Z kraju

Z kraju

Marże pod lupą

Rosnąca dysproporcja między cenami artykułów rolnych, a cenami w sklepach skłoniła ministerstwo rolnictwa do podjęcia odpowiednich środków. Taką receptą ma być specjalna międzyresortowa komisja która będzie minitorować ceny żywności. Pomysł ministra rolnictwa Marka Sawickiego oceniał w TVN CNBC Biznes Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Dobra sprzedaż samochodów z kratką

Niekorzystne zmiany w podatkach pobudzą branżę motoryzacyjną - ocenia Wojciech Drzewiecki z firmy Samar monitorującej rynek motoryzacyjny w Polsce. Firmowe auta z kratką sprzedają się coraz lepiej po zapowiedzi zmian w odliczaniu VAT-u dla firmowych samochodów. Ministerstwo finansów zapowiedziało, że od przyszłego roku przy zakupie samochodu o masie do 3,5 tony firma będzie mogła odliczyć 60 procent zawartego w cenie podatku VAT, nie więcej jednak niż 6000 zł.

W pogoni za zyskiem NBP

Co będzie z zyskiem NBP? Będzie on czy nie? a jeśli tak to czy będzie można załatać nim budżet? W programie "Biznes Lunch" Rafał Wojda rozmawiał z doradcą ekonomicznym prezydenta RP prof. Adamem Glapińskim o tym co tak naprawdę należałoby zrobić z pieniędzmi które ewentualnie wypracuje Narodowy Bank Polski

Ceny rosną wolniej

Ceny wciąż rosną, choć nieco wolniej. W czerwcu były o 3,5% wyższe niż przed rokiem; podczas gdy jeszcze w maju wzrost wyniósł 3,6%. Profesor Dariusz Filar, który był Gościem "Rynków Dnia" ocenił, że tej sytuacji jest winna inflacja bazowa. Dopiero gdy ona zostanie opanowana, ceny przestaną rosnąć w szybkim tempie.

Pracownicy bez wynagrodzeń

Coraz częściej pracodawcy nie wypłacają o czasie wynagrodzeń. Ponad dwukrotnie - w porównaniu z zeszłym rokiem - wzrosła liczba osób, które nie otrzymały należnej im pensji. Wzrosła także suma, którą pracodawcy są winni pracownikom. Teraz jest to już prawie 70 milionów złotych - mówił w TVN CNBC Biznes Tadeusz Zając, Główny Inspektor Pracy.

Klesyk kapitalizmu

Zwolnienia w PZU to nie skutki kryzysu, a wynik zaplanowanej restrukturyzacji - tak przynajmniej przekonują władze największego polskiego ubezpieczyciela, którego większościowym udziałowcem jest wciąż Skarb Państwa. Firma pod okiem prezesa Andrzeja Klesyka dynamicznie zmienia swój wizerunek i ofertę, którą chce walczyć o nowych klientów. Jakie ceny oferuje i jak faktycznie wypada w porównaniu z konkurencją?

Budżet coraz bliżej progów

W sejmie o nowelizacji budżetu. Dzisiaj pierwsze czytanie i polityczne emocje wokół propozycji ministerstwa finansów. Polityczny kurz może przysłonić nam faktyczne zagrożenia, a wśród nich przekroczenie zadłużenia sektora finansów publicznych powyżej 60 procent PKB. Taka sytuacja zmusiłaby ministra finansów do drastycznych działań mających na celu zrównoważenie budżetu. Kryzys po polsku jest dziś relatywnie łagodny, ale dług publiczny rośnie nam szybciej niż wielu krajom cierpiącym na recesję.

Dobre I półrocze Polimeksu-Mostostal

Dobre I półrocze Polimeksu, równie udane ma być II półrocze. 30% - o tyle w II kwartale wzrosła sprzedaż Polimeksu Mostostal w ujęciu kwartalnym - powiedział w magazynie "Rynki Dnia", prezes spółki. Jednak zmartwieniem Konrada Jaskóły jest spadający eksport - o 1/3. Jednak i tak spółce udało się wypracować w I półroczu zysk netto wyższy niż w w tym samym okresie rok wcześniej - mówił prezes w rozmowie z Robertem Stanilewiczem 

Pierwsze kroki na regatach

Żeglarstwo - dla wielu przykoda i olbrzymia pasja. Ale to także duże pieniądze.... Ile trzeba zainwestować, aby zostać profesjonalnym żeglarzem. Malcesine nad włoskim jeziorem Garda, gdzie w Match Racing w klasie RC44 bierze w nich udział łódź Organika której patronuje TVN CNBC Biznes,

Ipopema 2 miesiące po debiucie

Pod koniec maja zadebiutowała na warszawskiej giełdzie spółka Ipopema Securities. Jest to drugi notowany na rynku głównym broker. Plany rozwoju Ipopemy zakładają zaistnienie na rynku węgierskim i czeskim, dzięki czemu broker mógłby samodzielnie obsługiwać inwestorów na rynku środkowo-europejskim. O planach rozwoju Ipopemy rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z prezesem spółki Jackiem Lewandowskim

Finanse Funduszu Zdrowia

Nie będzie dziury budżetowej w Narodowym Funduszu Zdrowia w tym roku - uspokajał w TVN CNBC Biznes wiceminister zdrowia Jakub Szulc. Innego zdania jest prezes NFZ, który kilka dni temu zaapelował do rządu o zwiększenie składki zdrowotnej, by wspomóc finanse Funduszu Zdrowia. Ministerstwo Zdrowia zakłada, że sytuacja gospodarki poprawi się w najbliższych miesiącach, dzięki czemu NFZ będzie miał więcej pieniędzy. Wiceminister Szulc był gościem programu "Pieniądze od rana".

