Z kraju

Z kraju

Bezpieczeństwo w informatyce

Dołek w lutym, a potem w górę - tak wygląda sytuacja spółki B3System. I choć jest pewne osłabienie jeśli chodzi o zainteresowanie klientów zakupami, spółka nie obawia się kryzysu. Prezes B3System Mirosław Kaliński, w "Dniu na Rynkach", podkreśla, że firma działa od 10 lat, do tego w segmencie, gdzie potrzeby są generowane niezależnie od sytuacji na rynku

Pojadą czy popłyną?

A jeżeli mimo planowanych zmian drogi nie powstaną - to może warto pomyśleć o podróży pociągiem. Tym bardziej, że na tym rynku intercity rośnie konkurent. O tym czy nowa propozycja może oznaczać korzyści dla pasażerów - czy poważne kłopoty dla obu rywalizujących o klienta firm i czy spółka przewozy regionalne - regionalną pozostanie tylko z nazwy?

Wątpliwości SII

W ostatnim czasie Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych brało udział w trzech ważnych walnych zebraniach, na których mocno domagali się swoich praw. O sukcesie SII w spółce Fon i o tym co dzieje się w spółce Plast Box rozmawialiśmy w programie "Dzień na Rynkach" ze specjalistą ds. interwencji i analiz Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych Pawłem Wielgusem.

Stabilna sytuacja mimo kryzysu

Chemoservis Dwory ma, mimo kryzysu, zapewniony portfel zleceń na poziomie 27 milionów złotych, jego akcje są w stabilnej sytuacji. W ostatnim czasie firma pozyskała dwa projekty i zabiega o kolejne. O kondycji spółki Chemoservis Dwory i jej planach na najbliższe miesiące w rozmowie z Mikołajem Kunicą, prezes spółki Grzegorz Dobrowolski.

Sektor bankowy w dobie kryzysu

Ze wstępnych danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że po I kwartale 2009 roku żaden z banków nie miał kłopotów z utrzymaniem współczynnika wypłacalności powyżej 8 proc. Jednak kilka notowanych na warszawskiej giełdzie banków poniosło w pierwszym kwartale tego roku stratę netto - poinformował w TVN CNBC Biznes zastępca dyrektora pionu bankowego w Komisji Nadzoru Finansowego. Krzysztof Broda dodał, że wyniki sektora bankowego w Polsce, w pierwszym kwartale tego roku były średnio o połowę mniejsze niż rok wcześniej.

TP SA tnie

W związku ze spowolnieniem gospodarczym Telekomunikacja Polska tnie koszty. Jednym z kroków będzie zmiana samochodów na tańsze. Tego typu cięcia dosięgną głównie zarządu spółki - przyznał w programie "Dzień na Rynkach" prezes TP SA, Maciej Witucki.

Komentarz do danych GUS

W kwietniu powinniśmy zauważyć lekki spadek bezrobocia - uważają ekonomiści. Jednocześnie zauważają, że prace sezonowe tylko ustabilizują stopę bezrobocia. Ostatnie badania Głównego Urzędu Statystycznego skomentował dla TVN CNBC Biznes Łukasz Tarnawa, ekonomista PKO BP.

Skutki meksykanskiej grypy

Czy rzeczywiście świńska grypa może zagrozić gospodarce, zwłaszcza z perspektywy Stanów Zjednoczonych, które są blisko Meksyku? Jakie skutki będzie miała obecna sytuacja dla branży mięsnej? Gościem Marka Klapy w programie "Biznes Lunch" byli Witold Choinski - prezes Związku Polskie Mięso i Roman Rewald, prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce.

Podatkowe "last minute"

Prosty błąd może może wpędzić w poważne kłopoty. Zwłaszcza jeżeli wypełniamy roczne rozliczenie podatkowe na ostatnią chwilę. Co zrobić gdy się pomylimy i co zrobić by się nie pomylić?

City Interactive - w górę!

