Z kraju

Z kraju

Kiedy polska "Dolina Krzemowa"?

Park Technologiczny w Nowym Sączu ma powstać za niecałe 2 lata. O rozwoju nowych technologii w Polsce rozmawiamy profesorem Krzysztofem Pawłowskim, twórcą "Miasteczka Multimedialnego".

Fundusze na atom

Jak pozyskać finansowanie na budowę elektrowni atomowej? Między innymi na to pytanie odpowiedział w programie 90 Minut Danny Roderick, wiceprezes GE Hitachi. Do budowy elektrowni atomowej przymierza się PGE ale nie jest jeszcze jasne w jaki sposób pozyska niezbędne fundusze.

Niewielkie zmiany w RDO

Cztery spółki w portfelu i niewielkie zmiany ich wartości. Tak w skrócie wygląda w ostatnich dniach obraz naszego portfela inwestycyjnego. W środę analizowaliśmy kupno spółki MCI, propozycję pana Michała.

Gruzińskie wina na New Connect

Telliani Valley Polska udanie zadebiutował na New Connect. Importer gruzińskich win pozyskał z emisji akcji 0,5 miliona złotych.  Środki z emisji spółka chce przeznaczyć m.in. na rozbudowę kanałów dystrybucji.  O plany spółki pytaliśmy prezesa Telliani Valley Polska, Adama Sworowskiego.

Nowy zarząd w ONE2ONE

Nowy zarząd w ONE2ONE. Przed świętami spółka chce nie tylko zarobić na biznesie konkursów SMS ale też ten rynek... ucywilizować. O szczegółach Marcin Kowalski rozmawiał z nowym prezesem ONE2ONE, Piotrem Majchrzakiem.

Amica jednak nie z BSH

Amica nie będzie produkować sprzętu dla Boscha i Siemensa. Nie będzie też żadnych powiązań kapitałowych - negocjacje z niemieckim koncernem skończyły się bez zawarcia porozumienia. O to jakie były przyczyny takiego rozwoju sytuacji spytaliśmy Jacka Rutkowskiego, prezesa spółki Amica.

Cam Media walczy o przystanki

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiada prywatyzację wiat przystankowych. Warszawski ZTM chce sprzedać koncesję na budowę 1580 wiat przystankowych Cam Media liczy na to, że na prywatno-publicznych wiatach będzie mogła nieźle zarobić. O szczegółach w programie Rynki Dnia opowiedział prezes firmy, Krzysztof Przybyłowski.

Przewoźnik na przystanku 

Urząd miasta w Zielonej Górze ukarany przez Urząd Ochrony konkurencji i Konsumentów grzywną w wysokości 200 tysięcy złotych. Powód? Miasto nie chciało dać zgody firmie przewozowej na korzystanie z miejskich przystanków autobusowych, podczas, gdy pozwoliło na to konkurencyjnej firmie. Gościem Pawła Blajera była Agnieszka Jacyszyn, radca prawny delegatury UOKiK we Wrocławiu.

Brat VAT

BRAT VAT   W TVN CNBC trwa akcja Brat VAT. Minister finansów przygotował projekty dwóch rozporządzeń dotyczących nowej ustawy o podatku od towarów i usług. Jedno w sprawie przypisania stawek w kasie fiskalnej, drugie dotyczące ulgi na kasę. Co z tych przepisów wynika dla podatników? O to Paweł Blajer pytał Romana Namysłowskiego, dyrektora w dziale podatkowym Ernst&Young

Zaangażowanie pracowników

Zaangażowanie pracowników jest kluczem do sukcesu firmy. Przedsiębiorcy, którzy nie są w stanie tego zrobić, nie mogą w pełni realizować swojego potencjału biznesowego. O zaangażowaniu załogi Paweł Blajer rozmawiał z Andrzejem Borczykiem, dyrektorem personalnym Microsoft Polska

BNP o sprzedaży polskich obligacji

Ryzykowny rynek obligacji. BNP Paribas zalecił inwestorom sprzedaż polskich dziesięcioletnich obligacji. Bank sugeruje powrót do polskich papierów w momencie, gdy kurs '”złoty do euro” będzie zbliżać się do 4,08. O rynku długu z głównym strategiem rynków wschodzących BNP Paribas Bartoszem Pawłowskim rozmawiał Robert Stanilewicz

Inwestowanie w nieruchomości

W nieruchomości inwestujemy emocjonalnie i z przekonaniem, że te zawsze będą drożeć. O tym, jak ustrzec się błędów emocjonalnego inwestowania na rynku nieruchomości mówił w programie Godzina dla Pieniędzy Łukasz Madej, prezes ProDevelopment

Za mało kakao

Świat odcięty od 40% globalnej podaży kakao. Po wyborach na Wybrzeżu Kości Słoniowej zamknięto granice tego kraju. W Godzinie dla Pieniędzy o polityce trzęsącej rynkiem kakao mówił Wojciech Szymon Kowalski z Efix Polska.

Milion w portfelu

Dwa fundusze akcji, akcje deweloperów i gotówka - w programie Godzina dla Pieniędzy Marek Zuber proponuje w co zainwestować milion złotych.

