Z kraju

Z kraju

Kto kupi BZ WBK?

Kto odkupi od irlandzkiego banku AIB akcje BZ WBK i dlaczego KNF nie zgodzi się by był to bank Pekao SA? Czy Komisja Nadzoru Finansowego zastopuje zakupy akcji PZU na kredyt? Kiedy dowiemy się prawdy o wygasaniu marcowych kontraktów terminowych na warszawskim parkiecie? Gościem „Pieniędzy od Rana” był Stanisław Kluza przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

Łatwiej o kredyt na dom?

Ponad 215 mld złotych pożyczyły już Polakom banki na zakup nieruchomości. Chcą dać jeszcze więcej i dlatego część z nich obniża marże, rezygnuje na wiosnę z prowizji lub finansuje w ponad 100% zakup własnego M. Które banki stawiają na wiosenne ożywienie w kredytach podpowie Marcin Krasoń z Open Finance, który był gościem programu "Pieniądze od rana"

PIT: sprzedaż mieszkania

Kupiłeś i sprzedałeś w 2009 roku nieruchomość? Fiskus czeka na daninę. Do końca kwietnia musisz złożyć PIT39. Jak wyliczyć zysk ze sprzedaży nieruchomości podpowie Wojciech Piotrowski, doradca podatkowy z KPMG, który był gościem programu "Pieniądze od rana".

Nowy sposób na emerytury

Ekonomiści z powołanej przez premiera rady chcą zasugerować szefowi rządu, aby ZUS w przyszłości stał się państwowym gwarantem wypłaty świadczeń. Polacy mieliby przenosić do ZUSu pieniądze z OFE w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego. Czy to zapowiedź realnej poprawy czy jedynie skok na pieniądze emerytów? Marek Tejchman pytał o to twórcę reformy emerytalnej, profesora Marka Górę z SGH.

Idą zmiany w emeryturach?

Kolejny pomysł zmian w emeryturach, tym razem od Rady Gospodarczej przy premierze. ZUS miałby się stać państwowym gwarantem wypłaty świadczeń, do którego Polacy będą przenosić pieniądze z OFE w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego. Nowym rozwiązaniem ma być także zastosowanie wydłużonych, opartych o prognozę tablic życia do obliczania świadczeń. Jeśli takie rozwiązanie się pojawi, to prezydent się pod nim prawdopodobnie podpisze - powiedział na naszej antenie Paweł Wypych, minister w Kancelarii Prezydenta i były prezes ZUS.

Rozliczenia podatkowe firm

Jak sprawnie rozliczać podatki przez osoby prowadzące działalność gospodarczą? Michał Grzybowski, doradca podatkowy Ernst&Young odpowiada na pytania zadane przez naszych widzów związane z podatkami. Czy odsetki od zgromadzonych środków na rachunku oszczędnościowo rozliczeniowym należy wykazać w rozliczeniu rocznym?

Rośnie konflikt w NBP

Gorący spór o podział zysku NBP, po wielkanocnych świętach przybrał jeszcze na sile. Jeden z członków RPP, Andrzej Bratkowski zagroził dymisją w przypadku akceptacji dla łamania prawa przez zarząd banku centralnego. Pojawiły się głosy o możliwości postawienie prezesa Skrzypaka przed Trybunałem Stanu i pozbawieniem go stanowiska. Były członek RPP Bogusław Grabowski w bardzo mocnych słowach wezwał na antenie TVN CNBC Biznes prezesa NBP Sławomira Skrzypka i członków zarządu banku centralnego o nie rujnowanie międzynarodowej reputacji banku i polskiego pieniądza.

Kłopoty z wykwalifikowanymi pracownikami

Dobrze wykwalifikowanych pracowników zawsze będzie brakowało na poziomie 10-15 proc., a szeregowych 3-4 proc., mówi Kazimierz Sedlak, prezes Sedlak&Sedlak. Są kraje w Europie, gdzie bardzo trudno znaleźć tych z pierwszej grupy. Łatwiej o nich w Hiszpanii czy Irlandii,  tam gdzie kryzys objawił się w całej okazałości. Ta tendencja będzie się pogłębiać. Gdzie ich szukać i jak zachęcać?

Comarch skupia się na Europie Zachodniej

Przychody z obsługi klientów sektora telekomunikacyjnego mają wzrosnąć w tym roku o 20%. Janusz Filipiak, prezes Comarchu liczy przy tym głównie na zagranicznych operatorów - T-Mobile, Vodafone czy O2.  Spółka deklaruje, że tegoroczne wyniki będą znacznie lepsze. Ma to umożliwić między innymi poprawa sytuacji w działającej na niemieckim rynku zależnej od Comarchu SoftM. Poprzez SoftM Comarch chce umocnić swoją pozycję w Europie Zachodniej, ostrożniej za to podchodzi do planów ekspansji w Chinach.

