Z kraju

Z kraju

Przetasowanie w Gino Rossi

W Polsce powstaje kolejny modowy gigant. Wiodący akcjonariusz Bytomia kupił akcje obuwniczej firmy Gino Rossi. Prezes Gino Rossi Witold Jesionowski zapewnia w rozmowie w Dniu Na Rynkach, że to nowy etap rozwoju w historii spółki.

Indeks dostępności kredytowej

Spadła zdolność kredytowa Polaków szukających kredytu złotowego na mieszkanie. Indeks Dostępności Kredytowej TVN CNBC i Open Finance spadł w maju do poziomu 116,45 punkta. Miesiąc wcześniej wskaźnik był na rekordowym poziomie 118,59 punkta. Rozmowa z analitykiem Open Finance Marcinem Krasoniem.

Chemia ostrzega

Polska branża chemiczna coraz bardziej zaniepokojona nowymi regulacjami UE w sprawie handlu emisjami. Zdaniem przedstawicieli Polic, Puław, Ciechu, ZAK-u, Azotów Tarnów, Anwilu, Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego i SITPChem ich wprowadzenie sprawi, ze koszty produkcji wzrosną o ok. 20 proc., a polskie firmy staną się mało konkurencyjne. Gościem TVN CNBC był prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego Wojciech Lubiewa-Wielezyński.

Ile wody upłynie, zanim zepsuje się nowa pralka?

Naklejka ze spodziewanym czasem życia produktu chce w Unii Europejskiej przeforsować Polska. Gość TVN CNBC Minister Środowiska Andrzej Kraszewski mówi, że wymiana komputerów, pralek, czy zmywarek na urządzenia nowsze może być przyjazna dla środowiska - bo zmniejsza zużycie energii, czy wody. Ale nie wtedy, kiedy pralka psuje się tuż po dwuletniej gwarancji.

Wpłynąć na NewConnect

Admiral Boats idzie na NewConnect, debiut planuje na czerwiec. Warta około 40 milionów złotych firma specjalizuje się w produkcji łodzi rekreacyjnych. Swoje produkty eksportuje m.in. do Holandii, tamtejszy rynek łodzi rekreacyjnych wart jest około 200 mln euro. Gościem programu Dzień na Rynkach był Andrzej Bartoszewicz, prezes Admiral Boats.

Kierunek: Egipt

Egipt to bardzo ciekawy kierunek inwestycyjny - mówi TVN CNBC Patryk Jabłonowski, zarządzający DEKA Investment. Podczas spotkania G8 pojawiły się deklaracje o międzynarodowej pomocy dla krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Podatek bankowy

Podatek bankowy - rozwiązanie dla banków, czy wspomaganie dla finansów publicznych? O rządowej propozycji opodatkowania instytucji finansowych rozmawialiśmy z doktorem Andrzejem Topińskim, głównym ekonomistą BIK.

Inwestuj w Turcji!

BZ WBK TFI tworzy fundusz akcji tureckich i przekonuje, że Turcja to zdrowe, dobrze zarządzane biznesy. Tureckie społeczeństwo dynamicznie się rozwija, a rynek jest duży i bardzo płynny. O atutach inwestowania w Turcji rozmawialiśmy z Katarzyną Dąbrowską, zarządzającą BZ WBK TFI.

Rynki dla Opornych 30 maja 2011

Portfel RDO na delikatnym minusie, w momencie gdy indeks WIG20 na lekkim plusie. Widzowie zaproponowali zakup BBI Zeneris, spółki inwestującej w segment energii odnawialnej. Czy w dniu niemieckich protestów przeciw energii atomowej to dobra inwestycja?

Prywatne zdrowie

Rośnie rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce. Na giełdzie przybywa spółek świadczących takie usługi. W "Rynkach Dnia" rozmawialiśmy z Radosławem Szubertem, prezesem spółki Polmed, posiadającej sieć 19 centrów medycznych w całej Polsce

DNA na Newconnect

Przetwarzanie informacji zawartych w DNA na NewConnect. Genomed, spółka zajmująca się odczytywaniem informacji zawartych w łańcuchach DNA, diagnostyką genetyczną zadebiutowała na alternatywnym rynku warszawskiej giełdy. Spółka pozyskała z niepublicznej emisji prawie 3 miliony złotych, a za 5,6 lat chce otworzyć pierwszą w Polsce klinikę terapii genowych. Z prezesem spółki rozmawialiśmy o planach spółki i ich sposobie na biznes

Inwestuj w Turcji!

