Z kraju

Z kraju

Karta Równoważności zamiast podziału TP SA?

Nowa wersja Karty Równoważności, która ma zastąpić podział funkcjonalny TP SA, powstanie bez udziału operatorów alternatywnych. Prezes Telekomunikacji Polskiej apeluje do operatorów alternatywnych i UKE o wspólne prace nad Kartą Równoważności. Operatorzy na czele z Netią nie zbyt chętni. O spornym podziel TP SA, dywidendzie i ewentualnym buy-backu rozmawialiśmy z Maciejem Wituckim, prezesem spółki.

Sprzeczne rokomendacje dla akcji Biotonu

Festiwal sprzecznych rekomendacji dla Biotonu. KBC rekomenduje sprzedaż akcji Biotonu, BZ WBK zaleca trzymanie, a Erste Bank mówi "redukuj", natomiast DnB Nord wydał rekomendację "kupuj" i ustalił cenę docelową dla Biotonu na 45 groszy. O perspektywach Biotonu w programie "Rynki Dnia" Mikołaj Kunica rozmawiał z Tomaszem Jachowiczem, analitykiem BM DnB Nord.

Ile franka we franku?

Ostrożnie z kredytami w walutach obcych - ostrzega w TVN CNBC Biznes prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. Od jutra w życie wchodzi rekomendacja SII umożliwiająca spłatę kredytu walutowego bezpośrednio w walucie obcej. Zdaniem ekspertów zmiana sposobu spłaty kredytu może być ryzykowna i przy okazji kosztowna. O szczegóły w programie "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

Ponad 3 miliardy cięć

Ponad 3 miliardy złotych - tyle dodatkowych oszczędności udało się znaleźć w budżecie. Większości cięć, rząd dokonał w rezerwach celowych. Zmniejszono też wydatki administracyjne w Sejmie czy kancelarii prezydenta. Cięcia wydatków nie uniknęły też poszczególne resorty. Czy posunięcia rządu były słuszne? Gdzie jeszcze można szukać oszczędności? Między innymi na te pytania odpowiadał Piotr Bujak - ekonomista BZ WBK.

Kolejne polskie firmy ogłoszą upadłość?

Huta Szkła Krosno, Odlewnie Polskie czy ZNTK Łapy - to przykłady firm, które nie poradziły sobie w kryzysie. Ale fala upadłości w polskiej gospodarce wzbiera - w pierwszym półroczu sądy orzekły o połowę więcej upadłości niż w tym samym okresie roku ubiegłego. O tym czy czeka nas kolejna fala upadłości polskich przedsiębiorstw - Cezary Królak.

Praca na wakacje

Latem jest coraz więcej ofert pracy dla młodzieży. Żeby zarobić, nie trzeba wyjeżdżać zagranicę. Młodzi ludzie coraz chętniej kolejne lata nauki dzielą pracą. Albo zbierają doświadczenie, albo zbierają na wakacje. Wakacyjny rynek pracy dla młodzieży sprawdzał Patrycjusz Wyżga.

Coraz więcej upadłości

O blisko 50% wzrosła liczba upadających firm - wynika z raportu Grupy Euler Hermes. W ciągu 6 miesięcy tego roku zanotowano 290 upadłości - podczas gdy w I połowie zeszłego roku zanotowano 195. Według autorów raportu duże firmy nie są już odporne na kryzys. Które firmy decydują się na upadłość? Jakie są procedury? Między innymi na te pytania odpowiadali mecenas Anna Maria Pukszto z zespołu restrukturyzacji i upadłości kancelarii Salans oraz Grzegorz Błachnio - analityk Euler Hermes.

Spółka Zelmer, a kursy akcji

Zelmer może zacząć zarabiać na opcjach, wszystko zależy od kursu euro. Prezes Zelmera zapewnia, że w II kwartale spółka nie poniesie już strat z tytułu wyceny opcji walutowych. Zelmer cały czas prowadzi rozmowy z RBS Amro i HSBC ws. restrukturyzacji opcji, nie planuje natomiast dalszych negocjacji z BRE Bankiem. O wynikach oraz sytuacji spółki, z prezesem Zelmeru Januszem Płocicą, rozmawiał Mikołaj Kunica.

Inwestowanie w przyszłość

W najbliższych dniach osoby które dopiero rozpoczęły pracę powinny wybrać dla siebie fundusz emerytalny. Na państwową emeryturę trudno liczyć. Wyniesie ona maksymalnie połowę naszej ostatniej pensji. Eksperci przekonują, że aby mieć bardziej dostatnią przyszłość, należy już dziś w nią zainwestować. Jakie inwestycje najbardziej się opłacają oraz co zrobić gdy do emerytury jest już coraz bliżej? O tym, z Bernardem Waszczykiem, Open Finance oraz Bartłomiejem Samsonowiczem, Comperia.pl rozmawiała Jolanta Wiśniewska.

