Z kraju

Z kraju

Firmy w kryzysie

Polskie firmy mają problemy z dostępem do kredytów, koszty kredytów są bardzo wysokie. Czy w tej sytuacji możliwe jest przezwyciężenie kryzysu gospodarczego? Co należy zmienić aby firmy w końcu mogły się rozwijać? O tym rozmawialiśmy z naszym gościem, Andrzejem Arendarskim, prezesem Krajowej Izby Gospodarczej.

G20: skąd ten bilion

Na początek bilansu zabieramy Państwa w świat naprawdę dużych pieniędzy. Światowy szczyt wypracował światowy plan ratowania światowej gospodarki. Światli ludzie zastanawiają się teraz, skąd wziąć bilion 100 miliardów dolarów na ratowanie światowych finansów.

Spadek do fiskusa

Osoby obdarowane lub dziedziczące nieruchomość w spadku muszą zgłosić to fiskusowi. Podatek naliczany jest od wartości rynkowej nieruchomości. Im jest ona wyższa, tym więcej trzeba oddać urzędowi skarbowemu. Jak rozliczyć podatek od zysku w postaci domu lub mieszkania, gościa programu "Pieniądze od Rana"Wojciecha Piotrowskiego z KPMG pytał Robert Stankiewicz.

Optymizm na giełdzie papierów wartościowych

obserwatorzy GPW znowu są świadkami odbicia indeksu WIG. Wiesław Rozłucki zachowuje jednak praktyczne nastawienie. Według byłego prezesa Giełdy Papierów Wartościowych dopiero przyszłe tygodnie i publikacja danych z pierwszego kwartału pokażą, czy mamy do czynienia z rzeczywistym początkiem trendu wzrostowego. O zmieniających się koncepcjach prywatyzacji warszawskiego parkietu z Wiesławem Rozłuckim rozmawiał Mikołaj Kunica.

PPL za drogie?

EasyJet - niskokosztowa linia lotnicza od 5 lipca nie będzie latać z warszawskiego Okęcia. Powód - to dwukrotny wzrost opłat lotniskowych. Z kolei tydzień temu LOT zdecydował o likwidacji innego taniego przewoźnika - Centralwings. Polaków w przestworzach jest coraz mniej. Czy Polskie Porty Lotnicze zamierzają walczyć o klientów? - między innymi o to w magazynie "Pieniądze od Rana" dyrektora generalnego PPL Michała Marca pytał Robert Stankiewicz.

Szczyt G20

Bilion dolarów na plan stymulacyjny warty w sumie 5 bilionów, kolejne 500 mld dolarów dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego, koniec rajów podatkowych i wreszcie objęcie funduszy heddingowych "globalną siecią regulacyjną "Szczyt państw grupy G20 wbrew obawom kończy się konkretnymi ustaleniami - ustaleniami - które mają zmienić gospodarczy obraz świata. Jak bardzo i jakie w nowej rzeczywistości będzie miejsce polski - sprawdzał Łukasz Kijek

Ożywienie na rynku mieszkań?

Pod względem sprzedaży mieszkań marzec był lepszy od lutego – taką deklarację złożył główny akcjonariusz największej stołecznej spółki deweloperskiej, J.W. Construction SA Józef Wojciechowski Czy to jest rzeczywiście dobry czas dla deweloperów? O sytuacji na rynku deweloperskim rozmawiał w programie „Dzień na rynkach”  Mikołaj Kunica z analitykami Samerem Masri Analitykiem Ageon OFE i Tomaszem Puchem ekspertem Jones Lang Lasalle

Umowa komputronika z Dellem

Akcje spółki poszły w górę po informacji ze spółka podpisała umowę z dellem na mocy której będzie dokonywać bezpośrednich zakupów sprzętu komputerowego oraz oferować go swojej sieci sprzedaży . Jak wyglądała wielkość sprzedaży w pierwszym kwatrale w spółce komputronik odpowie nam W TVN CNBC Biznes Wojciech Buczkowski prezes komputronika

Przyszłość jest w małych spółkach

Pierwsza sesja w miesiącu i pierwsza sesja w drugim kwartale 2009 roku kończy się umiarkowanym wzrostem - WIG20 zyskuje na wartośći 0,79%. W programie "Dzień na rynkach" Robert Stanilewicz rozmawiał z Piotrem Zagała zarządzający Idea TFI który z optymizmem patrzy w przyszłość i radzi by kupować... spółki na których w najbliższych dwóch, trzech latach zarobimy 200-300%.

