Z kraju

Z kraju

Polskie firmy oszukane przez banki?

Warszawska prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie oszukiwania klientów przez Bank Millennium. To pierwsze takie postępowanie wszczęte po skargach przedsiębiorców tracących pieniądze z powodu opcji walutowych. Czy banki wmanewrowały firmy w niekorzystne w skutkach opcje? Na temat rzekomych oszustw bankierów, rozmawiali w programie "90 minut" mec. Michał Krawczyk, partner zarządzający Krawczyk i Wspólnicy, oraz mec. Michał Nowakowski z kancelarii Nowakowski i Wspólnicy.

Kryzysowe greckie wakacje

Grecy mniej udają Greka i przygotowują się na kryzysowy sezon turystyczny w tym roku. Turystów może być mniej, a Ci którzy przyjadą z pewnością dokładniej będą oglądać każde euro zanim je wydadzą. Turystyka stanowi najważniejszą część greckiej gospodarki.

Trudne czasy

Na trudniejsze czasy - wspólne spotkanie przedstawicieli branży budowlanej. Z jednej strony producenci, a z drugiej hurtownicy i sprzedawcy, ale na pewno nie po dwóch stronach barykady. Zarówno jednym jak i drugim zależy, aby poprawić kiepską ostatnio koniunkturę w budownictwie, od której zależą zyski wszystkich.

Bank Millenium szantażuje klientów?

Warszawska prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie oszukiwania klientów przez Bank Millennium. To pierwsze takie postępowanie wszczęte po skargach przedsiębiorców tracących pieniądze z powodu opcji walutowych.

Recepty Polaków na kryzys

Wydatki na ubrania - mniejsze o połowie. Wydatki na prezenty także mniejsze o połowie, na cele charytatywne również. Tak Polacy starają się walczyć ze spowolnieniem gospodarczym. Ale to nie jedyne sposoby. Jak względa zaciskanie pasa po polsku. I czy tak naprawdę jest po co go zaciskać? O tym rozmawialiśmy z Markiem Lekkim zARC Rynek i Opinia.

Kto da więcej?

96 milionów w trzy minuty. Tyle bowiem trwała pierwsza aukcja prywatyzacyjna i taką sumę ze sprzedaży uzyskał Skarb Państwa. Teraz w kolejce czeka kolejnych 70 firm. Kto może być zainteresowany, by w ten sposób przejmować całe firmy, w które sektory warto inwestować i czy na liście są prawdziwe biznesowe perełki?

Spółki z udziałem skarbu państwa pod młotek

Dziś miała miejsce pierwsza licytacja spółek z udziałem Skarbu Państwa. O sposobach wyceny spółek i o ich atrakcyjności szczególnie dla inwestorów zagranicznych w rozmowie z Mikołajem Kunicą, Marcin Gomoła - przewodniczący Rady Etyki i Ładu Informacyjnego, Ernst&Young.

Co z tą recesją

Mocny - jak polska gospodarka w czasach kryzysu. Podczas gdy zdecydowana większość krajów europejskich zmaga lub zmagać się będzie z recesją to wzrost PKB w naszym kraju zgodnie prognozują Bank Światowy i Komisja Europejska. Przekonani są rząd i prezes Narodowego Banku Polskiego, a także członkowie Rady Polityki Pieniężnej. Nawet sceptycznie z reguły nastawione banki - jak szwajcarski UBS - zapowiadają rozwój polskiej gospodarki. Są jednak również instytucje, które nie są do końca o tym przekonane. Dlaczego i czy powodem może być nie uwzględnienie wszystkich danych?

Gorzej nie będzie.

GPW swoimi spadkami wyprzedzała sytuację gospodarki o prawie rok. Jeśli chodzi o sytuację na giełdzie, najgorsze mamy już za sobą - powiedział w programie "Dzień na Rynkach" przedsiębiorca, inwestor giełdowy, Zbigniew Jakubas. Jak przewiduje nasz gość WIG20 pod koniec roku osiągnie poziom 2000 punktów a euro będzie kosztowało 3,90-4,20 zł.

Drogi zgodnie z planem?

W tym roku Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad odda do użytku 120 kilometrów autostrad - deklaruje w TVN CNBC Biznes pełniący obowiązki szefa Dyrekcji, Lech Witecki. Zapewnia, że na budowę nie zabraknie pieniędzy, a w I kwartale tego roku udało się zrobić więcej niż planowano. "Z drogami zdążymy na Euro 2012" - obiecuje szef GDDKiA. Z Lechem Witeckim w programie "Pieniądze od rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.

