Z kraju

Z kraju

Kryzys pomoże?

Kryzys najpierw więc odczują pracownicy małych firm - ale być może właśnie dla nich będzie on też okazją do zrobienia interesu życia. Bo często właśnie w czasie recesji powstawały największe firmy, które teraz oczywiście muszą sobie radzić z kolejnym kryzysem. O tym jak to robią, a także o szansach jakie przed biznesem stawia zwalniająca gospodarka dyskutowano podczas konferencji Kryzys czy Korekta, której patronuje TVN CNBC Biznes.

Pomoc dla Wielkiej Trójki

Jest zarys krótkoterminowego planu ratunkowego dla sektora motoryzacyjnego w USA. Kongres pozostawia rozstrzygnięcie o długoterminowym planie administracji Baracka Obamy, która przejmie władzę 20 stycznia. Aby plan mógł zostać wprowadzony w życie Demokraci muszą do niego przekonać część republikańskiej mniejszości.

Nie jest źle-na razie..

19% polskich firm deklaruje, że będzie zatrudniać pracowników w I kwartale 2009 roku, tylko 7% myśli o zwalnianiu ludzi z pracy – wynika z publikowanego dziś raportu międzynarodowej firmy Manpower. Początek roku nie wygląda więc źle, ale - co będzie dalej. Bezrobocie wzrośnie, pensje nie będą już znacząco wyższe - czy jest się czego bać?

Niemcy w recesji

Do tej pory dwucyfrowy - teraz też wzrośnie, ale mniej niż 10 procent. I to dużo mniej. Jak prognozuje ministerstwo gospodarki eksport wzrośnie w przyszłym roku o 7 procent, a import o 7,3 procent. To pokazuje, jak kryzys gospodarczy wpływa na działalność polskich przedsiębiorstw. Tymczasem większość polskiego eksportu trafia na rynek Niemiecki, skąd dzisiaj napłynęły kolejne niepokojące dane.

OFE zarabiają, TFI tracą

Masz pieniądze w funduszach inwestycyjnych? Niestety, znów masz ich mniej. W listopadzie TFI traciły. Od dna odbiły się za to pieniądze na emeryturę gromadzone w OFE.

Informacje na wagę złota

Przy telefonie spędza sporo czasu. Dowiaduje się jak najwięcej, bo informacja jest dzisiaj bezcenna. Andrzej Szyszkowski, prezes firmy transportowej spod Torunia chce dobrze wiedzieć, z kim prowadzi interesy.

Jak tam fundusze?

To nie był dobry miesiąc dla funduszy inwestycyjnych. Co prawda do październikowego załamania było daleko, jednak odpływ aktywów trwa.

Obniżkowy czwartek

Czwartek upłynął pod znakiem obniżek stóp procentowych. Koszt kredytu zmniejszył Europejski Bank Centralny, Bank Anglii oraz banki centralne Szwecji, Danii i Nowej Zelandii. Chociaż skala obniżek często biła historyczne rekordy, według analityków, aby powstrzymać pogłębiającą się recesję konieczne są dalsze cięcia.

Ruch na giełdę

Piłka nożna na parkiecie. I nie chodzi tu o halowe rozgrywki w piłce nożnej, ale o giełdowy debiut Klubu Ruch Chorzów na rynku NewConnect. Piłka w grze i pytanie, czy to prawdziwy początek marszu sportowego biznesu po pieniądze inwestorów.

Świateczny Koszyk

Wielkie przystrajanie sklepów i wielkie liczenie. Święta tuż tuż i jak co roku, na początku grudnia pojawia się pytanie o cenę tych świąt.

Poprawka budżetu

Minister finansów Jacek Rostowski przedstawił w środę w Sejmie poprawkę do projektu budżetu, która zakłada niższy niż wcześniej planowano wzrost PKB. Według rządu polska gospodarka będzie się rozwijała w przyszłym roku w tempie 3,7 procent a nie jak wcześniej prognozowano 4,8 procent. Szef resortu finansów powtórzył też że, jeśli okaże się, że gospodarka będzie dalej zwalniała - to kolejna nowelizacja już w trakcie roku budżetowego jest niewykluczona.

Czas na wynajmowanie?