Budżet w czasie kryzysu

Dane, które napłynęły w ostatnim okresie wskazują, że tempo wzrostu gospodarczego w Polsce ulegnie obniżeniu w kolejnych kwartałach. Czy w obecnej sytuacji łatwe jest podjęcie decyzji o przystąpieniu do ERM 2 ? Jak zachowa się Rada Polityki Pieniężnej na następnym posiedzeniu? Gościem Roberta Stankiewicza była Halina Wasilewska - Trenkner z Rady Polityki Pieniężnej

Przed szczytem G20

Drugiego kwietnia w Londynie przywódcy najbogatszych krajów świata będą się starali wypracować wspólną odpowiedź na kryzys. Jednym z głównych tematów spotkania będzie reforma światowego systemu finansowego. Ma ona zapobiec nadużyciom, które doprowadziły do obecnego spowolnienia w gospodarce. O tym co może przynieś szczyt G20 rozmawialiśmy w TVN CNBC z Andrzejem Raczko, głównym ekonomistą KNF.

Czy to dobry czas dla deweloperów?

Nie szukamy finansowania w Londynie, plotki o tym to bzdura - powiedział w TVN CNBC Biznes Józef Wojciechowski, szef Rady Nadzorczej J.W. Construction Holding dementuje informacje jakoby spółka miała problemy finansowe i dodaje, że nie wyklucza przejęcia spółki deweloperskiej notowanej na GPW. Branża deweloperska nabiera w końcu właściwej dynamiki. Sprzedaliśmy pięćdziesiąt mieszkań w lutym i myślę że w marcu będzie lepiej - dodał Wojciechowski. Z Józefem Wojciechowskim w programie "Dzień na Rynkach" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Oszczędności polskich przedsiębiorstw

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez KPMG -92% przedsiębiorców zadeklarowało oszczędności, 30% z nich nie wie jednak jak je poczynić. Czy polskie firmy mają możliwości optymalizacji swoich kosztów? Jak powinny się do tego zabrać? Między innymi o to Rafał Wojda pytał w magazynie "90 Minut" Jerzego Kalinowskiego - partnera w KPMG.

Możliwe zmiany w budżecie

Na przełomie maja i czerwca rząd zdecyduje, czy potrzebna jest nowelizacja ustawy budżetowej. Pod uwagę brana jest także możliwość blokady wydatków. O więcej szczegółów dotyczących budżetu w 2009 roku wiceminister finansów Elżbietę Suchocką-Roguską w programie "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

CP Energia handluje w rublu

CP Energia rozlicza się ze swoimi rosyjskimi partnerami handlowymi w rublu - przyznał w TVN CNBC Biznes prezes spółki, Marcin Buczkowski. Taka forma transakcji niesie korzyści ze względu na mniejszą zmienność waluty wobec złotego. O to, jak CP Energia sobie radzi na rynku i jakie ma plany, gościa "Dnia na Rynkach" pyta Robert Stanilewicz.

Wielka Debata część 3

Szczególne czasy - czasy kryzysu gospodarczego - wymagają śmiałego przywództwa i szybkich, zdecydowanych decyzji. Zapraszamy na Wielką Debatę zorganizowaną przez Forum Obywatelskiego Rozwoju, Wall Street Journal Polska i TVN CNBC Biznes tytułem "Kryzys. Jak głęboki, jak długi. Co robić". Gośćmi tzreciej części byli Janusz Jankowiak główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu oraz Wiktor Wojciechowski starszy ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju. Dodatkowo zapraszamy na specjalne podsumowanie Wielkiej Debaty przygotowane przez profesora Leszka Balcerowicza.

Auta: Kratki powracają

Prezesi za kratkami. Nie godzą się na odliczanie tylko 6 tysięcy złotych VAT-u od zakupu nowego auta, automatycznie więc przesiadają się do samochodów z kratką. Zamiast limuzyny, na papierze mają więc znów ciężarówkę, ale ciężar VAT-u od auta i wlewanej do niego benzyny – zrzucają ze swoich barków. Jak wygląda świat zza krat?

Startegia Action

W czasach kryzysu nie widzimy spadku sprzedaży - tak o wynikach spółki Action, jednego z największych dystrybutorów oraz producentów sprzętu komputerowego w Polsce, mówił w TVN CNBC Biznes jej prezes, Piotr Bieliński. Mimo tego, prezes zaznaczył, że Action zamierza zadbać o rentowność spółki i ograniczyć koszty. Dlatego właśnie już niedługo poszerzy swoją ofertę o produkty powtarzalne oraz rozpocznie sprzedaż produktów spożywczych i chemicznych. O wynikach spółki oraz rozmowach z firmami w sprawach akwizycji z prezesem Piotrem Bielińskim rozmawiał Mikołaj Kunica.

Liberalna gospodarka kluczem do sukcesu?

Według wielu, obecny kryzys gospodarczy ma swój związek z niedoskonałościami regulacji gospodarczych. Czy polskiej gospodarce trzeba więcej regulacji czy wręcz przeciwnie - o wiele łatwiej byłoby przetrwać kryzys, gdyby przedsiębiorcy nie musieli podlegać tak wielu regulacjom. "To życzeniowe myślenie, że likwidacja regulacji państwowych pozwoli na szybszy rozwój. Regulacje są konieczne" - taki pogląd podczas środowego "Ringu" przedstawił przedsiębiorca -Łukasz Foltyn. W przeciwnym narożniku Mirosław Sekuła - przewodniczący Komisji Przyjazne Państwo stwierdził, że najgorszym nieszczęściem jest nadopiekuńczość państwa.