Firmy w kryzysie

Jak wynika z badań Biura Informacji Kredytowej oraz InfoMonitora, większość polskich firm deklaruje, że odczuwa już skutki kryzysu. Ponad trzy czwarte polskich przedsiębiorstw ma problemy ze spłatą swoich zobowiązań. O szczegółach, z prezesem zarządu Infomonitora, Mariuszem Hildebrandem, w programie "Pieniądze od Rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.

NFI Magna Polonia w telewizji

Spółka zależna NFI Magna Polonia chce zainwestować w telewizję mobilną. Magna Polonia wie już, skąd weźmie pieniądze - wyemituje 65 milionów akcji w ramach jednego lub kilku podwyższeń kapitału. O szczegółach samej inwestycji, jak również jej finansowaniu Robert Stanilewicz rozmawiał w "Dniu na Rynkach" z prezesem NFI Magna Polonia, Albertem Kuźmiczem.

Będą autostrady na Euro 2012?

Zarówno Minister Infrastruktury, jak i pełniący obowiązki szefa GDDKiA uspokajają i mówią zgodnie: autostrady będą! Lech Witecki zapewnia, że w tym roku do użytku oddanych zostanie 120 kilometrów autostrad, kolejnych 600 będzie w budowie. Czy są to tylko obietnice bez pokrycia? O tym w programie "Dalszy Ciąg Poranka" Robert Stankiewicz rozmawiał z Jakubem Majewskim z Instytutu Infrastruktury

Twój Brat Pit 2008

Już tylko tydzień pozostał na rozliczenie się z fiskusem z podatku za rok 2008. Coraz więcej Polaków w tych ostatnich dniach wypełnia swoje deklaracje, coraz więcej rodzi się więc pytań i wątpliwości. Telewizja TVN CNBC Biznes na pytania odpowiada a wątpliwości rozwiewa. Tym razem w programie "Biznes Lunch" pomagał wyliczać i obliczać podatek za 2008 rok Marek Jarocki - doradca podatkowy Ernst&Young

Autostrady przyspieszają na Euro2012

Musimy zdążyć z budową autostrad na Euro2012 - zapewnił w TVN CNBC Biznes minister infrastruktury, Cezary Grabarczyk. Szef resortu odniósł się tym samym do prasowych publikacji, według których na piłkarskie mistrzostwa nie powstaną autostrady, a jedynie ich imitacje. O szczegóły w programie "90 Minut" pytał Marcin Kowalski.

Ocena sektora bankowego w Polsce

Zakończyło się XX Walne Zgromadzenie Związku Banków Polskich, które trwało od 21 do 22 kwietnia. Głównym tematem XX Walnego Zgromadzenia Związku Banków Polskich była stabilizacja oraz rozwój polskiej gospodarki. Jak Związek Banków Polskich ocenia działania sektora bankowego w 2009 roku? Czy banki będą chciały zrezygnować z udzielania kredytów? O to między innymi w TVN CNBC Biznes pytaliśmy Andrzeja Wolskiego, dyrektora generalnego Związku Banków Polskich.

Co z tym deficytem

Deficyt sektora finansów publicznych wyniósł w ubiegłym roku 3,9 procent - wyliczył Główny Urząd Statystyczny. To więcej niż prognozowało ministerstwo finansów, które spodziewało się, że wyniesie on 2,7 procent. W programie "90 Minut" rozmawialiśmy z ekonomistą Ryszardem Petru, który jak sam powiedział jest umiarkowanym optymistą.

Reklama nie dla ludzi?

W Ringu magazynu Fakty Ludzie Pieniądze na temat nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości rozmawialiśmy wspólnie z Marcinem Piaseckim z The Wall Street Journal Polska i z Danutą Gut ze Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego oraz Kamą Dąbrowską z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Walka o 8 miliardów złotych oszczędności

Walka o poddanie SKOKów, w których Polacy trzymają 8 miliardów złotych, nadzorowi bankowemu w decydującej fazie. Czym się różni SKOK od banku dziś, a czym różnił się będzie wkrótce - o tym w Temacie Dnia magazynu Fakty, Ludzie, Pieniądze z naszym gościem, którym był Sebastian Gawłowski z Money.pl, rozmawiał Rafał Wojda.

Ostatnia deska ratunku

Tym razem pomożemy tym, którzy podatku nie zapłacili, albo nie będą mieli z czego dopłacić fiskusowi. Co wtedy zrobić. Skąd wziąć pieniądze, albo jak załatwić sprawę w Urzędzie Skarbowym.