RDO lepiej od WIG20

Świetne inwestycje w Rynkach Dla Opornych. O wiele lepiej radzimy sobie od indeksu. Stopa zwrotu od początku roku jest lepsza, zyskujemy 8,26 proc., podczas gdy WIG20 7,81 proc. Na spółce Orzeł Opony zarobiliśmy już ponad 30 proc.

NBP nie chce drukować pieniędzy

NBP nie chce drukować pieniędzy – bo to zbyt dużo kosztuje. Dane pokazujące, że ok. 80% Polaków ma konto w banku, gdy się głębiej przyjrzeć nie są sprzeczne z danymi ZBP o tzw. niskim ubankowieniu Polaków. Bo mnóstwo osób zmuszonych do posiadania konta (np. odbiorcy zasiłków z pomocy społecznej, część rolników) używa ich tylko raz w każdym okresie rozliczeniowym. Wypłacają wszystkie pieniądze i żyją za gotówkę. NBP to boli, bo gotówka to drogi pieniądz – elektroniczny jest znacznie tańszy.

Wojny w Banku Centralnym ciąg dalszy

Jest coraz ostrzej. Członek Rady Polityki Pieniężnej Andrzej Bratkowski grozi podaniem się do dymisji, jeśli rząd przyjmie sprawozdanie finansowe NBP nie uwzględniające najnowszych zaleceń RPP.

Emerytury według Rady Gospodarczej

Dwa i pół roku rządów i już czwarty pomysł na reformę emerytalną. Tym razem pomysł na to, jak podzielić pieniądze 14 milionów przyszłych emerytów wymyślili ekonomiści z drużyny Jana Krzysztof Bieleckiego. Rada Gospodarcza przy premierze Donaldzie Tusku chce, by prawie 180 miliardów złotych zgromadzonych w OFE - ostatecznie wypłacał państwowy ZUS.

WIG20 zaczął i skończył na plusie

Radosne poświąteczne nastroje na GPW. Mamy nowe tegoroczne rekordy. WIG20 miał tylko dwa momenty zawahania, a później już zdecydowanie dominowali kupujący. WIG20 rośnie o 0,90% i zamyka się na najwyższym poziomie od 04.09.2008 roku - na poziomie 2575,36 pkt.

Dieta dla każdego kierowcy

W sobotę w życie wejdą rewolucyjne przepisy ważne dla wszystkich firm transportowych w Polsce - ich właściciele będą mieli możliwość całkowitego lub częściowego zwiększenia biznesu. Kierowcy dostaną prawo do diet służbowych, mimo że będą wykonywali swoje normalne obowiązki. Gościem programu "Biznes Lunch" była dyrektor Departamentu Prawnego Inspekcji Transportu Drogowego Renata Strachowska.

Plany Nicolas Games

Spółka Nicolas Games podpisała umowę z firmą The Games Company na wydanie, dystrybucję i europejską kampanię reklamową gry Afterfall Insanity. Nowy produkt Nicolas Games ma się sprzedać w nakładzie 1 miliona egzemplarzy na trzech platformach (PC, PS3, X360), wpłynie to pozytywnie na wyniki spółki. Ponad to Nicolas Games zamierza wyemitować 82 mln nowych akcji serii F i H, akcje trafią do grupy inwestorów prywatnych.

Jak wygrać z urzędnikami?

Można wygrać z urzędnikami, przez których działanie firma zbankrutowała albo poniosła straty. Przełomowe w tej sprawie orzeczenia sądu we Wrocławiu w sprawie JTT powinni wykorzystać wszyscy przedsiębiorcy, którzy mają starty z powodu działania organów państwowych. Dzięki wyrokowi wiemy lepiej kiedy i jak walczyć ze Skarbem Państwa. Trzeba to robić mimo, że Prokuratoria Generalna podjęła już decyzję o odwołaniu się od wyroku wrocławskiego sądu – jak ustaliła TVN CNBC Biznes. Gościem programu "Biznes Lunch" był Wojciech Kozłowski - partner w Kancelarii Salans

Zamień pomysł w biznes

Jak przekuć pomysł na nowy produkt w plan biznesowy? Stawiamy się w sytuacji właściciela małej firmy, która ma pomysły na rozwój swojej oferty ale nie stać go na kosztowne badania i analizy rynkowe. W programie "Biznes Lunch" m.in. „dwie drogi” rynkowego sukcesu i pięć zasad budowania projektu z pomysłu. Gościem Pawła Blajera był Robert Kozielski

Jak dostać ulgę na składki?

Od wtorku w ZUS obowiązują nowe zasady umarzania składek i odraczania ich płatności dla przedsiębiorców, którzy mają problemy finansowe. Ulgę w składkach ZUS będzie trudniej dostać, ale jest to cały czas możliwe. W programie "Biznes Lunch" Paweł Blajer razem ze swoim gościem Kamilą Kowalik, ekspertem ZUS tłumaczyli jak firma ma wypełnić wniosek, aby ZUS nie odrzucił jej podania.

