Z kraju

Z kraju

Rynki dla Opornych 20.04.2009

W dzisiejszym programie rozważaliśmy zakup akcji spółki MakoLab S.A. Jest to spółka informatyczna z Łodzi notowana na rynku NewConnect. Firma tworzy i wdraża oprogramowanie biznesowe i naukowe. Mimo ożywienia na rynku New Connect na razie wstrzymamy się z zakupem akcji.

Wyższe składki od pensji?

Poważny zwiastun końca kryzysu - czy jedna jaskółka, która wiosny nie czyni. Dane dotyczące produkcji przemysłowej dużo lepsze od oczekiwań. Czy to oznacza, że już wkrótce całkowicie zapomnimy o kryzysie? O tym rozmawialiśmy z naszym gościem Adamem Ambrozikiem z Konfederacji Pracodawców Polskich.

Biznes komunijny

Nie pierwszy raz - sprzedawcy i restauratorzy - z utęsknieniem czekają na pierwsze komunie. Pierwsze oznaki spowolnienia gospodarczego już odczuliśmy w naszych portfelach, czy zatem pierwsze pierwszokumunijne prezenty wybieramy skromniejsze niż w ubiegłych latach? Czy też pierwsza komunia będzie pierwszym realnym testem naszej kondycji finansowej? Kto i czym nas kusi?

Najgorsze już za nami

Dobre dane o produkcja przemysłowej - cieszą ekonomistów, ale przestrzegają oni, że nie oznacza to, że najgorsze już za nami. Dlaczego i gdzie powinniśmy wypatrywać pierwszych oznak końca trudnych czasów?

Ostatnie 10 dni

Tylko 10 dni pozostało na złożenia PIT-u za 2008 rok. Polacy znani są z tego, że takie sprawy zostawiamy zawsze na ostatnią chwilę. A gdy siadamy nad formularzem - rodzą się pytania. My na te pytania odpowiadamy. Twój Brat PIT dziś o tym, co może dla nas oznaczać wypełnienie rubryk, których wypełniać nie powinniśmy - a także o tym, czym jest czynny żal.

Kredytów i pomysłów brak

Prezes wzywa - prezesi przybywają. Szef Narodowego Banku Polskiego - Sławomir Skrzypek zaprosił na spotkanie zarządzających największymi polskimi bankami. Tradycyjnie była dyskusja - i tradycyjnie brak konkretów. Dlaczego i kiedy w końcu pojawią się działania wspierające akcję kredytową?

Zarobić na kryzysie

Do firm doradczych i consultingowych masowo zgłaszają się firmy, które potrzebują pomocy przy redukcji kosztów. Jak zarabia się na kryzysie w consultingu? Czego potrzebują firmy i ile to kosztuje? Gości "Biznes Lunchu" Mariusza Pawłowskiego z Optima Partners i Jana Karaska z KPMG, pytała Jola Wiśniewska.

Twój Brat Pit 2008

Mnóstwo wątpliwości pojawia się zwłaszcza teraz kiedy do rozliczenia z fiskusem pozostało zaledwie 10 dni. Jednak różna jest interpretacja przepisów i tego co w swoich deklaracjach wpisują podatnicy. Na ten temat w programie "Biznes Lunch" z Dominiką Dragan-Berestecką - doradcą podatkowym, kancelaria Ożóg i Wspólnicy, rozmawiała Jolanta Wiśniewska.

Multimedia - lepszy I kwartał

W programie "Dzień na Rynkach" prezes Multimediów Polska Andrzej Rogowski zapewniał, że spółka pokaże w 2009 stabilność biznesu multimedialnego mimo, że jest ona podatny na wahania kursowe. W rozmowie z Robertem Stanilewiczem prezes Multimediów powiedział, że jest przekonany iż wyniki spółki będą lepsze rok do roku.

Pobudzą akcję kredytową

W dniu dzisiejszym odbyła się inauguracja spotkań bankowców na temat pobudzenia akcji kredytowej. Jakie są jego wstępne postanowienia? Czy takie spotkania zmienią sytuację na rynku kredytowym? O tym Robert Stanilewicz rozmawiał w "Dniu na Rynkach" z prezesem Raiffeisen Bank Polska Piotrem Czarneckim.

