Z kraju

Z kraju

Armatura Kraków z ponad 27 mln zysku

Podsumowanie IV kwartału: jak ma się ono do prognozy 223,2 mln zł skonsolidowanych przychodów i 27,2 mln zł zysku netto? Armatura w ostatnim czasie sprzedawała grunty, zapowiadała też sprzedaż nieruchomości. O szczegółach i planach spółki rozmawialiśmy z prezesem Armatury Kraków Konradem Hernikem.

Kto zyska na wyspie spichrzów?

25 tysięcy m2 powierzchni mieszkalnej, 10 tysięcy m2 hotelowej i tyle samo usługowo-handlowo-biurowej. Ceny metra tej ostatniej szacowane są od 30% do nawet 70% więcej niż w przypadku cen mieszkań. A ceny mieszkań mogą wynosić nawet 20 tysięcy za metr. Tak ma wyglądać inwestycja Polnordu na gdańskiej Wyspie Spichrzów. Czy zamieni się ona w wyspę skarbów? Czy może fakt, że projekt jest niezwykle kosztowny, a w dodatku realizowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego z miastem Gdańsk, przekreśli szansę na zyski?

Rząd pożyczy mniej

Mniejsze potrzeby pożyczkowe Polski w 2010 roku - na razie o 7 miliardów złotych, ale mogą być zdecydowanie mniejsze - jeżeli Polska pozostanie wiarygodna dla światowych inwestorów, a złoty faktycznie, zgodnie z większością prognoz będzie zyskiwał na wartości. A w momencie, gdy niemal wszystkie kraje potrzebują finansować coraz wyższe deficyty walka o chętnych na obligacje może być wyjątkowo zacięta. Czy Polska ma szanse w starciu o inwestorów z np. Stanami Zjednoczonymi czy Niemcami i jaka jest cena długu?

Za wysokie progi?

800 metrów wysokości, 200 pięter i koszt 1,5 miliarda dolarów. Najwyższy budynek świata Burj Dubai oficjalnie otwarty. A jak wygląda sytuacja polskich wysokościowców? Ile kosztuje taka inwestycja i ile pozwala zarobić? A także czy te budynki, które dopiero są planowane, mają szansę powstać, a później przynieść - nomen omen - wysokie zyski?

Dobry 2009 rok dla Polnordu

Jak przypuszcza prezes, zysk netto Polnordu SA w 2009 roku wyniósł około 60 milionów złotych. Spółka niebawem poda bardzo dobre wyniki za czwarty kwartał 2009 roku; w listopadzie sprzedaż wyniosła blisko 80 mieszkań, w całym kwartale może wynieść ok. 200. Na temat wyników w ubiegłym roku, i planach spółki, rozmawiał z Mikołajem Kunicą w programie "Dzień na rynkach", Wojciech Ciurzyński, prezes Polnordu.

Rynek motoryzacyjny w 2010 roku.

Rok 2009 nie był zły dla polskiego rynku motoryzacyjnego. Dobre wyniki uzyskaliśmy w dużej mierze dzięki dopłatom niemieckiego rządu do zakupu nowych samochodów. Jednak niektórzy uważają że ten rok może być ciężki dla polskiej motoryzacji, właśnie m.in w skutek wygasania pakietów pomocowych na zachodzie. Na temat sytuacji na polskim rynku motoryzacyjnym rozmawiali z Robertem Stankiewiczem, w programie "Pienądze od rana": Jakub Faryś, prezes PZPM, oraz Wojciech Drzewiecki, Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

Ile zarobią gwiazdy w Sylwestra?

Sylwestrowy biznes gwiazd - czyli o tym ile mogą zarobić artyści w Sylwestra. Czy można pozyskać gwiazdę na kameralną imprezę? Gdzie w takiej sytuacji zgłosić się i kto oprócz gwiazd na tym zarabia? O polskim rynku eventów mówili Mariola Berg, dyrektor Agencji artystycznej Song Studio i Paweł Kwiatkowski, prezes Stx-jamboree w rozmowie z Jolantą Kucharską w "Biznes Lunchu".

Co czeka Polskę w 2010 roku?