Akcje banków na 2011

Banki zauważają poprawę sytuacji makroekonomicznej w regionie, rośnie popyt na kredyty hipoteczne i dla małych i średnich firm. O szansach sektora bankwego w 2011 roku Błażej Karwowski rozmawiał z analitykiem sektora bankowego ING Andrzejem Nowaczkiem 

Prognozy na 2011

Wzrost PKB w Polsce w 2011 roku osiągnie 4,5%, a Rada Polityki Pieniężnej podwyższy stopy procentowe o 100 punktów bazowych - wynika z prognozy banku Nomura na 2011 rok. Błażej Karwowski o prognozach właśnie rozmawiał z ekonomistą rynków wschodzących Nomura, Peterem Attardem Montalto

Zima w Integer.pl

Zima daje się we znaki nie tylko kierowcom, w zeszłym tygodniu firmy kurierskie apelowały do klientów, by ci ograniczyli nadawanie przesyłek. O tym, jak ataki zimy wpływa na dostarczanie przesyłek Mikołaj Kunica rozmawiał z prezesem Integer.pl Rafałem Brzoską.

Ukraiński węgiel na GPW

Ukraińska spółka węglowa zadebiutuje na GPW. Sadovaya Group z emisji 10,77 mln nowych akcji może pozyskać nawet 189 mln zł. Pieniądze przeznaczyć chce na modernizację swoich kopalń, budowę centrum wzbogacania węgla i zakup złóż. Zapisy dla inwestorów indywidualnych potrwają od 8 do 10 grudnia 2010. Gościem Mikołaja Kunicy w Dniu na Rynkach był dyrektorem ds. strategii i rozwoju spółki, Iwan Czuryłowicz (Churylovych).

KGHM analitycznie

KGHM bije rekordy cen i obrotów na warszawskiej giełdzie. Jak powiedział Mikołajowi Kunicy Artur Iwański, analityk Erste Securities, na kursy miedziowej spółki mają wpływ ceny surowca, to świetny czas dla KGHM.

Dębica vs. PZU AM

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy spółki Dębica odrzuciło propozycję zmian w statucie znoszących kworum na WZA i dających Radzie Nadzorczej większe uprawnienia. O dalszym ciągu konfliktu na linii Dębica - PZU Asset Management Mikołaj Kunica rozmawiał z Jackiem Pryczkiem, prezesem oponiarskiej spółki.

Irlandzki dług

Irlandzki rząd chce w ciągu czterech lat zaoszczędzić 15 miliardów euro. Ma się tak stać dzięki cięciom wydatków i pensji, podwyżce podatków i znacznym ograniczeniu świadczeń socjalnych. O szansach Irlandii w walce z kryzysem Robert Stankiewicz rozmawiał z dyrektorem Departamentu Skarbu Rabobank Polska, Elwirem Świętochowskim.

Grzejesz i płacisz

Utrzymanie przeciętnego mieszkania w bloku z wielkiej płyty kosztuje 27% więcej niż w kamienicy lub nowym budownictwie. Jednym z największych składników tych kosztów jest ogrzewanie. O kosztach utrzymania mieszkania z Bartoszem Turkiem z Home Broker rozmawiał Robert Stankiewicz.

Operacja "Lotos"

Dzień po tym jak Rosjanie deklarują chęć uczestnictwa w kupnie Lotosu, premier zabiera głos w sprawie paliwowej spółki. "Jej prywatyzacja zakończy się nie wcześniej niż w 2012 roku" - mówi Donald Tusk i dodaje, że Lotos jest firmą o szczególnym znaczeniu. Jak może więc być scenariusz dla tej spółki? Rafał Wojda rozmawia o tym z Cezarym Filipowiczem, byłym wiceprezesem PKN Orlen.

Rynki dla Opornych

Dziś portfel RDO zdecydowanie poniżej rynku, tracimy 0,38%, czyli nieco ponad 117 złotych. Kupiliśmy Lubawę i zastanawiamy się nad kupnem spółki CEZ. Jakieś propozycje? rdo@tvn24.pl   01:41

Pomoc dla Irlandii

Dublin ma dostać 85 miliardów euro pożyczek oprocentowanych średnio na 5,8 procent. Z tej kwoty, 10 miliardów ma trafić do Irlandii natychmiast, by wzmocnić system bankowy. Na dokapitalizowanie tego sektora w sumie przeznaczonych będzie 35 miliardów euro. Pozostałych 50 miliardów ma pokryć potrzeby pożyczkowe Irlandii. O mechanizmie pomocowym Rafał Wojda rozmawiał z ekonomistą BZ WBK Piotrem Bujakiem.

Portret inwestora giełdowego

Mężczyźni wciąż chętniej inwestują niż kobiety. To jeden z wielu wniosków z Ogólnopolskiego Badania Inwestorów. Portret przeciętnego inwestora indywidualnego dokładnie prześwietlił Patrycjusz Wyżga

Portret inwestora giełdowego

Inwestor indywidualny powinien mieć w portfelu co najmniej 10 spółek. Inwestowanie staje się tym trudniejsze, im więcej pieniędzy się w nim zgromadziło, uważa Mariusz Staniszewski, prezes zarządu Noble Funds TFI, z którym rozmawiamy o strategiach inwestowania.

Niezła jazda z rozkładem

Tajne przez poufne, łamane przez niedostępne - i wcale nie chodzi o kolejne dokumenty ujawniane przez portal Wikileaks - a kolejowy rozkład jazdy. Rozkład, z którym jest naprawdę niezła jazda - zwłaszcza dla pasażerów, którzy nie mogą zaplanować świątecznych wyjazdów. Dlaczego? O tym Łukasz Kijek

Zima w Inter Cars

Pierwszy szczyt sprzedaży opon zimowych odnotowaliśmy w październiku, mówi Piotr Kraska, członek zarządu Inter Cars. Przychody spółki na poziomie 2,3 mld zł w tym roku nie są zagrożone.  

Biznes globalny

Centrozap do 2011 roku ma zbudować w rosyjskiej Republice Komi zakład do przerobu drewna. Władze republiki są niezadowolone z postępu prac spółki. Rozmowa z Ireneuszem Królem, prezesem Centrozapu.