupionych przez siebie aktywów? Na te tematy z dr Katarzyną Górak Sosnowską ze Szkoły Głównej Handlowej, oraz Markiem Kubickim, portal Arabia.pl, z programie "Biznes Lunch" Rozmawiał Robert Stankiewicz.

Emisja w Redanie

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, 18 czerwca zdecyduje o emisji akcji po 2,5 zł dla biznesmena Sylwestra Cacka. Po emisji akcji S. Cacek będzie mieć 22% akcji spółki, 49,1% pozostanie w rękach założyciela firmy - R. Wiśniewskiego. Cacek obejmie akcje pod warunkiem, że banki nie wypowiedzą linii kredytowych spółce. NA temat emisji rozmawiał w programie "Dzień na rynkach", Piotr Kulawiński, prezes Redanu.

Prywatyzacja ZAK-u

Nafta Polska czeka na oferty od inestorów w sprawie prywatyzacji ZAK-u, Azotów Tarnów i Ciechu. Zainteresowani mają we wrześniu złożyć pierwsze wstępne propozycje. Na temat prywatyzacji rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes, Wiesław Skwarko, wiceprezes Nafty Polskiej.

Prywatyzacja Bogdanki

Od dziś do końca tygodnia potrwają zapisy na akcje Kopalni Węgla Kamiennego "Bogdanka". To nie będzie prywatyzacja lecz dokapitalizowanie Bogdanki przez rynek. O szczegółach z byłym ministrem skarbu państwa Andrzejem Mikoszem, w programie "Dzien na rynkach", rozmawiał Robert Stanilewicz.

Kuszące obligacje

Rozpoczyna się nowy miesiąc, mamy nową serię obligacji Skarbu Państwa. Jest to najbezpieczniejsza forma inwestycji. Ministerstwo Finansów kusi atrakcyjnymi ofertami. W przypadku obligacji 10-letnich, w pierwszym roku odsetkowym, oferuje aż 7%. Na temat obligacji rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Dariusz Lasek, Union Inwestment.

Obniżki cen prądu

Śląsk od lipca będzie płacił mniej za energię elektryczną. Kiedy z obniżek cen prądu będzie mogła cieszyć się reszta kraju? Kto zasługuje a kto nie na taryfę socjalną? Rozmowa z Markiem Woszczykiem wiceprezesem Urzędu Regulacji Energetyki.

Konto młodzieżowe

Razem z Mateuszem Ostrowskim z Open Finance sprawdzaliśmy jakie jakie produkty finansowe można zaoferować dziecku.

To jak z tym PKB?

Dane o PKB mogą podlegać rewizjom, jeśli mam spekulować będą one w dół - tak dane o produkcie krajowym brutto komentuje Michał Dybuła, ekonomista BNP Paribas. Według Dybuły różnica wynieść może od 0,3 do 0,5 punktu procentowego. Jestem umiarkowanym optymistą - podkreślił Konrad Sowszyński, ekonomista BGK, według niego wzrost gospodarczy w przyszłym roku może stymulować Euro 2012 oraz poziom polskiej waluty. O PKB w 2009 jaki i 2010 rozmawialiśmy w Biznes Lunchu z Michałem Dybułą, ekonomistą BNP Paribas oraz Konradem Soszyńskim ekonomistą BGK.