Marże pod lupą

W programie "Biznes Lunch" rozmawialiśmy o... żywności i to w dużej dawce. Ile powinna kosztować i ile kosztuje? Czy dysproporcje które są między cenami oferowanymi przez producentów a tymi które oglądamy na sklepowych półkach są na tyle duże aby powołać do ich regulacji specjalny międzyresortowy zespół ekspertów? O tym wszystkim rozmawialiśmy w programie "Biznes Lunch" z dr hab. Andrzejem Kowalskim- dyrektorem Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej

Bedzie emisja w Mediatelu

Spółka telekomunikacyjna Mediatel chce osiągnąc w tym roku zysk na poziomie 22,5 mln. Jak powiedział w programie "Dzień na rynkach" prezes Mediatela Marcin Kubit jeżeli sytuacja na rynkach nie ulegnie zmianie, możliwe będzie przeprowadzenie emisji akcji. Planowana emisja możliwa będzie na przełomie 2009/2010 roku.

Przedsiębiorcy stracą miliony?

Nawet 65 mln zł przedsiębiorcy mogą stracić na e-podpisach - ocenia w TVN CNBC Biznes ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich Adam Ambrozik. Od przyszłego tygodnia zaczynają obowiązywać certyfikowane podpisy elektroniczne, którymi posługiwać się muszą wszyscy przedsiębiorcy. Tymczasem od 2010 roku ma zacząć funkcjonować bezpłatna platforma do kontaktów z ZUSem, która zastąpi kosztowne e-podpisy. Adam Ambrozik z Konfederacji Pracodawców Polskich tłumaczy Rafałowi Wojdzie w programie "Pieniądze od Rana", dlaczego przedsiębiorcy mogą zaskarżyć zmieniające się prawo.

Ceny żywności pod lupą

Ceny żywności powinny być monitorowane w Polsce przez specjalny zespół - powiedział w TVN CNBC Biznes minister rolnictwa Marek Sawicki. Zdaniem szefa resortu sieci handlowe zawyżają marże na artykuły rolne, w niektórych przypadkach nawet o 100 procent. Powstanie takich zespołów unijnym krajom zaleciła Komisja Europejska. Jak miałby taki zespół wyglądać i czym się zajmować - o to w programie "Pieniądze od Rana" Rafał Wojda pytał szefa resortu rolnictwa.

Nowelizacja budzetu - ratunek dla gospodarki czy tylko gra polityczna ?

Rząd planuje zasilić budżet kwotą 11,5 mld złotych z prywatyzacji. Jednak wpływy z prywatyzacji to przychody, a nie dochody i nie zmniejszą one deficytu lecz go sfinansują. Na temat sejmowej debaty oraz deficytu rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO BP.

Będziemy mieli więcej lotów?

Okęcie chce dalekich lotów i zamierza walczyć o nie agresywną polityką cenową. W jakim miejscu na światowej lotniczej mapie znajduje się dziś Polska - o to w programie Bilans zapytaliśmy Tomasza Dziedzica, eksperta lotniczego rządowego Instytutu Turystyki.

Fuzja Fortis z Dominetem

Fuzja Fortis Banku z Dominet Bank ma na celu stworzenie stabilnego banku, który będzie w stanie odpowiedzieć na każdą potrzebę klientów. Jest to szczególnie ważne z punktu widzenia słabych wyników obu instytucji po I kwartale tego roku. Gościem Roberta Stanilewicza w programie Rynki Dnia był Alexander Paklons, prezes Fortis Bank Polska.

Jak załatać dziurę w  budżecie?

To jest cały czas dreptanie w miejscu - tak wiceprezes Deloitte Rafał Antczak komentuje w TVN CNBC nowelizację tegorocznego budżetu. Uzbieramy, ku zaskoczeniu, trochę miliardów tu, trochę tam - podkreśla Antczak i dodaje, że nowelizowany budżet, to budżet działań doraźnych. Z gościem Bilansu, Rafałem Antczakiem rozmawiał Marcin Kowalski.

Rada Polityki Pieniężnej, a rynek międzybankowy

Wpływ Rady Polityki Pieniężnej na rynek międzybankowy jest niewielki, ale jest to związane z tym, że nie ma się on najlepiej. Dużą rolę w transakcjach odgrywa Bank Centralny. Na temat RPP rozmawialiśmy z prof. Leszkiem Pawłowiczem, z Gdańskiej Akademii Bankowej, który jest typowany na członka RPP w następnej kadencji.

