Z kraju

Z kraju

Rynki przed decyzją FED

W środę decyzja FED w sprawie stóp procentowych, a po decyzji pierwsza w historii FED konferencja dotycząca zakończonego właśnie posiedzenia. Członek zarządu Getin Noble Bank Maurycy Kuhn, przekonuje, że w polityce monetarnej FED-u nic się nie zmieni, zastanawia się jednak, czy amerykański bank centralny odniesie się do ciągłego powiększania amerykańskiego długu.

Otwarcie rynku pracy w Niemczech

Notowany na NewConnect Euro-Tax szykuje się na otwarcie niemieckiego rynku pracy. Spółka zajmuje się odzyskiwaniem podatku nadpłaconego przez Polaków legalnie zatrudnionych za granicą. Prezes spółki szacuje, że połowę zapłaconych przez Polaków w Niemczech podatków da się odzyskać. W tym kraju kwota wolna od podatku to ponad 8 tysięcy euro rocznie. Jeśli zarobek emigranta będzie niższy, to można się starać o zwrot całego podatku - wskazuje prezes Euro-Tax Adam Powiertowski.

Centrum wyników: Interferie

W porównaniu z ubiegłym rokiem w I kwartale o 11 procent - do 8,25 mln zł - wzrosły przychody spółki Interferie. Jest to efekt wzrostu frekwencji w ośrodkach wczasowych spółki - mówi prezes spółki Interferie Adam Milanowski.

Spada sprzedaż nowych aut

W I kwartale 2011 roku w Polsce sprzedano 69,1 tys. nowych aut, co stanowi spadek o 5,4 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ub. roku. Dobrą informacją jest to, że w segmencie samochodów ciężarowych ciężkich odnotowano skok o ponad 120 procent - przekonuje prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Jakub Faryś.

Debiut JSW opóźniony?

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej zastrzegli, że jeśli strona rządowa nie zgodzi się na prywatyzację na ich zasadach i nie zapewni 10-procentowej podwyżki pensji - wznowią protest. Zdaniem prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego to "zaporowe żądania", które mają zablokować upublicznienie tej firmy.

Porządki w Gino Rossi

Prezes spółki Gino Rossi życzy sobie mocnego złotego – czynsze w galeriach są bowiem denominowane w euro, materiały do produkcji spółka sprowadza z Włoch. Jak mówi, kwiecień wygląda obiecująco, ale trzeba pamiętać o niskiej bazie i przeciągającej się sprzedaży marki Simple. Umowa ma być podpisana do 16 maja zapowiada prezes Gino Rossi Witold Jesionowski.

Co Rada powinna zrobić z inflacją?

Nowe dane o inflacji bazowej są gorsze od oczekiwań. W marcu wyniosła ona 2 procent. Co na to Rada Polityki Pieniężnej? Czy te dane wpłyną na decyzje RPP? Jakie są prognozy na poziom cen w najbliższych miesiącach? O tym co powinno zrobić się w Polsce z inflacją mówią prof. Marian Noga z Wrocławia i Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale z Londynu.

Droga do milionów

Zamiast sektora surowcowego warto zainteresować się spółkami zajmujące się sprzedażą detaliczną, nastawionymi na klienta. Wraz z Joanną Stec-Germacy przeglądamy okazje inwestycjne w krajach Ameryki Południowej: po Brazylii pora na Chile i Argentynę.

Amerykańskie banki po wynikach

Banki inwestycyjne są w cyklu ekspansywnym, natomiast komercyjne ciągle mają problem z rynkiem nieruchomości, nadal będą padały małe banki o złej kapitalizacji - przewiduje członek zarządu Getin Noble Bank Maurycy Kuhn.

„Dobroczyńca Roku 2010”

Trwa 14. edycja konkursu organizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii pod patronatem TVN CNBC. Przypominamy, że tylko do końca kwietnia można głosować na Dobroczyńcę Roku. O szczegółach opowiada Paweł Łukasiak, Prezes Akademii Rozwoju Filantropii.

Dotacje na udział w targach

Jeśli masz firmę z branży biotechnologicznej, farmaceutycznej czy medycznej to możesz wziąć udział w imprezie „BIO International Convention”, która odbędzie się w Waszyngtonie w dniach 27-30 czerwca 2011 r. Chętne firmy mogą się zgłaszać po dofinansowanie do imprezy zachęca Kazimierz Murzyn z Jagiellońskiego Centrum Innowacji.

Interwencja walutowa a eksport

Ministerstwo Finansów i Narodowy Bank Polski wspólnie zapowiadają cykl interwencji walutowych. Co taka zapowiedź oznacza dla eksporterów i jak reagować w przypadku interwencji? Czy można się zabezpieczyć na taki wypadek? O szczegółach opowiada specjalista ds. instrumentów pochodnych BRE Bank Maciej Czerwiński.

Forex – szkoła inwestowania

Inwestor na tym rynku walutowym powinien być przygotowany na straty i określić ich maksymalną wysokość, jaką jest gotów zaakceptować - wskazuje członek zarządu DM TMS Brokers Tomasz Uściński.

Nowy szef w firmie

Nie zawsze biznes można prowadzić własnymi siłami. Nie wszyscy szefowie są jednak kochani przez pracowników. Zwłaszcza ci nowi, jeśli nie wiadomo czego po nich można się spodziewać. Jak wprowadzić do firmy nowego szefa? radzi ekspert Marek Rudziński.

Bezpieczeństwo energetyczne w Polsce

Jednym z głównych tematów Europejskiego Kongresu Gospodarczego będzie bezpieczeństwo energetyczne w Europie. Czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo energetyczne jest np. rozbudowa sieci przesyłowej. Między innymi o głównych kierunkach rozbudowy sieci gazociągów w Polsce Robert Stanilewicz rozmawiał z Janem Chadamem, prezesem Gaz-Systemu.

