Z kraju

Z kraju

W sobotę rusza szczyt G20

Cięcia publicznych deficytów, czy pompowanie publicznych pieniędzy w gospodarkę? Co zapewni gospodarczy wzrost? O tym co ważniejsze dyskutować będą w najbliższą sobotę przywódcy państw grupy G20. Do spotkania przygotowują się nie tylko ekonomiści.

Debiut Budostalu-5 na GPW

Spółka Budostal-5 zadebiutowała dziś na GPW. Działa ona w branży inżynieryjno-budowlanej. Specjalizuje się w budowie dróg wraz z obiektami inżynieryjnymi takimi jak mosty, sieci kanalizacyjne czy oczyszczalnie ścieków. O planach inwestycyjnych mówi Marek Leśniak, prezes Budostalu-5.

Gaz łupkowy niebezpieczny

Rozpala wyobraźnię, ale rozpala też wodę w kranach. Amerykanie 10 lat po rozpoczęciu przemysłowego wydobycia gazu z łupków odkrywają drugą stronę medalu. HBO w tym tygodniu wyemituje film pokazujący jak technologia eksploatacji gazu łupkowego polegająca na rozsadzaniu łupków toksycznymi substancjami powoduje skażenie wód podziemnych i pozostałościami substancji aktywnej i węglowodorami. Stawia to pod dużym znakiem zapytania plany kandydatów na prezydenta, żeby z Polski uczynić drugą Norwegię.

Sygnity obiecuje zysk w przyszłym roku

Marża operacyjna do 2012 r. ma wynieść między 5%-7%, a przychody w 2012 roku mają sięgnąć nawet 700 mln zł. Norbert Biedrzycki, prezes Sygnity, mówi o prognozach spółki i trzech kluczowych sektorach, na których zamierza oprzeć jej działalność: bankowo-finansowym, utility i publicznym.

Czerwcowe nastroje na GPW

Czwartkowa sesja wyglądała groźnie na indeksie WIG20 jedynie w pierwszych godzinach, później sesja przebiegała spokojnie, ostatecznie kończąc jedynie 0,16% poniżej wczorajszego zamknięcia. WIG20 w przedostatnią sesję tygodnia notuje poziom 2326 punktów. Zdaniem Marka Dymkowskiego z CDM Pekao SA, który był gościem TVN CNBC Biznes, przyszły tydzień upłynie na głównym indeksie na testowaniu wsparcia 2280 – 2310 punktów.

Emisja akcji Konsorcjum Stali

Konsorcjum Stali wyemituje 2,5 miliona akcji w przyszłym roku. Jak mówi Robert Wojdyna, prezes spółki to właśnie papierami wartościowymi planuje zapłacić udziałowcom Bowimu. Parytet wymiany to 0,146 akcji nowej emisji Konsorcjum Stali za 1 akcję Bowimu.

Wakacje bezpieczne dla twojego dobytku

Czas wakacji, to czas w którym złodzieje mają ułatwione zadanie. Puste domu pełne cennych dla nas rzeczy nie muszą być łatwą zdobyczą dal przestępców . Co zrobić by nie dać się okraść i jak się ubezpieczyć by w razie gdy do tego dojdzie, strata nie była aż tak bolesna radzi Wojciech Makac z Hestii

Indywidualny inwestor i duże nieruchomości

Komercyjne nieruchomości nie są poza zasięgiem inwestorów indywidualnych. Jak przygotować się do kupna nieruchomości komercyjnej i ile przygotować na to pieniędzy radzi Mikołaj Martynuska, dyrektor w CB Richard Ellis

Milion w portfelu

Jak zainwestować milion złotych? Jarosław Antonik, dyrektor biura analiz KBC TFI proponuje 2 rozwiązania. W pierwszym połowę zainwestować w depozyty bankowe, a resztę w fundusze akcji azjatyckich oraz inwestujących w złoto. Portfel aktywny zakłada aż 80% przeznaczyć na depozyty bankowe.

Cypr. Podatkowy raj

Kolejna rozmowa z Piotrem Kosmędą z Kancelarii LEXDirect Widziewicz, Szepietowski o raju podatkowym, jakim jest Cypr. Tym razem nasz gość opowiada o udogodnienia podatkowe wynikające z Trust-u cypryjskiego. 