Zmiany w ubezpieczeniach

Bezrobocie na poziomie 12, 13 procent pod koniec 2009 roku prognozuje w TVNC CNBC Biznes wiceminister pracy i polityki społecznej Czesława Ostrowską. Resort nie spodziewa się gwałtownego wzrostu bezrobotnych, bo liczy na racjonalne zachowanie przedsiębiorców. Ministerstwo szykuje też zmiany w ubezpieczeniach zdrowotnych dla bezorobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy. Co się dokładnie zmieni? Rafał Wojda pytał wiceminister pracy w programie "Pieniądze od Rana".

Wakacyjne ubezpieczenie

Czas wakacyjnych podróży trwa, a Polacy coraz chętniej korzystają z ofert wakacyjnych biur podróży. Oferty na ogół zawierają ubezpieczenie, które obowiązuje już od przekroczenia granicy. O to, jakie nam przysługują ubezpieczenia i do czego zobowiązane jest biuro podróży, Rafał Wojda w programie "Pieniądze od Rana" pyta Katarzynę Jałkowską z Polskiej Izby Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych.

Banki dają czas

Pewnie ciężej byłoby mówić o rozwoju, ale Redan nadal by funkcjonował - tak prezes Redanu Piotr Kulawiński skomentował na antenie TVN CNBC dokapitalizowanie Redanu przez Sylwestra Caceka. Znany biznesmen zainwestował 15 milionów złotych w rozwój łódzkiej spółki odzieżowej. Teraz Redan myśli o przejęciech. Rozglądamy się po rynku - przyznał w TVN CNBC prezes spółki Piotr Kulawiński, dodając,że wszystko zależy od atrakcyjności firm.

Integer: kryzys nam służy.

2009 rok bedzie kolejnym rokiem wzrostów - deklarował w programie "Dzień na rynkach" prezes spółki Integer, niezależnego operatora pocztowego. Jak powiedział nasz gość w rozmowie z Mikołajem Kunicą kryzys służy spółce.

Zysk NBP załata budżet?

Po czwartkowym spotkaniu z prezydentem Lechem Kaczyńskim, premier Donald Tusk powiedział, że przekazanie ponad 10 mld zł z prognozowanego zysku NBP za 2009 rok do budżetu jest jednym z rządowych pomysłów na uniknięcie podwyżki podatków w przyszłym roku. NBP podał jednak że w 2009 roku jego wynik finansowy wyniesie zero złotych, więc w 2010 r. nie będzie mógł zasilić budżetu swoim zyskiem. Tymczasem resort finansów wyliczył, że nadwyżki finansowe NBP wyniosą "kilkanaście miliardów złotych". O szczegółach rozmawialiśmy w programie "Dzień na rynkach" z dyrektor Departamentu Polityki Finansowej, Analiz i Statystyki MF Markiem Rozkrutem.

Prym Warszawskiej Giełdy

Warszawska giełda była w II kwartale pierwszym rynkiem pod względem liczby i drugim pod względem wartości IPO w Europie wg ankiety IPO Watch Europe. Na warszawskim parkiecie miało miejsce 28 IPO, a łączna wartość ofert wyniosła 456 mln euro, co jest dużą poprawą w stosunku do pierwszego kwartału. Na temat giełdy oraz jej prywatyzacji rozmawiał Ludwik Sobolewski, prezes GPW.

Kupno sprzętu leasingowego

Zakup sprzętu z firmy leasingowej, może być dobrym interesem. Niska cena, szybkość transakcji to jedne z wielu zalet. W ostatnim czasie z powodu braku pieniędzy, niektóre firmy jednak wcześniej zwracają sprzęt -czasami jeszcze mało wyeksploatowany. Na temat leasingu rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Mariusz Gołębiewski, Raiffeisen -Leasing Polska.

Szlachetne zdrowie...

Bezrobotny, zawsze ubezpieczony – tak można by sparafrazować znane polskie powiedzenie. A, że rośnie liczba bezrobotnych w Polsce, rośnie pula pieniędzy, które za ich ubezpieczenie płacić muszą Urzędy Pracy. Ministerstwo Zdrowia zaraz po wakacjach zaproponuje więc nowe przepisy, które ograniczą liczbę osób rejestrujących się jako bezrobotne tylko po to, by zdobyć ubezpieczenie. Kto na tym skorzysta?

Jaki drugi kwartał spółki Drop?

Drop w tym roku planował zarobić ponad 5 mln zł, będzie to jednak trudne. Spółka z powodu kryzysu ograniczyła wydatki inwestycyjne. Spółka na inwestycje planowała wydać 10 mln zł, kryzys wymusił ograniczenie wydatków. W programie "Rynki dnia" gościem Mikołaja Kunicy był Marek Suchowolec, przewodniczący RN Drop

Aplisens zebrał pieniądze z emisji

Na koncie spółki Aplisens są już pieniądze z tytułu przeprowadzonej kilka tygodni temu emisji akcji. Spółka podtrzymuje swoje prognozy i zapowiada: w ciągu najbliższych dwóch lat Aplisens zwiększy mocy o około 60 procent. Gościem Mikołaja Kunicy w programie "Rynki dnia" był prezes Aplisensa, Adam Żurawski