ING TFI oczekuje kontynuacji poprawy wzrostu gospodarczego Polski w 2010 nawet do poziomu 4-4,5% rdr. Jak może wyglądać sytuacja na rynku pracy? Jakiej inflacji możemy się spodziewać? Jak ukształtują się stopy procentowe. Złoty polski umocni się czy osłabi? Na giełdzie będą wzrosty? O tym na co warto zwrócić uwagę oceniając przyszłość polskiej gospodarki mówił Rafałowi Wojdynie w "Dniu na Rynkach” Maciej Bombol, dyrektor inwestycyjny ING Investment Management.

W co zainwestować w 2010?

W co zainwestować w 2010 roku? Obserwowane od marca na giełdzie odbicie ma szanse być kontynuowane - mówił nasz gość. Spójrzmy na rynek oczami dyrektora inwestycyjnego, jak postrzega to, co może dziać się w gospodarce. W które branże i sektory warto zaangażować pieniądze - o tym mówił Grzegorz Latało, dyrektor inwestycyjny Aviva Investors TFI w rozmowie z Rafałem Wojdą w "Dniu na Rynkach".

Perspektywy dla sektora mediowego

Cinema City okazał się biznesem, który oparł się recesji - mówił nasz gość. Jeśli chodzi o TVN, perspektywy są dobre, szczególnie, że już w II kw. 2010 rynek reklamy powinien zacząć rosnąć - dodał. Cyfrowy Polsat może mieć problemy z presją konkurencji - stwierdził. O perspektywach dla spółek sektora medialnego mówił Leszek Iwaszko, analityk KBC Securities w rozmowie z Rafałem Hirschem w "Rynkach Dnia".

Łatwiej o kredyt

Indeks dostępności kredytowej rośnie cały czas od czerwca 2009. W grudniu wzrósł do 104,29 punktów z 103,48 punktów w ubiegły miesiącu. Coraz więcej banków zmienia politykę kredytów, często to zmiany na lepsze - mówił nasz gość. Obecnie co piąty kredyt jest udzielany w ramach programu "Rodzina na swoim" - dodał. O tym jak długo obecnie trzeba czekać na udzielenie kredytu w rozmowie Marcina Kowalskiego w "Pieniądzach od Rana" z Marcinem Krasoniem, analitykiem Open Finance.

Dobry rok?

Rok w gospodarce. Właśnie mijający był znacznie lepszy niż można było się spodziewać 12 miesięcy temu. Wiele czarnych scenariuszy i obaw się nie sprawdziło. Polscy przedsiębiorcy i konsumenci dobrze poradzili sobie z globalnym kryzysem. Kondycja gospodarki jest dziś najlepsza w całej Unii Europejskiej. Najważniejsze pytanie dzisiaj dotyczy roku 2010. Optymistyczne prognozy mówią o wzroście PKB nawet powyżej 4 procent.

2010 rokiem pracownika

Rok 2010 rokiem pracownika czy pracodawcy? W 2010 można liczyć na lekki wzrost płac - mówił Piotr Sierociński. Coraz więcej ofert pojawia się m.in. w marketingu - mówił Grzegorz Turniak. Czyli o tym ile pracy będzie w nowym roku, jakie są prognozy dla rynku pracy w rozmowie Marcina Kowalskiego w "Pieniądzach od Rana" z Grzegorzem Turniakiem, prezesem BNI Polska i Piotrem Sierocińskim, dyrektorem generalnym HRK.

Kino w okularach

Z wielkimi produkcjami filmowymi, kino trójwymiarowe zyskuje na popularności. Widzowie wybierając się do kina coraz częściej zakładają okulary 3D Dolby Digital. Zdaniem prezesa Apollo Film Ryszarda Rutkowskiego przed kinem w 3D rysuję się świetlana przyszłość. Minimalny koszt instalacji 3D to 50-100 tys. euro - jest koszt jaki trzeba ponieść aby istnieć na kinowym rynku 3D mówił Piotr Zygo w rozmowie z Robertem Stankiewiczem w programie "Biznes Lunch".

Inwestować w złoto?

