Z kraju

Z kraju

Przyszłość emerytów

Około 7,5 miliarda zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej już w przyszłym roku ma pomóc w pokryciu wydatków na emerytury. Fundusz Rezerwy Demograficznej to fundusz, w którym pieniądze odkładane są na czarną emerytalną godzinę. Rząd zbyt wcześnie sięga po te pieniądze – mówi ekspert emerytalny - Paweł Pelc. O przyszłości emerytur i emerytów Rafał Wojda rozmawiał z Pawłem Pelcem w programie "Bilans"

Kogo słucha polski biznes?

Mają największy wpływ na polskich przedsiębiorców. Jak patrzą na biznes i funkcjonowanie polskiej gospodarki? Na co dzień często można ich zobaczyć w TVN CNBC Biznes - codziennie z ich opinii, ocen sytuacji i analiz korzystają setki polskich biznesmenów - kim są?

Biznesowy transport

Stopa zwrotu - nawet kilkadziesiąt procent. Rynek warty w Polsce 20 - 30 milionów złotych, który z roku na rok może rozwijać się w tempie nawet 15%. I na razie tylko trzech liczących się graczy - obok których planuje wylądować, i to z rozmachem, kolejny. Kolejny, ale na globalnym rynku niezwykle ważny. Biznesowi na biznesowych taksówkach powietrznych przyglądał się Patrycjusz Wyżga

Rząd przyjął budżet

Bezpieczny, prorozwojowy i prospołeczny tak o budżecie na 2010 rok powiedział premier Donald Tusk. Dramatycznie zwiększający zadłużenie i stwarzający poważne zagrożenia dla finansów publicznych w kolejnych latach - dodają ekonomiści i opozycja. Jaki jest więc przyjęty dziś przez rząd projekt budżetu?

Budżet okiem pracodawcy

W 2010 roku rząd planuje rekordowy deficyt budżetowy - 52,5 mld złotych. Taka perspektywa niepokoi Dariusza Witkowskiego, eksperta KPP. O punkt widzenia pracodawców w sprawie przyszłorocznego budżetu pytała Jolanta Wiśniewska.

EuRoPol Gaz a bezpieczeństwo Polski

Podczas niedawnej wizyty w Polsce, Wladimir Putin oświadczył, że należy powrócić do równego podziału - 50 na 50 procent - pomiędzy rosyjskim Gazpromem a Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem w EuRoPol Gazie. Na temat sporu z Rosją o gaz i bezpieczeństwa energetycznego Polski mówił Mikołaj Budzanowski, wiceminister skarbu

Budżet 2010

Projekt ustawy budżetowej przeszedł już swoje pierwsze batalie i został przyjęty przez rząd. Opinia społeczna zdążyła się już oswoić z nowymi założeniami budżetowymi. Na temat ustawy budżetowej i perspektyw jej wykonania mówił w programie "Pieniądze od Rana" Ryszard Petru, główny ekonomista BRE Banku

Niemcy po wyborach

Nowy niemiecki rząd - jak może wyglądać jego polityka gospodarcza, społeczna i zagraniczna? O tym w rozmowie Marka Tejchmana z prof. Eugeniuszem Cezarym Królem - historykiem i politologiem, kierownikiem Katedry Politologii Collegium Civitas

O budżecie i reformie finansów

System podatkowy w Polsce grzęźnie, obywatele za to płacą - podkreślił w "Bilansie" TVN CNBC doktor Rafał Antczak, wiceprezes Deloitte. Raport Banku Światowego na temat wadliwego systemu podatkowego nie pozostawia złudzeń - Polska zajmuje 150 miejsce w zestawieniu liczącym 183 kraje.

LOT nadal optymistyczny

Albo płynność finansowa, albo prawa pracowników - prezes LOT-u, Sebastian Mikosz ostrzega pracowników Polskich Linii Lotniczych. Związkowcy twierdzą, że są gotowi na kompromis, ale nie taki, jaki proponuje prezes. O tym, jak rzeczywiście wygląda sytuacja Polskich Linii Lotniczych rozmawialiśmy w programie "90 Minut" z prezesem spółki, Sebastianem Mikoszem

Dotacje unijne 2009

W 2009 roku przewidziano 17 miliardów złotych na unijne dotacje. O to, ile z tych funduszy zostało już wykorzystane i czy cała kwota zostanie użyta pytaliśmy Jarosława Pawłowskiego, wiceministra rozwoju regionalnego