Dobre dane w złych czasach

Łagodniejszy od oczekiwanego spadek produkcji w marcu, to dobra wiadomość w złych czasach - powiedział w TVN CNBC Biznes, członek Rady Polityki Pieniężnej, profesor Dariusz Filar. Z danych GUS wynika, że produkcja spadła w marcu w ujęciu rocznym o 2 procent, podczas gdy analitycy prognozowali 6,5 procentowy spadek.

Zielono na wiosnę

Na wiosnę – zielono. Również na giełdzie. Fundusze inwestycyjne pokazują oznaki ożywienia – czy można interpretować je jako pierwsze jaskółki nadchodzącej hossy? Zapraszamy na „Portfel”.

Jedna, mała rata?

Dziś w „Portfelu” przyjrzymy się kredytom konsolidacyjnym. Czy faktycznie umożliwiają one poważne oszczędności w spłacaniu rat? Zastanowimy się również, czy telefoniczne abonamenty mają szansę w starciu z aparatami na kartę.

Amrest sfinansuje się sam

Nie kredytem a gotówką Amrest zamierza finansować planowane akwizycje. Spółka odnotowała w I kwartale 2009 roku wzrost przychodów o prawie 120 procent w ujęciu rocznym. Szczegóły dotyczące działalności i wyników finansowych Mikołajowi Kunicy w "Dniu na Rynkach" zdradza dyrektor operacyjny Amrest, Wojciech Mroczyński.

Jest pole do obniżek

- Główna stopa procentowa może spaść do poziomu 3 procent - powiedział w TVN CNBC Biznes członek RPP. Stanisław Owsiak dodał, że obecnie jest duże pole do obniżek stóp procentowych, jednak jego zdaniem cięcie stóp na najbliższym posiedzeniu - w przyszłym tygodniu, jest wątpliwe. Z profesorem w programie "Pieniądze od rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.

Inflacja to nie problem

Nie można wykluczyć, że w kwietniu Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na przerwę w cyklu redukcji stóp procentowych - powiedział w TVN CNBC Biznes prof. Stanisław Owsiak. Jego zdaniem inflacja będzie coraz mniejszym problemem, a dane płynące z gospodarki jak produkcja, sprzedaż czy płace, dają pole do dalszych obniżek. Czego można nie wykluczać, a co można już wykluczyć? O to w programie "Dalszy Ciąg Poranka" Robert Stankiewicz pytał Konrada Soszyńskiego-ekonomistą BGK.

Prosper z Torfarmem

Dzięki fuzji z Torfarmem Prosper będzie miał 30-procentowy udział w rynku - przyznał w TVN CNBC Biznes członek zarządu Prosper, Adam Pieniacki. Rodzina Wesołowskich zdecydowała się sprzedać akcje Prospera po 5 zł. W ciągu 30 dni Torfarm ma ogłosić wezwanie do sprzedaży pozostałych walorów spółki. O korzyści płynące z połączenia spółek gościa "Dnia na Rynkach" pytał Mikołaj Kunica.

GUS: ceny w górę

Z danych GUS o inflacji wynika, że w marcu ceny żywności i napojów alkoholowych przyśpieszyły do prawie 6 proc. Jednak sprzedaż detaliczna na początku roku była słaba. Prezes Ambry- Robert Ożóg powiedział w TVN CNBC Biznes, że jak na razie spółka nie zanotowała spadków.

Bez obniżki stóp w kwietniu?

-Nie można wykluczyć, że w kwietniu Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na przerwę w cyklu redukcji stóp procentowych - powiedział w TVN CNBC Biznes prof. Stanisław Owsiak. Jego zdaniem inflacja będzie coraz mniejszym problemem, a dane płynące z gospodarki jak produkcja, sprzedaż czy płace, dają pole do dalszych obniżek. Z członkiem RPP w programie "Pieniądze od rana" rozmawiał Robert Stankiewicz

Przemysł da radę?