1350$ za uncję w 2010 roku - tak prognozuje na antenie TVN CNBC Piotr Kowalski. Obaj analitycy zgodnie twierdzili, że kurs EUR/USD jest kluczowy dla ceny złota. Na cenę złota może mieć również wpływ wielkość popytu ze strony jubilerów. Więcej na temat perspektyw opłacalności inwestycji w złoto w rozmowie Rafała Hirscha w "Rynkach Dnia" z Maciejem Bittnerem, analitykiem Wealth Solutions i Piotrem Kowalskim, analitykiem DI Investros.

Stadionu we Wrocławiu nie wybuduje Mostostal

Wrocław wypowiedział Mostostalowi Warszawie kontrakt na budowę stadionu zarzucając opóźnienia. Czy Wrocław podjął słuszną decyzję? Czy tego typu sytuacja może zdażyć się w Poznaniu? Kto powinien kontynuować prace we Wrocławiu? Zdaniem Konrada Jaskóły przetargi na prestiżowe budowy powinny być rozstrzygane nie tylko ze względu na cenę wykonania, ale także w kontekście doświadczenia, kwalifikacji takich firm do wykonywania tego typu inwestycji. Na temat sytuacji we Wrocławiu rozmawiał Robert Stanilewicz w "90 minutach" z Michałem Prymasem, pełnomocnikiem prezydenta poznania ds. Euro 2012 i Konradem Jaskółą, prezesem spółki Polimex Mostostal SA.

DGA: przychody w IV kw. będą jak w III kw.

Dla spółki DGA pod względem przychodów IV kwartał br. powinien być podobny do III kwartału - mówił nasz gość. Na temat projektu szkolenia i wspierania na rynku pracy stoczniowców, który zakończy się w połowie 2010 roku oraz o sytuacji w spółce Braster, w której DGA ma 48% głosów mówił Prezes DGA, Andrzej Głowacki w rozmowie z Rafałem Hirschem w "Rynkach Dnia".

Wystrzałowy biznes

Polacy pokochali fajerwerki. Najbardziej oczywiście w sylwestrową noc, ale coraz częściej pojawiają się także przy okazji uroczystości związanych z urodzinami czy ślubem. Kupujemy i strzelamy sami, ale rośnie liczba osób, które decydują się na kompletną usługę wydając na nią nawet kilkanaście tysięcy złotych... Rynek pirotechnicznych usług w naszym kraju rośnie z roku na rok. Kto i ile może na tym zarobić? O tym Karolina Hytrek-Prosiecka.

Banki przyjazne firmom?

Przedsiębiorca w banku w 2010 roku. Wiele wskazuje na to, że na znaczną poprawę nie będzie można liczyć. Wciąż wiele banków będzie prowadzić ograniczoną politykę kredytową czekając na faktyczną poprawę w gospodarce. Może to oznaczać, że zmiana nastawienia w stosunku do firm może pojawić się dopiero w roku 2011. Ale są też instytucje, które już dziś zapowiadają, że mają zgromadzony kapitał specjalnie dla przedsiębiorców i uruchomią go w przyszłym roku. Cezary Królak.

Szaleństwo 3D

3D dziś to nie tylko kina, ale telewizory, laptopy, aparaty fotograficzne i nawet komórki. Sony zapowiedziało ostatnio, że Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, które odbędą się w 2010 roku w RPA będą transmitowane zarówno w 2D jak i 3D. Czy czas wyrzucić tradycyjny telewizor? Jak na 3D będzie się zarabiać w przyszłym roku? O tym w magazynie "Biznes Lunch" Robert Stankiewicz rozmawia z Michałem Adamczykiem, redaktorem naczelnym magazynu CHIP.

Świat 3D

Na czym polega technologia 3D, ile kosztuje projektor trójwymiarowy i czym różni się kino IMAX3D od największej w Europie sali kinowej 3D w Multikinie? O tym w magazynie "Biznes Lunch" Robert Stankiewicz rozmawiał z Grzegorzem Cieślą z filmweb.pl oraz Marcinem Filipkiem z CG Supervisor Platige Image.

Podatki dla przedsiębiorców w 2010

Jakich zmian w kwestii podatków VAT przedsiębiorcy mogą spodziewać się w 2010 roku? Między innymi na temat kwoty wolnej od podatku, jak również podatku od usług wykonywanych w obrocie międzynarodowym mówił Piotr Żurowski, doradca podatkowy w firmie KPMG w rozmowie z Marcinem Kowalskim w "Bilansie".