BZ WBK TFI tworzy fundusz akcji tureckich i przekonuje, że Turcja to zdrowe, dobrze zarządzane biznesy, młode, dynamicznie rozwijające się społeczeństwo, a także duży, płynny rynek giełdowy. O atutach inwestowania w Turcji rozmawialiśmy z Katarzyną Dąbrowską, zarządzającą BZ WBK TFI

Droga do ożywienia

Słabsza koniunktura w Polskiej gospodarce. W maju Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury spadł o 0,5 punktu - podał instytut BIEC. Zdaniem autorów raportu szanse na to, że wzrost PKB w tym roku przekroczy 3,8% - czyli poziom ubiegłoroczny - są nikłe. Co to może oznaczać dla polskiej gospodarki? Spytaliśmy rafała Beneckiego, ekonomistę ING Banku Sląskiego.

Zarobić na strukturach

Struktury uruchamiane kilkanaście miesięcy temu, szczególnie te oparte na portfelu akcji polskich i europejskich spółek dały solidnie zarobić. Roczne stopy zwrotu z tak skomponowanych struktur przekraczają znacznie 10%. Wiele banków w maju rozpoczęło zapisy na struktury na kolejne okres. Zapisy trwają jeszcze przez kilka tygodni. Co zatem można wybrać i na ile opierać się na historycznych wynikach? Spytaliśmy Marcina Krasonia, Structus.pl, analityka Open Finance.

Nieruchomości w kryzysie

Ceny mieszkań w Polsce z każdym kwartałem są coraz niższe. Czasy prostych i szybkich zysków na rynku nieruchomości, przynajmniej na tą chwilę, się skończyły. Są jednak sposoby na to by na rynku nieruchomości zarobić, takie jak inwestycje pośrednie w akcje deweloperskich spółek, fundusze nieruchomościowe czy papiery dłużne spółek budujących nowe mieszkania. Co może dać największą stopę zwrotu? Spytaliśmy Pawła Grząbkę, prezesa CEE Property Group.

Korekta na srebrze

To był doskonały rok dla tych, którzy kupili srebro. Cena z ubiegłorocznych 17 dolarów za uncję wzrosła blisko trzykrotnie. Gwałtowny wzrost kursu zakończył się równie gwałtownym spadkiem, w maju cena uncji srebra spadła o około 8 dolarów. To korekta, którą warto wykorzystać, czy też koniec srebrnej hossy? Spytaliśmy Wojciecha Szymona Kowalskiego z Efix Polska.

Frank idzie na rekord

Frank rekordowo mocny, wobec euro i dolara. Na fali niepewności na międzynarodowych rynkach walutowych cierpi także złoty. Czy polskich kredytobiorców czekają jeszcze gorsze chwile i czy tak wysoki poziom franka wobec głównych walut to okazja do zarobku? Spytaliśmy Przemysława Kwietnia, głównego ekonomistę XTB.

Analiza bilansu

Inwestor pod lupą. Na co należy zwrócić uwagę w sprawozdaniu finansowym inwestora, który interesuje się naszą firmą? Spytaliśmy Michała Pachowskiego z Wydziału Zarządzania UW.

Miasteczko multimedialne

Masz dobry pomysł na biznes z sektora nowych technologii lub multimediów – możesz zgłosić się do Inkubatora Przedsiębiorczości 3.0, który działa w ramach Miasteczka Multimedialnego w Nowym Sączu. Wybrane projekty mogą liczyć na 200 tysięcy euro dofinansowania. Wnioski można składać do 15 lipca. Gościem programu Blajer Mówi: Biznes był Krzysztof Banaszewski, ekspert ds. inwestycji w Miasteczku Multimedialnym.