Sprzedać - nie sprzedać wynająć warto. Deweloperzy, którzy sami wykańczają mieszkania i zamiast pozbywać się ich po niższej cenie  - chcą je wynajmować. Podobną strategię przyjmują również osoby prywatne. Czy może to spowodować, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom na rynku nieruchomości wcale nie będzie taniej i ile trzeba będzie zapłacić wynajmując mieszkanie 

Grudniowa pensja w styczniu?

Niższe podatki - wyższa pensja - i to być może już w grudniu. Jeżeli grudniowe wynagrodzenie dostaniemy w styczniu. Przy takim rozwiązaniu do naszych portfeli może trafić znacznie więcej pieniędzy. Czy jednak takie rozwiązanie faktycznie jak korzystne i dla pracodowaców i dla pracowników a także czy wszyscy zainteresowani będą mogli z niego skorzystać?

Prąd droższy o 4,5%?

Tylko jedna podwyżka w 2009 roku i to dziesięciokrotnie niższa niż wnioskowały firmy energetyczne. Cena energii elektrycznej wzrośnie od stycznia 2009 roku o 4 i pół procent. Szef Urzędu Regulacji Energetyki chce też nauczyć polaków oszczędzać - jak?

Polska gospodarka wciąż rozwija się dobrze

Polska gospodarka wzrosła w 3 kwartale tego roku o blisko 5 procent. Oczekiwania ekonomistów dotyczące dynamiki PKB kształtowały się na poziomach od 4,5 do 4,9 procent - średnio ekonomiści typowali 4,7 %. Dane rzeczywiste - 4,8% wzrostu PKB rok do roku - były więc nawet nieco powyżej oczekiwań.

Niebezpieczne opcje

20, 40 czy nawet 150 milionów złotych. Takie straty poniosły polskie firmy korzystające z opcji walutowych. Czym są i dlaczego polscy przedsiębiorcy zamiast na nich zarabiać tracą? - a także o piractwie finansowym i walutowym terroryzmie.

Łotwa chce wsparcia

Łotwa potrzebuje pięciu miliardów euro wsparcia, by sprostać kryzysowi, który ciągnie w dół krajową gospodarkę. Ryga chce, by wsparcia udzieliły jej Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Unia Europejska. Gospodarka Estonii kurczy się z kwartału na kwartał przede wszystkim dlatego, że banki niemal przestały udzielać kredytów firmom, a to właśnie akcja kredytowa do tej pory napędzała gospodarkę kraju.

Partnerstwo publiczno-prywatne

Partnerstwo na ostatniej prostej. Biznes z administracją publiczną ręka w rękę mają wspólnie realizować inwestycje. Takie są przynajmniej nadzieje twórców zmian w ustawie o partnerstwie publiczno-prywatnym. Czy zmiany mogą zmienić nastawienie samorządów?

Zadłużenie Polaków

Chętnie się zadłużamy - coraz mniej chętnie oddajemy. Łączna kwota zaległości przekroczyła w listopadzie osiem miliardów złotych. Ponad milion 200 tysięcy Polaków zwleka ze zwrotem należności ponad 60 dni. Jak wygląda portret polskiego dłużnika i czy największa dotychczasowa kumulacja w totolotku pomogłaby spłacić zobowiązania najbardziej zadłużonego Polaka?

Nowe mieszkanie za stare

Mieszkanie... za mieszkanie. Nowy sposób na pozyskiwanie klientów przez biura nieruchomości. Jeżeli chcesz zmienić mieszkanie - pośrednik przyjmie Twoje stare w rozliczeniu i pomoże załatwić kredyt na brakującą cześć nowego. Układ, wydawałoby się, idealny. Czy jednak faktycznie taki jest i ile trzeba do niego dopłacić?

Indyjska gospodarka a ataki terrorystyczne

Serce finansowe Indii - Bombaj - zamarło w środę wieczorem, gdy w mieście rozległy się pierwsze strzały. Zginęło co najmniej 125 osób, a ponad 300 zostało rannych. W czwartek nie ruszyły notowania na bombajskiej giełdzie, zatrzymano też handel lokalną walutą. Połączenia lotnicze z Bombajem odwołały już tymczasowo linie lotnicze Lufthansa. Według analityków atak może jeszcze pogorszyć trudną sytuację na lokalnych rynkach.