Ofensywa Banku BRE

BRE Bank rozpoczął nową kampanię skierowaną do małych i średnich przedsiębiorstw. Akcja ma na celu zachęcić firmy do polityki banku, która zakłada profesjonalną i kompleksową obsługę oferowaną do tej pory tylko dużym korporacjom. O nowej ofercie Banku BRE i o perspektywach jego rozwoju rozmawialiśmy w "Dniu na Rynkach" z członkiem zarządu - Przemysławem Gdańskim

Sytuacja w turystyce

Mamy dobre warunki dla rozwoju całej branży turystycznej. Wielu uważa, że kryzys w branży turystycznej był bardziej na płaszczyźnie mentalnej niż w rzeczywistości. Na temat sytuacji w branży i w spółce prezes Rainbow Tours - Grzegorz Baszczyński mówił w programie " Dzień na Rynkach".

Inwestycje w Rosji

Będziemy zabiegać o Otwarty Fundusz Emerytalny - podkreślił w TVN CNBC prezes Centrozapu Ireneusz Król. Prezes zapowiada podniesienie kapitałów własnych do 204 milionów złotych i liczy na wsparcie inwestorów, co jak podkreśla nie powinno być trudne. O sytuacji Centrozapu i Pronox Technology w Rynkach Dnia rozmawialiśmy z prezesem Pronox Technology i Centrozapu, Ireneuszem Królem.

Ile da zarobić energetyka?

Prowadzimy rozmowy z firmami z sektora energetycznego - powiedział w TVN CNBC wiceprezes PBG Przemysław Szkudlarczyk. Jego zdaniem ten sektor rynku ma największe perspektywy, bo firmy przedsiębiorstwa energetyczne zmuszone są do nowych inwestycji. W ciągu 1-2 lat z projektów energetycznych PBG chce uzyskać około 0,5 mld zł.

Polacy w wyścigu o zamówienia

Jak zdobywać unijne zamówienia publiczne? Gdzie szukać ogłoszeń, jak wyglądają koszty takiego przedsięwzięcia? O tym w programie Biznes Lunch z Bartłomiejem Piętą prawnikiem z Kancelarii Barylski, Olszewski, Brzozowski rozmawiał Robert Stankiewicz.

Nieopłacalny kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny może w praktyce okazać się droższy niż całkowity koszt kilku kredytów - tłumaczy w TVN CNBC Biznes główny analityk Finamo, Paweł Majtkowski. Mimo niższych comiesięcznych rat kredyt, ich spłata się wydłuża, a oprocentowanie bliskie jest najwyższego na rynku, blisko 20-procentowego. O szczegóły zamiany kilku kredytów w jeden konsolidacyjny pytał w programie "Pieniądze od Rana" Robert Stankiewicz.

Na A2 dzięki 5 firmom

Umowa na budowę autostrady A2 z Łodzi do Warszawy podpisana. Jednak w szczególny sposób - wybuduje go bowiem 5 firm, każda zajmie się osobnym odcinkiem wydzielonym z 91-kilometrowego odcinka. Z Lechem Witeckim, p.o. dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, rozmawialiśmy o planach dyrekcji na budowę polskich autostrad i dróg ekspresowych.

Patentus niedługo na GPW

70 milionów przychodów, 7 milionów zysku - to ostrożne, ale prawdopodobne prognozy dla spółki Patentus na ten rok. Patentus, który zajmuje się produkcją i sprzedażą sprzętu dla przemysłu górniczego, już niebawem zadebiutuje na warszawskiej giełdzie. O najbliższych projektach z prezesem spółki, Józefem Dudą, rozmawialiśmy w programie "Rynki Dnia".

Nowy spór o Erę?

13 miliardów złotych - na tyle wyceniana jest Polska Telefonia Cyfrowa czyli operator Ery. A walka o kontrolę nad tą firmą i gigantycznymi zyskami weszła w nową fazę. Deutsche Telecom stracił wpływy. Ale czy na stałe i kto teraz będzie rozdawał karty w tej biznesowej grze?

Ostatni lot?

To może być ostatnie kołowanie LOT-u. Prezes narodowego przewoźnika w dramatycznym liście informuje pracowników, że jeżeli ci nie zrezygnują z przywilejów, firma może stracić płynność finansową w jeden dzień. Związkowcy odpowiadają, że są gotowi na kompromis i.... protestują domagając się odwołania prezesa. Kto podcina skrzydła narodowego przewoźnika i czy faktycznie tym LOT-em leci pilot?