Wielka Debata część 3

Szczególne czasy - czasy kryzysu gospodarczego - wymagają śmiałego przywództwa i szybkich, zdecydowanych decyzji. Zapraszamy na Wielką Debatę zorganizowaną przez Forum Obywatelskiego Rozwoju, Wall Street Journal Polska i TVN CNBC Biznes tytułem "Kryzys. Jak głęboki, jak długi. Co robić". Gośćmi drugiej części byli Janusz Jankowiak główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu oraz Wiktor Wojciechowski starszy ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju. Dodatkowo zapraszamy na specjalne podsumowanie Wielkiej Debaty przygotowane przez profesora Leszka Balcerowicza.

Spadki...

Wtorek na warszawskim parkiecie jednak pod kreską. Ostatnia w tym miesiącu sesja przebiegała po myśli grających na wzrosty, jednak na koniec zanotowano spadek. Sposród spółek na WIG20 najbardziej zyskiwały KGHM, Cyfrowy Polsat i Lotos. W TVN CNBC Biznes analityk 4DF Paweł Bogusz.

Branża budowlana w górę?

Wyniki lepsze niż w 2008 roku? Taka prognoza spółki z branży budowlanej może dziwić, jednak właśnie taką prezentuje Unibep. Gościem programu "Dzień na Rynkach" był prezes spółki, Jan Mikołuszko

Wojna o klienta

Na froncie 29 groszy za minutę. Operatorzy komórkowi zaczęli najostrzejszą od 5 lat wojnę o klienta. Tej prawdziwej bombie - tykającej w telefonach klientów pre-paidowych.

Prognozy Elektrobudowy

Zysk netto Elektrobudowy ma wynieść 48 mln złotych w tym roku, czyli o około 12 mln mniej niż ten, który udało się wypracować spółce w 2008 roku. Przychody natomiast mają być na zbliżonym poziomie - 405 mln złotych. Na ile konserwatywna jest ta prognoza? Prezes Elektrobudowy w TVN CNBC Biznes powiedział, że z perspektywy dzisiejszego dnia jest to możliwe do wykonania. Jednak będzie wymagało to ciężkiej pracy - dodał Jacek Faltynowicz. Z prezesem spółki w magazynie "Dzień na rynkach" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Tylko jedno okienko

Za oknami wiosna, za okienkiem firma. Od dziś zakładanie własnej działalności gospodarczej ma być jednym gestem, w jednym okienku, z jednym wnioskiem, za jedną opłatą. Jeden - Marek Klapa zakładał dziś jedną firmę - i nie on jeden wie, że jedno okienko - które wciąż jest teorią - to nie jedyna bariera dla rozwoju przedsiębiorczości.

Inflacja w marcu 3,5%

Wielkanoc – wielkie wydatki. Świąteczne życzenia na kartce pocztowej wysłane rodzinie - w tym roku będą droższe. Wizyta – także. PKP podnosi bowiem ceny biletów, a Poczta Polska wyżej ceni znaczek. Czy to znak, że ceny na święta – pójdą w górę? Bezcenne szacunki przedstawia Ministerstwo Finansów i marcową inflację ocenia na 3,5% rdr i 0,5% miesiąc do miesiąca. Jaka jest więc cena wesołych świat

Gospodarka w obliczu kryzysu

Płatne postojowe - nie jest to nowa nazwa biletu parkingowego ale jedno z lekarstw które mają chronić polską gospodarkę przed kryzysem. Dziś cała listę medykamentów przyjął rząd. Przede wszystkim zmienić ma się prawo i czas pracy. A dziś ratowaniem polskiej gospodarki zajmowali się w polsce prawie wszyscy: rząd, prezydent i szef banku centralnego. A przynajmniej dużo o tym mówili.

Deweloperzy sprzedają

Klient z gotówką - dawno niewidziany - pojawił się u drzwi deweloperów. Prawie nieruchomy rynek może więc rozruszać. Czy wywoła poruszenie? Czy ruch w nieruchomościach zacznie się na dobre i ile potrwa?

Rusza jedno okienko

Jedno okienko ma ułatwić założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Nowe rozwiązanie nie przyniesie zapewne spaktakularnych rezultatów, ale może stanowić znaczne ułatwienie dla wszystkich, którzy chcą założyć własną firmę. O tych ułatwieniach w magazynie "bilans" Marek Tejchman rozmawiał z Adamem Ambrozikiem z KPP.

Czarno w Czarnogórze

Światowy kryzys gospodarczy nie omija najmniejszych krajów. Rząd Czarnogóry próbuje ratować opierającą się na turystyce gospodarkę i namawia właścicieli hoteli i restauracji do obniżenia cen. Według władz tegoroczne wakacje mogą być dla turystów tańsze nawet o 35 procent.