Z kraju

Z kraju

MSP: dalsza wyprzedaż Lotosu

Skarb Państwa będzie kontynuował sprzedaż akcji Lotosu - zapowiada w TVN CNBC Biznes wiceminister Mikołaj Budzanowski. Resort chciałby, żeby kolejne pakiety trafiły do jednego inwestora branżowego. Dziś zakończono budowanie księgi popytu na 10,8% akcji skarbu państwa, po 29 zł za sztukę. Budżet zyska dzięki temu 400 mln zł.

Advent International coraz bliżej przejęcia

Spółka Advent International coraz bliżej sukcesu przejęcia WSiP-u. Spółka od dawna miała plany przejęcia spółki WSiP. W 2004 roku Advent brał udział w prywatyzacji i prawie udało im się ją kupić. Dziś Advent podszedł do tematu ponownie, z sukcesem, ale spółka jeszcze nie świętuje, bo ostatecznie o przejęciu zadecydują akcjonariusze. O szczegółach w magazynie "Dzień na Rynkach" z prezes Advent International, Moniką Morali-Efinowicz, rozmawiał Robert Stanilewicz.

Gospodarka Chin przegrzana?

Gospodarka Chin jest zagrożona przegrzaniem. Globalny kryzys, który przewidział profesor Nouriel Roubini, przekonuje, że na chińskim rynku powstają spekulacyjne bańki. Zbyt ekspansywna polityka Chin daje już pierwsze oznaki przegrzania gospodarki, co może w krótkim terminie wywołać negatywne skutki. O szczegółach w magazynie "90 Minut" z profesorem Krzysztofem Rybińskim z SGH, rozmawiał Marek Tejchman

Co dzieje się na rynku centrów handlowych?

2009 rok był bardzo trudny dla najemców centrów handlowych. Wszystko z powodu wygórowanych czynszów. Czy ceny spadły? O tym w magazynie "Dzień na rynkach" Robert Stanilewicz rozmawiał z dyrektor departamentu leasingu Plaza Center - Agnieszką Cymerman, firmy która jest właścicielem dużej ilości centrów handlowych w Polsce, m.in. Sadyba Best Mall w Warszawie, Kraków Plaza i wiele innych.

Kolastyna upada

Kolastyna może zniknąć. Firma produkująca kosmetyki pod znaną marką ma poważne problemy. Konieczny był wniosek o upadłość układową. To informacja zaskakująca o tyle, że branża kosmetyczna w roku spowolnienia gospodarczego i globalnego kryzysu radziła sobie bardzo dobrze. Czy problemem mogło być złe zarządzanie firmą? Sprawie przyglądał się Cezary Królak.

Ekonomiczna edukacja

Im większa wiedza, tym mniejsze straty. Ile Polacy wiedzą o mechanizmach funkcjonujących w gospodarce? Ta wiedza determinuje nasze Konsumenckie zachowania. Pozwala podejmować decyzję o zakładaniu własnych firm szczególnie w sytuacji gospodarczego spowolnienia. Między innymi o tym dyskutowano podczas seminarium NBP "Edukacja ekonomiczna przeciw kryzysowi". Patrycjusz Wyżga.

Produkcja w górę

Grudniowa produkcja przemysłowa poniżej oczekiwań, ale jednak na plusie. Wyniosła 7,4 procent licząc rok do roku. To także mniej niż odczyt listopadowy. Dzisiejsze dane GUS-u uzupełniają obraz polskiej gospodarki w 2009 roku. Jaki był faktycznie wzrost gospodarczy i czy optymistyczne prognozy dotyczące PKB na ten rok są realne? O tym Łukasz Kijek.

Wysokie oczekiwania?

Grudniowa produkcja przemysłowa w Polsce - 7,4% w górę. Analitycy oczekiwali jednak wzrostu na poziomie ponad jedenastu procent. Słaby wynik polskiej gospodarki, czy nierealne wymagania? Spytaliśmy ekonomistkę Raiffeisen Banku - Martę Petka Zagajewską, oraz dyrektora do spraw rozwoju Amici - Marcina Billika.

Grudniowa produkcja przemysłowa na plusie

Grudniowa produkcja przemysłowa poniżej oczekiwań, ale jednak na plusie. Wyniosła 7,4 procent licząc rok do roku. To także mniej niż odczyt listopadowy. Dzisiejsze dane GUS-u uzupełniają obraz polskiej gospodarki w 2009 roku. Jaki był faktycznie wzrost gospodarczy i czy optymistyczne prognozy dotyczące PKB na ten rok są realne? O tym Łukasz Kijek.

Nowoczesne technologie=duże pieniądze

Nawet w kryzysowym roku 2009, spółki technologiczne dawały zarobić. O perspektywach dla sektora technologicznego w roku bieżącym rozmawialiśmy z Tomaszem Czechowiczem, prezesem MCI - spółki, która niemal dwukrotnie podniosła prognozę zysku za 2009 rok.