Przetargowa kara

Trzy tysiące złotych - tyle obecnie kosztuje skarga, którą może złożyć przedsiębiorca niezadowolony z wyniku przetargu. Tak niska kwota zachęca do korzystania ze skargi niezależnie od podstaw merytorycznych i w ten sposób wstrzymuje inwestycje. - Ta sytuacja wkrótce się zmieni - wyjaśniał w TVN CNBC Biznes prezes Urzędu Zamówień Publicznych. Wszystko za sprawą nowelizacji ustawy o zamówieniach publicznych, która podwyższa koszty wniesienia takiej skargi. O tych i innych zmianach w zamówieniach publicznych z prezesem Urzędu Zamówień Publicznych Jackiem Sadowym rozmawiał Robert Stankiewicz.

Miliardy dolarów do wzięcia...

Świetna okazja do zrobienia dobrego biznesu i zarobienia solidnych pieniędzy. Trudno sobie wyobrazić kogoś, kto by nie chciał sięgnąć po takie zyski. Okazuje się, że takie osoby się znajdą. Są nimi polscy przedsiębiorcy. Organizacja Narodów Zjednoczonych co roku zamawia towary i usługi za 3 miliardy dolarów. Z tego tortu polskie firmy wykroiły dla siebie 14 tysięcy dolarów w zeszłym roku. W roku 2007 - nie zarobiły jednak nic...

SKOK pod Nadzór

Sejm chce, by SKOK-i trafiły pod nadzór Komisji Nadzoru Bankowego. Niektóre z kas mają już większe obroty niż komercyjne banki. Coraz częściej oferują też podobne do nich, nowoczesne usługi finansowe. Czy więc powinny być traktowane jak banki? Co pod okiem KNF zmieni się w SKOK-ach dla ich klientów? O tym w programie "90 minut" Robert Stanilewicz rozmawiał z doktorem Michałem Macierzyńskim, analitykiem Bankier.pl.

Przedsiębiorcy mówią: jest lepiej

Przeprowadzone przez GUS badanie koniunktury wykazuje lekką, pozytywna tendencję. Należy jednak pamiętać, że to badanie opinii przedsiębiorców i, aby otworzyć pierwsze szampany, musimy jeszcze poczekać na konkretne wskaźniki gospodarcze. O tę relację między nastrojami a mocnymi danymi zapytaliśmy w programie "90 minut" prof. Barbarę Liberdę, doradcę prezesa GUS.

Rynek materiałów budowlanych

Bardziej opłaca się budować własny dom niż kupować mieszkanie. Jedynym warunkiem jest posiadanie własnej działki. W przeciwnym razie na działkę i budowę domu w pobliżu wielkiego miasta można sporo zapłacić. Możemy zaobserwować również spadek cen usług firm budowlanych, oraz nieznaczny spadek cen materiałów. Na temat sytuacji w branży rozmawiał w programie "Pieniądze od rana" Zbigniew Kwapisz, Polskie Składy Budowlane.

Sukces na G20

Wypracowane ustalenia na szczycie G20 w Pittsburghu to bez wątpienia sukces - ocenia w TVN CNBC Biznes prezes Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej, Roman Rewald. Jego zdaniem nadszedł już czas, by światowa gospodarka wkroczyła na ścieżkę długoterminowego rozwoju. Jakie są na to szanse i czy rzeczywiście G20 był sukcesem, pytał w programie "Pieniądze od Rana" Robert Stankiewicz.

Czy G20 to strata czasu?

Znany inwestor Marc Faber uważa, że szczyt G20 to zupełna strata czasu. Faber powiedział w wywiadzie dla CNBC, że liderzy państw G20 wysyłają sprzeczne komunikaty, a ich polityka zwiększania deficytów może mieć katastrofalne skutki. Przywódcy państw za priorytet tego szczytu uznali walkę z bonusami. Czy uda im się wygrać to starcie? W magazynie "90 minut" z profesorem ekonomii z New York University, Januszem Ordoverem rozmawiał Robert Stanilewicz.

SKOKi pod nadzorem KNF

10 miliardów złotych w depozytach trzymanych w SKOKach przez 2 miliony Polaków będzie chronione przez państwo – zdecydował Sejm, przyjmując ustawę ustalającą nad spółdzielczymi kasami oszczędnościowo-kredytowymi nadzór Komisji Nadzoru Finansowego. Według posłów to dobra wiadomość dla członków kas, ale władze SKOKów widzą to inaczej twierdząc, że przez to SKOKi nie będą mogły konkurować z bankami.