Dwucyfrowe tempo sprzedaży w tym roku przewiduje City Interactive, producent gier komputerowych. W obecnej chwili głównym źródłem przychodów spółki jest rynek europejski, w tym Wielka Brytania i Hiszpania. O otwarciu nowego biura, sytuacji spółki i planach na przyszłość z Mikołajem Kunicą rozmawiał Marek Tymiński, prezes City Interactive.

Giełda na wydaniu

Prywatyzacja warszawskiej giełdy coraz bliżej, a potencjalni inwestorzy poszukiwani coraz dalej. Jak przyznał w TVN CNBC Biznes minister skarbu państwa, Aleksander Grad, jest szansa na zacieśnienie współpracy m.in. z giełdą w Tokio, gdzie szef resortu spotkał się z potencjalnymi partnerami biznesowymi. O szczegóły w programie "Pieniądze od Rana" pytał RObert Stankiewicz.

Prywatyzacja w miliardach

Prywatyzacja spółek na łączną wartość 12 miliardów złotych w tym roku wciąż jest możliwa - przyznał w TVN CNBC Biznes minister skarbu państwa, Aleksander Grad. To optymistyczne założenia, biorąc pod uwagę wykonanie planu prywatyzacyjnego po pierwszym kwartale 2009 roku. O więcej szczegółów w programie "Pieniądze od Rana" szefa resortu skarbu państwa pytał Robert Stankiewicz.

PITowy ostatni dzwonek

Czasu na złożenie rocznego zeznania podatkowego nie zostało już zbyt wiele. Osobom, które jeszcze się nie rozliczyły z fiskusem, starał się pomóc nasz ekspert Andrzej Pośniak, CMS Cameron McKenna.

Polska oddala się od Euro

Rząd przestaje naciskać na szybkie wprowadzenie euro. W poniedziałek zaprezentował Radzie Polityki Pieniężnej nowy dokument dot. planów wejścia Polski do strefy euro. Jak powiedział w rozmowie z Markiem Tejchmanem główny ekonomista BCC, prof. Stanisław Gomułka, dokument ten nie mówi o konkretnych działaniach, które rząd chce podjąć. Profesor uważa, że do systemu ERM2 wejdziemy w roku 2012, a do strefy euro dopiero w 2015.

Komu grozi bezrobocie?

Bezrobocie przekroczyło już 11%, a firmy nadal zapowiadają zwolnienia. Czy grozi nam powtórka z początku wieku i kto tym razem może mieć największe obawy? O tym rozmawialiśmy z naszym gościem Rafałem Antczakiem, wiceprezesem Deloitte Business Consulting.

Coraz więcej bezrobotnych

Największy od 2001-ego roku przyrost nowozarejestrowanych bezrobotnych. Tylko w marcu liczba osób bez pracy w całym kraju przekroczyła milion siedemsetpięćdziesiąt tysięcy. A to nie koniec, bo ponad 400 firm już zadeklarowało, że będzie redukować zatrudnienie. Jak bardzo i czy są przedsiębiorcy, którzy chcą zatrudniać...

Kariera 2009

Staż w Kulczyk Holding, czy spędzenie dnia pracy z jednym z prezesów największych polskich firm - to marzenie wielu polskich studentów. Szansę na nowe doświadczenie i zdobycie wiedzy daje program "Kariera 2009". TVN CNBC Biznes jest patronem medialnym Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu. Co zrobić by skorzystać z szansy? W magazynie "Biznes Lunch" wiceprezesa Polskiej Rady Biznesu, prezesa Bakallandu Mariana Owerko pytał Marek Klapa.

Kosztowna grypa

Wielkie zagrożenie i wielkie pieniądze. 3 biliony dolarów - tyle, według szacunków Banku Światowego - kosztowałaby pandemia grypy. Obawa przed chorobą uderza w giełdy, rynki surowców a także waluty krajów wschodzących - w tym złotego. Jak może to wpłynąc na kondycję polskich firm i o tym, że informacje złe dla jednych mogą się okazać bardzo dobre dla innych.