Muzyka przyciąga konsumentów

TNS OBOP na zlecenie ZPAV sprawdził jaki jest wpływ muzyki na konsumentów. Klienci chętniej wybierają lokale, w których odtwarzana jest dobra muzyka. Z Bogusławem Plutą, dyrektorem Związku Producentów Audio Video, w programie "Biznes Lunch", rozmawiał Paweł Blajer.

Wsparcie Venture Capital

HVP FIZ to fundusz inwestycyjny wspierany m.in. przez MCI Management i Krajowy Fundusz. Jak szukać inwestora do małej i średniej firmy? Jak zainteresować fundusz venture capital swoją ofertą i czy tylko firmy hi-tech i biotechnologiczne mają szansę na sukces w tej materii? Z Małgorzatą Walczak partnerem MCI Management SA, zarządzającą funduszem Helix Ventures Partners, w programie "Biznes Lunch", rozmawiał Paweł Blajer.

VAT od samochodu z kratką

Rząd poprosił KE o zgodę na wprowadzenie limitu odliczania VAT od prywatnych aut. 7 czerwca Rada Unii Europejskiej zgodziła się na ograniczenia w odliczaniu VAT od prywatnych aut. Aby w życie weszły ograniczenia w odliczaniu VAT od aut Ministerstwo Finansów musi przygotować zmianę przepisów. Z Katarzyną Czarnecką-Żochowską, partnerem w dziale doradztwa podatkowego PwC, w programie "Biznes Lunch", rozmawiał Paweł Blajer.

Bon na innowacje

Tylko do 30 czerwca można składać wnioski w ramach bonu na innowacje. Mikro- i małe przedsiębiorstwa mogą dostać 15 tys. zł na wdrożenie lub rozwój produktu lub technologii, świadczonych przez jednostkę naukową. Z dyr. Joanną Podgórską, pełniącą obowiązki dyrektora zespołu innowacji i technologii PARP, w programie "Biznes Lunch", rozmawiał Paweł Blajer.

LUG na głównym parkiecie?

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy zdecydowało o przeniesieniu spółki z NewConnecy na GPW. Przeniesienie nie będzie związane z emisją akcji. Spółka zapowiada że nie ma problemu z kapitałem obrotowym, gdyż jest on wystarczający. Z prezesem spólki LUG Ryszardem Wtorkowskim w programie "Dzień na rynkach" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Sprzedaż na Węgrzech

Ekonomistów najbardziej martwi martwi bardzo słaby popyt wewnętrzny na Węgrzech. Obawiają się oni, że dojdzie do interwencji Banku Centralnego. O sytuacji na Węgrzech z Patrykiem Jabłonowskim zarządzającym Deka Investment, w programie "Dzień na rynkach", rozmawiał Mikołaj Kunica.

Upodobania Polaków oczami spółki giełdowej

Wzrost sprzedaży detalicznej w maju. Kolastyna zanotowała wzrost w segmencie leków i kosmetyków. Co Polacy wydają pieniądze, a na czym oszczędzają z perspektywy Kolastyny. Z prezes spółki Moniką Nowakowską, w programie "Dzień na rynkach" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Plany Ciechu

Ciech nie chce sprzedawać PTU za wszelką cenę, nie spieszy się z tym. Prezes ma nadzieję zakończy się ona na początku III kwartału. Natomiast Gdańskimi Fosforami jest zainteresowane kilka spółek w tym międzynarodowe. O dalszych planach spółki z prezesem Ciechu, Ryszardem Kunickim w programie "Dzień na rynkach" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Dane o sprzedaży detalicznej

Sprzedaż detaliczna w górę i to lepiej od oczekiwań rynku. W w ujęciu rocznym wzrosła o 4,3 procent. Analitycy oczekiwali wzrostu o 3,2 procent rok do roku. Komentarza do danych udzielił w programie "Dzień na rynkach" Konrad Soszyński, ekonomista BGK.

Inteligentne sieci elektroenergetyczne

Przewidują co stanie się w przyszłości, dostosowują produkcję do potrzeb odbiorców, pozwalają zaoszczędzić dziesiątki milionów. Inteligentne sieci elektroenergetyczne. Kiedy powstaną w Polsce i jakie korzyści przyniosą gospodarce? Z Mariuszem Sworą, prezesem URE w programie "Pieniądze od rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.