Globalne perspektywy na 2010 rok

Kto wyhamuje, a kto przyspieszy - które kraje wyjdą z recesji, a które zaczną odczuwać skutki globalnego spowolnienia. O perspektywie dla gospodarek i inwestorów w magazynie "90 minut" z wiceprezesem Deloitte Polska, dr Rafałem Antczakiem rozmawiał Marek Tejchman.

Okazja dla inwestora?

Exchange Traded Fund - nowa oferta dla polskiego inwestora na giełdzie papierów wartościowych dostępna w przyszłym roku. ETF to fundusz oparty na indeksie giełdowym, z relatywnie niskimi opłatami wynikającymi głównie z tego, że nie wymaga aktywnego zarządzania. Kto zaoferuje nowy instrument na naszym parkiecie? Ile będzie można zarobić? O tym Karolina Hytrek-Prosiecka.

Rynek pracy w 2010

Bezrobocie w przyszłym roku będzie na tym samym poziomie co w tym - mówił nasz gość. Jaki będzie rynek pracy w 2010? Jakiej stopy bezrobocia możemy się spodziewać? W jakich sektorach zwiększą się zwolnienia, a w jakich wzrośnie zatrudnianie? Czy płace wzrosną? Na ten temat mówił Kazimierz Sedlak, prezes zarządu, dyrektor Sedlak & Sedlak Personnel Consulting w rozmowie z Marcinem Kowalskim w "Bilansie".

Opole najważniejsze dla PBG

Miasto Opole obecnie stało się najistotniejszym miastem dla spółki PBG, a to wszystko za sprawą kontraktu, o który spółka ubiega się w ostatnim czasie. Przetarg dotyczy rozbudowy mocy energetycznych. O szczegółach Marek Tejchman w magazynie "Dzień na rynkach" rozmawia z wiceprezesem PBG, Przemysławem Szkudlarczykiem.

Kryzys już za nami ?

Im bliżej końca roku, tym częściej każdy zastanawia się jak będzie wyglądał 2010 rok. Czy kryzys, który opanował gospodarkę światową, jest już za nami? O tym w magazynie "Pieniądze od Rana" Robert Stankiewicz rozmawia z profesor Krystyną Gawlikowską- Hueckel, dyrektor w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju.

E- urząd ukłonem w kierunku petenta

Od 31 grudnia 2009 w urzędzie dzielnicy Ursynów petenci będą mogli wypełniać wnioski drogą elektroniczną. W 2010 roku radni dzielnicy stawiają na e-urząd. Według Wacława Iszkowskiego z Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji do upowszechnienia technologii informatycznych potrzebny jest nie tylko sprzęt i odpowiednie oprogramowanie, ale także zmiana mentalność obywateli i urzędników. W magazynie "Pieniądze od Rana" o elektronicznym urzędzie rozmawiał ze swoimi gośćmi Robert Stankiewicz.

Rok 2010 dobry dla lokatorów mieszkań spółdzielczych

Dobry początek roku dla wielu lokatorów mieszkań spółdzielczych. Część z nich może liczyć na obniżenie o połowę odsetek od kredytów, którymi obciążane są ich nieruchomości. Dla innych nadal możliwa będzie opcja wykupu lokalu za symboliczną złotówkę. W życie wchodzą dwie ustawy, które dotyczą tysięcy osób w Polsce. O szczegółach Marek Klapa.

Kredyt i lokata w 2010 roku

Kolejny rok w bankach... Jaki będzie? Co czeka klientów bankowych placówek? Już dzisiaj można spodziewać się droższych pożyczek, bo wiele wskazuje na to, że stopy procentowe w przyszłym roku pójdą w górę. Niewykluczone, że banki będą proponowały znów kredyty w euro. Mając zadłużenie na karcie kredytowej trzeba się spodziewać, że będziemy pod ścisłą obserwacją, a przekraczanie limitów czy nieterminowa spłata będzie traktowana przez banki bardzo rygorystycznie. Cezary Królak.