Zadłużenie miast rośnie

Zadłużenie w wysokości 60-ciu procent dochodów budżetowych - to czeka większe miasta w perspektywie trzech najbliższych lat - zauważył w TVN CNBC Biznes Ryszard Grobelny, prezydent Poznania i prezes Związku Miast Polskich. Sytuacja nie jest tak poważna w powiatach, powiedział Rudolf Borusiewicz, sekretarz generalny Związku Powiatów Polskich. Skąd powiaty biorą pieniądze na swoje inwestycje? O tym rozmawialiśmy z naszymi gośćmi w programie "Biznes Lunch".

Upadłość Galerii Centrum

Upadłość układowa Galerii Centrum, ogłoszona przez sąd, da jej szansę na wyjście z impasu. To opinia prezesa Vistuli, spółki matki Galerii Centrum. Spółka teraz skupi się na sprzedaży odzieży pod własną marką. Jednak jakie dalsze plany ma firma Vistula, czy podpisze umowę z Fortis Bankiem? W programie "Rynki Dnia" rozmawiamy z prezesem Vistuli - Michałem Wójcikiem.

Czy rzad będzie musiał podniesć podatki?

Czy podnosić podatki, czy konieczne to będzie z punktu widzenia budżetu, które podatki podnosić , o ile , kiedy , na ile i jak na tym skorzysta budżet państwa? Miedzy innymi o to Jolanta Wiśniewska w programie "Bilans" pytała swoich gości , którymi byli dr MARCIN PIĄTKOWSKI, Akademia Leona Koźmińskiego oraz RAFAŁ ANTCZAK, wiceprezes Deloitte Business Consulting.

Dalsze cięcia stóp niewykluczone

-Nie wykluczam dalszych obniżek stóp procentowych - powiedział w TVN CNBC Biznes członek Rady Polityki Pieniężnej. Zdaniem Jana Czekaja kluczowa dla lipcowej decyzji RPP będzie inflacja za czerwiec.

Telestrada idzie na GPW

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy spółki Telestrada podjęło decyzję o przejściu spółki z NC na rynek podstawowy. Prezes chce zakończyć przygotowania w przeciągu pół roku. Czy w planach jest nowa emisja akcji? Z prezesem Telestrady, Jackiem Lichotą, w programie "Dzień na rynkach", rozmawiał Rafał Wojda.

Szybko do euro!

-Do strefy euro powinniśmy wejść najszybciej jak to tylko możliwe - powiedział w TVN CNBC Biznes członek Rady Polityki Pieniężnej. Prof. Marian Noga zaznaczył, że najbardziej optymalne będzie wejście do sytemu ERM2 w 2011, do strefy euro w 2014 . Z członkiem RPP w programie" Pieniądze od rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.

Budujemy dom w kryzysie

Ceny materiałów budowlanych spadły w ciągu roku nawet o 30%. Najbardziej tanieją materiały wykorzystywane przy rozpoczynaniu inwestycji. "Ponadto każdy klient może liczyć na atrakcyjny rabat"-podkreśla eksperet Sekocenbudu Mariola Gala Vacquert.

Ubezpieczenie mienia

Nad Polską przetoczyła się fala gwałtownych burz. Wiele domów i samochodów zostało zalanych. Jak ubezpieczyć nasze mienie, żeby pokryć poniesione szkody, a także w jakich sytuacjach ubezpieczyciel może odmówić wypłaty należnych nam pieniędzy, pytaliśmy Marcina Brodę z Miesięcznika Ubezpieczeniowego.

Zarobki prezesów

Teraz zaglądamy do portfeli. I to dosłownie. Sprawdzamy ile zarabiają prezesi spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. Przy okazji porównując zarobki menadżerów w Polsce z ich kolegami w innych krajach Unii Europejskiej. Przeglądu menadżerskich uposażeń - wspierając się raportem firmy Deloitte - dokonał Cezary Królak

Podatek od deszczu

Podatek od soli, zapałek, gumy do żucia, czy tzw. karciane - czyli akcyza od kart do gry. Myślicie Państwo, że to żart -nie! Takie podatki funkcjonowały w Polsce jeszcze kilkanaście lat temu. Co z tego? To, że już za chwilę będziecie patrzeć w niebo w zupełnie inny sposób. Jeżeli zauważycie deszczową chmurę - odruchowo będziecie łapać się za portfele. Wszystko za sprawą podatku od deszczu

Praca dla 50-latków

Skończyłeś 50 lat i masz problemy ze znalezieniem pracy? Teraz ma być łatwiej - dużo łatwiej, bo w życie wchodzą przepisy, które sprawiają, że pracodawcom będzie się opłacało zatrudniać osoby w Twoim wieku. Czy jednak jeżeli jednym będzie łatwiej to drudzy będą mieć problemy? I czy jeżeli masz na przykład 25 lat - to teraz będzie trudniej o etat?