Inwestycje Point Group

Z jednej strony zakup "Wprost", z drugiej - emisja akcji. Zarząd PMPG zarzeka się jednak, że przychody z emisji nie zostaną wykorzystane na finansowanie najnowszego zakupu. Skąd więc PMPG weźmie pieniądze na "Wprost"? Spytaliśmy prezesa spółki, Michała Lisieckiego.

Produkcja w górę, ale poniżej oczekiwań

Grudniowa produkcja przemysłowa w górę, ale poniżej oczekiwań. W ostatnim miesiącu 2009 roku produkcja przemysłowa wzrosła o 7,4 proc. rok do roku. Analitycy spodziewali się ponad 11-procentowego wzrostu. W ujęciu miesięcznym produkcja zmniejszyła się o 5,4 proc. O komentarz do danych oraz prognozę dla polskiej gospodarki na przyszły rok poprosiliśmy główną ekonomistkę banku BPH Maję Goettig oraz głównego ekonomistę Noble Banku - Radosława Cholewińskeigo.

2009 w BOŚ

Wiele sukcesów na trudnym rynku - tak działalność Banku Ochrony Środowiska w 2009 roku podsumował jego prezes, Mariusz Klimczak. Jak powiedział, mimo rynkowych trudności, bankowi udawało się wprowadzać nowe produkty i pozyskiwać klientów. Co miało wpływ na wyniki banku? Jakie są plany i prognozy zarządu BOŚ na najbliższą przyszłość? Te i inne pytania w rozmowie z prezesem Mariuszem Klimczakiem zadawał Mikołaj Kunica.

Likwidacja licencji i pozwoleń

Likwidacje niektórych licencji zakłada projekt Ministerstwa Gospodarki. O jakie licencji chodzi oraz jakie jeszcze zmiany szykuje Ministerstwo Gospodarki - o tym w rozmowie Rafała Wojdy w "Biznes Lunczu" z Lechem Pilawskim, dyrektorem generalnym PKPP Lewiatan.

Skarb państwa sprzedaje 10% akcji Lotos

Minister Skarbu Państwa oferuje inwestorom na giełdzie około 10% akcji Lotosu. Analityk DM IDMSA - Maciej Wiewiórski powiedział na antenie TVN CNBC Biznes, że sytuacja finansowa w Lotosie poprawi się w 2010 roku, choć wyniki za IV kwartał 2009 pewnie nie zachwycą rynku. Więcej na temat Lotosu w magazynie "Dzień na Rynkach".

Siła naszego długu

Poważny test dla polskiej gospodarki czyli aukcja dziesięcio- i dwudziesto- letnich obligacji. Test, którego na razie wyniki są bardzo pozytywne. Dzisiejsza aukcja papierów dłużnych ponownie odbyła się pod znakiem wzmożonego popytu, który trzykrotnie przekroczył podaż. Tak duże zainteresowanie to dobra wiadomość dla klientów funduszy obligacji. Rosnące zaufanie do polskiej gospodarki umacnia również złotego. Marek Klapa.

Strategia Redanu na 2010 rok

Restrukturyzacja rozpoczęta w Redanie jeszcze przed 2009 rokiem pozwoliła dobrze przejść spółce najtrudniejszy czas kryzysu. Teraz spółka tworzy już strategię na 2010 rok. Ubrania firm Redanu nie będą zapewne tańsze w tym czasie, ale możemy spodziewać się nowych kolekcji. Jak mówi sam prezes: „nie chcemy konkurować ceną, tylko produktami.” To właśnie biznes modowy ma w przyszłości przynosić spółce większe zyski niż sektor dyskontowy. Na jakie inwestycje Redan wyda w tym roku 24 miliony złotych swoich środków, prezes spółki Piotr Kujawiński zdradzał Robertowi Stanilewiczowi.

Słodki alians

Gorzki smak porażki producenta słodyczy Cadbury i słodkie zwycięstwo Krafta. Brytyjski producent czekolady zaakceptował amerykańską ofertę wartą 19 miliardów 200 milionów dolarów i zarekomendował swoim akcjonariuszom akceptację takiej ceny. Decyzję mają podjąć do 2 lutego. W tle tej fuzji jest także należący do Cadbury - Wedel. Komisja Europejska warunkuje zgodę na fuzję sprzedażą tej polskiej marki. Kto może ją nabyć? I czy fuzja gigantów może zmienić rynek słodyczy także w Polsce? O tym w programie "Rynki Dnia" mówił Tomasz Manowiec - analityk BM BGŻ.

