Z kraju

Z kraju

Nie wszystko stracone dla Cegielskiego.

Protestujący kilka dni temu na ulicach Poznania pracownicy tych zakładów mają nadzieję, że szansą dla nich może być produkcja silników dla brazylijczyków. Dzisiaj prezes firmy spotkał się z brazylijską misją handlową. W przyszłym tygodniu polska delegacja wybiera się do Brazylii. Jakie są szanse, że te rozmowy zakończą się sukcesem?

Polsko-rosyjskie negocjacje gazowe

Organizacyjne zmiany w gazowych spółkach z negocjacjami w sprawie dostaw surowca w tle. Ale to właśnie tło jest dla polskiej gospodarki dziś najważniejsze. Wczoraj agencja Interfax podała, że strony porozumiały co do udziałów Gazpromu i PGNiG w Europolgazie, które powinny wynosić po 50 proc. To oznaczałoby usunięcie z Europolgazu - spółki zarządzającej gazociągiem w Polsce - firmy kontrolowanej przez Aleksandra Gudzowatego. Wieczorem wicepremier Pawlak poinformował, że Polska i Rosja nie osiągnęły jeszcze porozumienia w sprawie dodatkowych dostaw gazu do Polski, nie uzgodniono też wspólnego stanowiska w sprawie taryf tranzytowych dla rosyjskiego gazu przez terytorium Polski. Na jakim faktycznie etapie są polsko-rosyjskie negocjacje gazowe?

Mniejsza składka do OFE...

...większa wpłata do ZUS. Zyski dla emeryta to niższe, ale pewne świadczenie. Dla budżetu państwa byłaby to poważna ulga związana z dotacjami do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które rosną z roku na rok. Propozycję przedstawiło ministerstwo pracy. Jakie faktycznie mogłyby być konsekwencje wprowadzenia takiego rozwiązania?

Kontrowersje wokół Fonu

O kontrowersje wokół nieudanej współpracy Fonu z amerykańską spółką Lemna w programie "Rynki Dnia" Mikołaj Kunica rozmawiał z Mariuszem Patrowiczem - inwestorem giełdowym, członkiem rady nadzorczej Fon-u.

E-ceny

O sukcesie biznesu w sieci nie decyduje już tylko dobry pomysł. Liczy się profesjonalna strona internetowa, oraz promocja na takich portalach, jak np. Google. Ile to wszystko kosztuje? Na te i inne pytania w magazynie "Biznes Lunch" starał się odpowiedzieć Paweł Trochiumiuk, prezes Związku Firm Public Relations.

Pieniądze na e-biznes

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, fundusze "venture capital", a może Aniołowie Biznesu, czyli przedsiębiorcy, którzy odnieśli już sukces i chcą dzielić się swoimi doświadczeniem a, co ważniejsze swoimi pieniędzmi. Skąd pozyskać pieniądze na e-biznes? O to w biznes lunchu pytaliśmy Marcina Grodzickiego z UBIK Business Consulting, Codity orez Tomasza Wołynko dyrektora finansowego Angel Business Seedfund.

E-inicjatywa w biznesie

Jak założyć innowacyjny i dochodowy e-biznes? Jak zdobyć na niego środki i jak napisać poprawny wniosek o dofinansowanie? O internetowych sposobach na zarabianie pieniędzy w "Biznes lunchu" rozmawialiśmy z Rafałem Agnieszczakiem, twórcą wielu internetowych biznesów.

Debiut obligacji MCI na rynku CATALYST

Papiery dłużne MCI Management SA, jako pierwsze obligacje korporacyjne notowane na nowym rynku alternatywnym Catalyst. "Jesteśmy dumni, że możemy być pierwsi, chodź wiemy, że nie jest łatwo być pionierem"  - powiedział w TVN CNBC Biznes prezes MCI. Z Tomaszem Czechowiczem rozmawiał Mikołaj Kunica

Rozliczenia PIT przez pracodawców

W środę nad nowelizacją pracował Senat. Dokument wróci do senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, ponieważ senatorowie złożyli kilka poprawek. W myśl jego postanowień, pracodawcą będzie musiał rozliczyć pracownika. Nowemu rozwiązaniu sprzeciwiają się środowiska pracodawców. Na temat nowelizacji ustawy w programie "Pieniądze od rana" z Robertem Stankiewiczem, rozmawiał Kazimierz Kleina, przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.

Czy warto inwestować w PGE ?

