Z kraju

Z kraju

Jakie założenia przyszłorocznego budżetu?

Rząd przyjął wskaźniki makroekonomiczne do przyszłorocznego budżetu. Założony w budżecie 2010 wzrost PKB wyniesie 0,5-1,3%, a inflacja 1,5-1,9%. Jakie są prognozy dla Polski? Jak rząd powinien zaprojektować budżet? Między innymi na te pytania odpowiadał Mirosław Barszcz, były wiceminister finansów

Wielka niewiadoma - 2010?

Rząd przyjął założenia do przyszłorocznego budżetu rekomendowane przez Ministerswo Finansów i Komitet Stały Rady Ministrów. Wynika z nich, że w 2010 roku tempo wzrostu Produktu Krajowego Brutto wyniesie między 0,5 a 1,3%, a średnioroczna inflacja będzie w przedziale 1,5-1,9%. O budżecie na 2010 rok rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z Arkadiuszem Krześniakiem głównym ekonomistą Deutsche Banku oraz Wiesławem Szczuką, głównym ekonomistą Banku BRE

Sytuacja ZUS-u

Mniejsze dochody, większe wydatki - taka jest obecna sytuacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W kasie ZUS-u może zabraknąć nawet 5 miliardów złotych. Skąd wynikają braki? Kto zapłaci za pożyczkę dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych? Między innymi na te pytania odpowiadała Aleksandra Wiktorow, doradca prezesa ZUS

Udany kwiecień dla TFI

Kwiecień był drugim z kolei dobrym miesiącem dla klientów TFI. Towarzystwa zanotowały średnio 10-procentowy wzrost licząc miesiąc do miesiąca a aktywa którymi zarządzały w kwietniu to 77 miliardów złotych - powiedział w TVN CNBC Zbigniew Jagiełło, prezes Pioneer Pekao TFI.

PBG w formie

PBG - jako jedyna spółka z WIG-u 20 opublikowała prognozę na 2009 rok. Jakby tego było mało, prognoza ta zakłada bardzo wysokie zyski. Rok 2008 okazał się dla spółki dobry, jednak czy będzie ona w stanie wypracować tak ambitne wyniki? Spytaliśmy prezesa - Przemysława Szkudlarczyka.

Korporacja, czy własna firma - debata cz. 4

Duża i międzynarodowa, czy może mała, ale swoja. Studenci ostatnich lat stoją przed dylematem, jaką ścieżkę kariery wybrać. Właśnie pod hasłem "Korporacja czy własna firma" odbyła się debata z udziałem znamienitych gości na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Prezesi i udziałowcy dużych spółek: Grażyna Piotrowska-Oliwa, Tomasz Sielicki, Krzysztof Malicki radzili studentom, w jaki sposób decydować o swojej karierze. Debata odbyła się w ramach  inicjatywy Leszka Czarneckiego - Przedsiębiorczość, której zadaniem jest promowanie dobrych pomysłów na biznes. TVN CNBC Biznes jest patronem medialnym tej akcji.

Korporacja, czy własna firma - debata cz. 3

Duża i międzynarodowa, czy może mała, ale swoja. Studenci ostatnich lat stoją przed dylematem, jaką ścieżkę kariery wybrać. Właśnie pod hasłem "Korporacja czy własna firma" odbyła się debata z udziałem znamienitych gości na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Prezesi i udziałowcy dużych spółek: Grażyna Piotrowska-Oliwa, Tomasz Sielicki, Krzysztof Malicki radzili studentom, w jaki sposób decydować o swojej karierze. Debata odbyła się w ramach  inicjatywy Leszka Czarneckiego - Przedsiębiorczość, której zadaniem jest promowanie dobrych pomysłów na biznes. TVN CNBC Biznes jest patronem medialnym tej akcji.

Korporacja, czy własna firma - debata cz. 1

Duża i międzynarodowa, czy może mała, ale swoja. Studenci ostatnich lat stoją przed dylematem, jaką ścieżkę kariery wybrać. Właśnie pod hasłem "Korporacja czy własna firma" odbyła się debata z udziałem znamienitych gości na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Prezesi i udziałowcy dużych spółek: Grażyna Piotrowska-Oliwa, Tomasz Sielicki, Krzysztof Malicki radzili studentom, w jaki sposób decydować o swojej karierze. Debata odbyła się w ramach inicjatywy Leszka Czarneckiego - Przedsiębiorczość, której zadaniem jest promowanie dobrych pomysłów na biznes. TVN CNBC Biznes jest patronem medialnym tej akcji.

Helio - solidny zarobek

Przychody spółki Helio w III kw. roku obrotowego wzrosły o 19,2% w stosunku rocznym - do 20,7 mln złotych. Jednak, jak podkreślił w magazynie "Dzień na Rynkach" na drodze do sukcesu - stoi kurs złotego. Ale są i dobre informacje - tegoroczny termin Wielkanocy wpłynął pozytywnie na wyniki. Z prezesem Helio, Leszek Wąsowiczem rozmawiał Robert Stanilewicz.