Rozmywa się rządowa wizja wprowadzenia euro w 2012

Spadek stóp procentowych wymusza nie tylko gospodarcze spowolnienie, ale również harmonogram przyjęcia euro. Wyrównanie wysokości stóp procentowych w Polsce do poziomu obowiązującego w strefie euro to jedno z kryteriów z Maastricht. Tymczasem rząd, do niedawna twardo zapowiadający wymianę złotego na euro w roku 2012, teraz powoli zaczyna swoje stanowisko zmieniać.

Jaki kredyt na święta

Wielkie wydatki i wielkie zarabianie. Czas żniw dla sklepów i czas żniw dla banków, bo większość Polaków robiąc świąteczne zakupy - pierwsze kroki skieruje po pożyczkę. Gdzie opłaca się zaciągnąć kredyt gotówkowy i ile naprawdę będzie on kosztował.

Frank poszukiwany

Było mało i trudno - będzie jeszcze mniej i jeszcze trudniej. Mniej banków oferujących kredyty we franku szwajcarskim na 100% wartości nieruchomości - trudniej - taki kredyt uzyskać. Dlaczego banki zmieniają zasady gry w trakcie gry?

Prezydent zawetował ustawę dotyczącą szpitali

Prezydent Lech Kaczyński odrzucił trzy z sześciu przedłożonych mu ustaw dotyczących restrukturyzacji służby zdrowia. Członkowie rządu przyjęli tę decyzję bez zaskoczenia. Minister zdrowia Ewa Kopacz przedstawiła swój plan reformy szpitali bez zawetowanych rozwiązań. Opozycja krytykuje pomysły Rady Ministrów, utrzymując, że nie zmieniają one sytuacji pacjentów.

Polska gospodarka upada?

Od zera do milionera, ale dziś to powiedzenie nabiera zupełnie innego znaczenia. Wyjątkowe niskie oceny kondycji polskiej gospodarki i polskich spółek mogą pozwolić zarobić miliony. Czy takie raporty powstają celowo - czy jak twierdzą ich twórcy są rzetelną oceną w czasach kryzysu?

Rada na kryzys

Obniżenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, rządowe poręczenia na kredyty dla firm i wreszcie unijny plan ratunkowy dla europejskiej gospodarki - to wszystko ma pomóc polskiej gospodarce. Bo także ona ze względu na kryzys będzie rozwijać się znacznie wolniej. O tym jak smakuje kryzys po polsku i przepisach przygotowanych na tą okoliczność Łukasz Kijek.

Twarde lądowanie

Twarde lądowanie szkół latania. Decyzja Urzędu Lotnictwa Cywilnego może sprawić, że przyszli piloci nie będą mieli szans na to, by zasiąść za sterami samolotu. Ile może kosztować ograniczenie lotów nad Bemowem? Czy to bloki zamiast samolotów staną na pasie startowym?

Nie będzie aż tak źle?

0,4 procent - tak według analityków BNP Paribas będzie wyglądał polski wzrost gospodarczy w przyszłym roku. To swoisty rekord w prognozach - największymi dotychczas pesymistami byli analitycy JP Morgan, którzy przewidują, że PKB wzrośnie u nas w przyszłym roku o półtora procent. Pesymistycznie w przyszłość patrzą też sami Polacy - według badań Pentora oceniamy stan gospodarki dużo gorzej niż jeszcze rok temu. Jednak zarówno złe nastroje, a tym bardziej coraz mniej wiarygodne oceny analityków nie oddają faktycznego stanu polskiej gospodarki. Dodatkowo, ten stan mogą poprawić sami Polacy. Jak?

Zbadają "zero" dla Lotosu

Wielka polska spółka - ofiarą wielkiej zagranicznej manipulacji, w której chodzi oczywiście o wielkie pieniądze?... Raport jednego analityka wyceniający wartość grupy LOTOS na zero złotych spowodował gwałtowną wyprzedaż akcji spółki. Jej prezes Paweł Olechnowicz zdecydowanie odrzuca tezy raportu, a Komisja Nadzoru Finansowego wzięła pod lupę UNIcredit, w którym dokument przygotowano.