Wielu inwestorów czeka na historyczny debiut PGE na warszawskim parkiecie. Na rynku słychać głosy, że na akcjach spółki można tylko zarobić. Wielu inwestorów indywidualnych wzięło nawet kredyty, aby móc zakupić część akcji spółki. O tym, czy takie kroki się opłacają, oraz jakie zagrożenia czyhają na inwestorów, z Mikołajem Kunicą w programie "Dzień na rynkach" rozmawiał Grzegorz Zalewski, Futures.pl

Polacy będą pracować dłużej

Czy Polacy będą przechodzić na emeryturę w wieku 67 lat ? Wielu przedsiębiorców uważa, że jest to nieuniknione, ze względu na starzejącą się strukturę społeczeństwa. Jeżeli do tego nie dojdzie, już nie długo możemy mieć sytuację, że będziemy mięli więcej pobierających emerytury, niż pracujących na nie. Czy rzeczywiście ? Na temat podniesienia wieku emerytalnego rozmawiała w programie "Pieniądze od rana" z Robertem Stanilewiczem prof. Irena Jędrzejczyk, z Wydziału Ekonomii SGGW.

Gastronomiczy biznes na torach

Wars to dobrze znana marka restauracji, działających w pociągach PKP Intercity. Mało kto jednak wie, jak wyglądają szczegóły gastronomicznego biznesu na torach. Nieliczni tylko zdają sobie sprawę, że można w niego wejść na zasadach franczyzy. Działalność spółki Wars w ramach "Dnia z transportem kolejowym" w TVN CNBC Biznes przybliża jej prezes Krzysztof Supa.

Komitet kolejkowy po unijne pieniądze

Rzeczywiście w przypadku dofinansowania unijnego na projekty internetowe walka o pieniądze jest zacięta. Jednorazowo na pomysł biznesu w sieci można zgarnąć nawet 800 tysięcy złotych. No i najważniejsze - obowiązuje zasada: kto pierwszy ten lepszy.

Związkowcy z "Cegielskiego" protestują

Bez pracy w Polsce jest już grubo ponad 1 mln 700 tys. osób. Stopa bezrobocia we wrześniu wzrosła do poziomu 10,9%. W tej statystyce znaleźli się także pracownicy zakładów Cegielskiego, którzy w piątek wyszli na ulicę...

Będziemy dłużej pracować?

Polacy muszą pracować dłużej - apeluje na antenie TVN CNBC Biznes minister Michał Boni, nawołując tym samym do rozpoczęcia dyskusji na ten temat. Niezależnie od tego jak długa czeka nas na ten temat dyskusja zanim naprawdę sprawą zajmie się rząd to niewątpliwie problem jest bardzo realny. To, jak długo pracujemy dzisiaj wpływa nie tylko na konkurencyjność polskiej gospodarki, ale także na wysokość świadczeń emerytalnych. Patrycjusz Wyżga.

Kolej w logistycznym przedsięwzięciu

Przewóz ładunku z polskiej huty do dowolnego miejsca na świecie to niełatwe zadanie. Czy wykorzystanie do tego celu się opłaca? Który etap logistycznego przedsięwzięcia okazuje się najdroższy? Na te pytania odpowiadał podczas "Dnia z transportem kolejowym" w TVN CNBC Biznes Ireneusz Gójski, członek rady nadzorczej TS Trade Trans.

Logistyka kolejowa w czasach kryzysu

Polfrost Terminal to firma spedycyjna, która uczestniczy w wymianie towarowej na linii Wschód-Zachód. Jak kryzys odbił się na jej wynikach? Jak wygląda funkcjonowanie spółki, która nie posiada własnego taboru kolejowego i korzysta głównie z usług PKP Cargo? Gościem TVN CNBC Biznes podczas "Dnia z koleją" był prezes logistycznej spółki Tomasz Szyszko.

Udany debiut Arctic Paper

Arctic Paper zadebiutował na giełdzie. Trzeba dodać - zadebiutował udanie. W pierwszym dniu notowań kurs akcji tej spółki wzrósł o 3,33%. Jak spółka spożytkuje dobry start na GPW i jakie następne kroki planuje - o to jej prezesa Michała Jarczyńskiego pytał Marek Tejchman.

Rekomendacja "T" - co zmieni?

Banki nie chcą rekomendacji "T". Czemu więc ma służyć jej wprowadzenie? Jak w przyszłości będzie wyglądać kontrola ryzyka kredytowego z punktu widzenia KNF? Zastępca dyrektora pionu bankowego KNF przekonuje, że rekomendacja "T" ułatwi wymianę informacji między bankami, a to z kolei zabezpieczy przed kredytobiorcami, którzy posiadają zobowiązania już w kilku instytucjach finansowych. O zmiany, jakie wprowadzi "T", w "Rynkach dnia" Marek Tejchman pytał Krzysztofa Brodę (KNF).

Kiedy TGV w Polsce?