Ubezpieczenia zdrowotne według PIU

Polska Izba Ubezpieczeń przygotowała własny projekt ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych. Zdaniem Marcina Tarczyńskiego, prezesa PIU, projekt ten doprecyzowuje czym jest takie ubezpieczenie. Tarczyński przekonuje, że NFZ jako płatnik nie może być nadzorcą rynku prywatnych ubezpieczeń.

Zapowiedź interwencji

Nawet 14 miliardów Euro może zostać wymienione na rynku do końca roku. Minister Finansów zapowiedział dziś konsekwentną sprzedaż waluty. Tymczasem zdaniem ekonomistów umocnienie złotego może w dzisiejszych warunkach okazać się o wiele bardziej skutecznym narzędziem w hamowaniu wzrostu cen niż stopy procentowe. Materiał Dominika Cierpioła.

(Nie)Droga żywność

Tegoroczna Święta wcale nie będą znacznie droższe niż przed rokiem – przekonuje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, np. jaja są o 4% tańsze. O szczegółach w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Twój Brat PIT z kredytem

Co zrobić kiedy zabraknie nam pieniędzy na uregulowanie należności podatkowych wobec fiskusa?  Zaciągnąć kredyt czy może lepiej wystąpić z wnioskiem do US o rozłożenie obowiązku podatkowego na raty? O szczegółach opowiada Tomasz Rolewicz, doradca podatkowy PwC.

Inflacja a ceny surowców rolnych

Prezes Eskimosa mówi, że wysokie ceny surowców biją w wyniki całej branży spożywczej, jednak część podwyżek przetwórcy biorą na siebie. Eskimos to spółka przetwarzająca warzywa i owoce. Niemal 80% przychodów pochodzi z eksportu. Największym rynkiem dla spółki są Niemcy, dalej Polska i Austria. O szczegółach opowiada Stanisław Sulima, prezes spółki Eskimos.

Inwestycje w apartament hotelowy

Mieszkanie w Warszawie zakupione pod wynajem zawraca się w okresie 15-17 letnim. Ciekawszą inwestycją jest apartament hotelowy. Jak go zakupić? O szczegółach opowiada Aleksander Skirmuntt, wiceprezes Emmerson Nieruchomości.

Szukamy inwestora

Prowadzisz firmę i masz ciekawy pomysł na biznes, ale brakuje ci kapitału? Możesz się starać o wsparcie ze strony funduszu Skyline Venture.  Najważniejsze warunki, jakie trzeba spełnić, to dobry biznesplan, perspektywiczny rynek i sprawny zespół menedżerski - wymienia członek zarządu Skyline Investment Paweł Maj.

Świąteczne ograniczenia

Od 18 w Wielką Sobotę obowiązywać będzie ograniczenie w ruchu pojazdów powyżej 12 ton. Inspekcja Transportu Drogowego szykuje w tym czasie wzmożone kontrole drogowe - zapowiada Aleksandra Kobylska z ITD.

Szkoła językowa we franczyzie

W Europie dominuje znajomość języka angielskiego - wynika z danych Eurostatu. W Polsce najwięcej osób ze starszych pokoleń posługuje się językiem rosyjskim. Ile i jak można zarobić na nauce języka? Czy warto założyć szkołę językową korzystając z programu franczyzowego? Rozmowa z Adamem Chrzanowskim, dyrektorem w Leader School i Joanną Cesarz-Zbroszczyk, dyrektorem w szkole Helen Doron.

Otwieramy firmę w Niemczech

1 maja otwiera się niemiecki rynek pracy. Pracownicy z Polski będą mogli bez ograniczeń  starać się o pracę za nasza zachodnią granicą. Czy łatwiej będą też miały polskie firmy, które chcą walczyć o kontrakty za Odrą - wskazuje radca prawny w Kancelarii Velles Sebastian Wróblewski.

Pozwolenia na budowę zostają

Nie będzie można rozpocząć inwestycji bez pozwolenia na budowę - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Sędziowie uznali zaskarżone prawo budowlane za niekonstytucyjne. Co w praktyce oznacza wyrok Trybunału? - pytamy partnera w kancelarii prawniczej Salans Wojciecha Kozłowskiego.

Benefit Systems już na GPW

Benefit Systems juz jest notowany na parkiecie GPW. Akcje spółki wzrosły na debiucie o 3,74 proc. Benefit Systems zajmuje się między innymi obsługą kart Multisport. Z usług spółki korzysta 235 tysięcy pracowników różnych firm - chwali się prezes Benefit Systems Jamesem Van Bergh.

Problemy budownictwa

Branża budowlana dawno nie miała tak słabego roku jak 2010. Początek obecnego sezonu jest nieco lepszy, ale Euler Hermes zwraca uwagę na liczbę opóźnień w płatnościach i liczbę upadłości w budownictwie, która w ubiegłym roku wzrosła o 1/4. Rozmowa z dyrektorem biura oceny ryzyka w Euler Hermes Tomaszem Strausem.

Miracullum na prostej?

Miraculum chce wrócić do hipermarketów. Producent kosmetyków, właściciel marek Brutal i pani Walewska liczy, że w tym roku wyjdzie na prostą. Spółka ustaliła już listę podmiotów i kwotę wierzytelności, która ma być objęta układem - mówi prezes Miracullum Monika Nowakowska.

Groxna inflacja

Ceny rosną w szybkim tempie - potwierdzają to dane GUS, a także NBP. Inflacja bazowa, która pomija zmieniające się ceny paliw i żywności, wzrosła w marcu do 2 proc. rok do roku - wyliczył bank centralny. Rozmowa z członkiem zarządu Narodowego Banku Polskiego Andrzejem Raczką.