Kłopoltliwa ulga

Czas, który pozostał na złożenie rocznego zeznania podatkowego można już liczyć w godzinach. Tym, którzy jeszcze z fiskusem się nie rozliczyli stara się pomóc Twój Brat PIT. A dziś podpowiemy co zrobić jeżeli planujemy odliczyć ulgę odsetkową, ale nie znamy ceny gruntu, na którym wybudowane jest nasze mieszkanie. Co zrobić w takiej sytuacji?

Kryzysowe kredyty

Spada dynamika akcji kredytowej - polscy przedsiębiorcy otrzymują mniej kredytów, a niektórzy analitycy przewidują, że akcja kredytowa spadnie do zerowego poziomu. O stan polskiego sektora bankowego pytaliśmy wiceprezesa banku Citi Handlowego, Michała Mrożka. Rozmawiał Robert Stanilewicz.

Inter Cars po I kwartale

Spółka Inter Cars jest zadowolona z wyników za I kwartał. Zysk netto spadł, ale wzrosły i przychody, i zysk operacyjny. II kwartał ma być jeszcze lepszy niż I, w kwietniu Inter Cars miał rekordową sprzedaż. Spółka tłumaczy, że w branży dystrybucji części zamiennych utrzymuje się dobra koniunktura. Znacznie gorzej radzi sobie spółka zależna Faber (naczepy i zabudowy), ale i w tym segmencie widać poprawę, twierdzi Inter Cars. W programie "Dzień na Rynkach" rozmawialiśmy z członkiem zarządu ds. finansowych Inter Cars Piotrem Kraską.

Komputronik w górę

Dobry pierwszy kwartał komputronika - przychody spółki wzrosły o blisko 30 procent w skali roku, firma odnowiła tez umowę z południowokoreańskim Modecomem. Według szacunków spółki, przychody ze sprzedaży azjatyckich produktów osiągną w tym roku 10 milionów złotych. W szczegółach - o wynikach i o wpływie sytuacji makroekonomicznej na wyniki spółki - z prezesem Szymonem Bujalskim rozmawiał Robert Stanilewicz.

Przejęcie Prospera pod lupą Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych

O kontrowersjach związanych ze spodziewaną ceną jaka może być ogłoszona w wezwaniu na akcje spółki Prospera przez Torfarm rozmawialiśmy w programie "Dzień na rynkach". W naszym studiu Piot Cieślak ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych powiedział, że obawia się, iż cena będzie krzywdziła drobnych inwestorów.

Jedno okienko - miesiąc później...

Blisko miesiąc przedsiębiorcy mogą korzystać z 1 okienka. Czy rzeczywiście - długo zapowiadane ułatwienia dla biznesmenów sprawdziły się? O opinie w magazynie "Dalszy Ciąg Poranka" Katarzynę Urbańską z PKPP Lewiatan pytał Robert Stankiewicz.

Wiosna w TFI ING

W kwietniu aktywa TFI ING wzrosły prawie o 7%. Jest to przełom ponieważ takie wyniki towarzystwo osiągało w sierpniu 2007 r. Na temat prognoz i sytuacji na rynku, rozmawialiśmy z Leszkiem Jedleckim, prezesem ING TFI.

Sprzedaż detaliczna maleje

Planowano, że w marcu sprzedaż detaliczna wzrośnie o 0,1%. Tymczasem odnotowaliśmy spadek na poziomie 0.8%. O tym gdzie polska gospodarka kurczy się najszybciej, oraz jaka jest jej przyszłość rozmawiali Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale, oraz Marcin Mróz, główny ekonomista Fortis Banku Polska.

Polacy pesymistami w kryzysie

Polacy z reguły są pesymistycznie nastawieni, do sytuacji na rynku. Taką postawę większość społeczeństwa przyjmowała nawet wtedy gdy gospodarka przeżywała ożywienie. Na temat nastrojów w społeczeństwie dyskutowały w studiu TVN CNBC Biznes, Małgorzata Bombol, SGH oraz prof. Barbara Liberda, doradca prezesa GUS.