Okrągły stół o zdrowiu

Politycy debatują o zdrowiu, a NFZ liczy ile pieniędzy ma w tym roku ponad plan. W Łomży już skończyły się pieniądze na leczenie, a 34 gdańskie poradnie specjalistyczne od 1 lipca mogą przestać przyjmować pacjentów. Powód - brak podpisanych kontraktów. Z Jackiem Paszkiewicz, prezesem NFZ w programie "Pieniądze od rana", rozmawiał Robert Stankiewicz.

Polacy na wyprzedażach

Maj miesiącem zaskakujących danych GUS. W oczekiwaniu na dane o sprzedaży detalicznej, rozmawiamy o wyprzedażach. Polacy pokochali przeceny! Na co mogą liczyć w tym roku? Jak nie dać się zatracić w zakupowej gorączce? Z szefową i redaktorem działu mody w czasopiśmie "Przyjaciółka" Anna Mietelską, w programie "Pieniądze od rana", rozmawiał Robert Stanilewicz.

Plany inwestycyjne Grupy Alterco

Alterco, które zastąpiło na GPW Śrubex, przedstawi dziś plany inwestycyjne do 2013 roku. Firma nastawia się na inwestycje w rynek mieszkaniowy. Zbigniew Zuzelski, prezes Grupy Alterco mówi, że spółka chce przeprowadzić w tym roku dwie emisje akcji, prywatną i publiczną. Pod koniec I półrocza planuje ofertę prywatną, która ma podwoić wartość spółki.

Kto przejmie BZ WBK?

Ministerstwo Skarbu Państwa pomoże PKO BP w przejęciu BZ WBK. Minister Aleksander Grad zasugerował, że PKO BP może zrezygnować z wypłaty dywidendy, by bank mógł samodzielnie sfinansować ewentualny zakup. O możliwych scenariuszach przejęcia mówi Marcin Jabłczyński, analityk DB Securities.

Strajk generalny we Francji

Zapowiadany na czwartek strajk (24.06) to hipokryzja zarówno społeczeństwa i klasy politycznej uważa Hanna Goutierre, prezes Polsko-Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Uważa ona, że Francuzi od dawna zdają sobie sprawę z konieczności przeprowadzenia reform, w tym również emerytalnej, która jest powodem jutrzejszego strajku generalnego.

Kupiliśmy Boryszew

Portfel Rynków dla Opornych na ostatnich sesjach głównie tracił. Postanowiliśmy więc go gruntownie przebudować. Na spółkę, która ma pomóc na zarabiać wirtualne pieniądze wybraliśmy Boryszew, propozycję pana Marka.

Sztuka sprzedaży

Klient myśli tak jak mu podpowiemy. Marta Sobieska, koordynator projektów merchindisingowych w DEM’a Promotion Polska podpowiada jak i gdzie ulokować towar w sklepach, by sprzedaż skoczyła w górę. Techniki stosowane przez hipermarkety można z powodzeniem wykorzystać w mniejszych sklepach.

Restrukturyzacja Pekaesu

Nowa strategia Pekaesu na lata 2010-2012 zakłada restrukturyzację aktywów jak i grupy kapitałowej. Jak mówi prezes spółki Jacek Machocki Pekaes zamierza się pozbyć 2 spółek zależnych. Spółka zamierza inwestować w system elektronicznego śledzenia przesyłek, czy automatyczne fakturowanie. Głównym obszarem jej rozwoju spółki będą nadal kompleksowe usługi logistyczne.

Bruce Willis w Polsce

Hollywoodzki aktor odwiedził rozlewnię wódki Sobieski w Starogardzie Gdańskim oraz Warszawę. Amerykański aktor ma około 3 procent akcji grupy Belvedere i jest twarzą międzynarodowej kampanii reklamowej wódki Sobieski. Z Willisem rozmawiała nasza reporterka, Karolina Hytrek-Prosiecka. Zapraszamy również na wywiad Bartka Węglarczyka z Brucem Willisem - nie tylko o inwestycjach - w Dzień Dobry TVN w najbliższą sobotę 26 czerwca tuż po 10.00

GPW na minusie

252 spółki notowane na warszawskiej giełdzie straciły dziś na wartości. Sesja od początku nie była dla nich udana. Nastroje pogorszyły się jeszcze bardziej gdy ze Stanów Zjednoczonych napłynęły dane o gorszej od oczekiwań liczbie sprzedanych domów. Ostatecznie indeks WIG20 stracił 2,08% notując poziom 2329 punktów. O szczegółach Agata Biały