Dokumenty dla przedsiębiorcy

Ankieta dla zleceniobiorcy. Żeby podpisać umowę zlecenia lub umowę o dzieło należy najpierw poprosić współpracownika o wypełnienie ankiety. Jakie dane będą nam potrzebne i ile musimy przechowywać poszczególne dokumenty? Między innymi na to pytanie odpowiada Magdalena Frąckowiak, ekspert Ernst & Young Usługi Księgowe.

Zakładamy spółkę komandytową

Jak założyć spółkę komandytową i kiedy się to opłaca? Warto pamiętać, że dochody spółek komandytowych nie są opodatkowane. Gościem programu Blajer Mówi: Biznes był Michał Karwacki, adwokat z kancelarii Salans.

Opłata za zezwolenie na alkohol

Opłata albo prohibicja. 31 maja mija termin zapłaty II raty opłaty za sprzedaż alkoholu. Czy jeśli właściciel sklepu albo restauracji nie uiści tej opłaty w terminie przepadnie mu koncesja? Między innymi na to pytanie odpowiada Joanna Tymińska, dyrektor Biura Działalności Gospodarczej i Zezwoleń Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Reakcja łańcuchowa

Niemcy odchodzą od energetyki jądrowej. Niemiecki rząd zdecydował o zamknięciu elektrowni atomowych do 2022 roku. Natomiast rząd Polski wciąż chce budować elektrownie atomowe. Czyja strategia jest słuszna? O opinię spytaliśmy dr. Filipa Elżanowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego.

Kleszcze długu – rating Japonii

Rating Japonii zagrożony. Fitch obniżyła perspektywę ratingu Japonii do negatywnej ze stabilnej. Agencja podkreśla, że bez planów konsolidacji finansów publicznych może dojść do obniżki japońskiego ratingu. O perspektywach Kraju Kwitnącej Wiśni Mikołaj Mikołaj Kunica rozmawiał z dr. Wiktorem Bołkunowem z Katedry Polityki Gospodarczej SGH.  

ING BSK i PKO BP oczami DI BRE

Okazje w sektorze bankowym. DI BRE wydał rekomendację "kupuj" dla ING BSK. Cena docelowa to 975 złotych, obecna cena to 833 złote. DI BRE wydał rekomendację "kupuj" także dla banku PKO BP choć cena docelowa została obniżona to 49 złotych. O to dlaczego warto zainwestować w PKO PB i ING BSK Mikołaj Kunica pytał Izabelę Rokicką, analityka DI BRE.

Nowe umowy trakcji

Kolejne umowy w portfelu Trakcji Polskiej. Konsorcja, w skład których wchodzi Trakcja Polska zawarły pod koniec maja dwie umowy z PKP PLK na 808,5 mln zł brutto i 868,9 mln zł brutto. Pierwszy kwartał był tradycyjnie słaby dla spółki jednak prezes spółki zapowiada poprawę wyników a także kolejne umowy. Gościem programu Dzień na Rynkach był Maciej Radziwiłł, prezes Trakcji Polskiej.

Obama w Polsce

Kwestie gospodarcze - w tym szczególnie wydobycie gazu łupkowego - jednymi z najważniejszym tematów wizyty amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy w Warszawie. Stanisław Popów, partner zarządzający Finacorp podkreśla, że dla amerykańskich inwestorów w Polsce liczy się przede wszystkim zysk.

OBAMA W POLSCE

Kwestie gospodarcze - w tym szczególnie wydobycie gazu łupkowego - jednymi z najważniejszym tematów wizyty amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy w Warszawie. Jakub Grygiel z John Hopkins University podkreśla, że Polska nie powinna liczyć na specjalne traktowanie ze strony Stanów Zjednoczonych.

Barack Obama w Polsce

Gaz łupkowy to przyszłość polsko-amerykańskiego biznesu? O tym w jakich sektorach Polska gospodarka może pogłębić współpracę ze Stanami Zjednoczonymi rozmawiali Michał Jaworski, dyrektor do spraw strategii Microsoft i Paul Fogo, adwokat amerykański w Miller Canfield.

Barack Obama w Polsce

Gigantyczne koncerny w Stanach Zjednoczonych a polskie przedsiębiorstwa. Jak w USA oceniana jest polska myśl technologiczna i nadwiślańscy naukowcy - na te pytania w TVN CNBC odpowiada Richard Lado, Telesto, Amerykańska Izba Handlowa.