Prezydent w sprawie polskiej gospodarki

Chaotyczne cięcie wydatków - to czeka polską gospodarkę według dr Adama Glapińskiego. Jak dodał doradca ekonomiczny prezydenta RP na antenie TVN CNBC Biznes, winą należy obarczyć rząd, który założył nierealny budżet na ten rok. Dr Glapiński skomentował dla nas wtorkowe spotkanie Lecha Kaczyńskiego z ekonomistami, na którym rozmawiano o możliwościach ratowania sytuacji gospodarczej Polski.

Infrastrukturalny sukces

Wyspy palmowe u wybrzeży Dubaju, najdłuższy podziemny tunel w Singapurze, Planet Godrej czyli najwyższy wieżowiec w Mumbaju - to tylko niewielka część projektów, jakie zrealizowała firma Sembawang Ltd - spółka, która bierze także udział w przetargu na budowę odcinka Autostrady A1 w ... Polsce. O tym, jak zarabiać na projektach infrastrukturalnych na lądzie i morzu z prezesem firmy należącej do grupy Punj Lloyd Company - Johnem Simmondsem rozmawiał Jan Niedziałek.

Co nowego w Komisji...

Koniec ze składkami za starszych pracowników. Od dzisiaj przedsiębiorcy, którzy zatrudnią zarejestrowanego wcześniej w urzędzie pracy pracownika powyżej 50-ego roku życia, będą zwolnieni przez rok z opłacania składek do funduszu pracy i funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych. Za jeszcze starszych pracowników zwolnienia ze składek mają być bezterminowe. O szczegółach tych zmian, a także ustaleń Komisji Trójstronnej z Robertem Stankiewiczem w programie "Pieniądze od Rana" rozmawiali Andrzej Malinowski z KPP i Jan Guz z OPZZ.

Gaz dla Polski z Kataru

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz spółka Qatargas podpisały wieloletnią umowę na dostawy LNG - skroplonego gazu ziemnego. To pierwszy długoterminowy kontrakt gazowy od czasu kontraktu jamalskiego. Surowiec popłynie do Polski statkami za pięć lat do planowanego gazoportu w Świnoujściu. Dzięki kontraktowi Polska ma się częściowo uniezależnić od dostaw z kierunku wschodniego.

Zmiany na GPW

Warszawska Giełda papierów Wartościowych o poranku. WIG 20 zyskuje 1,5 procent. W programie "Dzień na Rynkach" Mikołaj Kunica pytał dyrektora zarządzającego 4DF Pawła Bogusza o zachowania indeksów na dzisiejszej sesji.

Ograniczenie dywidendy PKO BP

Sytuacja banku PKO BP będzie w tym momencie zdecydowanie lepsza niż w sytuacji, gdyby dywidenda była w pierwotnej wielkości - tak ostatnią decyzję Walnego Zgromadzenia banku o wypłacie 1 mld złotych dywidendy za rok 2008 podsumował Krzysztof Broda, z-cą Dyr. Zarządzającego Pionem Nadzoru Bankowego w KNF . Z gościem programu "Dzień na rynkach" rozmawialiśmy o konsekwencjach tej decyzji dla banku i sektora finansowego w Polsce.

Przyszłość PZU

We wtorek przerwano walne zgromadzenie akcjonariuszy PZU. Resort skarbu chce mieć czas do końca lipca na dojście do porozumienia z holenderskim współwłaścicielem polskiego ubezpieczyciela. Decyzja o wypłacie dywidendy z PZU zapadnie najprawdopodobniej dopiero za miesiąc. W programie "Dzień na rynkach" gościem Mikołaja Kunicy był prezes PZU Andrzej Klesyk.

Groszowa A2

Od 20 do 40 gr. będą musieli zapłacić kierowcy za przejazd jednego kilometra autostrady A2 - powiedział w TVN CNBC Biznes wiceprezes ds. finansowych Autostrady Wielkopolskiej SA. Przedstawiciele Autostrady Wielkopolskiej SA podpisali z ministrami infrastruktury i finansów umowy dotyczące finansowania budowy i eksploatacji 106 kilometrów autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Świecka. Trasa ma być gotowa przed Euro 2012. Z Robertem Nowakiem w programie "Rynki dnia" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Kredyty - nowe przepisy

Już od jutra kredyt we franku czy euro będzie można spłacić zanosząc do bankowego okienka walutę kupiona w kantorze. Nowe przepisy mają uchronić polaków przed chciwością niektórych banków, które zarabiają na samowolnie wyznaczanych kursach. Nowe przepisy pomogą, ale czy wszystkim i wszędzie?

Komentarz po WZ PKO BP

PKO BP wyemituje nawet 300 mln akcji oraz wypłaci miliard złotych dywidendy, zadecydowało dziś Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. O komentarz do wtorkowych uchwał Walnego Zgromadzenia banku poprosiliśmy Martę Jeżewską, analityka DI BRE.