Skoki pod kontrolą

Skok na SKOK - a dokładnie rewolucja w dotychczasowym funkcjonowaniu Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo - Kredytowych. Według twórców nowej ustawy SKOK-i będą mogłyby zdobyć więcej klientów i pożyczać pieniądze od NBP, a w dodatku środki klientów będą znacznie lepiej chronione. Z kolei władze SKOK-ów uważają, ze to zamach na ich niezależność i wrogie działanie konkurencji. Kto ma więc rację i o co naprawdę toczy się gra z 8 miliardami złotych w tle.

W walce z piratami

Koncerny fonograficzne wygrały bitwę z piratami. Szwedzki sąd skazał założycieli największego serwisu internetowego, który pozwalał na nielegalne ściąganie muzyki i filmów. Czy ten wyrok to pierwszy krok w stronę uzdrowienia sytuacji realnej walki z piratami? Na ten temat w programie "Biznes Lunch" Marek Tejchman rozmawiał z gośćmi, którymi byli: BARTŁOMIEJ WITUCKI koordynator i rzecznik BSA w Polsce, RAFAŁ PETRAS Chip.pl oraz ADAM GALAS manager zespołu Perfect.

Jak sprzedawać plotki

2 miliony 300 tysięcy klientów i 511 oddziałów - na sprzedaż. Przynajmniej według informacji mówiących o tym, ze Bank Zachodni WBK może zmienić właściciela, a wszystko dlatego, ze dotychczasowy większościowy udziałowiec Allied Irish Bank ma poważne kłopoty finansowe. Czy faktycznie sprawią one, ze Irlandczycy pozbędą się swojej perły w koronie i co taka zmiana może oznaczać dla klientów BZ WBK.

Gant w centrum uwagi

-Ceny za metr mieszkania naszej spółki rosną miesięcznie o kilka procent - powiedział w TVN CNBC Biznes wiceprezes Gant. Henryk Feliks w programie"Dzień na rynkach" dodał, że od marca rentowność spółki uległa znacznej poprawie.

Startegia Orbisu

"Planujemy na ten rok inwestycje na poziomie 100 milionów złotych" - powiedział w TVN CNBC Biznes wiceprezes Gant. Henryk Feliks w programie "Dzień na Rynkach" mówił także o tym, że liczy na ożywienie rynku mieszkaniowego na przełomie kwietnia/maja.

Twój Brat PIT ku pomocy

Słaby złoty - słabe euro - ta kwestia walutowa dzisiaj w Bracie Picie bardzo ważna, bo rozmawiamy o dochodach uzyskiwanych za granicą i jak właściwie mamy je rozliczać. Rozmawiamy na ten temat w programie "Biznes Lunch" z ekspertem z Ernst&Yound Michałem Grzybowskim.

KGHM kontra MSP

Pod koniec ubiegłego tygodnia KGHM oficjalnie potwierdził, że nie rekomenduje wypłaty dywidendy za ubiegły rok. Andrzej Knigawka uważa jednak, że do danej wypłaty dojdzie. Według analityka Domu Maklerskiego ING Securities spółka bez tych pieniędzy i tak będzie w stanie sfinansować planowane przejęcia. O zaskakujących cenach miedzi rozmawialiśmy z gościem w programie "Dzień na rynkach".

Nowe prawo dla SKOK-ów

W Sejmie posłowie rozpoczynają prace nad nowelizacją ustawy dotyczącej SKOK-ów. Spółdzielcze Kasy reklamują, że nie są bankami, ale jeśli propozycje PO wejdą w życie, w przypadku niektórych z nich to się może zmienić. Sławomir Neumann z Platformy Obywatelskiej na antenie TVN CNBC Biznes dodał, że jedną z istotniejszych zmian będzie szczegółowy nadzór Komisji Nadzoru Finansowego. Czy taka ustawa jest potrzebna - o to gości programu "Pieniądze od rana" pytał Robert Stankiewicz.

Alternatywa dla podziału TP SA

Telekomunikacja Polska wykorzystała szansę, daną jej przez regulatora, i przedstawiła swoją alternatywę dla podziału spółki. Z informacji prasowych można jednak wyczytać, że szefowa UKE jest rozczarowana tzw. Kartą Równoważności. Maciej Rogalski, dyrektor ds. regulacji TP SA, podkreślił w TVN CNBC Biznes, że podobne rozwiązania do tych, przedstawionych przez Telekomunikację, były już wprowadzone na innych rynkach europejskich.

Telforceone bez Midasa

Nie będzie sprzedaży akcji NFI Midas, a zamiast tego będzie współpraca biznesowa. Zgodnie z ostatnim komunikatem prowadzone mają być rozmowy w sprawie obszarów tej współpracy – mówi w programie "Dzień na Rynkach" wiceprezes TelForceOne Wiesław Żywicki.