O tym kiedy w Polsce powstanie TGV, ile pieniędzy trzeba będzie wydać, aby jeździć polskim TGV, jakie będą koszty stworzenia kolei wysokich prędkości z Marcinem Borkiem z Ernst & Young rozmawiał w "Biznes Lunchu" Robert Stankiewicz.

Sytuacja w PKN Orlen

Spółce do końca roku skończy się kontrakt ze spółką J&S, głównym dostawcą ropy do płockiej rafinerii. Orlen chciałby podpisać umowy na dostawy najlepiej z trzema dostawcami. I jak informuje prezes, spółka będzie stawiać duży nacisk na zawarcie umów długoterminowych. Na temat sytuacji w spółce rozmawia, z Mikołajem Kunicą, Jacek Krawiec prezes PKN Orlen.

PGE warta swojej ceny?

AmerBrokers wycenia akcję PGE na 24,7 złote. O tym dlaczego AmerBrokers zaproponowało taką wycenę i czy warto nabyć akcje PGE rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z Renatą Miś, analitykiem DM AmerBrokers.

Sytuacja w Trakcji Polskiej

Dzisiaj w TVN CNBC Biznes mamy "Dzień z transportem kolejowym". W ramach tej akcji, rozmawiamy z naszymi gośćmi na temat sytuacji w branży, oraz jej problemach. W programie "Dzień na rynkach", gościem Mikołaja Kunicy był Maciej Radziwiłł, prezes Trakcji Polskiej.

Rozwój Kolei Mazowieckich

Sytuacja Kolei Mazowieckich na tle innych przewoźników jest bardzo dobra. Związane jest to m.in. z tym, że właścicielem spółki jest województwo mazowieckie, i w związku z tym nie ma problemu z finansowaniem. O planach i sytuacji Kolei Mazowieckich w programie "Pieniądze od rana", z Robertem Stankiewiczem, rozmawiał Jakub Majewski, prezes zarządu Kolei Mazowieckich.

Koniuntura: czy na pewno będzie lepiej?

GUS podał dane dotyczące koniunktury. Wynika z nich, że w większości sektorów przedsiębiorcy negatywnie oceniają perspektywy rozwoju. Dr Małgorzata Starczewska z PKPP Lewiatan ma jednak inne zdanie. Są branże, które zwiastują poprawę - twierdzi w programie "90 minut".

Sytuacja w Polskiej gospodarce

Dzisiaj GUS opublikuje dane dotyczące bezrobocia i sprzedaży detalicznej. W ostatnich dniach powiało optymizmem, po podniesieniu przez Komisję Europejską prognoz dotyczących wzrostu PKB w 2010 roku, do 1,6%. Na temat sytuacji w polityce i gospodarce, z Robertem Stankiewiczem w programie " Pieniądze od rana" rozmawiał Michał Boni, minister w Kancelarii Premiera.

Problemy Polskich Kolei

O tym jaka jest sytuacja Polskich Kolei, możemy się przekonać, stojąc na peronach lub jadąc pociągami. Koleje są zadłużone na kwotę blisko 6 mld zł, a rocznie wydają ponad 300 mln zł na obsługę długu. Niezbędne remonty są przeprowadzane w niektórych miejscach, ale to głównie zasługa przygotowań do Euro 2012 Na temat sytuacji Polskich Kolei, z Robertem Stankiewiczem, w programie " Pieniądze od rana" rozmawiał Adrian Furgalski, z Zespołu Doradców Gospodarczych "TOR".

Sezon na wyniki

W stanach Zjednoczonych trwa sezon publikowania wyników kwartalnych. Na palcach jednej ręki można policzyć wyniki spółek, które okazały się gorsze od oczekiwań. O komentarz do sytuacji gospodarczej w Stanach Zjednoczonych poprosiliśmy członka zarządu Noble Banku, Maurycego Kuhna.

Nowy Windows na rynku!

Microsoft wypuścił na rynek kolejną wersję swojego sztandarowego produktu. Przyjazny dla użytkownika, bezpieczny i oszczędny w wykorzystywaniu pamięci - taki ma być nowy Windows 7. Microsoft liczy, że dzięki niemu wszyscy zapomną o wcześniejszej wersji, która, według wielu ekspertów i użytkowników, okazała się niewypałem. O nowym systemie Windows w "Bilansie" opowiada Rafał Petras z magazynu komputerowego CHIP.

Szybki Internet "pod strzechy"?

TP SA podpisała dziś umowę z UKE, w której zobowiązała się wybudować milion szybkich linii telekomunikacyjnych o przepustowości 6 Mb/s. Co to oznacza dla odbiorców usług telekomunikacyjnych? Czy szybki Internet trafi "pod strzechy", a światłowody wszędzie zastąpią kable z miedzi? Na te pytania w "Bilansie" odpowiadał Tomasz Kulisiewicz, analityk firmy doradczej Audytel.