TP ma pieniądze na przejęcia

Telekomunikacyjna spółka TP SA planuje od 2011 roku zwiększać przychody. Prezes TP SA Maciej Witucki powiedział w ostatniej wypowiedzi dla TVN CNBC Biznes, że rynkowi telekomunikacyjnemu potrzebna jest konsolidacja. Zdaniem analityka Domu Maklerskiego IDMSA Jakuba Viscardiego, Telekomunikacja Polska ma na celowniku sieć kablową Multimedia Polska.

OFE: 3-letnia stopa zwrotu

Towarzystwa emerytalne krytykują pomysł Rady Gospodarczej przy premierze, by środki zgromadzone w OFE były wypłacane nie przez prywatne zakłady emerytalne, ale instytucje popularnie nazwaną ZUS Bis. Koordynator Rady Gospodarczej przy Premierze Adam Jaser uważa, że to państwo powinno być odpowiedzialne za wypłaty z Otwartych Funduszy Emerytalnych. Prezes Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego Alianz Agnieszka Nogajczyk-Simeonow, która była gościem programu "Dzień na rynkach" zwraca uwagę, że środki zgromadzone w OFE i wypłacane przez prywatny zakład będą bezpieczniejsze.

Wyniki i plany Telestrady

Telestrada właśnie poinformowała, że rozpoczyna negocjacje ws. kupna 100% udziałów w Tele24,. Prezes Telestrady, Jacek Lichota, który był gościem programu „Dzień na rynkach” zapowiedział, że spółka lada dzień poinformuje o przejęciu. Zarówno ta jak i kolejne tegoroczne akwizycje znacznie poprawią wyniki spółki. Przypomnijmy, że cel to kapitalizacja 39 mln zł (czyli potrojenie wielkości firmy) i przenosiny na GPW. Kogo, kiedy i za ile będzie przejmować Telestrada? I jak bardzo akwizycja poprawi wyniki spółki w programie "Dzień na rynkach" pytaliśmy Jacka Lichotę, prezesa Telestrady

Emerytalne rady

Będzie decydować o przyszłości polskiej gospodarki. Boją się jej już urzędnicy. Kiedy i jakie pierwsze rekomendacje złoży Premierowi Rada Gospodarcza? O to dopytywał Adama Jassera, koordynatora Rady Gospodarczej przy Premierze, Robert Stankiewicz w programie "Pieniądze od rana"

Netmedia zdobywa rynek

Za 150 tysięcy euro spółka Netmedia przejęła 70% udziałów rumuńskiej spółki C&D Solutions. Przejęcie w Rumunii to pierwsza zagraniczna akwizycja spółki. Podkreślmy, że C&D Solutions to właściciel najbardziej popularnych w Rumunii serwisów internetowych TourismGuide.ro i AllSeasons.ro. Gościem programu "Dzień na rynkach" był Andrzej Wierzba, prezes Netmediów.

Lepszy marzec Toyoty

Toyota ukarana najwyższą w historii karą w procesie cywilnym dla producenta aut – 16,4 mln dolarów. Jak odbije się to na jej kondycji? W marcu Toyota w USA, Japonii i Chinach odbiła się od dna – sprzedała o średnio o 40% aut więcej niż przed rokiem. W Europie sprzedaż aut w styczniu i lutym spadła o ponad 7%. Czy marzec był lepszy dla Toyoty także w Europie? Jak zachęcić Europejczyków do japońskich aut? O to w programie "Pieniądze od rana" Robert Stankiewicz pytał menedżera Toyota Motor Europe Jacka Pawlaka.

Skład opału

W tym wydaniu magazynu Firma pokarzemy dlaczego dobrze się zarabia na węglu, sprawdzimy czy skład musi być przy torach kolejowych i jak zdobyć zaopatrzenie, czyli czy koniecznie trzeba jechać do kopalni.

Zakład brukarski

W tym wydaniu magazynu firma krawężniki i nie tylko czyli firma brukarska, a w niej: czy w branży rzeczywiście panuje boom inwestycyjny? Jaki sprzęt będzie nam potrzebny i gdzie znaleźć pracowników znających się na tym fachu?

Wypełniamy PIT - 36

Niecały miesiąc pozostał na rozliczenie się z fiskusem z ubiegłorocznych przychodów. W programie "Pieniądze od rana" podpowiadamy tym, którzy prowadzą działalność gospodarczą, że muszą wypełnić PIT-36 by złożyć poprawnie zeznanie podatkowe. Gościem Roberta Stankiewicza był Paweł Mazurkiewicz, partner MDDP.

Inteligentny dom

W tym wydaniu magazynu Firma montujemy instalacje elektroniczne, czyli pokazujemy jak można tworzyć inteligentne domy, przyglądamy się rynkowi instalacji w przedsiębiorstwach, badamy ilu klientów możemy znaleźć na tego typu usługi i ile można na nich zarobić.

Figloland

W tym wydaniu magazynu Firma przenosimy się w świat dzieci, czyli otwieramy centrum rozrywki dla maluchów, licząc ile to może kosztować, na ilu maluchów możemy liczyć i czy zysków wystarczy na coś więcej niż tylko pokrycie kosztów.