Braki w kasie ZUS

O 1,4% ma skurczyć się nasza gospodarka wg Komisji Europejskiej. A tymczasem - spadają dochody ze składek - alarmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z miesiąca na miesiąc do kasy ubezpieczyciela wpływa coraz mniej pieniędzy. O problemach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wiceprezes tej instytucji w magazynie "Pieniądze od Rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.

Globalny Fiat?

Włoski Fiat wstrząsnął światowym sektorem motoryzacyjnym, planując przejęcie należącego do General Motors Opla. W ten sposób Fiat chce zostać największym producentem aut w Europie, jednak nie tylko za własne pieniądze. Włoski producent ubiega się o 5 do 7 miliardów euro rządowego wsparcia, które ma pomóc w finansowaniu przejęcia - ogłosił niemiecki minister gospodarki po spotkaniu z prezesem Fiata

Prognozy dla polskiej gospodarki

Czy gorsze prognozy dla polskiej gospodarki opóźnią wejście Polski do strefy euro? Komisja Europejska grozi, że tak. Unijny komisarz do spraw walutowych Joaquín Almunia powiedział, że Komisja otworzy wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu finansów publicznych. W ubiegłym roku sięgnął on prawie 4% PKB, a Komisja spodziewa się, że będzie rósł. To oznacza, że wejście Polski do strefy euro w 2012 roku jest nierealne - wyjaśniała w TVN CNBC Biznes, Maja Goettig, główna ekonomistka BPH

Rząd kontra KE

Łagodna, ale jednak recesja - takie prognozy ma dla polskiej gospodarki Komisja Europejska. Według jej scenariusza PKB naszego kraju skurczy się w tym roku o 1,4%. Czarniejsze perspektywy dotyczą deficytu sektora finansów publicznych, który w tym roku według Komisji przekroczy 6,5%. Za rok ma być jeszcze gorzej. W tym kontekście pojawia się poważna wątpliwość, co do obranej przez rząd ścieżki przyjmowania w Polsce euro. Przesunięcie daty przyjęcia wspólnej europejskiej waluty na 2015 czy nawet 2016 rok jest całkiem realne. Jednak o wiele mniej pesymistyczny od ekonomistów Komisji Europejskiej wydaje się być Polski rząd

Cudzoziemcy powstrzymają spadki?

Wykupują Polakom samochody - teraz będą kupować też domy - obcokrajowcy. Od pierwszego maja obywatele Unii Europejskiej mogą to robić bez specjalnych zezwoleń. Czy to oznacza, że czeka nas boom na rynku nieruchomości a ceny znowu będą coraz wyższe i co powinni zrobić ci, którzy planują sprzedaż domu?

Energomontaż Północ radzi sobie z kryzysem

Energomotaż Północ kryzysu się nie boi. Wprawdzie dynamika zysków i przychodów spadła nieco z zeszłorocznych trzycyfrowych poziomów, jednak zarząd spółki jest spokojny o dobre wyniki w 2009 roku, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że zarząd spółki podpisuje już kontrakty na przyszły rok. O szczegółach rozmawialiśmy z wiceprezesem spółki, Przemysławem Milczarkiem

Co dalej z cenami mieszkań?

Od 1 maja obcokrajowcy mogą bez specjalnych zezwoleń kupować domy w Polsce. Czy wpłynie to na rynek nieruchomości w Polsce? Czy możemy spodziewać się dalszych spadków cen mieszkań? Między innymi na te pytania odpowiadał Marcin Gołębiowski, wiceprezes redNet Consulting

Mispol w pierwszym kwartale

Czwarty kwartał 2008 nie był dla Mispolu najlepszym okresem - prezes spółki, Marek Piątkowski wytłumaczył na naszej antenie, ze jako eksporter, spółka dotkliwie odczuła wahania kursów walut. Prezes zapowiedział jednocześnie zyski w pierwszym kwartale 2009.

Belgia otwiera rynek pracy

Szacuje się, że w Belgii pracuje ok. 100 tys. Polaków. Ta liczba jednak w najbliższych miesiącach może ulec zmianie, bowiem kraj ten 1 maja otworzył swój rynek pracy. O tym, kto może starać się o pracę w Belgii, w jakich branżach są poszukiwani pracownicy i jakie umiejętności warto posiadać, w "Biznes Lunchu" Marek Klapa rozmawiał z Marią Montowską z Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz z Annick van Holl z Belgijskiej Izby Handlowej.