Produkcja przemysłowa w marcu niższa o 6,5% w ujęciu rocznym? Zdaniem analityków tempo jej spadku wyhamowuje z powodu większej liczby dni roboczych. Czy to oznacza, że polska gospodarka uniknie technicznej recesji? Gościem w programie "Pieniądze od rana" był Rafał Benecki z ING Banku.

Amerykańskie banki wychodzą na prostą?

Citigroup funkcjonuje tylko dzięki wsparciu amerykańskiego rządu - przyznał w TVN CNBC Biznes prezes Euro-American Company, Andrzej Kurnicki. Wyniki banków w Stanach Zjednoczonych za pierwszy kwartał 2009 roku są lepsze od oczekiwań, jednak nie tak dobre, jak przed rokiem. Skąd takie wyniki i czy to już początek końca kryzysu, gościa programu "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

Amerykańskie banki a kryzys

Czy wyniki, które pokazują dziś światu amerykańskie banki są wiarygodne? To pytanie staje się coraz bardziej uzasadnione. Na początku kwietnia Amerykańska Rada Standardów Rachunkowości Finansowej zgodziła się, by tamtejsze banki same oceniały, ile warte jest to, co mają. Na ile więc ich wycena jest wiarygodna?

PGE zbuduje elektrownię?

Prawdopodobnie w IV kwartale PGE zadebiutuje na warszawskiej giełdzie. Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Marek Tejchman rozmawiał z prezesem PGE Tomaszem Zadrogą o emisji akcji, wynikach spółki oraz o planowanej budowie elektrowni atomowej.

Biznes jak w banku

Kiedyś był mandat za brak świateł - teraz jest opłata za nie korzystanie z pieniędzy. Pieniędzy przyznanych w ramach linii kredytowej, a których klient nie użył. Krótko mówiąc - banki po raz kolejny sięgają do kieszeni Polaków.

Pełnoletnia GPW

16 kwietnia 1991 roku odbyła się pierwsza sesja na warszawskim parkiecie. O początkach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, pierwszej sesji oraz o planach prywatyzacyjnych i perspektywach jakie są przed warszawską GPW, w studio TVN CNBC Biznes rozmawialiśmy z Igorem Chalupcem, prezesem zarządu Icentis oraz Wiesławem Rozłuckim, byłym prezesem GPW.

Linia kredytowa dla Polski

40 milionów dolarów będzie musiała wydać Polska na obsługę zadłużenia w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Zdaniem przedstawicielki Polski w MFW, Katarzyny Zajdel - Kurowskiej są to dobrze zainwestowane pieniądze ponieważ obniżą koszty naszych pożyczek na rynku międzynarodowym.

Sprzedać kryzys

Kanapka, zupa i kawa - wszystko kryzysowe, bo kryzys sprzedaje się dobrze - zwłaszcza jeżeli jest tańszy, a nawet jeżeli nie jest to można go tak reklamować. I zarabiać... Jak zarabiać jeszcze więcej i jak kryzys kryzysem zwyciężać?

Dwa światy

Kiedyś tylko węglowe - teraz także zagłębie motoryzacyjne. I tak jak sektor wydobywczy tak i branża motoryzacyjna przeżywa ciężkie chwile.

Rynki dla Opornych 17.04.2009

W dzisiejszym odcinku "Rynków dla Opornych" rozważaliśmy propozycje zakupu akcji EFH. Spółka zajmuje się działalnością finansową w sektorze nieruchomości.

Wzrost wynagrodzeń

Przeciętna wynagrodzenie w przedsiębiorstwach znowu powyżej poziomu 1000 dolarów. Co te dane o wzroście wynagrodzeń i spadku zatrudnienia mogą oznaczać dla Polskiej gospodarki? Jakie mogą być kolejne decyzje decydentów o tym jak wygląda sytuacja w skali makro? W Dniu na Rynkach gościem Mikołaja Kunicy był prof. Andrzej Sławiński członek Rady Polityki Pieniężnej.