Plany Rainbow Tours

O planach na przyszłość, wynikach i nieudanym zakupie wybranych aktywów spółki Orbis Travel w programie "Rynki Dnia" mówił prezes Rainbow Tours Grzegorzem Baszczyńskim.

Wrogie przejęcie - jak się przygotować

Jak przygotować się do przejęcia albo fuzji? Jak postępować w przypadku wrogiego przejęcia? Co to jest due dilligance? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w rozmowie Roberta Stankiewicza w "Biznes Lunchu" z Bartłomiejem Smolarkiem, dyrektorem w Grupie Fuzji i Przejęć w Ernst & Young i Pawłem Rymarzem z Weil, Gotshal & Manges.

Polski rynek fuzji i przejęć

Jaki był 2009 rok pod względem fuzji? Jaki jest Polski rynek fuzji i przejęć? Jak przygotować się do fuzji? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w rozmowie Roberta Stankiewicz w "Biznes Lunczu" z Adamem Kostrzewą, partnerem TPA Howath.

Licencja na podwyżki?

Zmiana wysokości czynszu za wynajem nawet co miesiąc, a nie raz na pół roku - to propozycja ministerstwa gospodarki dla właścicieli lokali. Innym korzystnym rozwiązaniem ma być skrócenie okresu wypowiedzenia wysokości czynszu z trzech do dwóch miesięcy. Zmienić miałby się także próg maksymalnej podwyżki czynszu. Ile z tych propozycji ma szansę wejść w życie? O tym Marek Klapa.

Polska bieda ...

Jedna trzecia Polaków jest dotknięta materialnym niedostatkiem. Z danych Eurostatu wynika, że to wskaźnik dwa razy wyższy od unijnej średniej i jeden z najwyższych w Europie. Prawie 3/4 z nas nie stać, by raz w roku pojechać przynajmniej na tygodniowe wakacje. Jedna piąta Polaków ma kłopot z dostatecznym ogrzaniem mieszkania zimą. Podobny odsetek dotyczy osób, których nie stać na samochód. Czy fakt, że nasz kraj w czasie globalnego kryzysu jest zieloną wyspą notującą dodatni wzrost gospodarczy może coś zmienić? Między innymi o tym Łukasz Kijek.

Wynagrodzenia w górę

Komentując najnowsze grudniowe dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu, członek Rady Polityki Pieniężnej Halina Wasilewska Trenkner podkreśliła w TVN CNBC Biznes wagę czynników sezonowych które jej zdaniem w pewnym stopniu zniekształciły obraz rynku pracy.

Pożyczka dla Polic

150 mln złotych pożyczki z Agencji Rozwoju Przemysłu dla Polic. ARP bez zgody Brukseli nie może jednak uruchomić tych środków. Na jakim etapie są rozmowy z Komisją Europejską? Rozmowa z prezesem spółki Zbigniewem Miklewiczem.

Rynek akcji

Jak będzie wyglądał rynek akcji za kilka miesięcy, jak będzie wyglądał proces prywatyzacji, kto będzie kupował polskie akcje? W programie "Rynki Dnia" rozmowa z Pawłem Klimkowskim - zarządzającym rynkiem akcji Aviva PTE.

Wyzwania przed Pekao SA

Jaka przyszłość banku Pekao SA po zmianie warty na stanowisku prezesa spółki i planach włoskiej grupy. Na te i inne pytania w programie "Rynki Dnia" odpowiadała była prezes banku Maria Pasło-Wiśniewska.

Zmiany w przepisach o zamówieniach publicznych

Wykonawca składa bezpośrednie odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej, a instytucja ma 15 dni na rozstrzygnięcie odwołania. Dostępność i łatwość stosowania procedur otwartych ma zmobilizować zamawiających do korzystania z zamówień publicznych. Złożenie skargi nie wstrzymuje juz możliwości zawarcia umowy o zamówieniu publicznym.

Jak oprotestować przetarg po nowelizacji?

Przepisy zakładają utrudnienia w przeprowadzaniu zamówień z wolnej ręki tym samym będzie więcej przetargów konkursowych. Jak oprotestować przetarg po nowelizacji? Z Wojciechem Hartungiem z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, w programie "Biznes Lunch" rozmawiał Rafał Wojda.

Nowelizacja prawa o zamówieniach publicznych.

W tym roku można spodziewać się większej liczy przetargów niż w roku ubiegłym: PKB ma wzrosnąć o 2-3%, dochody budżetu z podatku są wyższe od zakładanych, a potrzeby mniejsze. Ponadto w roku wyborczym należy oczekiwać od władz centralnych i samorządowych wielu „prezentów” dla obywateli. Jakie są największe bolączki przetargowe w Polsce? Z Grzegorzem Langiem, ekspertem PKPP Lewiatan, w programie "Biznes Lunch", rozmawiał Rafał Wojda.