MF: inflacja w kwietniu w górę

Inflacja jest ciągle pod kontrolą, spodziewaliśmy się takiego wyniku - przyznał w TVN CNBC Biznes członek Rady Polityki Pieniężnej, prof. Marian Noga. Ministerstwo finansów prognozuje, że w kwietniu inflacja wyniosła 3,9 proc. Zdaniem gościa "Dnia na Rynkach" kolejne miesiące powinny zbliżać nas do celu inflacyjnego na poziomie 2,5 proc. O to, co miało wpływ na wzrost inflacji, a także o poziom stóp procentowych i wzrost gospodarczy Polski w kontekście prognoz Komisji Europejskiej, pytał Mikołaj Kunica.

Udany I kwartał dla PEPu

Mocno wzrosły przychody i zysk netto spółki PEP. Przychody skoczyły dzięki sprzedaży 70 proc. udziałów w spółce realizującej projekt farmy wiatrowej. PEP dostał też 12 mln zł za sprzedaż 30 proc. udziałów w spółkach realizujących projekty farm wiatrowych w Suwałkach i Tychowie. Na poprawę wyników wpłynął też coroczny podział zysków z handlu. Na temat sytuacji PEPu rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Zbigniew Prokopowicz, prezes PEP.

Wielton rusza na podbój Rosji

Spółka wraca do planów uruchomienia zakładu w Rosji. W grę wchodzi wynajem fabryki, lub jej budowa od podstaw. Zakład w Rosji miałby początkowo montować pojazdy z komponentów produkowanych w fabryce w Wieluniu, ale niewykluczone, że spółka rozpocznie tam produkcję. Na ten temat rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes.

WIG ponad poziomem

W ubiegłym tygodniu WIG zamknął się najwyżej od listopada 2008 roku. O tym, czy jesteśmy w stanie pokonać ten poziom w tym tygodniu i co czeka warszawskich inwestorów na dzisiejszej sesji, Mikołaj Kunica rozmawiał w "Dniu na Rynkach" z prezesem Asset Allocation, Arturem Wolakiem.

Kosztowne opóźnienie

Za niezłożenie rozliczenia podatkowego w terminie grozi kara finansowa sięgająca nawet 25 tys. zł - przyznał w TVN CNBC Biznes doradca podatkowy KPMG, Andrzej Marczak. Jest jednak sposób, by kary uniknąć. Polscy podatnicy mogą skorzystać z instytucji czynnego żalu. O szczegóły pytał w programie "Pieniądze od Rana" Robert Stankiewicz.

Majowy złoty

Złoty zazwyczaj zyskuje na początku miesiąca, a traci pod koniec. Czy taka sytuacja będzie w maju? O tym jak będzie ze złotym w tym miesiącu, rozmawiali w studiu TVN CNBC Biznes Jacek Maliszewski, Alpha Financial Services, oraz Maciej Podlaski, FCM Management.

Rosną bankowe opłaty

Niektóre banki już podniosły, a inne dopiero podniosą opłaty za prowadzenie rachunków i dokonywanie operacji bankowych. Jednak koszty prowadzenia rachunków internetowych nie powinny iść w górę. Na temat opłat bankowych rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Paweł Majtkowski, analityk Finamo.

Ostatni dzwonek

Ostanie chwile na złożenie PIT-a, ostatnie chwile z Twoim Bratem Pitem. W programie "90 Minut" Beata Kuszewska z kancelarii podatkowej, doradzała co należy zrobić jeżeli spóźnimy się ze złożeniem rocznego zeznania podatkowego.

Unia Europejska: bilans zysków i strat

Dostosowywanie się do unijnych przepisów przysporzyło dodatkowych kosztów polskim przedsiębiorcom. Wiele osób w wyniku modernizacji zakładów utraciło pracę. O tym, co dobrego, a co złego przyniosła Polsce Unia Europejska, rozmawiała w programie "90 Minut" dr Małgorzata Krzysztoszek, ekspert PKPP Lewiatan.

Meksykańska gospodarka

Gospodarka meksykańska ma wiele współnego z gospodarką polską. Między innymi jesteśmy w tej samej grupie mającej specjalny kredyt z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Jak bardzo Meksyk straci na świńskiej grypie? O tym rozmawialiśmy z naszym gościem dr Krzysztofem Smolaną z Uniwersytetu Warszawskiego.

Pięć lat Polski w UE

Polska już pięć lat jest członkiem Unii Europejskiej. Stała się w tym czasie podmiotem, a nie przedmiotwem podejmowania decyzji. O tym, jak Polska wykorzystała pięć lat przebywania we wspólnocie europejskiej w magazynie "Bilans" rozmawiali prof. dr hab. Edward haliżak - dyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW oraz dr Rafał Traszkowski z Centrum Europejskiego Natolin.

Czy grypa uderzy w gospodarkę

Pandemia grypy to tylko kwestia czasu - mówią przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia. Czy i jak pogłębi to światowe problemy gospodarcze i nasze własne problemy ze znalezieniem pracy? O tym rozmawialiśmy z naszym gościem Ryszardem Petru, ekonomistą ze Szkoły Głównej Handlowej.